Filosofski aspekt ljubavi-Ljubav kao smisao zivota

ljubav je tu,ja mislim,na zadnjem mjestu.prvo ide zadovoljavanje osnovnih ljudskih potreba :D ljubav,uostalom, ne bi ni trebala da bude potreba. rijetko ko je sada u stanju da osjeca ljubav onakvu kakva bi trebala biti, ociscenju od kojekakvih potreba(potreba da se osjecamo dobro,da pokazemo sebi i drugima da smo dobri i jos mnogo njih).
ta nasa ljubav zacas pukne kad osjetimo potrebu da nas postuju,da sacuvamo ponos. imam potrebu da me neko voli samo dok meni ta ljubav odgovara. imam potrebu da volim nekog ko mene ne voli da bi sebi dokazala kako sam divna osoba.
mislim da je tako..ne mora znaciti da sam u pravu
 
Znači , ljubav nastaje kao rezultat zadovoljenja većine kritičnih potreba (ili SVIH :molim diskusiju).
To je jedan način nastanka, drugi je usled pretpostavke zadovoljenja snova tj. želja.

Problem koji se javio je to što zrela ljubav danas dolazi i suviše kasno odnosno mlade devojke (a kao posledica toga i mladići) ljubav shvataju kao drugi način tj. zadovoljenja svoje "vizije" svoje ljubavi, a to što to nema veze sa mogućnostima ili sa realnom situacijom to nije bitno...
------------------------------------------
Moje mišljenje: Predispozicije za zaljubljivanje su one osobine koje su formirane vaspitanjem ili drugim usmerenjem od strane roditelja, detinje okoline, rane mladosti, uspešnosti kod odredjenog tipa suprotnog pola.
Ljubav počinje zaljubljivanjem češće u ranoj mladosti a naklonošću u zreloj mladost (za starost neznam).
-------------------------------------------
Ipak nebih uvodio pravila ljubavi zbog sledećeg:
Mnogo ljudi ne želi da nadoknadi izgubljeno u detinjstvu i vaspitanju u pogledu duhovnog razvoja svoje ličnosti .
Zatim postoje jako tvrdoglave osobe (takodje posledica nerada na sebi) .
Zato će uvek biti onog "patološkog što će težiti da krši pravila", mada se to može podvesti pod buntovnika, nekad dve različite psihologije dolaze na isto zbog takvog podvodjenja.
---Recimo Incest može biti ogledalo sužene komunikacije polnog nagona na najbliže, kontriranje društvenim skrupulama, ignorisanje istih, izazov zabranjenog, samoživost .
Znači totalno različite psihologije dovode do istog nastanka ljubavi...
 
slazem se s leksom da ljubav nije cilj vec sredstvo.

ljubav se javila jer seks nije bio dovoljan za vrstu koja je imala vece potencijale za napredak nego sto je seks nagon sam mogao da eksplatise i pokrece.
s uspravljanjem, te prolepsavanjem zenke, i pojavom ljubavi (preko modifikacije mirisnuog mozga u emocionalni i dodavanje neokore, i interkacije ova dva dela), dolazi do pomeranja muske potrebe od zenskih genitalija ka samoj zenci, cime zapocinje nova era biovlasti...
and from that day till now, right from nowhere, depilirana majmunica uspeva cak i da bude misterija za muskarce, njihova inspiracija bla bla. kod mene te fore ne prolaze vise, i mislim da je kriterijum emocionalne zrelosti muskarca stepen podloznosti ovom zenskom driblanju, manipulisanju, prodavanju vlasti...
ne biti rob i ne dozvoliti tu unutrasnju psiholosku dominaciju u muskarcu koja se formira interakcijom njegove anime i devojaka spolja, je velika vestina...
 
Random_cloud_form me je podsetio na teoriju evolucije po Mr Jovi Toševu. Da li je neko od vas čitao tu knjigu? Veoma zanimljivo i argumentovano, Tošev, psiholog po struci, obrazlaže kako je evolucija ljudskog roda nastala usled skrivanja seksualnosti, tj, seksualnih obeležja od strane ljudske ženke. Tako da je ljudski mužjak bio prinuđen da se dovija sve novim i novim načinima pristupa, da bi produžio svoju vrstu. Tako su nastali i avioni i kamioni. Tekovine savremene civilizacije. :lol: Po Toševu. I Randomu. :wink:
 
dilerDuse:
Na ovoj planeti ljubav ne postoji. Ljubav je pre svega svest, koju imaju svaki 100.000-ti covek i zena, mada mislim da je i ta brojka uokvirena. Sve je to izgovor, za strahove od samoce, od starosti, od zemlje, ego. Nema ovde ljubavi. Smesni ste.
LPhoklica je podigla obrvu ne verujući šta je upravo pročitala

hahaha
i jao...
svaki 100.000 *(koliko je već tamo nula bilo...) čovek ume da voli?
oooo božeeee

Ljubav nije nešto retko, ona je svuda oko nas...
voliš nekoga i koga ne viđaš stalno, u koga nisi zaljubljen, a znači ti...prost test:
da li plačeš kad izgubiš dragu osobu?
da...
i sad, ako nisi kako si rekao 100.000 čovek na zemlji ti je ne voliš?

Još uvek ne verujem šta si rekao, verovatno nisi ozbiljan....ma neću ni da komentarišem...
 
LPhoklica:
Ljubav nije nešto retko, ona je svuda oko nas...

Ja ne znam gde ti zivis, ali ako si na planeti zemlji onda vidis da ovde bre niko nikog ne voli, ne vidi, ne zna. Dete izadji iz cudesne sume, osvrni se malo. Svet se raspada, koja crna ljubav. Ti ne znas kako se zoves kad pricas da je ljubav oko nas. Mi bismo mozda voleli da je tako, nekako, kao sto kazes, ali ovo sto oko sebe mozes da vidis nije ni nalik ljubavi, o naprotiv. Ali to dosta govori o tvom kriterijumu za ljubav, i sta ona za tebe predstavlja. Sve si mi objasnila, nemoj dalje, zivota ti. Shvaceno.
 
dilerDuse:
LPhoklica:
Ljubav nije nešto retko, ona je svuda oko nas...

Ja ne znam gde ti zivis, ali ako si na planeti zemlji onda vidis da ovde bre niko nikog ne voli, ne vidi, ne zna. Dete izadji iz cudesne sume, osvrni se malo. Svet se raspada, koja crna ljubav. Ti ne znas kako se zoves kad pricas da je ljubav oko nas. Mi bismo mozda voleli da je tako, nekako, kao sto kazes, ali ovo sto oko sebe mozes da vidis nije ni nalik ljubavi, o naprotiv. Ali to dosta govori o tvom kriterijumu za ljubav, i sta ona za tebe predstavlja. Sve si mi objasnila, nemoj dalje, zivota ti. Shvaceno.

Ко те је тако растужио и разочарао? :roll:
 
Ljubav je osjecanje koje je rezultat svih drugih osjecanja,zbir svih mogucnosti covjekovih,najvisih i najcistijih.lLjubav je najveci izvor snage za iluziju i najdublji dokaz moci za akciju.
Potreba da se izidje iz sebe u nesto sire,vece i opsirnije.Ljubav je i produkt kulture. Kod primitivnih ljudi ne postoji ljubav nego prohtjev, ni san nego pozuda. Sto je veca kultura jednog naroda, utoliko je ljubav dublja, jer je komplikovanija i fatalnija.
ljubav je dokaz inteligencije, jer covjek bez ideja i prostak bez vaspitanja ne mogu biti zaljubljeni. posto je ljubav najveca mudrost i najfinija dusevnost...
potrebna nam je ljubav makar i u stalnoj groznici, u usijanju, u vrtlogu-jer ona je vatra u kojoj sve drugo iskujemo! 8)
 
dilerDuse:
LPhoklica:
Ljubav nije nešto retko, ona je svuda oko nas...

Ja ne znam gde ti zivis, ali ako si na planeti zemlji onda vidis da ovde bre niko nikog ne voli, ne vidi, ne zna. Dete izadji iz cudesne sume, osvrni se malo. Svet se raspada, koja crna ljubav. Ti ne znas kako se zoves kad pricas da je ljubav oko nas. Mi bismo mozda voleli da je tako, nekako, kao sto kazes, ali ovo sto oko sebe mozes da vidis nije ni nalik ljubavi, o naprotiv. Ali to dosta govori o tvom kriterijumu za ljubav, i sta ona za tebe predstavlja. Sve si mi objasnila, nemoj dalje, zivota ti. Shvaceno.

Dileru, to je to, nema se sta vise dodati. Ljudi naprosto rese da spuste kriterijume i tako sve i svasta nazovu ljubavlju. Dobro si rekao da jedan u milion moze da voli, jer je za to potreban neki intelektualni i kulturno-obrazovni nivo. Ovo je vreme duhovnih nakaza, a meni je tesko da zamislim ljubav medju takvim nakaznim stvorenjima. Nemaju se za sta uhvatiti; ako njih mozemo nazvati ljubavnicima, zasto ne bismo i pseta. Nema komunikacije (jer nema duha) - nema ljubavi.

Pa opet, i o pravoj ljubavi tesko da se moze reci da je najvise sto covek moze da da i primi. From je pisao da ona sluzi da bi inspirisala duh na delo. Delo je vece od ljubavi (dve osobe suprotnog pola koje se vole). Ali ne znam da li sam jasan kad kazem "delo"...

Drago mi je sto videh tvoje redove, DilerDuse. Odande se nazire veliki covek. A jedino veliki covek moze da voli.
 
ne bih se slozio sa dilerom i mizantroposom, izgleda da vi ljubav dozivljavate kao neki apsolut, neko nedostizno savrsenstvo, ozbiljno uzviseno stanje i slicno, a obicni smrtnici samo kaljaju tu veliku svetost po imenu ljubav time sto je uzimaju u usta i njome nazivaju svoja osecanja.... Ma te fore ne prolaze vise, ovo je 21. vek....

to veoma pokazuje vasu zivotnu nezrelost i odsustvo ljubavne prakse u realnosti...

preozbiljno dozivljavate svoja osecanja, ocigledno da ste u vlasti arhetipa anime, tj zene u vama.
Osecenja na koja aludirate nisu nista uzviseno i nedostizno za nas nesavrsene bednike, naprotiv, takav mit ljubavi nije vredan mene, on bi da iskoristi zivot pojedinca za svoju potrebu postojanja, on je diktator koji bi da ukine pravo na slobodu izbora...
kao sto rekoh, ne biti rob, ni poltron nijednog mita je filozofija koju zastupam...
a ljubavi ima svugde, to je jedan kompatibilan odnos izmedju dvoje ljudi ili prema nekoj ideji, jedna elasticnost, duhovitost, jedan pragmatizam i praksa ispred teorije i bavljenja osecanjima koja u ljubavi ne smeju biti u fokusu...
ali dobro, da ne cackam mnogo vase ideale, iscackacu mecku iz rupe...
 
Hektor:
Svaki covek,bilo koje nacije,porekla,obrazovanja...ce ako treba da izdvoji nesto najvaznije u zivotu,sigurno reci : LJUBAV .Da li je potreba za ljubavlju najvaznija potreba ljudskog bica ?
(Molim da se tema razmotri Filosofski,inace odosmo u : Ljubav i sex ,sto mi nije namera).
Izvesni ljudi koji su se bavili našim potrebama su rekli da je najviša potreba za samoostvarenjem. Međutim, dalja istraživanja su pokazala da ni po tom pitanju nije moguće generalizovati jer postoje ljudi koji to ne mogu i ne žele da ostvare.
Nisi rekao o kakvoj ljubavi se radi. Da li je to ljubav prema samom sebi ili prema drugima.
Odakle ti informacija da bi to bio odgovor? Da li postoji neko istraživanje na osnovu kojeg ti postavljaš pitanje za diskusiju?
Mogu delimično da se složim samo ako posmatramo život kao sinonim za ljubav. Ako je tako... znači da je u životu najvažniji život i nema problema ako nam druge potrebe nisu podmirene... i to nas ponovo dovodi u paradox.
 
Ljudi danas u svemu vide ljubav. To ne znaci da to jeste ljubav, vec da oni nemaju predstavu o istoj, pa je samim tim i ne mogu prepoznati. Slepac moze sve videti svuda.
Zao mi je random, ali budimo realni, opet ponavljam, ja ne znam kako ti vidis ljubav, ali znam kako je ja ne vidim. I zao mi je ako si se negde prepoznao, imajuci sada potrebu da mi govoris o strasti, jer to o cemu ti pricas je zivotinjska strast. Takodje mi je zao sto si moj stav video kao dominaciju zenskog arhetipa u meni, pa samim tim sebe vidis kao "animalnog muzjaka" koji svoja osecanja vidi kao slabost, usled nesposobnosti da taj najsvetiji deo sebe odbrani pred sakalima. Ti si se odrekao onoga sto jesi, onoga sto te jednom moze dovesti do ljubavi samo zato sto drustvo kaze da je to slabost. Ti ces to cak nazvati i apsolutom, i slaboscu, i defektom, ali se NIKAD neces usuditi da saznas sta je to u stvari, da sebi dokazes. Nagadjaces, uvek. USUDI SE DA ZNAS. Izadji iz te medvedje ego rupe. Ima nesto i izvan nje.
Pozdrav za Misanthropos.
Ja sam samo rekao sta vidim, ono sto jeste, nisam rekao da ne moze bolje( mada ako nesto moze to, valjda, i bude ). Ali to nije razlog da ovo sto jeste neko zove "ljubav". Sta je onda rasulo, stroka, povrsnost, strah, sujeta, ego, pohlepa, ako je ovo LJUBAV?
 

Back
Top