Zimnica

voće?

luda ideja, može li to?

Može, na razne načine. Može voće da se doda u povrćnu turšiju, a može da se pravi i voćna turšija.
Evo šta sam našla na netu:

Neobična turšija od voća i povrća

www.rtv.rs

TOPOLA -
Kada se priča o domaćoj zimnici, pored kompota, ajvara i slatkog nezaobilazna je i turšija koja je prava salata za ovo doba godine. Ana Nikodijević iz sela Ovsište kod Topole pravi turšiju na neobičan način, spajanjem povrća i voća u istoj tegli.
Ana Nikodijević se već četiri godine u selu Ovsište kod Topole bavi proizvodnjom i prodajom domaće zimnice. Ostatak voća i povrća sa porodičnog poljoprivrednog gazdinstva odlazi u tegle, a Ana voli da izrazi svoju kreativnost kroz zimnicu slaganjem povrća različitih boja i pravljenjem neobičnih oblika od samih proizvoda što obogaćuje domaću trpezu.

RTV

"Ja sam neko ko apsolutno sve okom kupuje. Okom jedem, okom pijem, pa okom i kupujem. Volim kada je nešto šarenoliko, volim kada nije stavljeno čisto reda radi. Ja u moju zimsku salatu stavljam šargarepu, zeleni paradajz, karfiol, dve vrste slatke paprike - stavljam dukat papriku i amandu papriku, zatim stavljam grožđe, jabuku, krušku, krastavac, biber, a nekada stavljam i ljutu papriku", objašnjava Ana Nikodijević.
Anina takozvana zimska salata ili zimska turšija privukla je pažnju ljudi i sa sela i iz grada, pa podjednako od nje naručuju šarenolike tegle. Njena turšija izdvaja se po tome što pored različitih vrsta povrća, ređa u redove i voće, a često voćem u obliku cvetova ukrašava tegle.
"Ja sam se vodila time da je i moja baka nekada u buriće u kojima je stavljala turšiju stavljala i grožđe, jabuke, kruške, pa sam i došla na ideju da to može isto da ide u tegle i zaista bude jako ukusno. Prosto taj šećer iz voća daje nešto povrću, a nekada ljuta paprika doda nešto voću i meni se ta kombinacija sviđa. Za sada sam naišla na jako dobar odziv kod ljudi koji kupuju moju zimnicu", kaže Ana.
Pored turšije Ana pravi i kompote, slatka, voćne sokove i sirupe, likere, slanu zimnicu, ajvar, a samo ove godine upotrebila je više od 8.000 tegli i flaša za proizvode.
"Količinski turšija ne ide po osobi jer svaka osoba ne uzima mnogo tegli. Idu određene stvari poput paprike, krastavaca i ta moja zimska turšija. Meni je jako bitno da to neko proba, da kupi i dalje se ne brinem, jer zaista nije samo na izgled, već je i na ukus lepa. E sada, možda i ja preterujem u nekim stvarima, ali zaista se trudim da svaka tegla ima neku svoju priču i svoj pečat. Ove godine kada sam prebacivala iz hladnjače, pre nego što je krenula prodaja izbrojala sam koliko ima različitih stvari i znam da sam stigla do stavke da je bilo 79 različitih vrsta proizvoda, što slatkih što slanih", kaže Ana.
Ljudi iz cele Srbije naručuju Aninu zimnicu, a pojedine porudžbine idu i za inostranstvo, pa su tegle iz Šumadije završile čak u Parizu
 
Поцепана паприка са белим луком: Зимница коју ћете обожавати!

1599117802232.png



Састојци: 5 кг паприке, 5 кашика сирћета, 1 кашика морске соли, 1 главица белог лука, целеров лист, 100 мл уља.


Припрема: Паприку испећи на плотни, очистити је и извадити семе. Затим је поцепати и ставити у решетку да се оцеди најмање 1 сат, а најбоље преко ноћи.


У дубљу посуду сипати уље, додати паприку и со. Ставити у рерну и пећи око сат времена, а пред крај додати сирће, целер и крупно сечен бели лук. Паковати у стерилисане тегле и добро затворити металним поклопцима.



Тегле ставити у рерну на 90 степени 90 минута. Ту их оставити до сутра – цео дан нека се охладе, па их сложите у полице са осталом зимницом.


 
Šarena turšija: Najukusnija zimska salata puna zdravlja i vitamina!



Zimi nam je na raspolaganju manje voća i povrća, a vitamini i minerali su nam u tom periodu još potrebniji nego leti. Najbolji način da ih sačuvate je svakako pravljenje zimnice. Donosimo vam recept za šarenu zimnicu, salatu lepu i na oko, ali i vrlo uksnu.



Za pripremu će vam biti potrebno:





lg.php



Preliv za salatu:


• 750 ml alkoholnog sirćeta
• 250 gr šećera
• 150 gr soli
• 250 ml vode
• 1/2 litre ulja
• 1 kesica bibera u zrnu
 
IMG_20200911_111908.jpg



Za turšiju ne treba velika filozofija.
U tegle ili burence poređati povrće po želji. ja sam ređala; papriku, krastavčiće, karfiol, šargarepu, zeleni paradajz, malo zelenog čerija, ljutu papričicu
Sve preliti sokom; na 5l hladne vode dodati 120ml sirćetne esencije, 150gr soli i 1 vinobran.

Po ovom receptu prvim turšiju godinama. Povrće ostane kao sveže ubrano, ne menja boju, može da traje nekoliko godina.

I zaboravila sam, u svaku teglu sam stavila po četvrt iseckane greni smit jabuke
 
Poslednja izmena:
Ovaj put samo jabuka. Nisam imala dunje, a dinje manje stavljam kada pravim u burence.
Inače, ove godine nisam planirala zimnicu, ali eto...omaklo se.
Da, nisam odgovirila na pitanje 'zašto'.
Zato!. Ukusnija je turšija, voće iz turšije je odlična i preukusna salata zimi :)

Edit:
Ne pravim zinimnicu, niti kuvam po receptima sa Neta ili YT.
Godinama radim po istim receptima, proverenim.

Prošlih godina sam kiselila belo krupno grožđe sa feferonama u prelivu za turšiju.
Bilo je prelepo!
 

Back
Top