baterija i lap top

Gde je problem kod lap topa ako mu se monitor malo smraci kada radi na bateriju, a cim ga ukljucim na struju svetli normalno? Jel to moze negde da se podesi ili je jednostavno tako? Ili mi baterija bas ne radi najbolje? Baterija je 8-cell Li-ON.
 
Hmmm.. Recimo ovo.. Ja imam jednu staru 486-icu koja jos radi odlicno.. Sto tebi slabije svijetli monitor na tom laptopu moguce je da je losa baterija.. Ja sam eto svo vrijeme svoju da kazem odrzavao i radi odlicno.. Pokusaj da nadjes negdje istu pa provjeri, to bar nije tesko...

Za pocetak uvijek kreces od onog logicnog u tvom slucaju baterija.. Poz.

Odgovor na prethodno pitanje (prvo)..

Ja pomenuti lap-top kad god je moguce drzim u struji i za ovoliko godina nemam problema sa njom, pa ti shvati jel dobro ili nije.. Ovo je moje iksustvo.. Poz.
 
GZ:
Odgovor na prethodno pitanje (prvo)..

Ja pomenuti lap-top kad god je moguce drzim u struji i za ovoliko godina nemam problema sa njom, pa ti shvati jel dobro ili nije.. Ovo je moje iksustvo.. Poz.
Ja opet imam suprotno iskustvo.
Imam Gericom notebook i kad sam ga kupio stalno je bila baterija u njemu kad radim, bez obzira dali autonomno ili na sruju. Nakon nekog vremena, kad se na putu isrosi, bateriju nisam mogao napuniti do "vrha" vise :( Sve manje sam mogao da je napunim. Na kraju je postala beskorisna.
Nabavio sam drugu bateriju i radio samo na struju ali bez baterije u racunaru. Mogao sam svaki puta kad se isprazni da je napunim do "vrha".
Jednom sam je ostavio van racunara vise od 5 meseci i potpuno je "izdahnula", nisam je vise mogao napuniti.

I dan danas mi nije jasno kako treba bateriju "tretirati", ostaviti stalno u masini ili je koristiti samo kad ne koristim struju.
Takodje, ne znam koji je rok da stoji van racunara bez punjenja, pa da "crkne" potpuno kao moaj?

Sreca te notebook koristim maltene kao stoni racunar, stalno je na struji, pa mi baterija i nesto ne nedostaje. A i notebook je star skoro 3 godine, pa je verovatno i tadasnja baterija bila slabijeg kvaliteta za te racunare.
 
To shto opisujesh se zove "memory effect" baterije. Izrazhena je kod svakog tipa baterije, ali ne toliko kod litijumske ili polimerske koliko kod starijih (tipa kadmijumske).
Jednostavno, ako bateriju ne praznish do kraja (i ne punish do vrha ponovo) vremenom baterija "zapamti" najnizhi i najvishi nivo, i jednostavno je ne mozhesh koristiti u punom kapacitetu.
Kod kvalitetnih baterija i proizvodjacha (shto Gericom bash i nije) ovo nije toliko evidentno.
Oko konkretnih brojki, shta i koliko, ne bih mogao mnogo da kazhem, sve zavisi od kvaliteta baterije ugradjene u laptop.
 
@Codemaker: Ne znam za bateriju od notebook-a, ali bar shto se tiche mog iskustva sa Li-ion baterijama za mobilne telefone, nisam siguran da ti je baterija "izdahnula" nakon 5 meseci stajanja. Istina je da svaki baterijski element gubi potencijal tokom vremena, ali da li znash da punjach nece ni da zapochne punjenje baterije ako joj je napon ispod odredjene vrednosti, tj. napon baterije ne padne ni do pola a ona kao da je skroz mrtva. E, u takvim situacijama bateriju treba "ruchno" napuniti bar do vrednosti gde ce punjach moci da nastavi. 8) 8) 8)
 
jozza:
@Codemaker: Ne znam za bateriju od notebook-a, ali bar shto se tiche mog iskustva sa Li-ion baterijama za mobilne telefone, nisam siguran da ti je baterija "izdahnula" nakon 5 meseci stajanja. Istina je da svaki baterijski element gubi potencijal tokom vremena, ali da li znash da punjach nece ni da zapochne punjenje baterije ako joj je napon ispod odredjene vrednosti, tj. napon baterije ne padne ni do pola a ona kao da je skroz mrtva. E, u takvim situacijama bateriju treba "ruchno" napuniti bar do vrednosti gde ce punjach moci da nastavi. 8) 8) 8)
Ne znam mnoog o tome, vise znam o programiranju :)
Znam samo da sam bateriju dugo drzao van notebooka i nakon sto sam je ponovo stavio, nije mogla da podigne sistem, nema struje. Onda sam je ostavio u racunaru i nisam podizao sistem niti ista radio, samo ukljucio na punjac, racunajuci da ce da se napuni. Lampica za punjenje (na racunaru) trepce, ostavio 6 sati- nista, ostavio 12 sati - nisat, ostavio pa dok mi ne dosadi - nista. na kraju sam napusio svaku nadu i batalio pokusaje. Sad koristim samo preko punjaca...
A kako da to "rucno" napunim?
Do sada sam je punio tako sto ugasim racunar, ostavim bateriju u racunaru i sacekam. Nakon nekog vremena ona se napuni....
 

Back
Top