EMBREL-LEK ZA LECENJE REUMATSKOG ARTITISA????

Afroo

Zaslužan član
Poruka
111.208
....imam pitanje za upucene, kakav je to lek/inekcije, koliko je efikasan, kakva su iskustva, moze li se
dobiti na recept od lekara na zahtev ili moze samo da prepise reumatolog?? znaci sve me interesuje,
radi se o mojoj majci koja ima nesnosne bolove, s' vremena na vreme ti bolovi se nekako i mogu kontrolisati
jakim lekovima Diklofen duo koji dobija, lekari tvrde da je najbolji od onoga sto se moze naci kod nas i da
je sledeca instanca Trodon, sto bas ne bih volela da pije...ali nije resenje samo piti lek protiv bolova, iako
znam da je u godinama kad se bas ne moze trajno izleciti, a opet zelim da joj maximalno olaksam da bar
moze da se krece sama bez jakog bola.....
 
Enbrel ( genericko ime etanercept) je lek koji utice na imuni sistem tj smanjuje njegovu efikasnost. Primenjuje se samo u injekcijama. Poboljsava simptome srednje teskog i teskog reumatoidnog artritisa, dovodi do smanjenja ostecenja zglobova. Ali problem je sto je on imunosupresiv pa se cesto javljaju razne infekcije a ima i druge nezeljene efekte. E sad koliko je efikasan..prema nekoj studiji poboljsanje se javilo kod 2 od 3 bolesnika.
A sto se tice propisivanja to ne znam mada bih rekao da ako i moze na recept, mora po preporuci reumatologa.
 
Poznato je da neke od imunih ćelija uništavaju maligne ćelije, kojih ima i u najzdravijem organizmu. Ako izaziva smanjenje reakcije imunog sistema znači da povećava šanse za "nagomilavanje" malignih ćelija. Zato tome treb parirati isranom, koja što manje opterećuje pankreas i izaziva stvaranje toksina kao što je crni hleb, belo meso, voće, povrće, agrumi, riba, kuvana hrana umesto pržene, unos lanenog semema i ulja, izbacivanje svi napitaka, koji imaju veštačke boje dodatke, zaslađivače ...
 
Zato tome treb parirati isranom, koja što manje opterećuje pankreas i izaziva stvaranje toksina kao što je crni hleb, belo meso, voće, povrće, agrumi, riba, kuvana hrana umesto pržene, unos lanenog semema i ulja, izbacivanje svi napitaka, koji imaju veštačke boje dodatke, zaslađivače ...

A kakve veze ima pankreas sa toksinima, vestackim bojama, dodacima, zasladjivacima...???
Je l' moze malo da pojasnis to sto si napisao?
 
A kakve veze ima pankreas sa toksinima, vestackim bojama, dodacima, zasladjivacima...???
Je l' moze malo da pojasnis to sto si napisao?

Ima veze, jer pankreas luči jedan enzim, koji skida omotač sa malignih ćelija i makrofagi mogu da je pojedu. Što ne mogu, ako postoji omotač, jer su i odbrambene i maligne ćelije isto nelektrisane, mislim da su pozitivne. Zato ne trebe jesti mnogo crvenog mes i šećera, da bi pankreas bio što rasterećeniji i lučio enzima, koliko je potrebno. A veštački zaslađivači su dokazano kancerogeni i deluju loše na nervni sistem. Veštačke boje i kojekakvi dodaci se zadržavaju u organizmu i takođe mogu biti kancerogeni, kao recimo, kada se mnogo jedu suhomesnati proizvodi.
 
Poslednja izmena:
....imam pitanje za upucene, kakav je to lek/inekcije, koliko je efikasan, kakva su iskustva, moze li se
dobiti na recept od lekara na zahtev ili moze samo da prepise reumatolog?? znaci sve me interesuje,
radi se o mojoj majci koja ima nesnosne bolove, s' vremena na vreme ti bolovi se nekako i mogu kontrolisati
jakim lekovima Diklofen duo koji dobija, lekari tvrde da je najbolji od onoga sto se moze naci kod nas i da
je sledeca instanca Trodon, sto bas ne bih volela da pije...ali nije resenje samo piti lek protiv bolova, iako
znam da je u godinama kad se bas ne moze trajno izleciti, a opet zelim da joj maximalno olaksam da bar
moze da se krece sama bez jakog bola.....

To je bioloski lek koji se primenjuje kod osoba koje ne reaguju na lecenje hemijskim lekovima (citostatici, kortikosteroidi, antimalarici...nesteroidni antirevmatici...) ili kad se ispolje nezeljeni efekti koristeci navedene lekove.
Enbrel je blokator TNF- α (Tumor necrosis factor) sa snaznim protiv-zapaljenskim delovanjem, dok se lek primenjuje. Nakon prestanka koriscenja, bolest se vraca u istom ili gorem obliku.
Primenjuje se u vidu potkoznih injekcija u dozi od 50mg, jednom sedmicno. Injekciju mogu pacijenti davati sami sebi, ili zatraziti pomoc od bliznjih.
Cesto sam bioloski lek nema zeljenog efekta, pa se pravi kombinacija citostaticima (Methotrexat) i kortikosteroidima.
Lek moze pretpisati iskljucivo reumatolog i skup je.
Bolest jos uvek nije izleciva, ali pomocu navedenih lekova moguce je bolest dovesti u stanje remisije i normalnije funkcionisati.

Ako joj je lekar preporucio bioloski lek, mislim da bi bilo pametno poslusati ga.

Da ima brdo nuspojava, ima...ali bolji je kvalitetniji zivot od mucenja. Od RA retko ko umire, ali zato se mnogo pati.

Ne znam koliko pomaze Enbrel, posto koristim Simponi (Golimumab)...ali mogu ti reci da bi bez toga sigurno sada bila invalid.

Ako te bilo sta interesuje jos, tu sam.
 
Poslednja izmena:
Dobro vece,zelela bih da mi neko kaze kakvo iskustvo je imao sa terapijom Enbrel... Cerkici je postavljena dijagnoza JIA poliartritis seronegativa,imala je terapiju pronizon,metotreksat,nexium i folan od jula ove godine. 11.09 je imala kontrolni pregled sve je bio ok. Medjutim posle su krenule mucnine,zatim povracanje kad god popije metotreksat ili pronizon. Sada joj se bolest vratila,sve je kao na pocetku i vrvtn ce dobiti biolosku terapiju Enbrel.. Cula sam da je mnogo bolja od hemijske ali niko ne govori o nuspojavama. Molim iskustva... Unapred hvala
 
Dobro vece,zelela bih da mi neko kaze kakvo iskustvo je imao sa terapijom Enbrel... Cerkici je postavljena dijagnoza JIA poliartritis seronegativa,imala je terapiju pronizon,metotreksat,nexium i folan od jula ove godine. 11.09 je imala kontrolni pregled sve je bio ok. Medjutim posle su krenule mucnine,zatim povracanje kad god popije metotreksat ili pronizon. Sada joj se bolest vratila,sve je kao na pocetku i vrvtn ce dobiti biolosku terapiju Enbrel.. Cula sam da je mnogo bolja od hemijske ali niko ne govori o nuspojavama. Molim iskustva... Unapred hvala
Ja sam citala malo na nemackim forumima, svi koju ga uzimaju jako su zadovoljni, ali se radi o odraslim ljudima.

Mislim da se deci do 8 godina taj lek i ne prepisuje. Nezeljene pojave , a i sam opis , predostroznost i slicno mozes da procitas ovde:


https://www.alims.gov.rs/wp-content/blogs.dir/2/files/lekovi/smpc/515-01-2756-10-001.pdf
 

Back
Top