Rod, pol i rodne uloge

T
Izraz "rodna ravnopravnost" je glupost koju je neka budala sa dovoljno vlasti nametnula.
Ovo nije samo besmislica nego i vrhunska glupost jer bi doslovce značilo ravnopravnost imenice "sto" i imenice "stolica".

Polna ravnopravnost je nešto što ima smisao. Tema je zaista veoma opširna i sveobuhvatna. Pri tome se ponavlja česta greška - posmatraju se samo pojedini a ne svi vidovi neravnopravnosti!
Primera radi da li bi iko za čuvanje deteta ili bolesnika tražio muškarca? Naravno, ne! (Ne bih ni ja!) I to je jedan vid neravnopravnosti ali ga niko ne uzima u obzir. Ima još mnoštvo takvih primera.

Ponavljam po ko zna koji put: da bi se problem rešio najpre se moraju sagledati svi njegovi oblici. Sve dok se ne sagledaju, pravog rešenja nema!

Rod ima veći broj značenja a ne samo lingvistički. Ovaj izraz se koristi i u vojsci (rod pešadije, artiljerije, inžinjerije itd.) i u književnosti (književni rodovi ) i u filozofiji ("druge supstancije") itd.. Čak i u sociologiji ima više značenja. Rod u smislu pojedinac rođak ("krvne veze) , u smislu etničke grupe (horda, rod, sloga, pleme itd) i ono o čemu je ovde reč ; u smislu društvene uloge konkretnog pola . Polno se odnosi na organsko , rodno se odnosi na društvenu ulogu koju društvo nameće ili sam pojedinac određuje.
Znači rodna ravnopravnost nije isto što i polna, jer ako je neko ženskoga pola a oseća se kao muškarac i želi da ima takvu društvenu ulogu a društvo u kojem živi ne prihvata tj. zabranjuje takvu promenu uloge onda takvoj osobi nije ugrožena polna ravnopravnost (jer uzmimo da u tom društvu jednak tretman polova) ali rodna jeste.
 
Poslednja izmena:
Žene su godinama, tj vekovima diskriminisane, pa nekad oštro reaguju na rečenicu ,,To je posao za muškarca". Moje mišljenje je da ne treba preterano praviti razliku. Ali...
Upišem se ja jednom u neku teretanu, i instruktor hoće da mi pokaže koje bi mi vežbe odgovarale. U jednom trenutku on iskoristi termin ,,ženske vežbe", i pri tom doda ,, nisam ja šovinista jer razdvajam žene i muškarce, ali žene zbog svoje gradje treba da imaju lakše vežbe ".

I sad ja se malo zamislim i čovek je u oravu. Zato žene brinu o kući, a muškarci o poslovima van kuće, koji su teži - gradjevina, cepanje drva, nošenje teških stvari.... Naravno postoje i žene koje su sposobne da rade muške poslove, ali ja iskreno ne znam ni jednu takvu ženu koja ima vitkosti i ženstvenosti u sebi.

Momak od drugarice radi u Holandiji i kaže da je žena - vozač šlepera sasvim normalna pojava kod njih, ali ni jedna ne liči na žensko :)
 
Zanimljivo je kako se ljudi, a prije svega žene lako odriču svojih prava da budu neidentificirani po spolu, neidentificirani po rodu, seksualnog neidentificiranja, prava na neutralno rodno izražavanje ..odn. slobode da se polno i rodno (ne)samoidentifikuju ... već brže bolje, a to je odlika čitave naše kulture i svih društava žure da što prije budu i što vjernije u čoporu rodno prepoznatih ... 'rodne neslobode daju ličnu slobodu' ... konfuzno isto toliko koliko i rodna i fizička kontradikcija ..
http://forum.krstarica.com/showthread.php/484675-Seksualna-inteligencija/page3
rodno ropstvo ...a ja bih ga baš tako nazvala, iako ima svrhu da umiri ljudski strah, upravo ga proizvodi ..
..tražiti potvrdu lične vrijednosti ili još gore rodne na osnovu postavljene(muškarci) ili još gore usvojene(žene) ne može a da ne proizvede konflikt sa egom koji teži ravnotežnom stanju ličnosti jer rodne vrijednosti nisu postavljene radi ravnoteže ličnosti već radi hijerarhijske funkcije .. a čovjek traži potvrdu vrijednosti u usporedbi sa drugim..ono što je namjenjeno da potčini ili još gore da postigne zadovoljavajući tuđe kriterijume ne može a da na takve destruktivne stavove i akcije ne dobije istu povratnu reakciju ...
..možda ovo nekom izgleda konfuzno...
(Strah koji se javlja zbog neupućenosti u pojmove perverzije, pola, roda je bar zajedničko onome što je u osnovi konflikta jedne perverzije i neznanja ...
Konfuzija koja nastaje kada je u pitanju diferencijacija polne i rodne identifikacije se svodi na to da li prednost dajete fizičkom, polnom obilježju ili osjećaju osobe o rodnoj pripadnosti ....recimo da li je trans-žena (osoba koja je fizički muškarac, ali se rodno identifikuje i ispoljava kao žena) čija je partnerka žena lezbejka? I šta je onda partnerka trans-žene? Ili Da li je trans-muškarac, (osoba koja je fizički žena, ali se rodno identifikuje i ispoljava kao muškarac) čija je partnerka žena, lezbejka?
Naučnici prednost daju fizičkom te će prvi slučaj (trans žene čije su polne sklonosti usmjerene prema ženama) okarakterisati kao heteroseksualni, a drugi kao homoseksualni..dok će međutim transeksualci imati drugačiji stav (i vjerovatno osjećaj) ...
..ali bijeg od mogućnosti, istine daje još konfuzniji rezultat
Naiđem na ženu u poslu koja ne gleda probleme "ženski" već problem kao takav...Pravo uživanje raditi na rešenju tog proglema s tom osobom...
 
I ovo je gore mudra napomena.

Uvek sam više volela radit s muškarcima. Muškarci gledaju problem "kao takav".

Žene uglavnom gledaju dal ti suknja na bokovima stoji bolje nego njima, i dal si i u trideset i nekoj još uvek uspela zadržat bokove ko u gimnaziji. Što je jedan od osnovnih problema zašto me žene ne vole, i zašto s muškarcima nemem problema.


Zvuči ko sasvim druga tema, ali zapravo nije.

Mada ne verujem da iko uspeva ostat operisan od "bokova"; moje mi iskustvo govori da se muškarci, najposle, uspeju koncentrisat racionalnije. Ne kažem da i dalje ne vode računa o mojim bokovima, ali u principu su u u stanju shvatit da je sad reč o poslu.

Muško obrati pažnju na ono na čemu insistiraš da je trenutno bitno, u smislu obećanja eventualnog kasnijeg snošaja.

Kako žensko zna da te, najverovatnije, neće kresnit; ono uvek misli samo na to jesi li bolja riba od nje.
 

Back
Top