Srpski obicaji?

hahaah to se i kod nas desilo. zapeo kum: bice ime koje ti das pa bog... umalo da klinca nisam nazvao Fosna :lol:

Mog tatu je kum ukrao i odveo ga i krstio ga Dragoslav a roditelji mu dali ime Stevan :lol:

- - - - - - - - - -

al mi nikako nije jasno kako je mogao samo kum da krsti dete....misim ono...valjda se primeti da roditelji nisu tu

- - - - - - - - - -

al ne znam kako su to radili 43ce
 
Mog tatu je kum ukrao i odveo ga i krstio ga Dragoslav a roditelji mu dali ime Stevan :lol:

- - - - - - - - - -

al mi nikako nije jasno kako je mogao samo kum da krsti dete....misim ono...valjda se primeti da roditelji nisu tu


al mi nikako nije jasno kako je mogao samo kum da krsti dete....misim ono...valjda se primeti da roditelji nisu tu

- - - - - - - - - -

al ne znam kako su to radili 43ce

hahahaha e jes ima nas opicenih. :lol:


moze bez roditelja. sve zavisno od vremena u kom zivimo. danas su evri,pre bile marke a 43ce je bilo sunka,slanina bure vina.

fala bogu pa su i popovi ljudi :D
 
Sta mislite o srpskim obicajima?
Koji vas iritiraju a koji su vam simpaticni? :lol:
Evo ja da pocnem...
Jako me nervira nosenje hrane na groblje i ostale propratne aktivnosti.
Zatim tradicionalna srpska svadba :dash: :ljutko: :pop2:
Turbo folk, trubaci, crkva... :bljak: Ako se nekad zenim, ni u ludilu necu pristati na to iako ce verujem biti pritiska...

Trenutno ne mogu da se setim ima sigurno jos...
volim slave i kad ja slavim i kad idem u goste

- - - - - - - - - -

To sam videla prvi put kada mi je umrla baba i pitala sam dedu da to izbacimo ili bar da nekako skratimo to sve...odgovor je bio da bi to bila sramota da nismo u stanju da to obeležimo kako treba pa da nam se smeje selo. Kada je deda umro nagovorila sam tatu i stričeve i tetke da se sve to svede na neki minimum ali bilo je izuzetno teško dok sam pokušavala.
trebalo je da se ispostuje to do cega je deda ocigledno drzao sta god da o tome mislite

- - - - - - - - - -

E pa kada neko kaze,sto vec nismo primljeni u EU.Pa zar sa ovakvim primitiviznom,da udjemo u EU. Pa mi nismo ni za Uniju sa Africkim plemenima.
nisu nama obicaji prepreka za civilizovaniji zivot, vec druge osobine
 
Joj ja mrzim slave,sve je preterano i preuvelicano I svi se sete da su vernici samo kad je slava.Tako je to kad imate u kuci ex komunistu koji je postao vernik,ako me razumete.Svaku slavu redovno ili preplacem ili se posvadjam sa svima.
 
Joj ja mrzim slave,sve je preterano i preuvelicano I svi se sete da su vernici samo kad je slava.Tako je to kad imate u kuci ex komunistu koji je postao vernik,ako me razumete.Svaku slavu redovno ili preplacem ili se posvadjam sa svima.

А што лепо не изађеш из куће и оставиш их на миру?

Ко каже да сви морају да мисле и раде исто.
 
Sta mislite o srpskim obicajima?
Koji vas iritiraju a koji su vam simpaticni? :lol:
Evo ja da pocnem...
Jako me nervira nosenje hrane na groblje i ostale propratne aktivnosti.
Zatim tradicionalna srpska svadba :dash: :ljutko: :pop2:
Turbo folk, trubaci, crkva... :bljak: Ako se nekad zenim, ni u ludilu necu pristati na to iako ce verujem biti pritiska...

Trenutno ne mogu da se setim ima sigurno jos...
smeta mi nametanje matoraca bez kompromisa inace nista spec
 
Ne nerviraju me obicaji, nerviraju me ljudi.
Na primer....
Odes na 40 dana, sve na groblju ok, dodjes kuci na rucak i sad jedna, druga treca sofra, zna se kako ide i nije problem.

Problem je sto obicno na jednoj zasedne rodbina koja se nije videla dugo, i ne ustalju po 2 sata, ko da su na svadbu dosli...pricaju, smeju se, otvaraju drugo, trece pivo i namerno zadrzavaju jedni drige, dok onaj, pojede jos jedan kolac, a onaj ispije peto pivo, a sve pod izgovorom da svi moraju da ustanu u isto vreme i bas ih savrseno zabole sto ostali cekaju, i sto oni koji sluze skapavaju od umora...a cesto i od gladi.
Jos da zapevaju, i savrseno.
 
Sta mislite o srpskim obicajima?
Koji vas iritiraju a koji su vam simpaticni? :lol:
Evo ja da pocnem...
Jako me nervira nosenje hrane na groblje i ostale propratne aktivnosti.
Zatim tradicionalna srpska svadba :dash: :ljutko: :pop2:
Turbo folk, trubaci, crkva... :bljak: Ako se nekad zenim, ni u ludilu necu pristati na to iako ce verujem biti pritiska...

Trenutno ne mogu da se setim ima sigurno jos...

Nosenje hrane na groblje nije tek tako. Malo se raspitaj cemu taj obicaj i odakle potice, pa kritikuj. U doba turske vladavine (mozda i ranije, ali ja imam podatak iz turskog perioda) groblja su bila jedna od retkih mesta gde je srpski narod bio ostavljan na miru - da sahrani svog bliznjeg bez straha da ce neko da mu odsece glavu. Vremenom je pocela hrana tamo da se nosi upravo da bi ljudi na miru jeli. Taj obicaj iako je izgubio svrhu, zadrzan je i dan danas. Licno protiv njega nemam nista. Ok, neki vole da preteruju, ali to je druga tema.

Ako krenemo logikom kojom si ti krenuo, onda su nam svi obicaju degutantni.
 
Nosenje hrane ime duuuuubljeeeee korene od turske vladavine,citaj malo.

Da iz doba daleko pre hriscanstva.
Vecina obicaja, posebno bozicnih je zadrzana iz tog perioda.
Crkva se nije bunila, zmali su oni da se vekovna verovanja prostog naroda ne mogu promeniti zato sto je neko dosao i rekao: Od danas treba da verujes u drugog i jedinog Boga. Pa su obicaje ostavili samo pod drugim imenom.
 
Ne nerviraju me obicaji, nerviraju me ljudi.
Na primer....
Odes na 40 dana, sve na groblju ok, dodjes kuci na rucak i sad jedna, druga treca sofra, zna se kako ide i nije problem.

Problem je sto obicno na jednoj zasedne rodbina koja se nije videla dugo, i ne ustalju po 2 sata, ko da su na svadbu dosli...pricaju, smeju se, otvaraju drugo, trece pivo i namerno zadrzavaju jedni drige, dok onaj, pojede jos jedan kolac, a onaj ispije peto pivo, a sve pod izgovorom da svi moraju da ustanu u isto vreme i bas ih savrseno zabole sto ostali cekaju, i sto oni koji sluze skapavaju od umora...a cesto i od gladi.
Jos da zapevaju, i savrseno.
kako svi u jedno vreme, jen, dva, tri ustaj

postujem ja svacije obicaje i volju al imam i ja svoju volju, usto bi kad hocu poso bi kad hocu a ti ostani
a ako se meni ostaje pa i prilecicu na grob
 
kako svi u jedno vreme, jen, dva, tri ustaj

postujem ja svacije obicaje i volju al imam i ja svoju volju, usto bi kad hocu poso bi kad hocu a ti ostani
a ako se meni ostaje pa i prilecicu na grob

Bas tako, u isto vreme...I svi koje ja znam to postuju. I nije to na groblju nego kod kuce.

- - - - - - - - - -

Нису то НАШИ обичаји, то су примитивни обичаји.

У Бг нико живи не обедује на гробљу, будибогснама.

Ja ih videla na groblju u nedelju koliko hoces.
Tamo gde su bile dace.
 
Тај тип људи не познајем, жао ми је.

А шта беше даћа? Неки парастос?

Da 40 dana, 6 meseci, godina.
I pop jede na groblju obavezno. Zito, pogacu i nesto od hrane.
Znam da je zito obavezno da se donese, za pogacu nisam sigurna.
Hrana se poredja po grobu i svi uzimaju po malo.

Ja za takve obicaje znam a i na dosta sam mesta isla, nazalost...svuda je isto.
 
da..i to mora da se uzme,ne sme da se ode sa groblja ako se ne pojede nešto "za dušu"
Čak se i pokojniku,kod kuće, za stolom,ostavlja mesto i niko ne sme da sedne na to mesto...
msm"ne sme"..
 
"Selen - poznata biljka ljubavi koju devojke imlade žene rado gaje po baštama.selenje korišćen pri ljubavnim vračarenjima i gatanjima,naročito o Đurđevdanu. Kad devojka prolazi pored kuće momkove,, ako želi da je zavoli,treba da uza se ima stručak selena."

(Veselin Čajkanović - Rečnik srpskog narodnog verovanja o biljkama)
 
Da 40 dana, 6 meseci, godina.
I pop jede na groblju obavezno. Zito, pogacu i nesto od hrane.
Znam da je zito obavezno da se donese, za pogacu nisam sigurna.
Hrana se poredja po grobu i svi uzimaju po malo.

Ja za takve obicaje znam a i na dosta sam mesta isla, nazalost...svuda je isto.

На сахранама на којима сам била, биле су куглице од жита у папиру и ништа више.

Евентуално поставе мали сто за ракију, сок и киселу са пластичним чашицама. Ту буде и то жито.

Значи - ништа на гробу, забога...:roll:

На те годишњице не идем никоме.
 

Back
Top