borilacke vestine u skolama

...to sto je ljuba preko neke veze isfurao da se aikidio uvede je cisto sranje...

...pazi sto se mene tice onda je bolje da se totalno razvije sport u nasim skolama i da imas vise sportova da biras...a sto se borenja tice tu isto treba da se uvede par vestina...
 
U skoli treba samo da se uvede korekcija u plan i program fizickog vaspitanja,tako sto ce,pored vec zastupljenih sportova,kao sto su igre loptom,razne vrste gimnastike,atletika i slicno,na redovnim casovima fizickog moci da se redovno rade i doticni sportovi,ako ne svi moguci,ono bar takvi koji na nasem fakultetu za fizicku kulturu ulaze u program
ili se smatraju osnovnim-džudo,karate,rvanje.Neka me isprave ako gresim.Ne vidim po cemu su,na primer,igre loptom
ili sprave,osnovniji od npr.rvanja,koje
jeste sustinski i drevni sport,koliko i atletika,
kraljica sportova.
Kvalifikovanost nastavnog kadra ne bi trebalo da bude problem,jer su pomenuti sportovi radjeni
na dif-u,kao sto rekoh.
 
Koliko sam shvatio, to bi i trebalo da bude varijanta gde bi se nudilo nakoliko mogucnosti, samo ne znam da li ce u jednoj skoli moci da se bira, ili ce se cele skole odlucivati za pojedine discipline. Licno mislim da su rvanje i judo najadekvatniji iz raznoraznih razloga, ali o tom po tom...
Cinjenica je da je Ljuba Vracarevic marketinski najdalje dogurao u toj prici i to ima svojih dobrih i losih strana. Lose su te sto je on najblaze receno cudnovatan kao pedagog, a da i ne govorimo o prici koju fura o sebi i svom stilu aikidoa. No, sa druge strane on je taj koji je uopste pokrenuo tu inicijativu, te mu tu treba odati priznanje.
 
Kad se uzmu svi aspekti naseg skolstva u obzir, na prva dva mesta bih stavio rvanje i boks.

Tu prvenstveno mislim da deca nauce osnove, da nauce da udare, eskiviraju i slicno. Istovremeno ova dva sporta nemaju nikakve implikacije religija, pokreta, privatluka i slicnih stvari i sto je roditeljima u danasnje vreme vazno - nije potrebna nikakva dodatna oprema.

Idealna stvar kada bi se iz polugodista u polugodiste radile osnove vecine "bazicnih vestina", tipa:
1. razred (rvanje)
2. razred (box)
3. razred (judo)
4. razred (karate)...

Naravno uz ovo ide i standardno gradivo tipa osnove odbojke, kosarke, rukometa, gimnastike... Na taj nacin dala bi se deci mogucnost da upoznaju mnoge borilacke sportove i pravilnije odaberu sta im se od toga vezba.

Naravno, mi za ovo nemamo dovoljno strucnog kadra, mada koliko su strucni da ih uce rukomet, toliko mogu da se osposobe i za karate.
 
Mislim da je to super ideja.Tako ce se klinci od malih nogu uciti da kontrolisu svoju negativnu energiju (recimo bes i zelju za nasiljem) i da je preusmere u pozitivnu,da uvazavaju protivnika sa kojim se bore ,tj.da izgrade sportski duh,i na posletku da se zanimaju necim.Mi smo poznati u svetu po talentovanim karatistima i uopste majstorima borilackih vestina.U Japanu i staro i mlado,i musko i zensko vezba i nista im ne fali.Dobro,to je tamo i nacin zivota,a ne samo sport,ali ne bi bilo lose da pokusamo i mi,bar kao sport.U svakom slucaju moze samo da nam koristi.
 
Hm, odosmo predaleko rekao bih, barem sto se tice predloga o tome sta bi trebalo u kojem razredu raditi. Na kraju krajeva, decu treba samo izloziti tim stvarima, tako da ukoliko se uoci izrazen potencijal ili zelja, mogu da se upute u odgovarajuce klubove. Ne mozemo ocekivati da se od njih u samoj skoli na casovima fizickog stvaraju neki ozbiljni vezbaci. Cak ni u slucaju da im se uvedu posebni casovi borenja kao izbornog predmeta, buduce da bi ih bilo verovatno samo jednom ili dva puta nedeljno i to po 45min.
Sto se tice veze izmedju religije i borilackih vestina na ovim prostorima, rekao bih da tu prednjaci Svebor, ako bismo to uopste mogli nazvati borilackom vestinom.
 

Back
Top