INTUICIJA i filozofija (nauka, religija, svakodnevni život)

louiskrstic

Domaćin
Poruka
3.209
Naš kolega Oziman je izuzetno mnogo u pravu kada naglašava važnost intuicije u dobrom razumevanju i sagledavanju filozofije.
Međutim, proširimo sagledavanje i na njenu važnost u nauci, religiji i svakodnevnom životu.
Osvrnimo se na izvor intuicije i njenu prirodu.
Uspemo li imaćemo dobru podlogu za ispravno razumevanje života kojeg živimo i nas samih.:think::tajna::ortaci:
 
U mojoj analizi sopstvenih umnih procesa-sadržaja intuicija je emocija koju izaziva proces traženja sličnosti
sadržaja,ishodno rešenje neke kolizije ili put u rešenje jednačine tzv.tok funkcije...Ne mešam sa samim ishodom
koji dobijam kao rezultat racionalnog delanja koji se nadovezuje na intuitivni pokušaj...
Dakle:emocija predracionalnog delanja misli...
Nekad sam i ja mislio da je to osećaj za istinu,ali sam shvatio da mi je deo racionalnosti i u nesvesnom i da dok
želim da nađem istinu,deo misli ispod svesti već je traži.
Sad mi je to jasno jer nesvesno sam takođe "osvestio"-nemam više potisnutih sadržaja-sve je na svetlu dana...
Istina,delujem kao latentni shizofrenik s mnogim "slobodnim"idejama,težak sam mnogima jer je od mene veoma teško
nešto sakriti,unosim i svoju inventivnost u razgovor,ali i dejstva-težak sam i samom sebi ponekad...Smoran...
Ipak,iako koristim taj poriv-intuiciju kao emociju-ne pridajem joj preveliku moć!
Poput čika Alberta i ja koristim mnogo više imaginaciju tj.u traženju rešenja, maštam da sam ga već našao i da je
fantastično,da se samom rešenju divim!Možda mi druga polovina života bude plodnija od prve,za razliku od njega...
Neke indicije govore tom u prilog...
Dakle,intuicija ok,ali nije tolikog značaja!
Te maglovite rese su sopstveni interijer -kod mene nema magle...:mrgreen:
P.S.Pogubio sam neke sjajne sagovornike,neki su umrli,neki se preselili i dobar razlog je to što se smucam ovde po pdf
filozofija-nedostaje mi ta sinergija dijaloga...Ostali mi veoma vredni,ali praktični prijatelji...A sinergija je od izuzetne važnosti,
tome su služili Ajnštajnu javni nastupi,prijemi,predavanja...A meni zgodno iz udobne sobe...;)
 
Poslednja izmena:
intuicija nema ništa sa filozofijom.
ona se aktivira iz viših svesnih delova našeg bića, dok filozofija dolazi iz nižeg formativnog dela intelektualnog centra zaduženog za mišljenje.
zato se intuicija tako retko i javlja kod većine ljudi jer nisu u mogućnosti da svest podignu na nivo na kojem suština može da deluje.
javlja se ponekad u vidu upozorenja, al' samo u situacijama potpunog odsustva ega (kada je čovek u velikoj opasnosti i kad mu je adrenalin pojačan).
pravilan rad na sebi omogućava da svest podigneš na nivo gde je intuicija aktivna.
 
intuicija nema ništa sa filozofijom.
ona se aktivira iz viših svesnih delova našeg bića, dok filozofija dolazi iz nižeg formativnog dela intelektualnog centra zaduženog za mišljenje.
zato se intuicija tako retko i javlja kod većine ljudi jer nisu u mogućnosti da svest podignu na nivo na kojem suština može da deluje.
javlja se ponekad u vidu upozorenja, al' samo u situacijama potpunog odsustva ega (kada je čovek u velikoj opasnosti i kad mu je adrenalin pojačan).
pravilan rad na sebi omogućava da svest podigneš na nivo gde je intuicija aktivna.
Zato istok sluti,a zapad ili zna ili ne zna...:manikir:
(Intuicija=slutnja (srpski))
 
Poput čika Alberta i ja koristim mnogo više imaginaciju tj.u traženju rešenja, maštam da sam ga već našao i da je
fantastično,da se samom rešenju divim!Možda mi druga polovina života bude plodnija od prve,za razliku od njega...
Neke indicije govore tom u prilog...
Dakle,intuicija ok,ali nije tolikog značaja!.
.
)


imaginacija je samo zamisao, intuicija je sve, najvise sto zivom coveku moze da se desi.
imaginacija je vise nas voljni, svesni produkt,
intuicija je skup saznanja, sto bi religiozni ljudi rekli, Bozije davanje, spoznaja nekih visih svetova na Dar.

intuitivno doci do nekih saznanja znaci napraviti taj emergetivni skok koji podrazmeva mnogo prethodnog u svim drugim ravnima a sto je najbitnije, jednu neokrnjenu celinu, celovitost u duhu, sto nas um ne moze da nacentrira niti da isprogramira.
upravo sa tog aspekta emergencije, intuitivnog i dolaze sva naucna saznanja, svi patenti, otkrica.

imaginaciju vodimo mi voljno a intuicija vodi nas, svojom "voljom" i necim sto ljudskoj vrsti jos uvek nije dostupno pa tako niti poznato

- - - - - - - - - -

Probajmo da ne pomešamo intuiciju sa nagonom, podsticajem uma ili instinktom.

da da da, narocito znati i to da se intuicija nikako ne tice osecaja "iz stomaka", posto tim osecajem govore samo iskustva.

- - - - - - - - - -

intuicija nema ništa sa filozofijom.
ona se aktivira iz viših svesnih delova našeg bića, dok filozofija dolazi iz nižeg formativnog dela intelektualnog centra zaduženog za mišljenje.
zato se intuicija tako retko i javlja kod većine ljudi jer nisu u mogućnosti da svest podignu na nivo na kojem suština može da deluje.
javlja se ponekad u vidu upozorenja, al' samo u situacijama potpunog odsustva ega (kada je čovek u velikoj opasnosti i kad mu je adrenalin pojačan).
pravilan rad na sebi omogućava da svest podigneš na nivo gde je intuicija aktivna.


tako je
 
"Ono nešto" što stoji iza intuicije je srž života i bez tog nečeg mi ne bismo mogli postojati niti bismo mogli išta menjati u svetu oko nas a pre svega ni u nama samim.
To nešto stoji iza svega u životu pa i iza filozofije, nauke, religije i svakodnevnog života. Prepoznajmo za trenutak da su žene otvorenije prema intuiciji baš kao što je istočni deo našeg sveta otvoreniji njoj nego što je zapadni koji je više okrenut umu. Ali to bi mogao biti drugi deo priče.
Lično kao mlad čovek ne samo da nisam imao privlačnosti prema religijama ili filozofiji i sličnim disciplinama nego sam, šta više, imao izuzetno negativan stav prema njima. Tada mi nije bio poznat razlog takvom stavu jer nije bio izazvan spoljašnim faktorima tadašnjeg odnosa politike... Pa ipak, intuicija je bila nešto sasvim uobičajeno prisutna kod mene pa sam mislio da je isti slučaj i kod drugih iako nisam znao da se taj unutarnji "govor" iakako naziva, posebno ne da je to intuicija. Ipak, ona mi je naročito skrenula pažnju kada sam počeo raditi kao pripravnik.
Jednom u prolazu kroz proizvodno odelenje naletim na jednog rukovodioca gde na jednoj mašini nešto meri i proračunava. Reče da hoće da proračune izvesne zupčanike i naprave ih kako bi mašine mogle raditi odgovarajući porudžbinu.
Tog trenutka mi je taj unutarnji podsticaj, intuicija, "rekla," "Odi u odelenje sprat niže i na istim ovim mašinama uradi ovaj proračun. Ti to možeš." Da nije bilo ovog intuitivnog podsticaja verovatno bih prošao bez da se zainteresujem. Uistinu, na studijama to je bilo samo usputno znanje koliko da se dobije razumevanje. Tako pristupim tome i uradim proračun zupčanika koji su urađeni i posao je bio odrađen.
Od tog trunutka nadalje zainteresovao sam se za suštinu intuicije.
Ovdašnji psiholozi, psihijatri o stali iz sličnih interesovanja govorili su da je intuicija zakržljalo čulo za šta sam znao da je potpuno netačno. Uostalom, intuitivno sam znao da je to besmislica.
Nadalje je intuicija za mene bila vodič bez kojeg nisam mogao iskoračiti ni jedan korak na putu mojih istraživanja.
Tako me je u biblioteci u Hamiltonu vodila tačno od knjige do knjige gde sam počeo najpre proučavati um i njegovo funkcionisanje. Tačno bih bio vođen do određene police i određene knjige koja je bila neophodna za moju nadogradnju. Bilo je to moje fanatičko ili posvećeničko istraživanje. Kada sam iscrpio sve sa polja uma bio sam vođen dalje.
Najpre su mi data iskustva sa Svetlošću i izuzetno jakom ljubavi za koju nisam ni znao da postoji kao i iskustva izvan tela i na viši svet.
U narednom periodu sam gutao knjige sa svih polja i iz svih oblasti da nađem zadovoljavajući odgovor. Tu su bile psihologija, filozofija, metafizika, misticizam, religije i sve ono što je izniklo poslednjih godina.
I došao sam do saznanja koja bih rado da podelim jer od njih može svako imati koristi u svom životu nezavisno čime se bavi i dali se nečim profesionalno bavi.
 
Intuicija se još naziva "Unutarnji Glas," "Unutarnja Reč" i to je znanje koje mi kao duhovno biće, Duša dobijemo od sveprisutne suštine života koja prožima svaki mikron ovoga sveta, baš kao i svih drugih. Ta suština života prožima ovaj svet na visokom vibracionom nivu i poznata je u mnogim podnebljima pod desetine drugih naziva ili imena. Ovde je najšira poznata kao Sveti Duh. Prostire se talasno kao radio ili TV talasi i bez oblika i forme je iako može zauzeti bilo koji oblik i formu. Ova suština života nosi u sebi svo znanje, razumevanje koje je Kreaciona Srž ikada "zamislila," "izrekla"... Ova suština života je jedinstvena i svo Njeno znanje je nedeljivo. Mi ljudi pravimo podele na znanje nauke, filozofije, religije da bismo lakše mogli da radimo i učimo u ovom svetu kako bismo polako ekspandirali svoju svest. Suštinski podela izmedju filozofskog, religijskog i naučnog znanja ne postoji. Uistinu svako od njih dotiče određene nivoe u ovom svetu ili određene nivoe svesti ali je svest jedinstvena baš kao i znanje.
Sva naučna saznanja ili bilo koja druga čovek je crpio iz ove suštine i prelivao ih u ovaj svet.
Ovde se nepotrebno gložimo između nauke i filozofije i recimo nauke i religije ili bilo kako drugačije. To je samo zato što ne razumemo pozadinu. Sva ova znanja se i preklapaju ali i imaju svoje dominantne oblasti.
Ova suština života rekosmo da je "Unutarnji Glas" ili "Unutarnja Reč" - ustvari to je ta "Reč Boga" o kojoj se govori u Bibliji koju je veoma važno slušati ako čovek želi ekspandirati svoju svest i dosegnuti duhovnu slobodu. Mnogi su ovih dana spremni da vam iskopaju oči za ovu moju tvrdnju jer su prihvatili, neko ih je takođe iz neznanja prevario da je odredjena knjiga Reč Boga. Teška obmana koja nažalost i danas mnoge drži prikovanim u mraku zablude.
Podsetimo se da su većina naučnika bili ili vernici ili su znali takođe intuitivno da to nešto postoji iako nisu mogli znati šta je to nešto. Ko se interesovao moga je otkriti na stotine primera da su naučnisi svoja znanja donosili zahvaljujući intuicije ili snovima. Jer, snovi su još jedan od načina kako ova suština života "Reč Boga" sa nama komunicira i podučava nas i pomaže.
Kako je na polju filozofije? Ni malo drugačije. Ova suština kada kontaktira osobu podiže joj svest i daje produbljeno razumevanje ili unutarnje znanje kojeg pojedinac samo pretoči u reči zahvaljujući svojoj aparaturi uma. Otuda, um je samo skladištar mehaničkih detalja koje mi kao svest (Duša ili Self ili Super Ego) koristimo.
Kada proučavate filozofe uvek možete videti kako je neko nastojao otkrivati istinu samo na osnovu svog intelektualnog znanja i taj kao filozof je bio totalni promašaj. Za razliku od golih intelektualnih filozofa imamo sa druge strane one koji su najpre podigli svoju svest i iz nje podučavali. Najsvetliji primer je Sokrat. Zapravo on i nije bio filozof jer polje filozofije se uobičajeno smatra poljem uma ili intelektualizma. Ali bez duhovnog dodatka, intuicije ili Reči Boga takav filozof nije imao šta da ponudi.
Ima jedna veoma važna stvar koju treba osoba poštovati. To je da ako želimo nastojati da sarađujemo sa intuicijom i da nam govori neophodno je da sa naše strane ćinimo izvesne napore. Neophodno je da stremimo što većem poštenju i iskrenosti i da iznad svega ljubimo Istinu. Neophodno je da se klonimo svih pošasti koje vladaju ovim svetom.
 
Intuicija ili unutarnji glas je direktno vođenje ili pouka koja nam dolazi od SamogKreatora preko ove Njegove Reči ili same suštine života. Ko želi uvek može eksperimentisati i sarađivati sa ovom suštinom života koja nam uvek nastoji govoriti i pružiti nam pouke za naše najviše dobro na svim poljima života od školovanja ili izbora škole preko zdravlja ili izbora lekara za lečenje, pa preko izbora partnera ili ljubavi, pa karijere i nalaženja ispravnog odnosa prema ekonomičnom življenu. Bukvalno svaki majušni deo našeg života može biti pokriven dobrim intuitivnim savetim koji takođe mkože doći i preko snova kako noćmih tako i budnih.
Neka neko ima problem proučavanja filozofije i ako zatraži pomoć može biti usmeren na određene knjige ali može dobiti pomoć u toku noći tako da se ujutru probudi sa određenim znanjem i razumevanjem. Tada smo dobili direktno znanje mi kao duhovno biće, Duša, tj mi kao svest...
Ova suština života je odgovorna da mi kroz život dobijemo prava iskustva i tačno onakve životne uslove koji su neophodni da bi podstakli u nama proces ekspanzije svesti. ovo je sve neophodno jer mi odbijamo voljnu i svesnu saradnju sa ovom suštinom života ili "Reči Kreatora."
Ova suština života nikada nas neće podstaći ili poučiti a da to nije za naše najviše dobro ili da to bude na štetu i teret neke druge osobe. Sve jeste i sve mora biti u skladu sa osnovnim principom ili Zakonom Ljubavi.
Intuicija dakle unutarnja komunikacija ili samo jedan od načina komunikacije sa nama a tu su još i snovi, noćni i budni, pa naizgled slučajni događaju pa iskustva sa Svetlošću i Zvukom... Sve ovo čini da naša svest brže ekspandira budući da je ova suština najvišeg stanja svesti kojem mi težimo.
 
"Ono nešto" što stoji iza intuicije je srž života i bez tog nečeg mi ne bismo mogli postojati niti bismo mogli išta menjati u svetu oko nas a pre svega ni u nama samim.
To nešto stoji iza svega u životu pa i iza filozofije, nauke, religije i svakodnevnog života. Prepoznajmo za trenutak da su žene otvorenije prema intuiciji baš kao što je istočni deo našeg sveta otvoreniji njoj nego što je zapadni koji je više okrenut umu. Ali to bi mogao biti drugi deo priče.
Lično kao mlad čovek ne samo da nisam imao privlačnosti prema religijama ili filozofiji i sličnim disciplinama nego sam, šta više, imao izuzetno negativan stav prema njima. Tada mi nije bio poznat razlog takvom stavu jer nije bio izazvan spoljašnim faktorima tadašnjeg odnosa politike... Pa ipak, intuicija je bila nešto sasvim uobičajeno prisutna kod mene pa sam mislio da je isti slučaj i kod drugih iako nisam znao da se taj unutarnji "govor" iakako naziva, posebno ne da je to intuicija. Ipak, ona mi je naročito skrenula pažnju kada sam počeo raditi kao pripravnik.
Jednom u prolazu kroz proizvodno odelenje naletim na jednog rukovodioca gde na jednoj mašini nešto meri i proračunava. Reče da hoće da proračune izvesne zupčanike i naprave ih kako bi mašine mogle raditi odgovarajući porudžbinu.
Tog trenutka mi je taj unutarnji podsticaj, intuicija, "rekla," "Odi u odelenje sprat niže i na istim ovim mašinama uradi ovaj proračun. Ti to možeš." Da nije bilo ovog intuitivnog podsticaja verovatno bih prošao bez da se zainteresujem. Uistinu, na studijama to je bilo samo usputno znanje koliko da se dobije razumevanje. Tako pristupim tome i uradim proračun zupčanika koji su urađeni i posao je bio odrađen.
Od tog trunutka nadalje zainteresovao sam se za suštinu intuicije.
Ovdašnji psiholozi, psihijatri o stali iz sličnih interesovanja govorili su da je intuicija zakržljalo čulo za šta sam znao da je potpuno netačno. Uostalom, intuitivno sam znao da je to besmislica.
Nadalje je intuicija za mene bila vodič bez kojeg nisam mogao iskoračiti ni jedan korak na putu mojih istraživanja.
Tako me je u biblioteci u Hamiltonu vodila tačno od knjige do knjige gde sam počeo najpre proučavati um i njegovo funkcionisanje. Tačno bih bio vođen do određene police i određene knjige koja je bila neophodna za moju nadogradnju. Bilo je to moje fanatičko ili posvećeničko istraživanje. Kada sam iscrpio sve sa polja uma bio sam vođen dalje.
Najpre su mi data iskustva sa Svetlošću i izuzetno jakom ljubavi za koju nisam ni znao da postoji kao i iskustva izvan tela i na viši svet.
U narednom periodu sam gutao knjige sa svih polja i iz svih oblasti da nađem zadovoljavajući odgovor. Tu su bile psihologija, filozofija, metafizika, misticizam, religije i sve ono što je izniklo poslednjih godina.
I došao sam do saznanja koja bih rado da podelim jer od njih može svako imati koristi u svom životu nezavisno čime se bavi i dali se nečim profesionalno bavi.



jako lepo objasnjena intuicija, jedino mi je cudno i pitam se da li je moguce da "Ovdašnji psiholozi, psihijatri o stali iz sličnih interesovanja", pojma nemaju.
 
jako lepo objasnjena intuicija, jedino mi je cudno i pitam se da li je moguce da "Ovdašnji psiholozi, psihijatri o stali iz sličnih interesovanja", pojma nemaju.
Evo šta ti je objasnio:"Intuicija ili unutarnji glas je direktno vođenje ili pouka koja nam dolazi od SamogKreatora preko ove Njegove Reči ili same suštine života. "
Ako ti je to dovoljno-ok-naruči njegovu knjigu Ključ života (čini mi se tako...) i upoznaj se detaljnije...
Meni tek treba da odgovori na pitanje kako zna da to nije halucinacija shi ili neke druge psihoze ili
tek izmišljotina da bi se pravio važan.Tvrdim,naime da normalan čovek(ha,pitanje normalnosti...:mrgreen:)
ne čuje neke glasove u glavi...Ko čuje glas u glavi-pravac Laza!:mrgreen:
 
Evo šta ti je objasnio:"Intuicija ili unutarnji glas je direktno vođenje ili pouka koja nam dolazi od SamogKreatora preko ove Njegove Reči ili same suštine života. "
Ako ti je to dovoljno-ok-naruči njegovu knjigu Ključ života (čini mi se tako...) i upoznaj se detaljnije...
Meni tek treba da odgovori na pitanje kako zna da to nije halucinacija shi ili neke druge psihoze ili
tek izmišljotina da bi se pravio važan.Tvrdim,naime da normalan čovek(ha,pitanje normalnosti...:mrgreen:)
ne čuje neke glasove u glavi...Ko čuje glas u glavi-pravac Laza!:mrgreen:



meni ne treba da objasnjava ja znam sta je intuicija, ali znam da jos uvek ima ljudi koji kazu da su "osetili stomakom, intuitivno". hvala za preporuku, ne treba mi niti knjiga, jer to je nesto sto me je davnih dana zanimalo:)

zasto takodje ne dozvolis coveku dovoljnu izrazajnu sirinu da isprica svoj dozivljaj? ja mu verujem sasvim da je sve to tako doziveo i da mu se dogadja, sto ne znaci da cu to njegovo da uzmem za modus i recepturu jer ja imam svoje, kao i svako od vas.
sustina je jednaka.
ako ti neko kaze da "cuje Bozji glas" ne znaci to uvek da je poruka Svevisnjeg auditivne prirode i da njemu zbilja tutnji u usima, da je zreo "za Lazu"
 
zasto takodje ne dozvolis coveku dovoljnu izrazajnu sirinu da isprica svoj dozivljaj? ja mu verujem sasvim da je sve to tako doziveo i da mu se dogadja, sto ne znaci da cu to njegovo da uzmem za modus i recepturu jer ja imam svoje, kao i svako od vas.
sustina je jednaka.
ako ti neko kaze da "cuje Bozji glas" ne znaci to uvek da je poruka Svevisnjeg auditivne prirode i da njemu zbilja tutnji u usima, da je zreo "za Lazu"
Mogu ti ,sejo,reči da sam opasne škole života prošao i da je mene skoro nemoguće izvarati...
Mada,rado gledam onu seriju o velikim prevarantima-pitanje da li bih uspeo da ih provalim da se namerače na mene.:sad2:
Slićnost je u tome,a to je sasvim kontradiktorno tako da mi providno:s jedne strane je Luis retko zdrava osoba (psihićki) visoko tolerantan,
emotivno stabilan,u etičkim pitanjima napredan s kantovskim jasnim opredeljenjima ,u odnosu na eksterno i interno veoma pozitivan tj.sklon
naukama,a s druge strane priča halucinogenu priču koja prati svaku psihozu ili navatavanje za pridobijanje u neku sektu,udruženje i sl.
Jednostavno,poput Ljube i njegovih anhela-nešto tu ne pije vodu...:manikir:
 
Uostalom,kao što sam već napomenuo,intuicija je na našem jeziku slutnja!
Istina,mnoge odluke donosimo na osnovu slutnje!
Šta je u pitanju?
Pa jednostavno;ono malo znanja indukujemo u algoritam preskačući nekoliko narednih izraza u sledu
i misaono stižemo do rezultata! To se zove nepotpuna dedukcija!Tj-slutnja!
(Što sam stariji,majkumu,ljudi mi izgledaju sve plići i blesaviji...:lol: Nadam se da i ja takav njima izgledam!:hahaha:
Ovo jako lepo ilustruje jedna situacija s mojim pok.profom Ignjatovićem (doc.ekonomske grupe predmeta) koji kad mi
upisivao desetku u indeks,pitao me nešto iz aktuelne,tadašnje stvarnosti...Odgovorio sam mu kao iz topa,a on se nasmejao
i dao mi savet da prvo razmislim da li odgovor pije vodu u svim situacijama,ali nakon deset godina...Stao sam tada kao
ukopan i mislim da mi je tada konačno svanulo te da mi prepotencija ostala prepolovljena!Naravno da sam mu zahvalio,ne za desetku,
ona nije bila značajna ni blizu kao ta mudrost profina...)
 
s jedne strane je Luis retko zdrava osoba (psihićki) visoko tolerantan,
emotivno stabilan,u etičkim pitanjima napredan s kantovskim jasnim opredeljenjima ,u odnosu na eksterno i interno veoma pozitivan tj.sklon
naukama,a s druge strane priča halucinogenu priču koja prati svaku psihozu ili navatavanje za pridobijanje u neku sektu,udruženje i sl.

Slazem se, pametan je i jedan od retkih koji misli svojom glavom medjutim razilazimo se bas kod te druge strane jer nemamo isti pogled na duhovnost..

O Ljubi ne bih..
 
Da se razumemo:moj antagonizam prema Božama je baš tamo i takav kao Sizifov,Prometejev,i...
još jednog popižđenog koji se navodno tri dana rvao s Jhveom...:mrgreen:Kao ,uostalom i
Atinjana koji su znali grditi i čak psovati bogove...
Kao agnostik verujem da te determinišuće sile tvore i život i još štošta uređeno,ali to ne znači da se
potpuno slažem i dajem tim silama slepo za pravo! ! !

Pa ko sam ja da se tako opirem i jogunim?
Obićan mrav od čoveka koji je provalio da su i bogovi smrtni i grešni...Ko kaže da Isus,Sidarta,Muhamed ,Sai Baba i
slićni nisu grešili?! Ja sam video mnoge njihove greške! I njihovu smrt! Naravno-već sama ih njihova smrt demantovala...
Tako da i Veliki Kreator može stati u red da mu zavarim roditeljsku kad im se jednom pridružim...:hahaha::mrgreen:
(Mamicu im jareću ...)
 
Nema potrebe da se optužujemo. Jer, ako sam nešto započeo imam obavezu i da odgovorim na pitanja. Naravno ako želimo razgovor koji neće biti golo nametanje i ubeđivanje.
Uvek sam ponavljao da na ovom području niko nikome ne može dati dokaze ili ubeđenja ako sama osoba već iznutra nije ubeđena ili ne želi potražiti dokaze. Moji dokazi su samo moji dokazi validni za mene samog.
Ali, nastojaću da udovoljim odgovorima znatiželjnim. Pravo svakog je da poveruje ili ne poveruje.

Ok...a koja je razlika izmedju intuicije i recimo instinkta?

Barbara. Instinkt smo razvijali iskustveno kroz mnoge živote pa i jeste najvažniji instinkt preživljavanja. U prilikama opasnosti naša aparatura, um, na određene stvari reaguje trenutno. Da bismo podrobnije razmotrili instinkt potrebno jeda razmotrimo najpre strukturu uma i način njegovog rada. Iako svaka informacija koja se dobija spolja biva prenešena do narednog dela uma ovaj odlučije, po kompjuterskim principima programiranja, šta i kako sa tom informacijom pa je propusta ili odbacije. U sledećem koraku, ako je prethodna odluka bila "opasno" signal ide u deo uma koji sprovodi izvršenje. Iako ovo izgleda kiklometarsko sve to bude u deliću najmanje vremenske jedinice. Onaj ko je išao šumom i reagovao na običan šum kornjače ili guštera sa paničnim skokom zna šta je instinkt.
Tu bi intuicija bila neefikasna i ona dolazi sa viših nivoa. Ako bi na našem planiranom putu postojala opasnost intuicija bi nas unapred upozorila u smislu "Ne idi na taj put postoji opasnost."

NAPOMENA: Govor intuicije ispisujem rečima iako ona ne govori rečima. Ona će dati razumevanje koje ima tačno određeno značenje koje sama osoba zna i razume. Otuda, one reči koje napišem nisu nikakvi glasovi poput hunanog govora jer Kreator ili Njegova Reč nikada ne govore humnanim rečima. Ali, to ne znači da osoba neće čuti i govor nekoga od najviših duhovnih vodiča koji su pravi i jedini predstavnika Kreatora u ovom svetu. Uistinu, osoba sam mora biti obazriva i znati da uvek ima onih koji bi da mu naude. Iz tih razloga je najbezbednije imati za duhovnog vodiča jedino pravog predstavniika u ovom svetu. Jer, on uvek jeste uz osobu vodeći je, štiteči je, podučavajući je.... Na trenutak bih podsetio na stihove koje je izgovorio Sveti Pavle, "Iako nisam sa vama u fizičkom ja sam u duhu uvek uz vas..." ovo je parafrazirano ali znači da, "Iako u fizičkom telu nisam uz vas ja sam u duhovnom telu uvek sa vama i iz njega vas štitim, podučavam, vodim..." Čak je i Mohamed sa jednim svojim učenikom imao polemiku. Učenik je imao težu raspravu sa nekim čovekom. Onda je prigovorio Mohamedu, "Rekao si da si uvek sa mnom da me štitiš kada treba a gde si bio u ovoj prilici?" Odgovorio je, "Bio sam sa tobom ali ti nisam mogao pomoći jer si se ražestio..." Već rekoh da je neophodno smiriti pasije uma i ako treba potkrepiću još kojom reči ali i primerima.
 
Uistinu, neophodno je da svako pristupa sa odgovarajućom merom opreza prema svemu što mu nije poznato. Ali, ako je ta mera opreza ušla u meru straha onda je verovatno da od spoznaje neće biti ništa.
Svakako da ako iko razume Dragoljuba i njegove reči onda sam ja taj. Jedino što sam ja imao goruću potrebu da spoznam istinu i bio sam spreman na svaki rizik.
Proučavajući mnogo toga sa polja, koliko do juče, za mene nepojmljivog u pojedinim trenucima bi mi se učinilo da sam preterao. Reakcija je bila da sam određenu knjigu pogužvao bacio na pod i još šutnuo. Istrčao bih u najbliži park da se izduvam i sebe pitam, "Kako možeš sebi dozvoliti da čitaš ovakve stvari?" Ali, nisam mogao pobeći. Sva moja iskustva su govorila nešto drugo. Osećao sam da u svemu tome ima istine. Ohladio bih glavi u vraćao se da nastavim proučavanje...i naravno eksperimentisanje...

Kada sam se vratio u Bgd posle četiri godine u Hamiltonu, i to u ono vreme kada su svi bežali sa ovih prostora tekla je emicija preko radia i TV Politika o prenošenju misli na daljinu. Poslao sam nekoliko reči i to veoma oprezno znajući da se čovek ne otvara tako lako. Ipak voditelj tih emisija je vodio i rubriku u "Politici" obajvio je onaj moj dopis. Desetak dana kasnije javio mi se ovaj novinar St. St. i pitao da da moj telefon izvesnom mladiću. Nekoliko dana kasnije ovaj mladić se našao kod mene u stanu sa pričom.
""Politiku" nikada nisam čitao ali toga dana me podstakla intuicija da zavirim baš u tu novinu koju je doneo moj kolega na predavanjima i stavio je pored mene. Otvorim i odmah ispred mene se otvorio baš člannak kojeg si poslao. Onda sam opsedao zgradu politike da dobijem tvoj telefon. Par godina ranije sam imao iskustvo sa belom Svetlosti u predelu čela i jakim osećajem ljubavi. Otišao sam profesoru (bio je student medecine) i profesor mi je rekao da sam ja za mentalnu instituciju. Kako je profesor bio noj najveći autoritet ja sam bio izgubljen. Zapustio sam studije i uplašeno bauljao kroz život. Kada sam video ovaj napis u novinama učinilo mi se da možda tu stoji moja nada." Dao sam mu objašnjenje i ovaj momak je odradio svoje studije u najkraćem roku i otišao raditi u jednom gradu na severu zemlje. Nakon toga je čak specijalizirao medecinu..."
Ova priča bi bila odgovor da li je moguće da stručnjaci u ovoj zemlji (psiholozi i psihijatri) o ovome neznaju ništa.
Moguće je. Jer svoj rukopis o svemu ovome ponudio sam onda najvećem izdavaču u zemlji, koji je u međuvremen i nestao. Ali, pošto sam otišao iz Beograda zamolio sam da skokne i od glavnog urednika zatraži nazad rukopis. Ovaj je rekao mom prijatelju, "Ovo mora da je pisao neki ludak." Na te reči sam se grohotom smejao. Znao sam da će reakcija biti takve prirode sa njegove strane. Učeni ili neučeni ljudi u ovoj zemlji su okovali svoje umove i nisu imali potrebe da žulčjaju svoje "vijuge." Taj parazitski sistem je sve zamrzao pa i najmanje napore da se nešto promeni u ovoj zemlji. Zato smo stvorili ovo stanje u ovoj zemlji.
Zbog moga nastojanja da menjam na poslu bio sam meta progona i to najviše od mog kolege koji je bio bolesno ambiciozan - ali ne ambiciozan na teret svog rada i rezultata već onih koji su već stenjali od mnogih na njihovoj grbači.
Kasnije je mnogima smetalo što rukopis nije visoko intelektualn ili sofisticirano pisan pa su govorili da ga je pisao polupismeni čovek. Za razliku od njih, oni kojima je bio potreban bili su srečni da dođu do informacija koje su im bile neophodne. Jer, iznosio sam nešto što čovečanstvu nije bilo dostupno nekoliko hiljada godina.

Naravno, da nemam šta promovisati jer od bilo koje knjige i od bilo kog tiraža niko ne može živeti a popularnost karijerizam i slava su mi bili neprihvatljivi čak ni onda kada sam bio na početku svoje nazovi karijere.
Ne bih se osećao ispunjenim da prohujim kroz ovaj život a da ne ponudim objašnjenja onima kojim je to životna neophodnost.
Ekspanzija svesti je naš osnovni pravac i osnovi cilj a iza toga je ono što je uvek proganjano i nosioci takvih vesti su redovno proganjani, prebijani, proterivani ili ubijani. Danas, na našu sreću, dovoljno smo sazreli da imamo dovoljno tolerancije i ne proganjamo ono što je današnjoj populaciji najneophodnije. Jer, drugog izlaza nema. Ili ćemo podići svoju svest i okrenuti naš pristup životu sa drugačije pozicije ili ćemo se po ovoj planeti proganjati do istrebljenja.
Ipak Dragoljubovo pozivanje na oprez uvek ima svoje mesto.
 
Pre izvesnog broja godina obratio mi se jedan muškarac koji je živeo i radio u Nemačkoj za informacije o knjizi.
Negde 2011 godine jedan drugi mladić postavio je temu "Eckankar" na Religiji i pitao šta je to? Trebalo mu je za diplomski na studijama da piše o religijama. Sreli smo se i dobili knjigu. Tamo se priključio diskusiji i čovek oji je iznosio svoja saznanja i iskustva a nedavno se pojavio i onaj iz nemačke sa ovim komentarom:

Podrazumevano Re: Eckankar

Dragi Ljubisa,odavno dugujem neki komentar u vezi ove religije i tvoje knjige...mislim osecam vec dugo tu potrebu..dakle procitao sam knjizicu kljuc zivota...nasao neke odgovore za sebe i nasao par stvari koje mi uzasno smetaju..citao sve sto sam nasao na nemackom jeziku o eckankaru..kako je religija nastala...tvorci..sadasnje vodje citava poledjina toga ...iskustva i proganjanje onih koji su napustili..itd
Na prvom mestu mi uzasno smeta izraz" bog na zemlji" boziji izaslanik..Herold Klemp...procitao sam sve podatke o njemu..bog na zemlji a sudi se sa svojim prethodnikom oko materijalnih stvari?????...mislim neosporna cinjenjica je da ta religija okuplja divne ljude...al jasno se vidi po mom misljenju da se ti divni ljudi koriste za bogacenje pojedinaca koji sebe nazivaju" bog na zemlji"..kad sam video sliku od doticnog gospodina odmah sam znao da nesto nije u redu...takvom coveku nebih poveriju da upravlja mojom sudbinom...postoji mnogo slucajeva i iskustava ljudi koji su napustili tu religiju ...koji nedvosmisleno govore u prilog mog misljenja...zasad ovoliko...
Drugi koji je nasrtao imao je ovo pitanje:


Citat Original postavio qviti Pogledaj poruku
I
Razumem ja tebe, i ja sam kao mladji , slicno razmisljao, ali mi se nikada nije dalo na tu stranu, jer sam osecao da nesto ne valja.
Pises da postoje ljudi koji imaju Svetlost i Zvuk.
O cemu se radi Konkretno?

I evo odgovora ovog qwitija:

Konkretno,to je luis opisao u svojoj knjizici kljuc zivota...u mom slucaju se radi o zvuku...imam zvuk iza levog uveta...koji je uvek tu...susti kao tv kad nestane programa odprilike..isao sam na sve preglede,ispiranje uveta snimanje glave ...prosto receno sve...i sa zdrastvene strane gledano bilo je sve u redu...al zvuk je bio uvek tu...igrom slucaja ili vodjen intuicijom kupio sam pomenutu knjizicu...tu sam nasao objasnjene...taj zvuk je Boziji blagoslov...a postoji i svetlost koju neki ljudi vide kako-to neznam tacno...tako da kad sam vratio film od kad imam taj zvuk promenio mi se zivot 100% na bolje...to je kao da imam neku navigaciju da radim prave stvari...vise mi ne smeta...ustvari nije mi nikad smetao vec sam bio zabrinut....sad volim taj zvuk uliva mi poverenje...e sad ECKANKAR je religija koja je okupila te ljude ...oni imaju nesto zajednicko i u principu sve su bas ok ljudi ali vodstvo te religije je lose...
 
Poslednja izmena:
Šta nam govori primer pisama ovog Qwitija.
Imao je i ima svoje iskustvo sa Zvukom o kojem sam govorio i kaže da mu se život okrenuo 100% na bolje od kada ima prisustvo tog Zvuka ali on i dalje ne može verovati svom islustvu već je našao da veruje onome što dolazi sa strane a da pri tome ne nastoji proveriti tačnost tih navoda.
Uistinu, dok god tražino koji autoritet izvan nas samih mi nismo još stasali za viša stanja svesti. Naprosto mi učimo da se uzdamo samo u sebe a u sebe ćemo se uzdati i zgraditi veliko samopouzdanje ako se udružimo sa sveprisutnom i sveznajućim suštinom života pa ma kako je ljudi zvali.

Iznošenje učenja o Intuicije, (Unutarnjoj Reči ili Reči Boga) odnosno o Svetlosti i Zvuku jeste planirano od strane Vairagi Reda poslednjih par stotina godina kako bi se čovečanstvu ponudio izlaz u izutzetno teškom periodu koje je već nastupai već ovih naših poslednjih nekoliko decenija.
Ko obrati pažnju na Intuiciju i svoje snove kako noćne tako i buden i ko proba pevušiti neku reč koja je za njega sveta imaće i dobiće dokaze za sebe. Svoji dokazi su samo svoji i nisu ni za koga više. Naš proces ekspanzije svesti mora biti urađem ličnim iskustvima i ličnim naporima.
Svakao, da niko nesme nigde na silu biti vučen niti na silu odvraćan.
Pojavljivali su se roditelji sa decom koja čuju Zvuk i nigde nisu našli objašnjenje. Ali, umesto da pomognu svojoj deci i ohrabre ih da rade duhovnu vežbu i time duhovni izrastaju brže nego inače oni su bili zadovoljni samo informacijom da njihova deca nisu bolesna i nisu za mentalnu instituciju... Onda je obično pitanje da li prvo pomoći roditeljima koji su se okovali ili njihovoj deci. No, oni su roditelji i oni odlučuju....
 
Poslednja izmena:

Back
Top