Quantcast

Salivanje strave

mini_me

Iskusan
Poruka
6.036
Magija, bar kako je ja shvatam, je drevni nacin za uticanje na ono duhovno(ili energetsko) kod ljudi, a posredno i na fizicko........
Nacini, pravila, metodi, nazivi, price, ciljaju na taj "deo" ljudskog.
Kao sto , samo na drugi nacin, ljudi uvleiko pricaju i koriste bioenergiju, lecenje homeopatijom,gledaju izlecenja placebo efektima, tako i magijsko, uz mozda malo "prostiji" odabir reci ima svoje mesto u lecenju fizickog i duhovnog kod ljudi.
Ne mogu da shvatim, da ljudi veruju da ce time sto ce popiti neki lek biti izleceni, a da ne veruju da "primanjem " magijskog leka(kroz fizicke i psiholoske manifestacije tog "primanja") takodje mogu da se izlece neke bolesti.

Posebno su smesni oni koji iz svog neznanja ismevaju te stvari.
Da su ziveli pre 200 godina oni bi se za normlano smatrali pustanje krvi kod pacijenata, a ismevali bi andol ili neki slican lek.
Nauka ne daje dovoljno dobra objasnjenja za mnoge pojave i mnoge bolesti kod ljudi........
Sire gledanje bi verovatno pomoglo da se brze i kvalitetnije dodje do valjanih oibjasnjenja magijskih rituala, ali je problem sto je nauka kojom se danas mnogi bave suvise dogmatska za tako nesto.......
To naravno potpuno podrzavaju velike farmaceutske kuce, jer one od jeftinog i sveobuhvatnog lecenja nemaju nista.
To sama dokazujes svojim pisanjem.Sa ovakvim stavom o materiji o kojoj ne zna nista mnoge osobe bi i pozelele da te ne upoznaju

Da,magiju mnogi povezuju sa Milan Tarotom a na rec syber asocijacija im je na mocne rendzere.Korisno je ovu komplikovanu materiju klasifikovati

http://forum.krstarica.com/showthread.php/547169-Ezoterija-II?p=21825638#top
Ni najmanje nisam pristalica prekomernog korišćenja lekova, hemije bilo kakve vrste i zaista ih minimalno koristim ali mi je apsurdno čak i da razmišljam o magijskim ritualima, puštanju krvi :confused: i sl. u 21.veku.

Kapiram da delujem tako Zlatnoj Iris :lol: , samo što ja ne bih nikad donosila takve zaključke o nekom koga ne poznajem, ma šta on pisao na forumu a vidiš ona meni reče kako ne vidim dalje od nosa, okarakterisala me bogte očas posla samo zato što mislim da je magija obična sprdačina. E ebeš ga. :)

Zlatna Iris

Veoma poznat
Poruka
10.601
jel ti treba crtati - ja kazem da je magija sasvim drugo od onoga sto se pod tim pojmom uzima zdravo za gotovo...misleci na - vracare, salivanja strave, ciri bu ciriba i izlecen si, pronalazenje zavezljaja, crvenog konca...
sve to ima svje zasto i kako ako se bavis time a ne razumes svrhu to je obicno praznoverje.
a ti me pitas sledece
A šta je u stvari magija? Šarena laža? Bajka za decu? Način da ljudi zarade na nedovoljno obrazovanim i lakovernim ljudima? Šta od ovoga?
dokazujuci tako da magiju shvatas upravo na taj pogresan nacin (kao i vecina ljudi) koji vodi u praznoverje.
p.s. ni ja ne volim praznoverje. a sisaju se oni koji su praznoverni.

Djika junior

Domaćin
Poruka
3.698
Malopre sam se cula sa tatom, a trenutno je tetka kod nas u gostima i u toku razgovora mi je rekla da joj treba moj ves da odnese nekoj zeni da nam se svima u kuci salije strava. Moja prva reakcija je bila da se nasmejem, jer smatram da mi nije potrebno a i skepticna sam, ali ona i tata su za to, jer "nikad se ne zna, mozda sam se uplasila", i jos neke druge nase rodjake su to radile..
Ja bas i ne verujem previse u to, mada sam cula od nekih ljudi da pomaze. E, sad, imam par pitanja:
Prvo, ako neko zna, kako se uopste radi to sa mojim vesom kad ja necu biti prisutna?
Drugo, je li neko radio i pomaze li?
Trece, kakvu stravu da mi saliva kad se ja ne plasim? Mislim, plasim se buba :) ali ne ide ona zbog toga da mi saliva stravu

U danasnjem svetu tehnologije i nauke te neke alternativne stvari mi dodju nerealne (sto opet ne znaci da ne postoje, samo sto ja ne verujem u njih). A jos vise me, zapravo, nervira taj stav koji mi serviraju "takvi su obicaji, valja se". Pa eto, zanimaju me vasa iskustva s tim.... :)
To sa vešom prvi put čujem :eek:

Kad sam bila mala gledala sam kako mojoj sestri salivaju stravu. Ona je bila tada mala, često se budila noću, plašila se, ne sećam se tačno zašto se moji odlučiše na taj korak. Došla neka baba iz sela, pokrila moju sestru crvenom majicom ( treba valjda sa nečim crvenim da se pokrije glava). Onda zagrejala komad gvožđa u šporetu.

Iznad sestrine glave je stavila tanjir sa vodom, i u njega ubacila zagrejano gvoždje. Komad gvoždja je odmah poprimio oblik čoveka sa puškom.

Par dana pre toga, baba, sestra i ja se šetale po komšiluku i ispred nas iskoči neki dečko iz komšiluka sa puškom, sa namerom da nas uplaši iz zezanja. Sestrica se tu uplašila i počela da plače, pa baba pretpostavlja da je to bio razlog zašto se uplašila.

Komad gvoždja inače treba da poprimi oblik onoga što te je uplašilo.

Strava se saliva obično kada se plašiš svega i svačega ili ako imaš noćne more, pa se budiš noću ili vrištiš u snu.

A alternativa je po meni još uvek ispred medicine, pogotovo srpske.

Kad sam bila prvi razred mama me je vodila kod lekara zbog bolova u stomaku i doktorka je otvoreno rekla da ne zna šta mi je. Onda mi je neka žena ,,uzvarila vodu", ja to popila i od tada mi je bilo bolje. Napominjem da nisam znala da je voda ,,uzvarena" , jednostavno me je prošlo.

Poslednja izmena:

Kamael

Buduća legenda
Poruka
35.779
Bas je strava Ava :lol:

http://www.kurir-info.rs/bas-je-strava-clanak-200388

Kad sam bila mala gledala sam kako mojoj sestri salivaju stravu. Ona je bila tada mala, često se budila noću, plašila se, ne sećam se tačno zašto se moji odlučiše na taj korak. Došla neka baba iz sela, pokrila moju sestru crvenom majicom ( treba valjda sa nečim crvenim da se pokrije glava). Onda zagrejala komad gvožđa u šporetu.

Iznad sestrine glave je stavila tanjir sa vodom, i u njega ubacila zagrejano gvoždje. Komad gvoždja je odmah poprimio oblik čoveka sa puškom.

Par dana pre toga, baba, sestra i ja se šetale po komšiluku i ispred nas iskoči neki dečko iz komšiluka sa puškom, sa namerom da nas uplaši iz zezanja. Sestrica se tu uplašila i počela da plače, pa baba pretpostavlja da je to bio razlog zašto se uplašila.

Strava se saliva obično kada se plašiš svega i svačega ili ako imaš noćne more, pa se budiš noću ili vrištiš u snu.
Bas tako, malo dete vidi nesto od cega dobije fras i to moze ostaviti posledice.Nakon salivanja dolazi do poboljsanja.Oblici ne pokazuju uvek sta je uzrok ali su zanimljivi,mogu pokazati kolicinu i oblik negativne energije je nakupila aura.

Zlatna Iris

Veoma poznat
Poruka
10.601

Kad sam bila prvi razred mama me je vodila kod lekara zbog bolova u stomaku i doktorka je otvoreno rekla da ne zna šta mi je. Onda mi je neka žena ,,uzvarila vodu", ja to popila i od tada mi je bilo bolje. Napominjem da nisam znala da je voda ,,uzvarena" , jednostavno me je prošlo.
mda....ja cula od drugarice njenom bratu bio covek sa sekirom :roll:
opet cu reci - NEODGOVORNO.

mina kristina

Primećen član
Poruka
867

Imam 50.g. i ovakve priče slušam celog svog života i ne mogu da verujem da u 21-om veku i dalje postoje ljudi - mladi ljudi koji u takve nebuloze veruju, strašno zaista.

kanarinka

Elita
Poruka
16.436
Ne mogu da verujem da smo toliko zatucan narod da verujemo u bajanje!Pazi:ne davati svoj ves!Pa i ne valja ni sa sestrom bliznakinjom razmenjivati ves,pa ni ostalu garderobu,ali ne zbog bajanje,vec zbog infekcija!

limunada

Veoma poznat
Poruka
13.100
Ne znam da li magija postoji,ali vjerujem da postoji pozitivna i negativna energija i da kad se ljudima dogadjaju negativne stvari,kao npr.bolest,smrt bliskih osoba,strah od nečega i slično ...da ljudi "nakupe"tu negativnu energiju koja se akumulira i vremenom postaje teret koji pritišće osobu.Tačnije,mislim da ona ima svoju "jačinu"koja bi se čak mogla i izmjeriti,da postoji instrument za tako nešto.A vjerovatno i svaki čovjek ima svoj prag tolerancije za spoljasnje uticaje,tako da neki taj teret lakše,a neki teže nose.I neki mogu sami da ga zbace sa leđa,a nekima je potrebna pomoć.
Takodje,koliko puta smo samo osjetili da neki ljudi na nas djeluju negativno i u cijem prisustvu se lose osjecamo ili neko okruženje...ili suprotno,neki zrače pozitivnošću i toplinom.Energija se,jednostavno prenosi...Tako i ovo...moguće da tu ima nešto,ko zna?...Meni je recimo zanimljivo u svemu tome...da bilo da je baba sa Peštera :),bilo da je iz Bosne,metod je isti olovo,žar,topljenje...a mora se priznati da tad nije bilo baš sredstava komunikacije kao danas,da bi čuli jedni od drugih...Odakle im ti isti principi? :)

Ribar

Poznat
Poruka
9.186
Malopre sam se cula sa tatom, a trenutno je tetka kod nas u gostima i u toku razgovora mi je rekla da joj treba moj ves da odnese nekoj zeni da nam se svima u kuci salije strava. Moja prva reakcija je bila da se nasmejem, jer smatram da mi nije potrebno a i skepticna sam, ali ona i tata su za to, jer "nikad se ne zna, mozda sam se uplasila", i jos neke druge nase rodjake su to radile..
Ja bas i ne verujem previse u to, mada sam cula od nekih ljudi da pomaze. E, sad, imam par pitanja:
Prvo, ako neko zna, kako se uopste radi to sa mojim vesom kad ja necu biti prisutna?
Drugo, je li neko radio i pomaze li?
Trece, kakvu stravu da mi saliva kad se ja ne plasim? Mislim, plasim se buba :) ali ne ide ona zbog toga da mi saliva stravu

U danasnjem svetu tehnologije i nauke te neke alternativne stvari mi dodju nerealne (sto opet ne znaci da ne postoje, samo sto ja ne verujem u njih). A jos vise me, zapravo, nervira taj stav koji mi serviraju "takvi su obicaji, valja se". Pa eto, zanimaju me vasa iskustva s tim.... :)
Radi nekog opšteg mira prihvataj sve što se dešava mimo tebe. Odbiješ li tvoja će tetka zvocati i zagorčavati život svima, najviše tvom ocu jer si ti, koliko shvatam, negde dalje.
Naravno da sve to nema nikakvog stvarnog dejstva ali nema smisla prevaspitavati nekoga ko je uveren da to treba uraditi - naročito ako je već u godinama.
Što god da rade sa tvojim vešom, ako ti je išta sumnjivo, baci ga i mir. Niko ne mora znati da si ga bacila.

duusa

Aktivan član
Poruka
1.624
Ne znam da li magija postoji,ali vjerujem da postoji pozitivna i negativna energija i da kad se ljudima dogadjaju negativne stvari,kao npr.bolest,smrt bliskih osoba,strah od nečega i slično ...da ljudi "nakupe"tu negativnu energiju koja se akumulira i vremenom postaje teret koji pritišće osobu.Tačnije,mislim da ona ima svoju "jačinu"koja bi se čak mogla i izmjeriti,da postoji instrument za tako nešto.A vjerovatno i svaki čovjek ima svoj prag tolerancije za spoljasnje uticaje,tako da neki taj teret lakše,a neki teže nose.I neki mogu sami da ga zbace sa leđa,a nekima je potrebna pomoć.
Takodje,koliko puta smo samo osjetili da neki ljudi na nas djeluju negativno i u cijem prisustvu se lose osjecamo ili neko okruženje...ili suprotno,neki zrače pozitivnošću i toplinom.Energija se,jednostavno prenosi...Tako i ovo...moguće da tu ima nešto,ko zna?...Meni je recimo zanimljivo u svemu tome...da bilo da je baba sa Peštera :),bilo da je iz Bosne,metod je isti olovo,žar,topljenje...a mora se priznati da tad nije bilo baš sredstava komunikacije kao danas,da bi čuli jedni od drugih...Odakle im ti isti principi? :)

Kad sam bila mala secam se da je baba iz komsiluka dolazila kad samo bili ja ili brat bolesni, sipa vodu u lavor, mi se nagnemo iznad, prekrije nas carsavom po glavi. U kasiku stavi olovo i na zaru u smederevcu ga istopi, kruzi sa tom kasikom iznad nase glave, nesto govori ( baje) i onda nam skinu carsaf i ulije olovo iz kasike u vodu u lavoru. Posle gleda u koji oblik se olovo stvrdnulo i govori sta nas je uplasilo.
Ja u takve stvari ne verujem ali... Pre neki dan sam na tv gledala reportazu iz Afrike i reporter je bio kod coveka ( neki njihov vrac, iscelitelj sta li ) koji mu je otopljeno olovo iznad glave sipao u casu sa vodom ( reporter je bio celav, casa normalna, ovaj ti mase tim istopljenim olovom i sa visine ga sipa u casu - najezila sam se da ne promasi pa reporteru po glavi tecno olovo ). Ali pomislila sam, kao i limunada, kako su iste stvari znale babe sa Balkana i vraci iz Afrike?

Kamael

Buduća legenda
Poruka
35.779
Kad sam bila mala secam se da je baba iz komsiluka dolazila kad samo bili ja ili brat bolesni, sipa vodu u lavor, mi se nagnemo iznad, prekrije nas carsavom po glavi. U kasiku stavi olovo i na zaru u smederevcu ga istopi, kruzi sa tom kasikom iznad nase glave, nesto govori ( baje) i onda nam skinu carsaf i ulije olovo iz kasike u vodu u lavoru. Posle gleda u koji oblik se olovo stvrdnulo i govori sta nas je uplasilo.
Ja u takve stvari ne verujem ali... Pre neki dan sam na tv gledala reportazu iz Afrike i reporter je bio kod coveka ( neki njihov vrac, iscelitelj sta li ) koji mu je otopljeno olovo iznad glave sipao u casu sa vodom ( reporter je bio celav, casa normalna, ovaj ti mase tim istopljenim olovom i sa visine ga sipa u casu - najezila sam se da ne promasi pa reporteru po glavi tecno olovo ). Ali pomislila sam, kao i limunada, kako su iste stvari znale babe sa Balkana i vraci iz Afrike?
To se pitao i poznati psiholog Karl Gustav Jung koji je dosao do otkrica posebnog sloja svesti Kolektivno Nesvesnog.

Јунг је развио појам колективно несвесно, као један од утицаја на настанак и развој личности. Под тим је подразумевао опште предиспозиције које су карактеристичне за све људе или одређене групе људи. Током својих истраживања и путовања широм света, Јунг је утврдио постојање одређених симбола у свим културама и они по њему представљају колективно несвесно целокупног човечанства.

Jednostavno, u tom sloju svesti postoje sve informacije od pocetka ljudskog roda, ideje i forme. Samani i vracevi su u mogucnosti ostvariti kontakt sa dubljim slojem iz kojeg su primali informacije zajednicke za svo covecanstvo. Odatle iste ili slicne tehnike razlicitih kultura na razlicitm delovima planete.

Regina Mills

Buduća legenda
Poruka
41.144
Dragi moji, obrisala sam sve poruke koje su uvredljive prirode, kao i one putem kojih se trazi kontakt vracara i gatara. Za to postoji pp. O razgovoru o Jungovim simbolima i kolektivnom nesvasnom u ovoj temi nemam nista protiv jer kolektivno nesvesno je veza svakog pojedinca sa podsvescu cele nacije. Bonus onome ko uspe da nadje vezu izmedju toga i magije.

Ovo je zanimljiva tema i ne zelim da bude unistena nepotrebnim ruznim recima izmedju korisnika. Ako se sa necim ne slazete, molim vas da to obrazlozite ber ljutnje i prolivanja krvi.

Hvala.

Poruka
1
Znaci,ako ne znate ne pisite!
TO me jako nervira kad neko kaze budalastina a nije!
Mom komsiji dete izaslo po drva,kako se vratio u kucu sa drvima dete vise nikad nije progovorilo!Odveli ga kod neke bake koja izliva str. i rekla je da je na nesto nagazio sto je bilo uvracano.Danas je moja majka odnela body majcu da mi zena izlije strave,dolazi majka sta tetkom,na moje pitanje,sta je rekla zena majka odgovara:
/Cim je bacila olovo,baba je rekla ''tvoje dete ne moze da jede''.
Znaci istina cista,ja jedem jednom dnevno i nenormalno sam mrsav!
Takodje i mom sestricu su izlivane strave i dobio je olovo koje stavlja ispod jastuka,jadan mali, (on je dete od 2 godine) ne moze da spava bez olova,dete se budi nocu i preplasi se ne moze da dise,a kada mu stavimo olovo ispod jastuka,spava kao mace malo...
Ljudi,ako imate psihickihh problema,ako se svadjate za gluposti sa partnerom,nesanica ako osecate dusevnu bol,slobodno idite
kod neke bake koja dobro izliva str. zivot ce vam se na bolje promeniti..
Istina je 100%.