Aktuelne izlozbe, desavanja...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo jos novosti!

У додиру са антиком
17. фебруарa у Атријуму Народног музеја отвара се изложба «У додиру са антиком» Тактилне галерије париског Mузеја Лувр. Поставка изложбе је прилагођена особама са инвалидитетом. Током трајања изложбе у Народном музеју планиран је велики број радионица са децом школског узраста и особама са инвалидитетом.
 
evo texta preuzetog sa b92

Magija ćilibara u Narodnom muzeju
sreda, 10. maj 2006.

U sredu 10. maja biće obeležen Dan Narodnog muzeja u Beogradu.

Tim povodom će u 12 časova biti dodeljene zahvalnice i nagrade za najbolji diplomski rad.

Istoga dana, ali u 19 časova u Atrijumu će biti otvorena izložba "Magija ćilibara", sa predmetima koji su stari između 4.000 i 500 godina i koji potiču iz zbirki velikog broja muzeja iz Srbije i Crne Gore.

Najveći broj nalaza je iz šestog i petog veka pre nove ere koji se čuvaju u Grčko-helenističkoj zbirci Narodnog muzeja, a većina je iz bogate kneževske grobnice u Novom Pazaru, rekao je na konferenciji za novinare koautor izložbe Aleksandar Palavestra.

Smatra se da je ta grobnica, sa 8.000 predmeta, jedno od najznačajnijih nalazišta praistorijskog ćilibara u svetu.

Palavestra, profesor Filološkog fakulteta u Beogradu, ocenio je da izložba u Narodnom muzeju spaja prirodnu istoriju ćilibara, staru 60 miliona godina, sa njegovom kulturnom istorijom, koja traje 3.000 godina.

Ćilibar je fosilizovana smola drveća, koja poseduje elektrostatička svojstva, a takođe je svojevrsna "muzejska vitrina", jer se u njoj, u očuvanom stanju, mogu naći primerci biljnih i životinjskih vrsta iz davnih vremena, ukazao je Palavestra.

Prema njegovim rečima, predmeti od ćilibara počeli su da se "kreću" Evropom u drugom milenijumu pre nove ere, to jest u bronzano doba, kada su narodi "starog kontinenta" i Sredozemlja počeli da se povezuju kroz razmenu i društvene kontakte.

Izložba će trajati do 31. avgusta.
 
Izložba Vlede Veličkovića u Zrenjaninu (otvaranje večeras u 19h (sreda, 14. jun) uz, kako je najavljeno, prisuistvo umetnika) u galeriji Narodnog muzeja u centru grada.

Zrenjanin je samo sat vremena vožnje udaljen od Beograda i nekih pola sata od Novog Sada (zavisi ko kako vozi ;) )...
 
smeh:
Izložba Vlede Veličkovića u Zrenjaninu (otvaranje večeras u 19h (sreda, 14. jun) uz, kako je najavljeno, prisuistvo umetnika) u galeriji Narodnog muzeja u centru grada.

Zrenjanin je samo sat vremena vožnje udaljen od Beograda i nekih pola sata od Novog Sada (zavisi ko kako vozi ;) )...
Auuu, pa ja za ovo nisam znala (mislim na izložbu ne na to koliko je Zr udaljen od milih nam gradova)! Hvala ti Smeška ko bratu! Overavam izložbu u subAtu 100%. Ona u BG od pre koju godinu je bila sjajna. Obožavam Vladu Veličkovića. :D
 
za moju DD i njeno društvo :D



Pikaso: Tradicija i avangarda



Dva velika madridska muzeja, “Prado” i “Kraljica Sofija”, organizovali su spektakularnu retrospektivnu izložbu posvećenu Pablu Pikasu (1881-1973), na kojoj su izložena njegova najbolja dela, koja su za tu priliku došla iz celog sveta. Institut Servantes Vas poziva da, na predavanju profesorke Tamare Đermanović, uđete u ovaj čaroban Pikasov svet, koji će biti bogato ilustrovan delima tog genija.

Ulaz slobodan.



Četvrtak, 13. juli, 19:00

Svečana sala

Instituta Servantes Beograd
 
Pozivamo Vas na otvaranje izložbe

MISLITI SLOVIMA

52.GODIŠNJA IZLOŽBA SVETSKOG TYPE DIRECTORS CLUB

&

9. GODIŠNJA TDC² 2006 IZLOŽBA

SVETSKA SELEKCIJA

Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Galerija Anastas

4 - 10 oktobar 2006.

Svečano otvaranje izložbe u sredu, 4. oktobra u 19h

Izložbu otvaraju gospođa Gorica Mojović i gospodin Mirko Ilić

Beograd će ove jeseni ugostiti 52. godišnju izložbu Svetskog Type Directors Club-a i 9. godišnju TDC² 2006 izložbu koje skreću pažnju na veštinu konfiguracije sistema, koji kombinuje vizuelne elemente, simbole, slike i tekst u vizuelno verbalnu celinu, koja sa lakoćom komunicira sa publikom.



Izložbe proslavljaju izuzetne radove u okviru projektovanja fontova i korišćenja tipografije, kaligrafije, ispisa i drugih formi slova. Na izložbi će biti predstavljeni posteri, kalendari, brošure, primeri iz oblasti primene tipografije u okviru korporativnog identiteta, opreme knjiga i časopisa, predstavljajući radove trenutno najpoznatijih svetskih autora,



TDC² 2006 izložba, koja predstavlja pobedničke radove 9. Svetskog Type Directors Club Typeface Dizajn konkursa, biće otvorena 2. oktobra 2006. godine u 12 časova u Kafe-Knjižari-Galeriji «Glasnik», Kneza Miloša 16, a TDC 52 izložba, sa pobedničkim radovima 52 godišnjeg internacionalnog konkursa, za 2005. godinu, biće otvorena 4. oktobra u 19h u Muzeju primenjene umetnosti.
 
Nisam siguran u ovo što ću napisati,jer sam u stvari nešto načuo i krajičkom oka pročitao na brzinu,ali...
U galeriji o3one,u Beogradu,mislim da je Višnjićeva ulica,ide ili će ići ili je već završena izložba tate i sina,ili samo sina(ni u šta nisam siguran),Ilije Bašičevića Bosilja i Dimitrija Bašičevića.
Ilija je u Šidu dobio svoj muzej ILIJANUM,a on sam je jedan od najvećih umetnika sveta svih vremena!!!Inače je bio naivac,koji je slikao vasionske brodove i sl.Nalazi se u najvećim kkolekcijama,širom sveta...Ko ne veruje,nek se raspita malo.
Što se Dimitrija tiče,meni je poznatiji kao kritičar,malo je reći renomirani.Meni najdraži kao pisac monografije Save Šumanovića,koja je po meni najznačajnija.
Al sam ovo sročio!
 
Oktobarski saloon...konačno ponovo na 25. maju :P
(mnogo mladih umetnika ima, kažu)
eve vi hintitj:
nesic3.jpg


47okt.jpg


Art, Life, Confusion

Ovogodišnji Oktobarski salon, 47. po redu, otvoren je 29. septembra u Beogradu i trajaće do 5. novembra. Najuglednija smotra savremene umetnosti u našoj zemlji, ove godine naslovljena "Umetnost, život i pometnja", predstaviće radove oko stotinu umetnika iz naše zemlje i inostranstva, izabranih po pozivu umetničkog direktora Salona, Rene Bloka, inače renomiranog kustosa iz Nemačke. Velika podrška Salonu došla je iz zemalja Severne Evrope - Norveške, Švedske i Finske, proteklih godina vodećih kulturnih partnera Srbije.

Ovogodišnja izložba biće postavljena u različitim muzejskim, galerijskim i alternativnim prostorima u gradu (Muzej 25. maj, Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Kuća legata, Nolitov magacin, Javno kupatilo Beograd, Likovna galerija i galerija Artget Kulturnog centra Beograda, galerija Fakulteta likovnih umetnosti, galerija Instituta Servantes). Izbor različitih lokacija u većem broju gradskih kvartova omogućiće posetiocima da, krećući se gradom, posete izložbe i osete sam grad i ljude koji u njemu žive.

Čitav projekat je osmišljen kao umetnički dijalog domaćih i svetskih umetnika o aktuelnim evropskim i svetskim temama, među kojima su: kolaps političkih sistema, nestajanje vrednosti postojećih sistema i ogromne socijalne promene koje je izazvala globalizacija a koje vode opštoj nesigurnosti.

Nakon zatvaranja izložbe Oktobarskog salona u Beogradu, deo izložbe biće predstavljen u Muzeju Fridericijanum u Kaselu u Nemačkoj, u periodu od 15. novembra do 6. decembra 2006. godine.

Oktobarski salon je osnovan 1960. godine kao izložba najboljih ostvarenja iz oblasti likovnih umetnosti, da bi 1967. godine postao značajna smotra aktuelnih tokova i u primenjenoj umetnosti. Svojom tradicijom dugom četiri decenije, Oktobarski salon predstavlja značajan segment u proučavanju moderne srpske umetnosti druge polovine 20. veka

http://www.oktobarskisalon.org/
 
m.v.:
Galerija SANU.Izložba traje do kraja avgusta.Sad malo ilustrativno:


bila sam na izložbi osnivača SANU...i imam pregšt zamerki :lol:
1) samo na sprskom piše ko su ljudi (kome je dakle namenjena umetnost u Knezu?)

2) to čime se bave teško je razaznati iz onih screalisitčkih office zapisa koju su gistro neki dokumenti epohe
jedan doslovce glasi
SAZIVAMO OSNIVAČKU SKUPŠTINU ZA ...(datum neki še'set i neke)
RASPRAVLJAĆEMO O SLEDEĆIM TAČKAMA
1. OSNIVANJE GALERIJE SANU
2. RAZNO

i gotovo :lol: e to je prvi DOKUMENT EPOHE na koji nailazi pošteni publikum....na srednjem je stubu.
a ovo na slici su ako se ne varam mustre za šarene tanjire :P kul su.


btw. ima dosta tehnički nesavršenih slika.
 
Nisi mogla da sazoveš nešto šeset i neke,a da ne staviš tačku razno ili ne ispuniš takvu formu,kao što si ti videla tamo.Možda hoće neko iz radničke klase da se javi za reč i da svoj predlog,kad je već tu.A ono na stubu nije kobojagi,nego je deo istorije i života,koji nije bio drugačiji nego takav.To moramo da shvatimo!Ipak nisu učinili nikakav zločin samim tim,da bi ih osudjivali.
Što se tehničkih nedostataka tiče...videla si verovatno Tabakovićeve crteže sa 15 godina...da li takav crtač ili rodjeni genije,može da udara po tehničkim nedostacima,mada je čitao on i neke knjige,koje nije smeo da čita i slikao "lenjirom i šestarom".A što se Gvozdenovića tiče,moraš da shvatiš da čovek ipak nije imao školu,sem onu kod Hofmana i to u Minhenu(a ne u Parizu,kao mnogi).Znači zamalo pa neuk,shodno siromaštvu nije uspeo da prodje sve što je želeo,a ipak i kao takav dugogodišnji akademik i jedan od najznačajnijih umetnika u Srba.On iz Mostara,Tabaković Srbin iz Rumunije,Arada.itd. itd...Ma ni Leonardo ne završi mnoge stvari,koje beše započeo,pa od njegovih ideja napraviše helihopter i još štošta.Ideja i začetak stvari su možda najbitnija stavka!!!
Istina je da zaokružena celina daje ono u šta svi gledamo,ali najčešće to bude samo izvedena forma,neki put i bez ideje.Treba obratiti pažnju!
Znam da je tamo bilo nekih radova,koji izgledaju kao da se dete igralo,ali...
I da dodam ovo...skice su skice za keramičke,porcelanske...tanjire...Tabaković je inače jedan od svetski priznatih keramičara,sa kojim sa i Pikaso igrao menjaže sa svojom keramikom!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top