Salivanje strave

Meni su to radili ko klinci. Budila sam se svaku noc u dvanaest i vristala do zore. Secam se da sam se plasila sijalice.Zena koja je to radila je bila iz Pariza i imala 2 faxa zavrsena. Nemam pojma dan danas sta se tu desilo, secam se kroz maglu. Posle je i mom mladjem bratu isto radila, secam se nekog olova, vode, al bilo nam je bolje obojima. On je vidjao nekog coveka crvenih ociju koji hoce da ga odvede. Stvarno ne znam sta da mislim o svemu tome. Ovo je moje iskustvo, ti kako hoces. Da se nadjem u slicnoj situaciji sad, opet ne znam sta bih uradila na mestu moje majke.

Nemoj da otvaraš frižider, tamo je miš.
Ne pij kafu, izrašće ti rep.
Ćuti, inače će ti pop otkinuti jezik.
Doći će baba roga i odvešće te.
Ne idi tamo, tu je baba roga.

I sad ti zamisli dijete sa svom slobodom mašte kako zamišlja popa koji mu otkuda jezik. Ne znam kako dijete zamišlja baba rogu, ali, prema broju ljudi koji odvode djecu da im se saliva starh, reklo bi se da je dječijaa mašta jako razvijena.
Nije čudno što svi ti roditelji imaju problem sa djecom u noćnom periodu. Strah od mraka, baba roge, miševa i sličnog je strah nastao zastrašivanjem ili ružnim sanjanjem.
Baš sam neki dan čula dobar stav o nesposobnosti djeteta da razdvoji san i javu. Tako da ili je loš san, ili je dijete isprepadano.
Salivanjem straha moguće da roditelj dobije sigurnost da je problem riješen i na dijete prenese dio te nove energije. Ili jednostavno objasni klincu da ne postoji baba roga.
 
Salivanje strave je stari, glupi nacin lijecenja preplasene djece ili odraslih pomocu vradzbina. Mislim da potice iz Bosne gdje je i danas veoma zastupljen. Ja licno ne poznajem nikog ko nije barem jednom isao da salijeva stravu ili je nosio ves od srodnika kojima je ta pomoc bila "potrebna".

Nikad u zivotu nisam pomislila da na taj nacin lecim neke nemire i strahove ali ne bih to ni zabranjivala (tome se gleda kroz prste) jer sam svedok koliko posle toga ljudi ubede sebe da je sad sve u redu i da ce njihove nesanice ili strepnje nestati. Ponekad ta sugestija bude toliko jaka da izblede svi simptomi neuroza.
Код нас се то негде ради, раде неке бабе Босанке, тако сам чула.
Кад прочитам све што је написано на теми, и кад размислим..радије бих одвела дете једно на ,,саливање страве'' него да га водим на редовне терапије код психијатра, јер вришти ноћу, после ружних филмова или потресних догађаја.
Пре пар година бих можда написала обрнуто. Али, сада, кад погледам колико се психолози и психијатри заузимају да пронађу проблем, па га нађу и тамо где га нема, па исфрустрирају дете.. То дете би можда после једног безазленог саливања које би умирило родитеље, престало са страховима...
 
Da vam ispricam moju pricu.
Mozda je cista slucajnost, a mozda zaista tu nesto ima, bar neka vrsta placebo efekta na nas starije, pa smo misleci da ce ``to`` pomoci, nadu da ce prestati sve to sto se dogadjalo mom detetu, nasu nadu da ce joj biti bolje od toga preneli na dete... ne znam zaista. Ali nesto se dogodilo.
Moja devojcica nije imala ni punu godinu i odjednom nije htela da spava kad joj dodje vreme za spavanje. To je trajalo danima...
Mislila sam da je muce zubici, mazala sam i masirala joj desni da joj nicanje zubica nekako olaksam, nije imala temperaturu, nije imala grceve, nije bila bolesna, ni prehladjena, nije imala upalu usiju, nista, nista... vodili smo je kod lekara pre toga, naravno...I jedne veceri mi zaista vise nismo mogli da izdrzimo kako place i koliko se muci, a ne moze nikako da zaspi, nisu vredele ni uspavanke, ni lepe reci, ni poljupci, ni nosenje... i moja majka u nastupu ocajanja mi predlozi da ``salije`` svec`u u posudu sa vodom, te kapljice rastopljene svec`e bi kao bile zamena za olovo...
Pravo da vam kazem, nisam joj rekla ni da ni ne, pomislila sam neka radi sta hoce, jednostavno sam bila u sobi sa detetom, pokusavajuci da je smirim, dok je ona petljala to ``salivanje`` u kuhinji... i sta se desilo? Baka se ``zabavljala`` u kuhinji i sta se desava... dete je odjednom prestalo da place i od tog dana nisam imala problema sa njenim uspavljivanjem.
E sad, sta se tu dogodilo, ja zaista ne znam.
Ja vam sada ovde prenosim moj ``slucaj`` sa tim. Sigurno je mnogima smesno ovo sto sam upravo napisala, ali kad neko ima veliki problem ucinice sve, apsolutno sve samo da ga resi.
Volela bih da znam da li ima jos skeptika, a i onih drugih koji ``vjeruju`` u te stvari.
Ja iskreno ne znam sta da mislim.
A imam jos jedno iskustvo u vezi sa tim nekim predskazanjima, ali ne bih sada o tome da vas davim.

Neću da se osvrćem na maliciozne komentare jer bi onda sve postalo zaista besmisleno , već ću da se nadovežem na tvoje iskustvo , svojim ličnim.;)

Kada sam ja bila baš mala devojčica , negde oko 4-5 godina , bila sam u gostima kod rodbine u Somboru.

Jedan dan sam dobila neobjašnjivo visoku temperaturu koja je svakog trenutka sve više rasla ( bilo je leto ) , odneli su me kod lekara i to u ono vreme jednog od čuvenijih lekara u tadašnjoj Jugoslaviji dr Ostrogonca koji je uradio sve što je bilo u njegovoj moći i zvanične medicine ali do dijagnoze nije uspeo da dođe kao ni da skine tu visoku temperaturu , a kako sam bila sitna i nežna devojčica bilo je i opasno da me tog momenta u takvom stanju transportuju do Beograda.

Čekajući da dođe moj otac kome je javljeno da je situacija hitna , jedna baka , rođaka je na svoju ruku pozvala jednu komšinicu koja je uradila to nešto sa vodom i bacanjem užarenog olova u lavor i pri tome valjda nešto i govorila , molila se i ja se svega toga kroz maglu i sećam.

Ubrzo posle toga , ja sam zaspala i kada sam se probudila niti sam imala temperaturu niti sam više bila bolesna.

Tata mi je došao, ponovo su me odveli kod pomenutog lekara koji ni sam nije imao objašnjenje za čudesan oporavak deteta koje je on noć pre toga video u onom stanju u kome sam ja bila gde me mal'ne i otpisao.
Ponavljam da se radilo o renomiranom stručnjaku poznatom i van granica naše zemlje.
 
Neću da se osvrćem na maliciozne komentare jer bi onda sve postalo zaista besmisleno , već ću da se nadovežem na tvoje iskustvo , svojim ličnim.;)

Kada sam ja bila baš mala devojčica , negde oko 4-5 godina , bila sam u gostima kod rodbine u Somboru.

Jedan dan sam dobila neobjašnjivo visoku temperaturu koja je svakog trenutka sve više rasla ( bilo je leto ) , odneli su me kod lekara i to u ono vreme jednog od čuvenijih lekara u tadašnjoj Jugoslaviji dr Ostrogonca koji je uradio sve što je bilo u njegovoj moći i zvanične medicine ali do dijagnoze nije uspeo da dođe kao ni da skine tu visoku temperaturu , a kako sam bila sitna i nežna devojčica bilo je i opasno da me tog momenta u takvom stanju transportuju do Beograda.

Čekajući da dođe moj otac kome je javljeno da je situacija hitna , jedna baka , rođaka je na svoju ruku pozvala jednu komšinicu koja je uradila to nešto sa vodom i bacanjem užarenog olova u lavor i pri tome valjda nešto i govorila , molila se i ja se svega toga kroz maglu i sećam.

Ubrzo posle toga , ja sam zaspala i kada sam se probudila niti sam imala temperaturu niti sam više bila bolesna.

Tata mi je došao, ponovo su me odveli kod pomenutog lekara koji ni sam nije imao objašnjenje za čudesan oporavak deteta koje je on noć pre toga video u onom stanju u kome sam ja bila gde me mal'ne i otpisao.
Ponavljam da se radilo o renomiranom stručnjaku poznatom i van granica naše zemlje.

Bez da zvučim maliciozno, ali moguće je i da je temperatura jednostavno spala istom brzinom kojom se i podigla, to mislim jer su i moja deca nekad bila mala i imala neobjašnjivo visoke temperature koje su se iz nekog razloga povlačile brzinom svetlosti kao što su se i pojavljivale.
 
Код нас се то негде ради, раде неке бабе Босанке, тако сам чула.
Кад прочитам све што је написано на теми, и кад размислим..радије бих одвела дете једно на ,,саливање страве'' него да га водим на редовне терапије код психијатра, јер вришти ноћу, после ружних филмова или потресних догађаја.
Пре пар година бих можда написала обрнуто. Али, сада, кад погледам колико се психолози и психијатри заузимају да пронађу проблем, па га нађу и тамо где га нема, па исфрустрирају дете.. То дете би можда после једног безазленог саливања које би умирило родитеље, престало са страховима...

Ne znam za dete u takvom stanju, ali sudeći po ovom što pišeš, bilo bi uputno da su roditelji malčice više edukovani pa da smire sopstvenu histeriju i smire dete bez ikakvog "salivanja strave ili nečeg sličnog"
 
Bez da zvučim maliciozno, ali moguće je i da je temperatura jednostavno spala istom brzinom kojom se i podigla, to mislim jer su i moja deca nekad bila mala i imala neobjašnjivo visoke temperature koje su se iz nekog razloga povlačile brzinom svetlosti kao što su se i pojavljivale.


Ne znam šta se tu izdešavalo , a i ne tvrdim ništa jer je i meni neobjašnjivo kao što nisam sklona ni praznovericama ali nešto se desilo , pomoglo.
Ipak u svemu tome dozu ozbiljnosti nosi i podatak o velikom iznenađenju samog tog eminentnog, a tada već u ozbiljnim godinama pred penzijom , doktora koji se i godinama nakon toga išćuđavao tom mom slučaju , bili smo i kućni prijatelji , a priznaćeš da i on zna za te dečje iznenadne temperature .

Kako god , ovo se stvarno dogodilo , a situacija nije bila ni malo bezazlena.

Šta god , pre bacanja olova, žeravice , sveća i sličnih pomagala , obavezno voditi decu kod lekara, da ne bude ovo moje pogrešno protumačeno.
 
Ne znam šta se tu izdešavalo , a i ne tvrdim ništa jer je i meni neobjašnjivo kao što nisam sklona ni praznovericama ali nešto se desilo , pomoglo.
Ipak u svemu tome dozu ozbiljnosti nosi i podatak o velikom iznenađenju samog tog eminentnog, a tada već u ozbiljnim godinama pred penzijom , doktora koji se i godinama nakon toga išćuđavao tom mom slučaju , bili smo i kućni prijatelji , a priznaćeš da i on zna za te dečje iznenadne temperature .

Kako god , ovo se stvarno dogodilo , a situacija nije bila ni malo bezazlena.

Šta god , pre bacanja olova, žeravice , sveća i sličnih pomagala , obavezno voditi decu kod lekara, da ne bude ovo moje pogrešno protumačeno.


Naravno.
 

Sigurno ne, u Bosni je to jako rasprostranjeno. Čak se i ne shvata kao neka sad strašna vradžbina, ne znam kako da objasnim, u rangu je sa onim sujevernim običajima tipa staviš nešto negde da ti prođe bol ili tako nešto. I u mojoj familiji se to radilo kome god je trebalo. Ja se sećam da sam jednom kao dete gledala kako baba to radi, ali ne sećam se ni za koga je bilo ni zašto ni da li je pomoglo. Kasnije me nije ni preterano zanimalo, baba salijeva stravu, big deal :lol:
 
Salivanje Strave, Crveni Konci, Plavo Oko, Sangome, Woodu, i sve ostalo STVARNO rade, ukoliko STVARNO verujes u to :)
Ukoliko ne znas nista o tome, ili iskreno ne verujes, to najjobicnija glupost, jer to i jeste :)
Izvesno je da su se mnoge boljke izlecile Sugestivnim Nastupom, Snagom Autoriteta, ili Snagom Dogadjaja koji je prethodnom pricom, i legendom postao Iznad Osobe. Izvesno je da se to najcesce desilo tako sto je sama Osoba aktivirala svoj autoimuni sistem i sprzila virus .... npr
Ono sto meni najvise smeta u slicnijm sran... je sto su nesvest, nemoc i jad svih koji to traze. Svi hoce pomoc Sa Strane, svi hoce razresseenje Od Nekog Drugog, svi hoce Pilulu koja odnese problem,....
Na pocetku je pocetak, pa je i odgovornost i razresenje bas svih problema u Nama :)
To je bas dobro, i to je bas frka :)
.... dooooooooooooooooooooosadno mi .... pa lupam :)
 
Salivanje strave je stari obicaj nemaca koji to rade na zadnji dan godine da bi im sve lose stvari ostale u staroj godini, a nasa neka baba-internacionalna-vracara to videla i pomislila a zasto ne bi svaki dan :D .
 
Ja licno, pod moralnom i krivicnom odgovornoscu, mogu da izjavim da postoje ljudi koji drugim ljudima zele zlo.
I toga je bilo i bice dok je sveta i veka. :(

Otkrila si toplu vodu:hahaha: mislim, želeti zlo, činiti zlo, to nam je valjda u naravi, mislim ljudskom rodu uopšteno, životinje su oslobođene nekom božjom pomoću takvih stvari. Ali "salivanje strave" kakav izraz, veze s'mozgom nema čini mi se, al' ajde, ko pa mene pita;)
 
Moj muz i dever su kao klinci po celo leto provodili u selu na Tari, kod babe i dede
normalno i u tom selu je bila neka baba sto radi to sa olovom,samo ja nisam znala do sad klako se to zove
dever se plasio svinja a mm krava :lol:
i baba im resila problem...
i kao kada upadne u vodu,tacno napravi oblik onoga cega se taj neko plasi
pojma nemam kakva su to posla :lol:
 
Otkrila si toplu vodu:hahaha: mislim, želeti zlo, činiti zlo, to nam je valjda u naravi, mislim ljudskom rodu uopšteno, životinje su oslobođene nekom božjom pomoću takvih stvari. Ali "salivanje strave" kakav izraz, veze s'mozgom nema čini mi se, al' ajde, ko pa mene pita;)

Nisam otkrila toplu vodu :hahaha: a sam izraz, a i cinjenje takvih stvari nisam ja izmislila.
To sam napisala jer se neki 4umasi ne pronalaze kada pricamo o zlu, o cinjenu zlih, losih stvari, mnogi smatraju da su dobri i liseni svih losih osobina i osecanja, a to ne moze nikako da bude tacno, jer ne postoji apsolutno dobro, tj. apsolutno dobar covek koji bar jednom nije nesto zlo, lose uradio ili pomislio.
 
Nisam otkrila toplu vodu :hahaha: a sam izraz, a i cinjenje takvih stvari nisam ja izmislila.
To sam napisala jer se neki 4umasi ne pronalaze kada pricamo o zlu, o cinjenu zlih, losih stvari, mnogi smatraju da su dobri i liseni svih losih osobina i osecanja, a to ne moze nikako da bude tacno, jer ne postoji apsolutno dobro, tj. apsolutno dobar covek koji bar jednom nije nesto zlo, lose uradio ili pomislio.

Ma u redu je to, ali "salivanje strave" daj molim te, Srbija neće ući u 21 vek ni za sto godina čini mi se:(
 
Meni su salivali stravu kad sam bila mala da se ne plasim kerova, posto su me ujela dva psa u roku od nedelju dana...
...secam se vode, crvenog dzempera, olova, i kao od tog olova se napravi to od cega se plasis...
i ne znam sta da vam kazem, ne bojim se pasa nesto narocito, a da li to ima veze sa tim, rekoh..ne znam
i ne znam da li je bitno za pricu, al baba koja je meni salivala stravu se zvala Dumana, bila je muslimanka
 
Meni su salivali stravu kad sam bila mala da se ne plasim kerova, posto su me ujela dva psa u roku od nedelju dana...
...secam se vode, crvenog dzempera, olova, i kao od tog olova se napravi to od cega se plasis...
i ne znam sta da vam kazem, ne bojim se pasa nesto narocito, a da li to ima veze sa tim, rekoh..ne znam
i ne znam da li je bitno za pricu, al baba koja je meni salivala stravu se zvala Dumana, bila je muslimanka

I moju kćerku su ujedale kuce, pa sam joj stravu salivala tako što sam je vodila tamo-vamo, što u parkić, što kod prijatelja koji imaju kuce, pa sam je učila kako da im priđe (ponudi nadlanicu da omiriše), trajalao je podugo, ali, dete se i bez salivanja strave oslobodilo straha od kuca, danas ih ima tri komada.
A u tvom postu čini mi se da je najbitnije da je baba bila muslimanka i da se zvala Dumana;)
 
To sam navela kao konstataciju da salivanje strave nije svojstveno samo jednoj kulturi ili podneblju.
e pa Vi ste to rešili na daleko emancipovaniji način...
..steta sto se i moja baka nije setila da me odvede u parkic tamo negde na Pešteru, nego me osloboodila straha verujuci u vradzbine....ja zatucane li zene...
 
To sam navela kao konstataciju da salivanje strave nije svojstveno samo jednoj kulturi ili podneblju.
e pa Vi ste to rešili na daleko emancipovaniji način...
..steta sto se i moja baka nije setila da me odvede u parkic tamo negde na Pešteru, nego me osloboodila straha verujuci u vradzbine....ja zatucane li zene...

Pa dobro de, parkić ni ne mora, ali i na Pešteru sigurna sam ima dosta kuca kojekakvih sorti. U svakom slučaju izvini, baka je baka:)
 
Vidim da se vodila zestoka rasprava o ovoj temi, ali pre skoro godinu dana..........
Najvise su mi smesni oni koji nemaju pojma o tome, nisu o tome nista culi, ali im to svejedno ne smeta da ismevaju i omalovazavaju price ljudi o tome.

Za njih , bez navodjenja licnih iskustava(a imao sam dva takva slucaja koja sam gledao svojim ocima), citirao bih mozda najveceg strucnjaka za okultno ili kako kazemo" sa druge strane nauke" Artura Klarka.
On je u svojoj knjizi "Svet zagonetnih sila" opisao neke od fenomena: uroke, duhove, poltergejts, telekinezu, reikarnaciju i slicne pojave.
Na kraju knjige sve te pojave ocenjivao je ocenom o verodostojnosti, po njemu.
Ocenu -5 zasluzila bi pojava za koji je siguran da ne postoji, a ocenu +5 pojava za koji je siguran da postoji.
Onda je sve pojave ocenio i nijedna nije dobila ocenu +5, a jedina koja je dobila ocenu +4 je bas "uroci", usko povezana sa tim "salivanjem straha"............

Tako da........
 
Ja znam to da radim, da salivam stravu, nisam neki okultista niti su me kad te stvari zanimale, ali me je baba jednom prilikom naucila, tako da znam. I bas pre par nedelja dolazi kod mene drugarica sa bebom (inace je jedna od malobrojnih ljudi kojima sam se "pohvalila" o svom umecu) i moli me da to uradim njenom bebcu, ima 6 meseci i po celu noc place, kida se... Meni bilo zanimljivo, ajde rekoh da probam, mada ni v od verovanja u to nemam, nista ja ugasih to olovo, ono se doduse ni u kakav oblik nije formiralo, ili ja nisam umela da protumacim, i nista, odose oni. Kad zove me ona sutradan, kaze celu noc spavao, tako taj dan, tako do danas :eek:
Nego sad lujka istrtljala svima i oni sad misle da sam neka baba Vanga, Boze me sakloni, neki me i zvali da im kao otklanjam neku depresiju ju ju ju...
 
Ja znam to da radim, da salivam stravu, nisam neki okultista niti su me kad te stvari zanimale, ali me je baba jednom prilikom naucila, tako da znam. I bas pre par nedelja dolazi kod mene drugarica sa bebom (inace je jedna od malobrojnih ljudi kojima sam se "pohvalila" o svom umecu) i moli me da to uradim njenom bebcu, ima 6 meseci i po celu noc place, kida se... Meni bilo zanimljivo, ajde rekoh da probam, mada ni v od verovanja u to nemam, nista ja ugasih to olovo, ono se doduse ni u kakav oblik nije formiralo, ili ja nisam umela da protumacim, i nista, odose oni. Kad zove me ona sutradan, kaze celu noc spavao, tako taj dan, tako do danas :eek:
Nego sad lujka istrtljala svima i oni sad misle da sam neka baba Vanga, Boze me sakloni, neki me i zvali da im kao otklanjam neku depresiju ju ju ju...

Kod lecenja uroka, Klark kaze( a i iskustvo ljudi kroz price to potvrdjuje) da nije toliko vazno na koji nacin se lece ti uroci, koliko je vazno da osoba koja se leci bezrezervno veruje tom "lekaru"(pod znacima navoda zbog drugacije prirode tog lecenja).
Deciji um je svakako "otvoreniji" i pristupacniji nekim nadrazajima kojih mi odrasli nismo ni svesni, ili smo na njih otupeli.......
I verovatno u tim "energijama" i nadrzajima i treba traziti i objasnjenje tijh pojava........

Ima ona teorija onog rusa, jos sa pocetka 20. veka, koja kaze da smo mi samo antene koje primaju odredjene frekvencije talasa(razliciti ljudi razlicite frekvencije) , i u odnosu na njih je odredjeno celokupno nase ponasanje i zivot, te da ni zivot ni smrt sa te tacke gledista ustvari i ne postoje, vec postoje samo talasi, i samo "antene".
 
Poslednja izmena:

Back
Top