US automobili - Muscle Cars & Hot Rod & Custom

Posle Hemijeve priče, nisam odoleo da ne napravim malu retrospektivu automobila velikog majstora...Nadam se da se HEMI neće ljutiti? :wink:
0344

0345

0348

0346

0347
 
HEMI se definitivno nece ljutiti, naprotiv, izuzetno mu je drago :lol: Carol Shelby je legenda

Samo dodao bi jos jedan automobil koji je vazan a to je Shelby GT 500 KR iz 1968 ( king of the road ), jos jaca i bolja verzija GT 500 modela. Motor Cobra Jet 428 V8 (7 litara) oko 430 KS ( u katalozima pise da je imao 335 KS ali to nije tacno, godinama kasnio dynometar je kazao svoje ) od 0 do 100 km/h za 4,9 sekundi i oko 250 km/h maksimalne brzine.

Cobri svaka cast bila je nenormalno brz automobil ali GT 500 KR je moj favorit .ovde je kabrio verzija a bio je i fastback kupe


1968ShelbyGT500-KR-01.jpg
 
jomini:
Kakvo je ono čudo od Mustanga na 4. fotografiji??? :shock:

Eeeeee, to je Mustang GTR concept 5.0 Cramer. Predstavljen je u aprilu prosle godine tacno u okviru 40 godisnjice modela. Razmisljanje na temu trkacke buducnosti Mustanga sa uticajima slavne proslosti.
Ima 5,0 litara V8 i neutvrdjen broj konja i skroz je u racing trimu. Ova studija je podsecanje na cuveni Boss 302 Mustang koji je 1970 osvojio Trans Am sampionat i koji je bio napravljen i za ulicu radi homologacije i koji se pravio 69/70 u oko 4000 primeraka.

Izgleda "zverski" zar ne :lol: :lol:
 
Candyman:
Aloha everybody! 8)
Zamolio bih autora teme da pojasni sam pojam MUSCLE CARS-a. Onako kako sam ja zamishljao ispada da je potpuno pogreshno. Pre svega mislim zbog pomena Bugatti-a, Salina, McLaren-a... zar i oni spadaju u tu grupu autica??? :?

CIAO! 8)

dobro pitanje Candyman, rado cu da odgovorim....

Niko nema tacnu definiciju termina "muscle cars" pa ni ja ali znam kako da objasnim.

Mucle Cars su kategorija velikoserijskih kupea, kabrioleta pa cak i limuzina (uvek cetvorosedi) koji su imali najsnaznije korporaciske motore i sportsku opremu. Ovo je najsira definicija
A sad detalji:
Muscle cars prakticno nastaje kada se veliki motor ubaci u kompatniju karoseriju i time se dobijaju odlicne performase. Prvi je to uradio Oldsmobile na modelu Rocket 98 iz 1949 ali ovaj model se ne uzima kao pocetak muscle kulture. Prvi pravi muscle model je bio Pontiac GTO iz 1964 godine koji je i definisao klasu. Laka karosrija kompakt modela Tempest i 346 KS . Bio je brz kao vetar! Posle njega svi pocinju da prave takve automobile i lista muscle modela je ogromna, mada postoji razlika. Recimo, Mustang je bio pony car ali sa V8 od 390 ili 428 cid je bio muscle. Znaci, najvaznije je sto snazniji motor. Vrhunac muscle kulture je bila 1970 godina a vec do 1974 su svi bili istorija osim Trans Am-a i Camara koji su izgubili snagu. Ipak, tokom devedesetih je predstavljeno nekoliko modela koji se sa pravom mogu nazvati muscle car.

Jos jedna vazna stvar je i to da su svi muscle automobili bili jako jeftini. Recimo, Plymouth Roadrunner iz 1968 je kostao 2900 dolara, za hiljadu manje od solidne porodicne liumzine a imao je 340 KS u najslabijoj verziji! Zbog toga, automobili kao Cobra ili Stingray Corvetta nisu pravi muscle jer su skupi i dvosedi su!

To su bili automobilski dinosaurusi ali se treba setiti da dok su dinosaurusi bili zivi, vladali su planetom :wink:

Tako da Saleen ili McLaren, nemaju veze sa tim
za vise informacija preporucujem
www.musclecarclub.com
odlican site sa istorijom skoro svih modela, obavezno pogledati!!!!!
 
BOSS 302.......verovatno najbolji americki drumski trkac iz sezdesetih. Pored svih kvaliteta imao je i odlicnu stanilnost u krivinama i skrivenih 400 KS!

Mislim, zamislite jednu Trans Am trku iz 1969. Na "gridu" stoje: Mustang Boss 302, Camaro Z-28, AMC Javelin, Porsche 911, Alfa 2000 GTV, BMW 2000 Alpina, Jagur E-type...............Dan Gurney, Bobby Isaac, Parneli Jones

Nije ni cudo sto je to takicenje bilo jedno od najboljih sampionata svih vremna (ovo nisam ja rekao, ovo je mnogih poznavalaca) :lol: :lol:
 
E da bi zavrsili pricu o BOSS Mustanzima ostala su jos dva modela.BOSS 429 najjaci, najludji, najskuplji, najredji i najpodcenjeniji mustang svih vremena.

Ford je hteo da homologuje Mustang za NASCAR i zbog toga je stvorio seriju sa 429 semi-hemi motorom ogromne snage (spminje se 600 KS - najcesce). NASCAR je odbio da dozvoli Mustanga jer su pony cars nisu imali pravo da se takmice, pa se trkao model Torino ali je serija Boss 429 ostala u ponudi. Automobil je bio neverovatan ali je imao jednu manu. Naime, taj semi hemi V8 je bio visokoturazni agregat pogodan za NASCAR ovale ali na ulici ili drag stazi nije dolazio u potpunosti do izrazaja pa je u "real life" uslovima bio brz kao Mach I 428 Mustang koji je bio duplo jeftiniji. Tokom dve godine proizvodnje (69/70) napravljeno je tek oko 1000 komada.


Verovatno "najfantasticniji" :lol: Mustang svih vremena...

1970_mustangboss429_01.jpg
 
E sad, posto je clanstvo upoznato sa najboljim americkim sampionatom na kruznim stazama, bez ovala (Trans Am) idemo na drugu kategoriju motor-sporta US style :lol:
Drag Trke, odnosno trke na 400 metara (quatter mile) ili trke ubrzanja, koje su popularne i u nekim Evropskim zemljama.

Evo par slika da dobijete neku predstavu o cemu se radi i ocekujem vase komentare.... :lol:

underglass1.jpg

HUG-LRW6801.jpg

fire8.jpg

The%20Hemi%20Hunter%20lays%20down%20a%20fogbank.%20Photo%20thanks%20to%20The%20Hemi%20Hunter.gif

aac.jpg
 

Back
Top