Da li postoje pravoslavni i nepravoslavni hrišćanski simboli?

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Poodavno sam čuo izraze "pravoslavna Biblija" i "pravoslavni krst". Nedavno sam čuo još neke.
Da li stvarno postoje "pravoslavni" i "nepravoslavni" hrišćanski simboli?

Nije li izvorna Biblija jedna jedina i samo je pitanje prevodioca.
Nije li krst jedinstven ili je Isus razapet na više krstova?
Ova pitanja važe za sve hrišćanske simbole kada se za njih veže pridev "pravoslavni".
 
Isus (vjerovatno) i nije razapet na krstu i prvi hrišćani i ne koriste ovaj simbol...

Pa u to veruju muslimani.

- - - - - - - - - -

Dakle,Isus jeste razapet ali sad mislim da pravoslavni imaju na kraju 3 kraka,i to je neki specificum,u odnosu na katolicki,vise se stvorila neka osobenost jer se htelo valjda naglasiti odvojenost od Papske vlasti.
Jer mi ne zelimo da budemo kao oni niti oni zele da budu kao mi,i obicno iz tog nekog unutar sukoba se stovrila i ta razlicitost.sto je i normalno,jer svaki sukob da nesto novo.
 
Za religiozne bi pojedini događaji morali biti istorijska činjenica koja se ne može menjati posle bilo kakvog unutarreligijskog sukoba.

Ово више важи за историчаре него за вернике. Свако може да верује у шта год жели. Нема обавезу да доказује то било коме.
Дакле, небитно је (са становишта верника) да ли је историјски било овако или онако. Поента вица је у поруци, упутству које описани догађај носи.
То је као кад би покушао да докажеш догађаје из било које књиге на свету само да би потврдио истинитост поруке коју књига носи. Једноставно, нема сврхе.
 
Postoje prilike kada bih nekome poklonio nešto - neki religijski simbol.
Ne bih hteo da dođem u nezgodnu situaciju dajući neodgovarajući simbol jer je na nekom kongresu izglasano da Rimom nisu upravljali Rimljani nego neko drugi.:think:
Што се православних тиче, било шта да купиш у било ком манастиру, нећеш погрешити.
Не знам за католике и друге.
 
Isus (vjerovatno) i nije razapet na krstu i prvi hrišćani i ne koriste ovaj simbol...

Престани да лажеш....

И натераше неког Симона из Кирине, оца Александровог и Руфувог, који идаше из поља, да Му понесе крст.
(Мк. 15:21)

И носећи крст свој изиђе на место које се зове Костурница а јеврејски Голгота.
(Јн. 19:17)
 
A I NE VIDIM STA TEBE ZULJA U CELOJ PRICI?
Malo sam razmislio i moram još jednom da se vratim ovom pitanju.

Kada pogledaš malo bolje, hrišćanstvo je bilo jedno i jedinstveno. Onda se pocepalo i sada svaka frakcija nastoji da se što više razlikuje od ostalih - sve se više deli na "mi" i "oni" - bez obzira da li je "mi" na ovoj ili onoj strani. Onda između "mi" i "oni" tinja i potpiruje se mržnja koja na kraju preraste u sukob sa veoma teškim posledicama.
Najgore je u svemu što najteže posledice snose nedužni, oni koji nemaju nikakve veze sa tom podelom, često čak i ne znaju za nju!

Pri tome se najbezazlenija i sasvim beznačajna pitanja koriste da bi se što više mržnje izlilo na drugu stranu.

Evo primera: "Грегоријански глобализам"
Pisac na 11 strana prividno raspravlja o kalendaru. Ko god malo pažljivije pogleda vidi da je kalendar neprihvatljiv, pre i iznad svega, zato što je "papski". Sipa se drvlje i kamenje na "papizam". Ispada da su svi naši i svetski problemi rešeni - samo još da se rešimo "papizma"!
Tekst, ma kako bio "uvijen u oblande" ustvari je klasičan govor mržnje.

Naoko malim detaljima, postepeno se stvara rascep, mržnja i na kraju sukob.

Razume se, ništa neće biti lakše nego pljuvati po meni ("Ubijte glasnika!") ali će biti mnogo teže izneti dokaze da nisam u pravu.

I da se razumemo: voleo bih da nisam u pravu!
 
Malo sam razmislio i moram još jednom da se vratim ovom pitanju.

Kada pogledaš malo bolje, hrišćanstvo je bilo jedno i jedinstveno. Onda se pocepalo i sada svaka frakcija nastoji da se što više razlikuje od ostalih - sve se više deli na "mi" i "oni" - bez obzira da li je "mi" na ovoj ili onoj strani. Onda između "mi" i "oni" tinja i potpiruje se mržnja koja na kraju preraste u sukob sa veoma teškim posledicama.
Najgore je u svemu što najteže posledice snose nedužni, oni koji nemaju nikakve veze sa tom podelom, često čak i ne znaju za nju!

Pri tome se najbezazlenija i sasvim beznačajna pitanja koriste da bi se što više mržnje izlilo na drugu stranu.

Evo primera: "Грегоријански глобализам"
Pisac na 11 strana prividno raspravlja o kalendaru. Ko god malo pažljivije pogleda vidi da je kalendar neprihvatljiv, pre i iznad svega, zato što je "papski". Sipa se drvlje i kamenje na "papizam". Ispada da su svi naši i svetski problemi rešeni - samo još da se rešimo "papizma"!
Tekst, ma kako bio "uvijen u oblande" ustvari je klasičan govor mržnje.

Naoko malim detaljima, postepeno se stvara rascep, mržnja i na kraju sukob.

Razume se, ništa neće biti lakše nego pljuvati po meni ("Ubijte glasnika!") ali će biti mnogo teže izneti dokaze da nisam u pravu.

I da se razumemo: voleo bih da nisam u pravu!

HMM,MOZES NACETI NOVU TEMU,NEGO JESTE NEDUZNI STRADAJU,ALI MOGU DA POSTAVIK KAO HIPOTEZU DA SE NISU ODVOJILE I U VREME KADA SMO BILI NAPADNUTI OD TURAKA,DA LI BI SE NESTO PROMENILO,MISLIM DA NE BI,A DRUGO MENI TO IZGLEDA E DA SMO JOS I TO PRIHVATILI BILO BI SVE OK,DAKLE NAS PROBLEM JE TAJ STO CEMO UVEK NACI NACINA DA SE POVUCEMO.
A DRUGO AKO GLEDAMO SA POLITICKE STRANE IMALI SMO JUGOSLAVIJU GDE SMO SE BILI UJEDINILI SA HRVATIMA MUSLIMANIMA PA KAKO JE TO PROSLO,DAKLEISTORIJA NAS UCI DA VOLIMO I CENMO SEBE I DA NE DAMO NA SVOJE,A SAD KO HOCE PO PAPSOM,NIKO MU NE BRANI ALI DA NAMA OSTALIMANE NAMECU.
 
DAKLEISTORIJA NAS UCI DA VOLIMO I CENMO SEBE I DA NE DAMO NA SVOJE,A SAD KO HOCE PO PAPSOM,NIKO MU NE BRANI ALI DA NAMA OSTALIMANE NAMECU.
Molim te piši malim slovima. Pisanje velikim slovima se na svim forumima smatra vikanjem.

Imam utisak da smo se bar u nečemu složili - da nedužni najviše stradaju.

Drugim rečima: najvažnije je da nije po papskom - sve je drugo manje važno! Da li je to produbljivanje rascepa?
 
Poslednja izmena:
ne zna se tacno kako je izgledao rimski krst, ali se zna da je klasican prikaz isusa na krstu nemoguc, posto telo nikada ne bi moglo da se odrzi tako, stalno bi spadalo.
Dakle ili je krst bio u obliku X ili je imao podrsku za noge, poput pravoslavnog krsta

Eto ti ga sad, znaci krst kakav gledamo sa zakacenim Isusom nije istinit. Kakva podrska za noge?
 
Poodavno sam čuo izraze "pravoslavna Biblija" i "pravoslavni krst". Nedavno sam čuo još neke.
Da li stvarno postoje "pravoslavni" i "nepravoslavni" hrišćanski simboli?

Nije li izvorna Biblija jedna jedina i samo je pitanje prevodioca.
Nije li krst jedinstven ili je Isus razapet na više krstova?
Ova pitanja važe za sve hrišćanske simbole kada se za njih veže pridev "pravoslavni".
Предхришћански симбол Православља је РИБА.

Хришћански симбол је ДРВЕНИ КРСТ, без да на њему буде на било који начин стављен Исус Христ.

Због поделе Хришћанске Цркве,

Православни Крст има слику Исуса Христа. Није Против Божијих Закона.

Католички Крст има Исуса Христа са "резаним ликом", што је противно Божијем закону. Али Они знају зашто је то тако. (Неосуђујем)


Сама реч ПРАВОСЛАВНО говори за себе.

- - - - - - - - - -

Za religiozne bi pojedini događaji morali biti istorijska činjenica koja se ne može menjati posle bilo kakvog unutarreligijskog sukoba.
Непостоје унутар религиозни сукоби на духовном плану, постоје само сукоби људи.

О томе брине Света Сабарна и Апостолска Црква. Зато постоје Догмати којима су Цркве оријентисане.

Проблеми се јављају у људима и њиховом схватању вере, Цркве.

- - - - - - - - - -

Postoje prilike kada bih nekome poklonio nešto - neki religijski simbol.
Ne bih hteo da dođem u nezgodnu situaciju dajući neodgovarajući simbol jer je na nekom kongresu izglasano da Rimom nisu upravljali Rimljani nego neko drugi.:think:
Само се опусти и препусти Богу. Дух Свети ће са прецизношћу одабрати прави поклон. :)

Хришћанству, поготово у Православљу, поколони нису примењиви, и то је увреда. Јерес.

Али псотоји начин како се правилно дарује некоме нешто по Божијем, Православном, Хришћанском закону, а да није јерес и увреда. :)

Сама Црква ти то показује и указује, учи томе и о много чему. Учи најсавршенијој култури. :)
 
Poslednja izmena:
Poodavno sam čuo izraze "pravoslavna Biblija" i "pravoslavni krst". Nedavno sam čuo još neke.
Da li stvarno postoje "pravoslavni" i "nepravoslavni" hrišćanski simboli?

Nije li izvorna Biblija jedna jedina i samo je pitanje prevodioca.
Nije li krst jedinstven ili je Isus razapet na više krstova?
Ova pitanja važe za sve hrišćanske simbole kada se za njih veže pridev "pravoslavni".
Krstovi su se nekad pravili samo od drveta i služili za mučenje,a danas se prave i od zlata i služe za mućenje...:mrgreen::eek::hahaha:
 
Ribaru, naravno da postoje simboli koji su nepravoslavni ali su hriscanski,,, a to su Katolicki,,, ima razlike izmenju njihovih i nasih krstova, na Pravoslavnom krstu i raspecu Isusu noge su jedne do drugih, a na katolickom krstu na raspecu njihovom Isusu su noge preklopljene ,,, ima jos mnostvo simbola koji se razlikuju od naseg pravoslavnog, Ako zapazis na slikama katolicki svestenici nose odezde crveno -crne ( ta kombinacija je djavolja), pozdravljaju se sa "rogovima " pozdravom satanistickim, na Njihovim stolicama ili vec na delovima crkve je urezan krst naopacke ( pravoslavni krst koji je okrenut naopacke) sto znaci protivnici Boziji,,a to su djavoli,,, nije im strano razne izopacenosi, podrzavaju LGBT populaciju, druzakaju se sa masonima i dr,,i dr,,,itd... Milion stavri nas deli,,
Oni su od nas odpali upravo jer su poceli izmisljati i menjati po svome neku novu izmisljenu od ljudskog uma religiju,,zato su i odpali od Cistog izvornog Bogomdanog Pravoslavlja,,,,
Istina je samo jedna Pravoslavlje, Biblija je samo jedna , Bog je samo jedan,,, samo sto mnoge vas ne utvrdjene dobro buni mnogo ovoliko raznovrsnih religija ( pardon ) ocu reci sekti,,, sve sem Pravoslavlja je sekta,,, to morate znati,,, umesto sto se ljudi gubite po raznoraznim ucenjima ,, dovoljno vam je samo Pravoslavlje izucavati, utvrdjivati se, postovati veru Pravoslavnu i na dobrom ste putu.
:bye:
 
Poslednja izmena:
Obožavanje krsta je nametnuto i pogrešno. Bi li iko razuman obožavao predmet kojim je izvršeno ubistvo i taj predmet pretvoriti u idola kojeg smatra svetim. Ne.
To nije sveto. A u ostalom Hrist nije ubijen ni na kakvom iksu ili krstu križu, ne, ubijen je na drvetu zabijenom u zemlju. A krst obožavaju pagani još i prije Hrista.
Sunce, zvijezde, nebeska tijela. Bog kaže da su sinovi izraelovi počeli obožavati sunce i mjesec i zvijezde. I to je tako i sa ostalima. Religije su slagale ljude i naučili ih obredima koji su poganskog porijekla. :)
bright_star3.jpg
 

Back
Top