Riznica najboljih forumskih tema

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.277
Naslov teme govori sve jer svi smo mi imali ili imamo najomiljeniju temu na forumu koju rado čitamo, učestvujemo na njoj
ili je samo pratimo, temu koja nas je privukla i zbog koje smo se i registrovali na forum jer smo imali potrebu da nešto kažemo
ili možda temu koja je odavno napuštena i zaboravljena ali se uvek nekako vratimo njoj ili sećanju na nju i koja samim tim
po našoj ličnoj proceni zaslužuje titulu najbolje...

Da bi ova tema bila čitka i jasna, mora da postoje i pravila, jelte..:lol:

-Prekopirati uvodni post izabrane teme
-Postaviti link ka toj temi
-Ostaviti komentar ili ne, po izboru..
 
:malav: :lol:

Evo , jednom od mojih mnogih Ja pripala je cast da otvori kafanu na filozofiji. Da li ce se ostala moja Ja izmedju sebe sporazumjeti i prepoznati Ja filozofa ne znam, no nije ni bitno. Kazu da mi savremeni ljudi ne prepoznajemo mnostvo razlicitih Ja u nama vec se sa svima poistovjecujemo i dozivljavamo ih kao jedno. Dakle, ja sam sebe vec svrstao u filozofe iako je to daleko od istine. Jednostavno nisam sposoban da mnostvo misli, emocija ili dogadjaja promatram u diferenciranom spektru, sa jasnim prioritetima - da dam svakom tom Ja priliku da evaluira bitno, te da se medjusobno dogovore oko aksioloskog reda, vec brkam umisljen da je samo jedinstveno Ja najpamtenije, da sve moze.

Dakako, izmedju svih ostalih mojih mana, ova umisljenost je medju najgorima. Ali si ne mogu pomoci. Mislim, ne mogu naglo - mozda postepeno.
Zato volim doci na ovo mjesto prepuno jedinstvenih i razlicitih Ja. Ovde se lijepo moze primjetiti kako razlicita Ja u istim osoboma reaguju. Ovde se, dakle, moze nauciti nesto o komunikacji i ljutnji. Pa onda shvatim kad sam ljut na neku osobu da nisam cjelokupno i emotivno predan toj ljutnji vec je to jedno Ja u meni ljuto. Znaci, nisam ljut vec osjecam ljutnju, ili dio mene je ljut. Ali ta ljutnja je u aksioloskom redu cjelokupnosti i znacaja samog mjesta ljutnje, u sustini nebitna.
Ovo je vazna spoznaja za sve koji ovde ukrstaju maceve i koji filozofski sukob pretvaraju u pijacnu prepirku. Spoznati sami sebe i prihvatiti mnostvo vaznih i manje vaznih Ja u nama definitivno pripada uljudjenoj sferi samokontrole i kontrole.

Priznajem, ta samokontrola i kontrola su meni tako sladak san. Al' napredujem
smile1.gif


Aj sad...


http://forum.krstarica.com/showthread.php/515898-Pricamo-dakle-postojimo?p=19927460&viewfull=1#post19927460


i kada me nema na 4umu, mozete me naci na toj temi, na zalost. :lol:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Dobra tema Barbi..pozdrav

Ima dosta tema koje mi se svidjaju i na kojima postujem
vise ili manje ali bez lazne skromnosti postoji jedna tema
od 2005.god..na kojoj redovno postujem..tema koja zivi..:)
i eto..za mene je ..najbolja...bez obzira sto je moja..tu se
moze naci puno lepih tekstova i pesama raznih autora..
znanih i neznanih a i licnih zapisanih misli..osecanja..zelja ...

http://forum.krstarica.com/showthread.php/74863-MOJE-MALE-SARENE-EMOCIJE
 
Moja omiljana..:D...bila...:lol:

Razmišljam o tome koliko je Šekspir potreban u XXI veku. Vizionar koji je pisao o najvećim dilemama u čoveku, o ljubavi, mržnji, prijateljstvu, izdaji, o borbi za istinom. A najčešće o svemu tome zajedno. Koji daje jasnu smernicu svima koji zalutaju. Koji ne prestaje da nam šalje poruku. Tera nas da budemo svesni vremena u kome živimo, da se kritički odnosimo prema njemu, da ne zaboravimo kuda smo pošli i čemu težimo. Podseća nas na mračnu stranu ljudske duše i uči nas da budemo bolji. Čitajući Šekspira ili gledajući njegove komade, mi nepogrešivo dobijamo odgovor na mnoga pitanja koja nas muče. Dobijamo podršku da se borimo za ono za čim najviše žudimo, da ne odustajemo lako. Uz Šekspira ne prestajemo da rastemo, da se menjamo, da bolje razumemo sami sebe. Šekspir nas vodi van naših ograničenih mogućnosti poimanja stvarnosti i pruža nam bogatiji pogled na svet. Šta vi mislite?

http://forum.krstarica.com/showthread.php/227134-Kakve-su-Julije-XXI-veka?highlight=Romeo+julija
 
Moje dve omiljene teme, jel moze dve? :)
Na tim temama su ljudi s kojima mi prija da komuniciram, zato sam najcesce tamo...:)

http://forum.krstarica.com/showthread.php/515898-Pricamo-dakle-postojimo
Evo , jednom od mojih mnogih Ja pripala je cast da otvori kafanu na filozofiji. Da li ce se ostala moja Ja izmedju sebe sporazumjeti i prepoznati Ja filozofa ne znam, no nije ni bitno. Kazu da mi savremeni ljudi ne prepoznajemo mnostvo razlicitih Ja u nama vec se sa svima poistovjecujemo i dozivljavamo ih kao jedno. Dakle, ja sam sebe vec svrstao u filozofe iako je to daleko od istine. Jednostavno nisam sposoban da mnostvo misli, emocija ili dogadjaja promatram u diferenciranom spektru, sa jasnim prioritetima - da dam svakom tom Ja priliku da evaluira bitno, te da se medjusobno dogovore oko aksioloskog reda, vec brkam umisljen da je samo jedinstveno Ja najpamtenije, da sve moze.

Dakako, izmedju svih ostalih mojih mana, ova umisljenost je medju najgorima. Ali si ne mogu pomoci. Mislim, ne mogu naglo - mozda postepeno.
Zato volim doci na ovo mjesto prepuno jedinstvenih i razlicitih Ja. Ovde se lijepo moze primjetiti kako razlicita Ja u istim osoboma reaguju. Ovde se, dakle, moze nauciti nesto o komunikacji i ljutnji. Pa onda shvatim kad sam ljut na neku osobu da nisam cjelokupno i emotivno predan toj ljutnji vec je to jedno Ja u meni ljuto. Znaci, nisam ljut vecosjecam ljutnju, ili dio mene je ljut. Ali ta ljutnja je u aksioloskom redu cjelokupnosti i znacaja samog mjesta ljutnje, u sustini nebitna.
Ovo je vazna spoznaja za sve koji ovde ukrstaju maceve i koji filozofski sukob pretvaraju u pijacnu prepirku. Spoznati sami sebe i prihvatiti mnostvo vaznih i manje vaznih Ja u nama definitivno pripada uljudjenoj sferi samokontrole i kontrole.

Priznajem, ta samokontrola i kontrola su meni tako sladak san. Al' napredujem
smile1.gif


Aj sad



http://forum.krstarica.com/showthread.php/493005-Dobro-jutro-dobar-dan-i-laku-noc
Dooooooooobrooooo jutroooooooooooo!

Dobro došli u renoviranu kafanicu.
Gazdarica samo što nije stigla.

A vi se dotle poslužite kaficom i kolačima....
 
Моја омиљена тема, заправо збирка тема којој бих се радо враћао, посебно у оваквим ситуацијама ... (драмска пауза) је "Новак Ђоковић у канџама демона". Рекох, радо бих се враћао, да се ваљам од смеха, али не могу, јер су две од три обрисане.
Зато ћу нескромно поставити своју, трећу која је преживела, а ипак скромно признати да су оне две на Политици и Религији биле јебитачније.

Списак људи у канџама демона
 
..tema kojoj cu teshko naci ravnu ikada na ovom forumu zvala se Matrix i bila je postavljena na Svashtari,
davno, pre pdf forumske igre bez granica u koju su je sasvim neopravdano svrstavali.. :(
..i prerasla je broj postova i nisu je chak ni zakljuchali nego su je obrisali i nema je vishe.. :(
 
Ovo je meni najdraža tema za koju sam ja, moram priznati, čak i emotivno vezana i koja je obeležila jedan lep period forumaša koji su se na njoj družili...
Bilo je pauza, ponekad je tema ćutala, bilo je situacija kad je gorela ali je bila i ostala kultna i zaslužila je mesto u riznici..
Inače, otvorena je 19. 11. 2007. šest dana nakon mog registrovanja na krstarici..

http://forum.krstarica.com/showthread.php/181620-MUŠKI-ŠOVINIZAM

Ova tema je ideja moje ovdašnje prijateljice, Barbare.

Verujem da između muškaraca i žena nema bitnijih razlika (naravno, mislim na psihološku konstituciju).
Postoji i ženski šovinizam, po imenu feminizam.
Mene su...hm...ovde neke optuživali da sam feministkinja. Zapravo, to su činili muški šovinisti, koji ne shvataju pojam emancipovane žene.
Šta je muški šovinizam?
1) Tradicionalna podela na majke i supruge, s jedne strane, i žene kao potrošnu robu, s druge (to su oni koje privlače žene, neopterećene predrasudama, a oženjeni su dosadnim suprugama; takvi se šunjaju i po ovom podforumu, pokušavajući da nas, žene, gledaju s visine);
2) Polovična homofobija, jer većina muškaraca pod homofobijom podrazumeva samo mušku populaciju homoseksualaca, dok im lezbejke ne smetaju, tj. rado maštaju o situaciji da budu «u sendviču» (žene su mnogo elastičnije, i maštaju o obe opcije);
3) Verovanje da su žene nemoćne, tj. da ne umeju da ukucaju ni ekser;
4) Teorija po kojoj žene nisu pametne kao muškarci, tj, koriste polovinu mozga;
5) Seksizam (žena kao objekat);
6) Teorija o «glupim plavušama»;
7) Tvrdnja da su žene nastale od Adamovog rebra, što doživljavam kao uvredu za ceo ženski rod. Naime, rebro se može izvaditi (Šer je povadila barem 2-3, kako bi imala lepši struk); rebro nije vitalni organ. Rebro je, bre, NIŠTA! Ako ćemo stvari posmatrati sa filozofsko-idealističkog stanovišta, više mi se sviđa Platonova ideja o tome da je prvi čovek bio biseksualno biće, tj. pola muško, pola žensko, i da, otkako su ta dva bića silom odvojena (od strane pakosnih grčkih bogova), teže da se pronađu i ponovo sjedine. (Udri sad po meni, Ristobe!)

 
A mislio sam da je Barb prva otvorila Tavernu ali nije -

Kraš:
"Malo sam istraživao izraz taverna i pronašao sam ovo:

Tabernakl je šator sastanka, paviljon, senica s kovčegom kod starih Jevreja; kod rimokatolika, to je kovčeg, poveća kutija u obliku kućice u kojoj se čuva monstranca, posuda sa posvećenom hostijom; zaštitni krov za kipove, oltare, grobove i dr. (Pojavljuje se i izraz tabernakul, moguće da je nastao od latinske reči taverna)."

Ovo je link ka jednoj, meni posebno dragoj stranici , gdje smo ostali do kasno i na 4-5 strana se odlično zabavili z:lol:
http://forum.krstarica.com/showthread.php/215468-Taverna/page348

Dobra stara vremena :)
 

Uuuu nisam znala da toga ovde ima... sjajano, hvala :D



A mislio sam da je Barb prva otvorila Tavernu ali nije -

Kraš:
"Malo sam istraživao izraz taverna i pronašao sam ovo:

Tabernakl je šator sastanka, paviljon, senica s kovčegom kod starih Jevreja; kod rimokatolika, to je kovčeg, poveća kutija u obliku kućice u kojoj se čuva monstranca, posuda sa posvećenom hostijom; zaštitni krov za kipove, oltare, grobove i dr. (Pojavljuje se i izraz tabernakul, moguće da je nastao od latinske reči taverna)."

Ovo je link ka jednoj, meni posebno dragoj stranici , gdje smo ostali do kasno i na 4-5 strana se odlično zabavili z:lol:
http://forum.krstarica.com/showthread.php/215468-Taverna/page348

Dobra stara vremena :)

Potpisujem :D :D




Tema koja je mene priblizila Krstarici i zbog koje sam se registrovala..
lagana po tematici, al ne i po sadrzini i ulozenom trudu

Krit - ostrvo snova, druga dimenzija
http://forum.krstarica.com/showthre...ga-dimenzija?p=3883057&viewfull=1#post3883057
 
Моја омиљена тема, заправо збирка тема којој бих се радо враћао, посебно у оваквим ситуацијама ... (драмска пауза) је "Новак Ђоковић у канџама демона". Рекох, радо бих се враћао, да се ваљам од смеха, али не могу, јер су две од три обрисане.
Зато ћу нескромно поставити своју, трећу која је преживела, а ипак скромно признати да су оне две на Политици и Религији биле јебитачније.

Списак људи у канџама демона

... ovo je sjajno..

..
:D
 
Uh, ima ih ...

http://forum.krstarica.com/showthre...SVETU-vasa-zapazanja?highlight=virtuelni+svet
kao sto snaga rece,cesto nas realni zivot dolazi u sukob sa virtuelnim zivotom,zatim ljudi,koje upoznamo na ovaj nacin,cesto mogu da stvore svoj svet,da bukvalno zive u njemu na sasvim drugaciji nacin nego u realnosti,neka vrsta alter ega...imate li takvih iskustva?

Jedna moja :zstidljivko:, koja mi je posebno draga:
http://forum.krstarica.com/showthre...-psihoanalizi-i-psihoterapiji?highlight=bajke
Pored danas dominirajuće psihoanalize i bihevior-terapije, postoji i tzv. pozitivna terapija iranskog psihijatra Nosrata Peseškijana. Da ne bih sad naširoko ... On (i njegovi sledbenici) u psihoterapiji primenjuju priče i bajke, što prilično podseća na geštalt terapijsku upotrebu bajki, u kojoj bajka služi samo kao obrazac za neku drugu, novu pričicu ili lično igranje uloge iz bajke od strane pacijenta ili člana grupe u kojoj se odvija neka vrsta psiho-drame.

Ovu temu sam zamislila ne, naravno, kao psihoterapiju, već kao igru – što nikako ne umanjuje značaj onog što će ovde biti izrečeno.
Dakle: izabrati bajku ili priču, ukratko je prepričati, improvizovati je na svoj način, tumačiti likove onako kako ih VI vidite – potpuno neopterećeni oficijelnim tumačenjima i analizama.
Budite kreativni.
Zaboravite sve zaključke koje ste stekli dok ste bili deca.
Pokušajte da neku bajku ili priču za decu pročitate sad, kad ste odrasli, i sagledate nove slojeve skrivenih sadržaja i poruka.

Poenta je otkriti:
a) različitost naših shvatanja tih priča i bajki SADA u odnosu na NEKAD
b) stereotipiju na kojoj smo odrastali (koliko je ona bila konstruktivna a koliko pridonela stvaranju naših predrasuda)


Za početak, "Trnova Ružica". Šta mislite o ovoj bajci? Šta je njena poruka?

Sa Kultnih:
http://forum.krstarica.com/showthread.php/153048-OD-DROGE-DO-BOGA?highlight=Od+droge+do+boga
Odrastao sam u ateističkoj porodici. Jedne godine, u Budvi, otac i ja smo iz čiste radoznalosti kupili veliku porodičnu Bibliju, iako je za njega važila ona: ''Religija je opijum za narod''. Pročitao sam Jevanđelje po Mateju i to mi se jako svidelo. Kad smo se vratili u Beograd slučajno smo videli plakat na kojem se reklamirala serija biblijskih predavanja u organizaciji jedne protestanske zajednice. I, tako, krenemo mi na predavanja (imao sam 14-15 godina). Otac je na, u najmanju ruku, energičan i ne baš hrišćanski način, pokušavao da minira sve što se tamo govorilo, međutim posle nekog vremena pod uticajem kreacionista (ljudi koji veruju da Zemlja i život na njoj nisu nastali slučajno, već da se iza svega toga nalazi Tvorac), poverovao je u Boga. Na njega se samo tako i moglo uticati, zato što je bio vatreni pristalica Darvinove teorije evolucije. U njegovom karakteru su se videle značajne promene. Postao je strpljiviji, smireniji i ljubazniji.
Ja sam takođe, možda i pre njega, poverovao, počeo da pručavam Sveto Pismo i već maltene bio spreman za krštenje, kad sam odjednom, pod uticajem društva iz kraja i škole, počeo da koketiram sa drogama i ubrzo postao zavisnik. Radio sam svašta: krao, varao, lagao, samo da bih došao do doze. Svakodnevno sam bio na teškim drogama, a travu sam pušio maltene umesto cigareta. Hapsili su me, a jednom sam dobio dobre batine u policiji. Pokušavao sam da se ''skinem'' puno puta, i sam, i u Zavodu za bolesti zavisnosti, ali nije vredelo, uvek sam počinjao ponovo. Uveče nisam smeo da legnem ako nisam imao spremljenu dozu za jutro, inače bih ujutro sav znojav i slab od krize smišljao kako da dođem do leka. Koliku li sam sramotu nanosio Bogu i koliko li sam pljuvao Hristu u lice!?
Međutim, Gospod je hteo da me zadobije za Sebe. Jedne večeri mi je otac našao u jakni tri kutije trodona, a moji su mislili da sam ''čist'' ( u to sam ih ja ubeđivao). Bili su šokirani. Ujutro smo odmah otišli u Zavod, i dežuran je bio jedan dobroćudni lekar, pobožan čovek, koji mi je kasnije i rekao da sebe smatra samo oruđem u Božijim rukama. Uz njegovu pomoć sam uspeo da uspostavim apstinenciju, a ubrzo posle toga sam povredio koleno, tako da sam hteo-ne hteo morao da ležim u kući mesec dana. Za to vreme sam intenzivno čitao hrišćansku literaturu.
Međutim, čim sam prohodao nastavio sam da pijem, pušim travu, i bilo je samo pitanje dana kad ću se vratiti teškim drogama.
Tu se opet Bog umešao. Jedne večeri sam izašao u Skadarliju i krenuo da pijem (popio sam pivo-dva), ali usred provoda kao da mi je neko prišao i rekao: ''Zar ćeš to raditi? Meni si potreban.'' Setio sam se citata iz jedne knjige, koji kaže: ''Ako odlučiš da ne budeš spasen, celu večnost ćeš nedostajati Božijem srcu punom ljubavi (možda će neko ovo nazvati nepotrebnim sentimentalizmom, ali ja samo pričam kako je bilo!). Na um su počele da mi dolaze slike Hristovog stradanja: bičevanje, trnov venac, pljuvanje. Setio sam se Petrovog odricanja, i pomislio sam : ''Pa, ja sad to isto radim''. Borio sam se protiv tih misli jer su mi kvarile provod! Neko me je tad upitao: ''Ej, hoćeš još jedno pivo?'' I prvi put posle pet godina robovanja nagonima, ja sam odbio.
I, šta da kažem, počeo sam da se trudim da vodim jedan vrlinski život (uz dosta padova), a apstiniram od droga sedam godina. Milost me je iz korena promenila. Bog mi je dao divnu ženu. Diplomirao sam. Jednostavno, Gospod je pred mene stavio pitanje, koje stavlja pred svakog pobožnog čoveka: da li više volim Njega ili greh? Trudim se da izabiram ovo prvo.


Ali, kafana na Filozofiji mi je apsolutni favorit.

p.s. Stvarno, gde nestade Darkoje?

I gde je Onisifor, jedan dragi čovek?
 
Poslednja izmena:
Najbolja tema na Krstarici, i tema zvog koje se UVEK vraćam ovom pdf-u je Antorpologija - Kastaneda

Evo, ako ima zainteresovanih za rad Karlosa Kastanede, pokrećem ovu temu kako bi razmatrali delo ovog intrigantnog autora. Za početak, šaljem Vam zaista senzacionalan odlomak iz knjige jednog nemačkog autora.Prava "atomska bomba" koja nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Ako imate dobre živce, pročitajte.
__________________________________________________ ________________________

Život u Kokošinjcu

Odlomak iz knjige "Zaostavština don Huana" od jednog nemačkog autora

Evo nas kod jedne vrlo škakljive teme, koja je u toj meri senzacionalna i neobična, da je Kastaneda potpuno izostavio u svom dosadašnjem delu. Tek u zadnjoj knjizi Magija pokreta nalazimo nagoveštaje o postojanju jedne strane sile, koja nas manje-više drži pod potpunom kontrolom, bez pobližeg objašnjenja ili njenog imenovanja. (Zadnja Kastanedina knjiga je “Aktivna strana beskraja”, gde o toj temi detaljnije piše.)

Don Huan kaže svom zaprepašćenom učeniku:


" Ono što ti nazivaš svojim razumom uopšte nije tvoj razum. Čarobnjaci su uvereni da je naš razum strana tvorevina, koja je svakom od nas usađena.
Uzmi to za sada samo na znanje, bez daljih objašnjenja ko nam ga je usadio i kada se to dogodilo."


U predavanjima proteklih godina, Kastaneda je ipak počeo da otkriva pojedinosti o tom procesu i za njega zaslužnim bićima - uprkos Don Huanovom jasnom upozorenju: "Ako sa tim izađeš u javnost, onda će te stvarno spaliti." Pri tom nije sasvim jasno da li je mislio na lomaču za svog učenika ili na simboličko ili čak i stvarno spaljivanje njegovih knjiga. U svakom slučaju sasvim je dobro znao da se u ovom delu njegovog nasleđa radi o nečemu, što ne samo da niko ne bi trebalo, nego i ne želi da zna.

Utoliko je važno upozorenje da izjave koje slede mogu zvučati još neverovatnije od ostalih u ovoj knjizi. Mogu se čak učiniti paranoidnim ili izazvati osećaj paranoje, straha i otpora. Po čarobnjacima, to je normalna i sasvim razumljiva reakcija, jer će razum - jezgro naše receptivne svakodnevne svesti – žestoko da se usprotivi prikazu sebe kao strane instalacije grabežljivih bića iz nekog drugog sveta. Izjava te vrste jednaka je osudi samog sebe, a to je nešto što niko rado ili lakog srca ne čini.

Zato je u ovom slučaju preporučljivo odloziti lični sud i prvo saslušati šta Kastaneda i njegove pratilje imaju da kažu. Jer polako postaje jasno o čemu se u nasleđu Don Huana u stvari radi i kakav značaj njihova otkrića ustvari imaju. Samo je tako moguće izbeći inače programirane nesporazume. No, pređimo na stvar:

Prvi koji su primetili da nešto nije u redu, bili su šamani starog Meksika, muškarci i žene iz davnina, kojima je uspelo da neposredno vide energiju kako protiče kroz Univerzum. Pri njihovim opažanjima su uočili, da ne samo da skupna tačka deteta nije pričvršćena na jednom određenom položaju, već da je i svetlosna čahura novorođenčeta potpuno presvučena jedinstvenom svetlećom navlakom, koja se čini poput prozirne plastične presvlake i čini čahuru izrazito blistavom. (Skupna tačka: – tačka u kojoj je usredsređena celokupna svest živih bića.To je njihova veza sa univerzalnim izvorom svesti, energije – Duhom, Namerom. Šamani je vide kao tačku intezivnog sjaja, koja se kod ljudskih bića nalazi iza leđa, između lopatica, za dužinu ispružene ruke udaljena od tela.Opširnije o tome u Kastanedinoj knjizi “Unutrašnji Oganj”. Vidovnjaci su sposobni da ljudska bića opažaju kao svetleće lopte ili jaja.Autor ovde koristi izraz “čahura.” - Prim.prev.)

U toku detinjstva, međutim, taj spoljašnji sjaj se sve više i više gubi, pa kod odraslih obično nalazimo tek ostatak tog sjaja, neku vrstu svetlosne bare, koja jedva da doseže do visine stopala.

Stari šamani su intuitivno znali da je taj spoljašnji sjaj ustvari ljudska svest, jer su videli da visina tog sjaja određuje nivo svesti isto tako definitivno kao što položaj skupne tačke određuje prirodu opažajnog sveta. Uznemireni spoznajom da se svest u ranom detinjstvu u toj meri smanjuje, iako se upravo u toj fazi čini da postajemo sve svesniji, stari šamani su se bacili u potragu za objašnjenjem tako očigledne protivrečnosti

Najpre su pomislili da je sama fiksacija skupne tačke tokom socijalizacije odgovorna za zagonetno nestajanje svesti, s obzirom da onemogućava percepciju celog niza mogućih svetova i iskustava, i ograničava nas na jednu jedinu stvarnost: svakodnevicu. Kad su međutim svoje viđenje pomnije usmerili na sam proces nestajanja svesti, spazili su bića nalik senkama koja su im do tada, usled blistave pozadine ljudskog energetskog polja, bila promakla. Videli su da se te senke hrane sjajem naše svesti, skoro sistematski ga brsteći. Kako ti razbojnički paraziti izgledaju poput velikih slepih miševa, a kreću se poskakujući ili leteći, stari šamani su ih nazvali Voladores, što otprilike znaci "leteća bića" ili "letači".

Čarobnjaci Don Huanove linije su otkrili da su Voladoresi visoko razvijena svesna bića, koja međutim ne poseduju fizičko telo, pa su zato obično nevidljiva ljudskom oku.

Prema Kastanedi, Voladoresi su u naš svet došli pre puno milenijuma, kada su u potrazi za hranom ovde naišli na odličan izvor. Kako je njihova hrana specifičan tip energije svesti, analogan spoljašnjem sjaju naše svetlosne čahure, u ljudskim bićima su našli upravo ono što su tražili. I tako postadosmo njihova omiljena lovina ili bolje, kako to čarobnjaci kažu, kućne (ili domaće) životinje Voladoresa, koje oni muzu kako im se svidi.

Energetska šteta, koja se pritom pričinjava našoj svesti je enormna. Spoljašnji sjaj doduše stalno ponovo raste, ali Voladoresi ga ponovno pojedu do određene visine - poput krave koja brsteći održava visinu trave na pašnjaku. Tako i stepen naše svesti stalno ostaje na niskom nivou, koji nam doduše omogućava svladavanje svakodnevice, ali ne i preispitivanje situacije ili čak spoznaju da u određenom smislu delimo sudbinu naših domaćih životinja. Jer, kao što mi držimo kokoške u kokošinjcima i kavezima, kaže Don Huan, isto tako Voladoresi nas drže u ljudskim kokošinjcima, s tom razlikom da mi štale i kaveze u kojima živimo sami gradimo.

Te štale i kavezi, naglašava Kerol Tigs, su naši gradovi, sela i kuće, bez obzira da li živimo u seoskoj idili ili u središtu velegrada. Iz kokošije perspektive nema istinske razlike u tome da li gubimo perje i bivamo pokradeni za jaja zatvoreni u boksove nosilja, štalu ili dvorište, jer na kraju krajeva svejedno živimo i umiremo u ropstvu.

http://stazaratnika.bravehost.com
__________________________________________________ ______________________

NASTAVAK U SLEDEĆEM POSTU

link: http://forum.krstarica.com/showthread.php/138414-Antropologija-Kastaneda

Slobodno mogu reći, koliko je na mene uticao čitav Kastanedin opus, toliko je i ova tema.
Ako se ikad okanem foruma, samo zbog ovakvih tema bih se vratila.
 
tema na kojoj se mame okupljaju na kafici i ponekad žale na decu
http://forum.krstarica.com/showthread.php/493417-СВЕ-И-СВАШТА-(2-део)?p=20886673#post20886673

zaista kultna tema, uvek aktuelna, tema na kojoj možemo pronaći mnogo toga o vaspitanju
http://forum.krstarica.com/showthread.php/195963-DA-LI-TREBA-TUĆI-DECU-U-VASPITNE-SVRHE

sve dok je sveta i veka, odnosno sve dok ljudski rod hoda ovom planetom, biće rata između svekrvi i snajki :mrgreen:
http://forum.krstarica.com/showthread.php/8998-svekrve-neicrpna-tema
 
Najkorisnija i samim tim najbolja tema koju ovaj forum ima je ova:

http://forum.krstarica.com/showthread.php/460564-Srpski-lekari-u-Nemackoj

Tema je stvarno izuzetna, jer obiluje korisnim informacijama. Jedino što je stvarno velika, pa treba 3 dana :eek: (za sad) da se kvalitetno iščita. Pošto je visoko specijalizovana, nikad neće biti najpopularnija, ali sa aspekta praktične koristi za jednog lekara je definitivno najbolja. :aha2:
 

Back
Top