EGON SCHIELE I GUSTAV KLIMT

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
1146.jpg
 
Egon Šile je imao 28 godina kada je umro od španske groznice.Njegova zaostavstina obuhvata oko 300 slika i nekoliko hiljada crteza, prema podacima iz literature

the-embrace-1917.jpg


Njegov ucitelj, prijatelj, uzor i mentor bio je Gustav Klimt, ali Šile je vrlo brzo razvio svoj sopstveni stil. Zbog svoje sklonosti ka deformaciji figura, mracnom realizmu, u pravcu groteske, smatra se ekspresionistickim slikarom.
Posle Rembranta, Egon Šile je umetnik koji je najviše portretisao samog sebe. Naslikao je preko sto autoportreta.

Egon-%C5%A0ile-Autoportret-381x550.jpg


Njegovi autoportreti se vidno razlikuju od klasicnih. Na njima sebe prikazuje u raznim egzibicionistickim pozama, sa rukama u izvestačenom polozaju, sa pogledom koji je direktan, koji ne mozete da izbegnete i ne suocite se sa njim.
Svaki put kada imam priliku da gledam njegove slike ne mogu a da ne razgovaram ocima sa Šileom i svaki put poruka koju mi salje ocima tumacim drugacije i mastovitije

tumblr_mxr4saEUCQ1t7pa1oo1_1280.jpg


Kroz svoje aktove je izrazavao svoju licnost, a bojma je unosio zivost i energiju.
Iz pisma svom prijatelju Oskaru Rajhelu:
„Kada vidim sebe u celosti, moram da vidim sebe i da znam šta želim, ne samo šta se dešava unutar mene, već i kolika je moja sposobnost da vidim, koja su moja sredstva, od kojih sam to zagonetnih supstanci sačinjen i koliko sam od toga svega opazio. Oscilacije moje astralne svetlosti rastu sve brže, sve su direktnije i jednostavnije, poput neverovatnog uvida u svet. Na taj način postižem sve više, produktivniji sam i iz mene isijava ljubav koja je sve.“
Egon Šile u svojoj masti zadovoljava sve ono sto ne moze u stvarnosti.Njegova dela jesu njegova svest..

seated-male-nude-1910-1.jpg


CKzk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTVRZN01EQV8vMmI2YTIxNWZkY2EyYzJkMzgyMjhiODMzMGQyYjU0MDQuanBnkZMCzQJCAIGhMAE


3vFk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWkRFN01EQV8vZjJjNTk3Y2VhNWIxODc5YjhmYjZjZmU4NjdkMzk4MmYuanBnkZMCzQJCAIGhMAE


schiele_lovers.jpg


tumblr_m6zy69nlbz1r3fk8go1_1280.jpg


tumblr_me2b1djyzx1ri45fro2_500.jpg


Egon%20Sile%2C%20Porodica%2C%201918%2C%20191%2C8%20x%20152%2C2%20cm%2C%20ulje%20na%20platnu.jpg
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top