Ši-cu

На Ади сам пре пар година видела први пут псића ове расе и одушевила сам се. Наравно, уз допуштење власника сам га измазила. Много су ми слатки, јер личе на мачке и ако се будем одлучила да држим пса, највероватније ће бити те расе. :-D
 
Ciao svima! Ja sam Zizi, mada me cesto zovu i Ljubica! Stara sam sest i po meseci, mnogo volim da se igram, ne volim da budem sama ni kad spavam i rado se vozim autom ili setam po gradu! Saljem vam veliki pozdrav!



A da! Volim i da jurim mace, iako su neke vece od mene!
 
I ja imam Shih Tzu. On ne juri mace. Njemu mace prilaze u chudu. :)
Ima karakter. I zaista, ne voli da ostaje sam nigde i nikad! Jako je vezan za sve ukucane, ali neminovno je da ce svakog dana imati drugog favorita. U najuzu trku ulaze oni koji provedu vish vremena sa njim tog dana.. josh ako ga izvedete- postacete njegov Bog! :)
Moj Shih Tzu slabo jede, ali ne da na svoju chinijicu.
Ima svoje psetje drustvo iz kraja, ali se, ne tako retko, ophodi prema njima kao snob. :(
Vec 7,5 godina chekamo da progovori... nije, ali ga sve razumemo!
Mnogo voli goste i pravi je domatjin.

Zao mi je sto ne znam kako se postavljaju slichice, pa da ga josh i vidite. :)
 
nestor2xv6.jpg
 
Shih Tzu: Prednosti i mane

Ši cu je rasa sa izuzetno dugom i prefinjenom dlakom, pa zahteva dosta pažnje i svakodnevne nege. Ovo može da se smatra i prednošću ali i manom. Neke osobe ne nalaze uživanje u tome da provode dosta vremena negujući dlaku svog psa, dok neki drugi upravo uživaju doterujući svog psa koliko god je to moguće. Vrhunski negovan Shih Tzu privući će svačiju pažnju.

Shih Tzu ispod svoje dlake ima i poddlaku. To znači da postoje periodi linjanja usled menjanja dlake zbog promene godišnjeg doba (leto i zima). Ovo takode može da se smatra manom. Međutim, upravo takva poddlaka daje Ši Cu-u određene prednosti: Ši cu nema nikakvih problema da zadrži telesnu temperaturu dovoljno visokom, pa mu nije potrebna nikakva posebna zaštita pri nižim temperaturama, (osim ekstremno niskih kada je svakom psu potrebna dodatna zaštita).

Ovo je rasa malog rasta, pa lako pristaje u svaki stan ili kuću. To je svakako jedna od prednosti ove rase. Takođe, nije mu potrebno mnogo istrčavanja ni vežbe, iako je bolje za samog psa da stekne i zadrži dovoljno dobru opštu kondiciju. Ovi psi su uvek fokusirani na gospodara i žele da budu uz njega što je više moguće. Pratiće vas svuda i ići će za vama po ceo dan. I gosti u kući pa čak i poštar biće uvek pozdravljeni glasnim lavežom, koji će kroz minut - dva prestati.

Prosečan vek Shih Tzu - a je oko dvanaest godina.

shih_moro.jpg
 
SHIH TZU pripada rasi pasa koja svoje korene ima u Aziji, čije rase uvek imaju mistično poreklo o kojem se više nagadja, nego što se egzaktno može utvrditi.

Na Tibetu je postojao pastirski ps, koji je bio otporan na surove uslove života, imao je dugu, dvoslojnu dlaku i rep nošen na ledjima. Ova forma psa ima veoma značajnu ulogu za veliki broj današnjih rasa.
Od ovog psa tokom vremena nastaju razliciti tipovi. Na jednoj strni stvoren je visokonogi tip, od kojeg je nastao tibetanski mastif. Na drugoj strain razvijao se niskonogi tip sa veoma bujnom dlakom. Ova forma psa predstavlja pretecu dugodlakih rasa kao sto je ši cu.

Psi ovog tipa su 700 g.n.e. kada je na Tibet stigao budizam, nazvani "lavlji psi". Gajeni su na dvorcima, a osobito su bili cenjeni psi zlatne boje. Zabeleženo je da Buda nikuda nije išao bez ovih pasa.
Originalni naziv za ovog psa je Shi - tze - kou.

U ovoj složenici Shi-tze ili Shih tzu označava lava, a kou je naziv za psa. Otuda su ove pse nazivali "lavlji pas".
Da je poreklo Šicua nejasno i teško razjasnjivo, potvrdjuju i odredjeni zapisi koji navode da su u sedmom veku na Tibetu postojali psi, preteca Šicua a živeli su u doba Strong Tsan Gampa. Osim ove forme psa, za nastanak Šicua ima I životinja niskih nogu - u obliku lavljeg psa.

Ovi psi su tek u doba Dinastije Shing (Manchu) 1643-1912 postali moderni. Ima odredjenih verovanja da je za vreme dinastije Tang (618-907) do Kine dospeo maltezer I da je mogao biti upotrebljen za stvaranje Ši-cua.
 
641586.JPG


* U Englesku ovi psi dospevaju tridesetih godina XIX veka.
* U SAD ovi psi dospevaju 1930. godine kada ih registruju kao Lhasa terrier, a od 1940. godine nazivali su ih Lhasa apsa.
* Zvanično razdvajanje Ši - cua i Lasa apsa u SAD, usledilo je 1969. godine.
 
Standard

Opšte osobine: veoma veseo(aktivan) pas sa izraženim arogantnim držanjem.
Glava: Lobanja je okrugla i široka. Dobro izražena širina između očiju. Izražena brada I odlakanost obraza pri čemu na gore prikupljena dlaka daje izraz (efekat) hrizanteme.
Nos: Dužina nosne pečurke 2,54 cm. od vrha nosne pečurke do jasno izraženog stopa.
Njuška: Kvadratična, bez kožnih nabora, kratka i odlakana. Nosna pečurka je crna. Gornja linija nosa mora biti u liniji očiju. Psi sa dugim i uskim nosem nisu poželjni.
Oči: velike, okrugle i tamne, ne buljave. Psi sa dlakom boje jetre mogu imati nešto svetlije oči. Na očima se ne sme videti belilo.
Uši: velike, visoko usađene, videće, veoma odlakane.
Zubalo: Laki predgrizac ili klještasto zubalo ali nikako makazasto.
Telo: Dužina tela je veća od visine psa u grebenu.
Boja: Sve boje su dozvoljene ali bela lisa i belina na kraju repa su poželjne.
Masa tela: mužjak i ženka od 4,5 do 8,1 kg. Idealna masa tela od 4,5-7,3 kg.
Visina grebena: mužjak i ženka ne preko 26,7 cm.
Mane: podgrizač, makazasto zubalo, crven nos, buljave oči, male i sitne oči.
 
Nega Ši Cua

Prvi veći izdatak koji imate kada se odlučite za izložbenog Ši-cua jeste sto za grooming.

groomingtable-1402sto.jpg


Nemojte napraviti grešku i pomisliti da bilo koji stari sto može da vam posluzi da na njemu češljate psa. Sto mora biti stabilan, lak za odrzavanje i čišćenje i dovoljno velik da pas na njemu može udobno da legne.
Na žalost takvih stolova kod nas nema da se kupe, ali već u susednoj Hrvatskoj, na nekoj od većih izložbi možete nabaviti takav sto.

Sa ozbiljnim negovanjem izložbenog Ši-cua počinje se vrlo rano.
U dobu od 10-12 nedelja počinje lagano navikavanje na sto što se u pocetku radi kroz igru, postavljanje psa u pozu, povremeno cesljanje mekom četkom.
Vec sa 4 meseca pas se navikava na svakodnevno cesljanje, dlaka sa ociju se vezuje gumicama a takodje i dlaka na brkovima.Takodje se postepeno pas navikava na povodnik i to se pocinje sa setnjama koje za njega predstavljaju igru. Treniranje izložbene poze je neophodno gotovo svaki dan.

U toj dobi pa do 9-12 meseci dovoljno je kupanje jednom mesecno specijalnim samponima za stence.
Odrastao Ši-Cu kupa se redovno svakih 5-7 dana.Zbog toga je neophodno nabaviti najkvalitetnije šampone i balzame. Izmedju kupanja neophodno je svakodnevno cesljanje.Treba napomenuti da NIKAKO NE SMETE cesljati suvu dlaku vec se dlaka naprska posebnim sprejevima za rascesljavanje. Najbolje iskustvo imam sa Live -in Conditioner-om koji istovremeno rascesljava dlaku i stiti je.
Takodje je preporucljivo da dlaku izmedju kupanja nauljite kako bi se sacuvala od mršenja i oštećenja.
Ako vam se cini da je ovo previse cesto kupanje za psa(sto sam i ja mislila u pocetku) svi poznati odgajivaci Ši-Cua se slažu sa tim, jer jedino čista dlaka vašeg psa može da raste.

Nega dlake oko očiju i usta
Sa negom dlake oko ociju i usta treba poceti takodje veoma rano.
Za ciscenje dlake oko ociju postoje mnogi preparati, ali je svima nama dostupan 3% rastvor Borne vode.Natopite parce vate ovim rastvorom i blago ocistite deo oko ociju.Ovo radite svaki dan.
Deo oko usta mozete cistiti toplom vodom.

Negovanje zuba i ušiju
Redovno kontrolisite zube vaseg psa.Nabavite preparat Fortan zahne pflege (koji se pokazao kao jako delotvoran) ili neki slican preprat. Dovoljno je da ga nenesete jednom nedeljno na zube psa i na taj nacin sprecite talozenje kamenca.
Usi psa moraju biti ciste, bez dlaka u njima. Za sprečavanje stvaranja prekomerno cerumena te upala usiju postoje mnogi preparati.

Nokti psa
Nokti vaseg psa moraju biti redovno sečeni. Za to postoje posebne makaze-giljotine.Ako se ne usudjujete sami da to radite, poverite taj deo vasem veterinaru.Takođe je važno redovno odstranjivanje dlake izmedju jastučića na šapama.

Deo oko anusa psa mora biti osisan kako ne bi doslo do infekcija.

Da bi brkovi psa mogli da rastu nesmetano, preporucuje se da psa od malena naviknete da pije vodu iz "pojilice".Na taj nacin sprecice se kvasenje brkova.Takodje brkove treba zastititi ili vezivanjem gumicama ili umotavanjem u posebne papirice.
 
Izložbe

Vašeg psa morate pripremiti za izložbu. Osim naravno kupanja pred izložbu (za to možete koristiti posebne šampone i balzame) predstoje Vam i drugi poslovi.
U zavisnosti u kojoj zemlji se odrzava izložba morate prilagoditi frizuru psa.
U Austriji, Nemačkoj, Engleskoj ne dozvoljava se pravljenje top nota, niti upotreba lakova. Dlaka se jednostavno podigne u rep i pusti da slobodno pada.Takođe se ne koriste mašnice.

Mnogo je veći broj zemalja na čijim izložbama morate frizuru oblikovati u posebnu punđu-top not, koja se ukrasava mašnicama.
 
Ja o ovim psitjima imam vrlo lepo misljenje. Poznajem jednog malog sa kojim se vrlo lepo slazem. Jedini problem izmedju nas dvojice je sto sam veoma ljubomoran na njega :lol: zato sto deli sobu sa meni najdrazom osobom na svetu
 
Ja o ovim psitjima imam vrlo lepo misljenje. Poznajem jednog malog sa kojim se vrlo lepo slazem. Jedini problem izmedju nas dvojice je sto sam veoma ljubomoran na njega :lol: zato sto deli sobu sa meni najdrazom osobom na svetu

:D:D:D:D:D:D:D:D:D
to je i kod mene slucaj sa jednom zenkom AST-a
 
meni su oni preslatki....nego stormygirl kako ga kupas? (to te pitam zbog njihove dlake jer sigurno ju je tesko posle kupanja cesljati) jer postoji neki nacin na koji ti kupas svog psa, tj. kako mu kupas dlaku?
 
@ Animal lover

Shto se rashcheshljavanja tiche, imam 3 razlichita cheshlja.
Prvi je chetka, gruba, koja nema zaobljenja na zupcima, drugi je ravni cheshalj, tipa 2 u 1,
takav da su jedni zupci duzhi, a drugi mnogo kratji kako bi se i poddlaka ravnomerno raschesljavala.
Opet, deshava se, ne tako retko, da je dlaka isuvishe zapetljana. E, onda treba bash dosta strpljenja, pa se cheshlja polako pramen po pramen, pa je onda onaj cheshljitj br. 1 zapravo onaj za finishiranje.
Tretja chetka je slichna chetkama za dugu kosu. Ona sluzhi za sushenje. Kako ne zapinje i ne chupa,
nju koristim uporedo sa fenom, kako bi mu dlaka bila ravna, a ne valovita.

Eto.. mozhda zvuchi komlikovano i teshko, ali zaista sam samo jednom u zhivotu dozhivela da moram da oshisham Nestora, jer je bilo nemogutje ocheshljati ga. Zaigrao se momak u travi i vratio se zelenih nogica. :?
 

Back
Top