Srednja škola postaje gubljenje vremena?

mario80

Legenda
Banovan
Poruka
59.883
Gledam nešto kojom brzinom srednjoškolci napreduju tj poredim ono šta sam ja bio i današnje standarde... Ne čini li vam se da srednja škola predugo traje a na fakultetu se ponavlja gradivo?

Šta mislite o skraćivanju srednje škole? Mislim 4 godine gimnazije je po meni apsurdno.
 
Danas sa manje-više svakom srednjom školom možeš da radiš jedino u kiosku.
Trebalo bi da se vrati sistem obrazovanja od pre 30 ili 40 godina i da škole (ponovo) postanu vaspitno-obrazovne institucije, a ne ovako kao što je sad, da učenik ima PRAVO da se usere profesoru u facu i da ga štiti i direktor i psiholog i pedagog jer je, eto, on u pubertetu ili koji god da je izgovor... evropske svinjarije.
 
bilo je nekad ono usmereno neko vreme ali su odustali od toga, valjda nesto nije bilo ok, kao neka malo gimnazija malo naucis zanimanje. a mozda nije problem u godinama nego sto ne prate zivotne promene, tip ucenja informacije ili sto makar ako je kao sto je bila nema autoritet
kao da je lako da se zaposlis u kiosku, a niko ne bi bio gladan svi bi radili u kioscima
u stvari i pre 10 god ok naucis nesto ali kad pogledas vreme provedeno i nauceno vise je da naucis da se snadjes u sistemu i dobro neku nauku malo vidis i naucis da se koliko toliko snadjes u drustvu. mada evo i danas se secam da postoje tri vrste RNK
 
mada zao mi je sto en znam zanate, jedino ono domacinstvo. a tehnicko je bilo nekako pretesko. ok glupo je da kazes da je zao ali ne uce te to vise mame

...
u stvari sad je vise neko prezivljavanje i ljudi traze mirne kutke da ih stite od sveta da se odmore tako mi se cini
 
Poslednja izmena:
Ja idem u gimn. druga godina sam. Za sada sam video samo neozbiljnost i neodgovornost... Idem u gimn. smer matematicki. I sad moram da ucim srpski,istoriju,geos itd... Ko voli to nek uci, nisam dosao u matematicko odeljenje da "bubam" istoriju ceo dan. Efikasnije bi bilo da ucenici sami biraju sta ce da uce. I sami znate da se efikasnije uci ono za sta smo zainteresovani. To se odavno primenjuje na Zapadu.
 
Ja idem u gimn. druga godina sam. Za sada sam video samo neozbiljnost i neodgovornost... Idem u gimn. smer matematicki. I sad moram da ucim srpski,istoriju,geos itd... Ko voli to nek uci, nisam dosao u matematicko odeljenje da "bubam" istoriju ceo dan. Efikasnije bi bilo da ucenici sami biraju sta ce da uce. I sami znate da se efikasnije uci ono za sta smo zainteresovani. To se odavno primenjuje na Zapadu.

Pa srpski obrazovani sistem sve više liči na zapadnjački. Najgori sistem. Zaglupljivanje ljudi s namerom, kako bi kasnije bile poslušne ovčice.
Ako si upisao gimnaziju, znači da si upisao školu koja ti pruža najšire obrazovanje. Ne možeš da učiš SAMO matematiku, fiziku i hemiju u gimnaziji. Tamo su zastupljeni svi predmeti, samo što je na prirodnom smeru zastupljena matematika, fizika, hemija, biologija, a na društvenom istorija, jezici, filozofija, sociologija...
 
Ako mislite na ovo po Bolonji to je upropastilo školstvo
Stara Klasična gimnazija je jača os sadašnjih
"Bolonjskih" fakulteta
Ovi fakulteti si max nivo starih viših škola (Mislim na tehniku)

ma nije bolonja toliko drasticna, to je onaj stari fakultet iseckan i uvedeni neopravdani
mada valjda se oni koji spadaju u te generacije bolje snalaze, to je vise nama strasno. meni je bilo kad odes na faks shvatis da je sve na tebi i za sve si sam sebi kriv, nema vise neopravdanih, nema keca, nema odeljenja, znaci sta uradish tvoje je tako da moras da se kontrolises odnosno odlepis : ))
a mozda je dobro malo boemstine neke na faksu ili ko oce da radi tj malo da pustish ventil. ovako kao skola2 i budes debil
ali opet ovo je u skkladu sa vremenom valjda. ali to i dalje nije obrazovanje ono sipamo u glavu internet, kratke informacije nego je ono staro rogobatno, izbaceno tesko da se profesori ne muce i nasminkali ucionice mozda. a stari sistem nije bio tako losh.
i pitanje da li je studiranje samo za bogate, znaci psiholoski ako mozes da roknes ispit beskonacno vecina ipak polozi lepo
a ovako se oni medjusobno mrze koji ce da upadne. ili ako se placa da bude nesto ljudski i da mozes da radis
e taj eldorado
 
Pa srpski obrazovani sistem sve više liči na zapadnjački. Najgori sistem. Zaglupljivanje ljudi s namerom, kako bi kasnije bile poslušne ovčice.
Ako si upisao gimnaziju, znači da si upisao školu koja ti pruža najšire obrazovanje. Ne možeš da učiš SAMO matematiku, fiziku i hemiju u gimnaziji. Tamo su zastupljeni svi predmeti, samo što je na prirodnom smeru zastupljena matematika, fizika, hemija, biologija, a na društvenom istorija, jezici, filozofija, sociologija...

ma jok oni imaju prijatniju skolu i sve je konkretnije ali njihov zivot je takav, a kod nas je zivot da prezivis ludilo vishe, prosto je tako, pa je onda smesno ukrstati babe i zabe. nas mozda vise licio na ruski
ali mi ovde lupamo
babe njihov sistem i osobenosti ovde skroz
 
Ja idem u gimn. druga godina sam. Za sada sam video samo neozbiljnost i neodgovornost... Idem u gimn. smer matematicki. I sad moram da ucim srpski,istoriju,geos itd... Ko voli to nek uci, nisam dosao u matematicko odeljenje da "bubam" istoriju ceo dan. Efikasnije bi bilo da ucenici sami biraju sta ce da uce. I sami znate da se efikasnije uci ono za sta smo zainteresovani. To se odavno primenjuje na Zapadu.

nisi uspeo ni u mat gimn da upadnes :lol:
sedi onda uzhivaj. neko upadne u MG
 
Naravno imaju prijatniju školu. Ali život nije prijatan.

njihov na neki nacin jeste, tj kad odes tamo prosto ti je prijatno, znas kad dolazi autobus, kad odlazi...
ok svaki zivot ima neki problem i nesto dobro. mene tamo odmori sto sve znam kad je shta. na duze staze verovatno bi smetalo i sto tamo kad ne platis nesto odmah te kazne, a kod nas mozda kazne mozda ne. samo sto to mozda kad je surovo gore je od njih.
 
tamo valjda na vreme krenes da ubiras pozicije i valjda je ok a ovde nekad ispadnes i car ako nisi ubro poziciju, tj ako si uredan poslusan djak imas sanse da ovde naebesh. onda ako imas srece odes na zapad. gadno je kad nisi ni dovoljno dobar djak ni dovoljno dripac, izmedju

sve znam ne treba mi niko : ))
nego sto im se valjda suzava to grlo, pa ovi sto su izmedju a nisu dovoljno brzi agresivni mozda oshtri oni su svuda na meti
 
Poslednja izmena:
njihov na neki nacin jeste, tj kad odes tamo prosto ti je prijatno, znas kad dolazi autobus, kad odlazi...
ok svaki zivot ima neki problem i nesto dobro. mene tamo odmori sto sve znam kad je shta. na duze staze verovatno bi smetalo i sto tamo kad ne platis nesto odmah te kazne, a kod nas mozda kazne mozda ne. samo sto to mozda kad je surovo gore je od njih.

Prijatno je kad ne misle ni o čemu.
 
Gledam nešto kojom brzinom srednjoškolci napreduju tj poredim ono šta sam ja bio i današnje standarde... Ne čini li vam se da srednja škola predugo traje a na fakultetu se ponavlja gradivo?

Šta mislite o skraćivanju srednje škole? Mislim 4 godine gimnazije je po meni apsurdno.

"Skolsko" obrazovanje traje do 18te ili 19te godine, verovatno zato sto je uvrezeno misljenje da si sa tih 18 ili 19 godina u stanju da se usko opredelis za odredjenu oblast ili da se zaposlis. Mnogi se "usmere" vec u srednjoj skoli a onda skontaju da nije to ono sto su hteli, pa imas tako ljude koji posle zavrsene srednje medicinske zele da upisu neki tehnicki fakultet, kao i one koji posle zavrsene gimnazije ne zele dalje da se skoluju. Znam o cemu pricam, zavrsila sam srednju muzicku skolu i znam gomilu ljudi koji su od sviranja digli ruke vec na pola srednje i resili da upisu neki skroz deseti fakultet.
Neki upisu laksu srednju skolu da bi mogli vise da se zezaju, a posle svakako imaju mogucnost da polazu prijemni za neki drugi fakultet. Po mom misljenju, to je neopravdano i donekle neodgovorno od strane roditelja koji to podrzavaju. S druge strane, postoje ljudi koji sa 14, 15 godina imaju neka interesovanja pa upisu srednju skolu u skladu sa tim, a onda se opredele za nesto drugo jer im se otvore novi vidici.
I jos nesto, ipak bi trebalo da su te 4 godine srednje skole dovoljne da svako resi sta dalje zeli od svog zivota.
 

Back
Top