Niko, niko kao ja

Smatrate li da vas vaša vera/nevera čini boljim od onih koji veruju drugačije?

  • Religiozni sam vernik, smatram da me to čini boljim

  • Religiozni sam vernik, ne smatram da me to čini boljim

  • Nereligiozni sam vernik, smatram da me to čini boljim

  • Nereligiozni sam vernik, ne smatram da me to čini boljim

  • Ateista sam, smatram da me to čini boljim

  • Ateista sam, ne smatram da me to čini boljim

  • Agnostik sam, smatram da me to čini boljim

  • Agnostik sam, ne smatram da me to čini boljim


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.704
Tema koja je, u jednu ruku, lepa forumska tema, a u drugu ruku lep primer lepo napravljene ankete :cool:

Dakle: smatrate li da vas vaš lični odnos prema pitanju postojanja boga zajedno sa onima koji imaju isti takav odnos čini kolektivno boljim od onih čiji je odnos spram tog pitanja drugačiji od vašeg?

Obrazložite svoj odgovor, a ukoliko je odgovor pozitivan, onda navedite i na koji ste to način, to jest u čemu tačno, bolji od onih koji veruju/misle drugačije.

Za sve one koji ogovore pozitivno, poklon pesmica :mrgreen:

 
Poslednja izmena:
I serijskim ubicama u zatvorima, osuđenim na doživotne kazne,
pruža se mogućnost da praktikuju verske ceremonijale.
Znači li to da traže oprost ?
Ne verujem.
Pre će moliti Boga da ih ne uhvate dok pokušavaju bekstvo !
 
Ateista sam i bolje od ovoga ne umem, zadovoljan sam samim sobom, uspesan na svim poljima i nista ne bih menjao.

Nisi uspešan na svim poljima, na polju logike si neuspešan.
Ali dobro, pošto nisi uspešan na polju logike, ova neosnovana generalizacija je razumljiva. :)

Na postavljeno pitanje nisi odgovorio.
U anketi si se izjasnio da smatraš da te vlastiti ateizam čini boljim od ljudi koji nisu ateisti - u kom tačno smislu te to čini boljim?
 
Na postavljeno pitanje nisi odgovorio.
U anketi si se izjasnio da smatraš da te vlastiti ateizam čini boljim od ljudi koji nisu ateisti - u kom tačno smislu te to čini boljim?
Nisam se oslanjao na podsvest nego na logiku i uspesan sam na svim poljima a nisam ni lazov ni lopov ni prevarant.
Samo nisam gubio ni vreme ni novac na gluposti, nisu mi isprali mozak
 
Tema koja je, u jednu ruku, lepa forumska tema, a u drugu ruku lep primer lepo napravljene ankete :cool:

Dakle: smatrate li da vas vaš lični odnos prema pitanju postojanja boga zajedno sa onima koji imaju isti takav odnos čini kolektivno boljim od onih čiji je odnos spram tog pitanja drugačiji od vašeg?

Obrazložite svoj odgovor, a ukoliko je odgovor pozitivan, onda navedite i na koji ste to način, to jest u čemu tačno, bolji od onih koji veruju/misle drugačije.

nedostaje ti u anketi opcija religiozan sam, ali nisam vernik...mada su takvi ljudi izlečeni od ego tripova "bolji sam od ovih ili onih".
 
Nisam se oslanjao na podsvest nego na logiku i uspesan sam na svim poljima a nisam ni lazov ni lopov ni prevarant.
Samo nisam gubio ni vreme ni novac na gluposti, nisu mi isprali mozak
Čekaj, nisi se mogao oslanjati na logiku kad je na onom drugom topicu dokazano da logikom ne barataš.
Kako se možeš oslanjati na osobinu koju nemaš? (sposobnost baratanja logikom)

Ali ok, oslanjao si se na svoju veru da ti barataš logikom.
MOžeš li navesti neko polje na kojem si zaista uspešan, a da je verniku nemoguće da bude uspešan na tom polju?

Što se tiče ispranosti mozga, tu se isto radi o verovanju. Ti veruješ da ti ga nisu isprali.

- - - - - - - - - -

nedostaje ti u anketi opcija religiozan sam, ali nisam vernik

I stand corrected!
Sorita.

...mada su takvi ljudi izlečeni od ego tripova "bolji sam od ovih ili onih".
Nisam baš sigurna, Sam Harris se tripuje na budizam, a on je jedan od utemeljivača "niko niko kao ja" struje novoateizma :)
 
Nikad do sada nisam glasao na forumu, pa bih da zadršim to i dalje. Što se tiče mog stava, vera je lična stvar i ne bi trebala vera/nevera (ako si mislila na veru, a ne na verovanje) da utiče na to da li je neko bolji ili nije. Naročito ne kad je grupni stav u pitanju, jer je veoma teško oceniti stav kao grupni (samim tim što je vera lična). Možda bi se moglo pričati o moralnim normama koje vera ili nevera pokreću i ograničavaju, ali čak i tu je u pitanju klizav teren. Pre sam za to da svako od nas sam bira svoj put i shodno svojim odliukama i delima treba vršiti tu ocenu. I pored toga što mi životno iskustvo govori da su neke grupe drugsačije od drugih grupa... ma lukavo si ti ovo započela, priznajem. Treba tu puno više pisanja. :mrgreen:
 
Da bih pokazala kako vera u to da si uspešan nije isto što i istinska uspešnost, postovaću ovde poetska nedela predraga stojadinovića, jednog od glavnih ljudi u novoateistima srbije.

Najpre samo paradoks - Stojadinović veruje u postojanje duše, bwahahahahaahahaha :zcepanje:
Valjda je, usled toga što mu je poetsko nadahnuće bazirano na sentimentu iz epizoda ljovisne i kasandre, "skapirao" kako je pominjanje duše esecnijalni sastojak poezije :super:

69391-27590a503cf54aa2a84fe31c59467415.jpg


http://www.blurb.com/books/69391

Dakle, ovaj čovek veruje da je uspešan na polju poezije, jer da ne veruje, ne bi sebi dozvolio blamažu objavljivanja ovog linkovanog.
Činjenica je, međutim, da više poetskog talenta poseduje prosečno inteligentna žaba nakon što je marinirana i pohovana poslužena zajedno s krompirićima.
 
Tvoj stepen inteligencije ne moze da shvati koliko su logicne neke stvari u realnom zivotu jer si zanesen bogom i verom od koje bukvalno nemas nista, nikakve koristi i interesa, zao mi je :(
Pazi, za razumevanje toga da si izbegao odgovor na konkretno pitanje, i nije potrebna neka naročita inteligencija.

Postavila sam (dafaq, nisi shvatio da sam žensko :zcepanje: ) jasno pitanje: navedi jednu oblast u kojoj si uspešan, i u kojoj je verniku nemoguće da bude uspešan kao ti.
 
Postavila sam (dafaq, nisi shvatio da sam žensko ) jasno pitanje: navedi jednu oblast u kojoj si uspešan, i u kojoj je verniku nemoguće da bude uspešan kao ti.
Nisam prozivao ni jednog vernika tako da je glupo da me prozivas.
Uspesan sam u zivotu i nista ne bih menjao a ne verujem u nikakvog boga.
Bolji sam SAMO zato sto ne gubim vreme na te crkvene i verske [za mene] gluposti a ovaj forum mi dodje kao dobar vid zabave. Ne vredjam ni jednog vernika ali zabavno mi je da komuniciram sa neistomisljenicima u tom pravcu
 
Kolega, to da li se vreme gubi u nečemu duhovnom... ne bih se složio. Ipak je naša Crkva temelj i naše države i nacije. Zahvaljujući Crkvi, ostalo nam je naše pismo, opstali smo kao narod. Gotovo kompletna istorija umetnosti je vezana za Crkvu. Ne treba to olako odbacivati, samo iz nekih ubeđenja. Bilo bi lepo da odeš do neke crkve, ali ne u gradu, već u manastiru. Samo da pogledaš kako se ljudi tamo ponašaju, kakav im je odnos prema deci, drugima, samima sebi... pa da odeš sa njima posle službe do trpezarije, na kafu ili sok, da čuješ i osetiš atmosferu. Gotovo sam siguran da si zaboravio da i tako može.
 
Bilo bi lepo da odeš do neke crkve, ali ne u gradu, već u manastiru. Samo da pogledaš kako se ljudi tamo ponašaju, kakav im je odnos prema deci, drugima, samima sebi... pa da odeš sa njima posle službe do trpezarije, na kafu ili sok, da čuješ i osetiš atmosferu. Gotovo sam siguran da si zaboravio da i tako može
Ne vidim zasto bih.
Ja kao ateista se tako ponasam i prema deci i prema prijateljima i prema neznancima. Sta to ima u njihovom ponasanju i vaspitanju a da npr ja nemam ?
 
Nisam prozivao ni jednog vernika tako da je glupo da me prozivas.
Prozvao si SVE vernike, budući da si u anketi glasao za opciju da te to što si ateista čini boljim.


Uspesan sam u zivotu i nista ne bih menjao a ne verujem u nikakvog boga.
Imaš i vernike koji su uspešni u životu i ništa ne bi menjali.
Na koji način si ti bolji od njih?
U čemu si, konkretno, bolji?

Bolji sam SAMO zato sto ne gubim vreme na te crkvene i verske [za mene] gluposti a ovaj forum mi dodje kao dobar vid zabave
Dakle, gubiš vreme na forumske gluposti :mrgreen:

. Ne vredjam ni jednog vernika ali zabavno mi je da komuniciram sa neistomisljenicima u tom pravcu
Pitanje nije bilo da li nekog vređaš, nego zašto misliš da si bolji.
Ali, ok.

Dakle, bolji si u tome što za vreme dok neko gubi vreme u crkvi ti gubiš vreme na forumu :mrgreen:
Ako je samo zato - onda ok :mrgreen:
 
Ne vidiš zato što nisi video. Jel' i ovo neka logika?
Ja nemam običaj da kudim nešto što nisam video i doživeo. To je kako kad bi ti neko ponudio da jedeš puževe, a ti sa gađenjem odbiješ, bez da si ih ikad probao. Inače su veoma ukusni. ;)
 
Prozvao si SVE vernike, budući da si u anketi glasao za opciju da te to što si ateista čini boljim.
Ne gubim vreme na crkvu i uopste na veru, religiju. Imam vise vremena za druge stvari i dovoljno je


Imaš i vernike koji su uspešni u životu i ništa ne bi menjali.
Na koji način si ti bolji od njih?
U čemu si, konkretno, bolji?
Svaka njima cast ako su uspesni a posteni i iskreni a zasto sam bolji vec sam rekao


Dakle, gubiš vreme na forumske gluposti
Sigurno je bolje nego da idem u kladionicu :ok:
 

Back
Top