Nutricionizam - ishrana sportista

Jeste dobar izvor metana. :D
Ako jedeš pasulj gledaj da bude crveni pasulj, on je najbogatiji proteinima (naravno i dalje ni približno kao meso).

@killerclick ti na krofni vidiš samo rupu...

Slobodno koristite pasulj u svojoj ishrani. Biološki veoma bogata namernica 50-60% UH; 20-25% P; ispod 2% M (biljnog porekla); visok sadržaj dijetnih vlakana.

Probajte da kombiniujete pasulj, sočivo i kinou (vrsta žitarice, a za mene No.1). Dobija se obrok veoma bogat UH i P + esencijalne amino kiseline iz kinoe
 
Poslednja izmena:
Interesuje mi jos kako se pije kreatin - monohidrat. tj. da li mora da se pravi pauza i posle koliko vremena?
hvala.

Mrzi me da kuckam pa je palo ctrl+c i ctrl+v...

Kreatin povecava volumen misicnih celija tako sto sto sa sobom u celije povlaci i vodu.
Logika bi bila, vise kreatina ,vise vode u misicnim celijama.
Moja preporuka je, da se prilikom uzimanja kreatina, uzima neki WHEY protein koji ce se zajedno sa vodom ubacivati u misicne celije.Protein je ipak gradivna materija i one se cvrsto vezuje za misic,
dok je volumen zasnovan zadrzavanjem vode,uslovljen necim sto tu vodu zadrzava,u ovom slucaju kreatin.
Tako zasnovnan koncept ,kreatin,voda protein sigurno se povecati velicinu,
jacinu, cvrstinu i napumanost misicnog vlakna.
Sto je na nama naravno i cilj,dugotrajne povecanje misicne mase sa prepraratom
koji se uzima odredjeni vremenski period.

Kako poceti sa uzimanjem.
Prvo se isplanira sve.Sta se zeli i sta ocekuje.Raspita se koje su firme najbolje,
posto pojedine stavljaju jos neke primese pored kreatina.
U sustini taj preparat ne bude cist i ne dovodi to pravog efekta.Ne moze da naskodi.
Kada se isplanira se kolicina za odredjenu telesnu tezinu i duzinu uzimanja.

Samo uzimanje se vrsi na vise nacina ,svi u sustini donose neke rezultate.

Sistem sa punjenjem 7-10 dana:

Kolicinu koju najmanje treba da uzimanje je odnos 0,3g kreatina po 1 kg telesne tezine.Ta doza se deli na vise manjih doza po 5 grama,moze se rastvarati u mlakoj vodi pomesano sa malo dekstroze ili u soku,najbolje bi bilo da se uzima na prazan stomak(2 sata posle obroka i pre sledeceg obroka,kada se ustane i pred spavanje,PWM-u).
U ostalim danima koji su isplanirani za uzimanje kreatina uzima se 5-10 grama uglavnom u PWM-u,
ako nema njega podeli se u vise dnevnih doza po 5 gr.
Kolicina vode koja treba da se unosi je iznad normanih dnevnih potreba i krece se od 4 pa do to cak i 10 litara dnevno.

Sistem sa konstantnom dozom:

Ovo se kreira individualno i krece se od 10-30 gr dnevno, takodje se uglavnom koristi samo u sklopu PWM-a,ako nema njega onda se ta doza podeli na vise dnevnih doza od po 5 gr.

Najbolja opcija:
danima kada se vezba-5 gr pre treninga , 5 gr posle treninga(moze zajedno sa wheyom u sklopu pwm-a)
danima kada se ne vezba- 5 grama nakon ustajanja(prazanj stomak), 5 gr pred veceru(prazan stomak)

Za sada nije pronadjena ozbiljnija studija koja ukazuje na stetnost kreatina,
osim ako nije u pitanju neka alergija, ili neispravnost samog preparata.
Naravno samo koriscenje, kreatina, zahteva pojacan unos vode,zato ce rezultat biti i manji ako se izostavi veliki unos vode u organizmu.Istina na taj nacin se obezbedjuje i izbacivanje viska kreatina iz bubrega,kroz mokracu
i tako olaksava svim organima da normalnije rade.

Period uzimanja i period odmora od kreatina je individualna stvar i kreira se prema
potrebama pojedinca.Trebalo bi da odmor traje koliko je trajalo i koriscenje kreatina,sto ne znaci da ne moze da taj odmor bude i kraci.

Napominjem da svi koji imaju problema sa bubrezima,treba da konsultuju lekara pre uzimanje ovakvog preparata.

EX-YU FITNESS
 
Jel zna neko tacno ali ne nagadjanja - Koliko whey ( i tacno koji mozda se i po tome razlikuju) moze da izdrzi razmucen u vodi a da ne izgubi svojstva ili tako nesto????

Kada sam rekao nekom liku da napravi whey u sejker i ponese na fax da pije posto ima duga ponavljanja Cobi je rekao da ce whey da propadne za to vreme tako nesto i da kao da ga nisi ni popio!

A ono i na kutiji pise da se popije cim se razmuti u narednih 20 minuta!

Znaci li to da n bi trebalo nositi razmucen whey na trening jer dok odes i istreniras prodje 2+ sata??
Nego ponesti prah samo u sejker pa na kraju treninga samo doliti vodu i popiti?

Drugo pitanje!

Jel provalio neko da tokom upotrebe whey proteina whey nekako gubi aromu i ukus pa je pri kraju kutije nekako bljantav a na pocetku kutije je bio ukusan?
Ovo se moze primetiti posebno kod nekih whey-ova koji su mnogo ukusni tipa Scitec Professional serija....Na pocetku t prosto mame da ih pijes i toliko su ukusni da nemam reci! A pri kraju postanu nekako bljantavi i kao da je drugi whey!

Jel to whey mozda isparava tj neki njegov sastojak ili se vremnom razgradjuje nesto pa zbog toga, kad npr stalno otvaramo poklopac kutije da sipamo u sejker pa dodje do oksidacije kao kad se so drzi otvorena pa ispari jod iz soli????

Jel zna neko nesto o ovome????
 
Ne znam kome je smetao moj odgovor pa ga je obrisao zaista ima svakavih d...la ovde.Dakle svaki whey je u polusvarljivoj formi pa tako i njegov zivot ne traje dugo kada je razumcen jer mu je namena brzog oprustanja u krvotok,pa stoga i nije dzabe napisano da treba popiti u roku od 20 minuta.
Sto se tice gubljenja arome,u moje vreme nije bilo tih profesionalnih serija proteina:mrgreen: mi smo medalje osvajali na biotehovom whey-u koji je bio koncentrat od nekih 75% i nikada nije gubio ukus,pa s obzirom da sam ga popio jedno 50kg sigurno u svom zivotu,znaci da imam merodavan uzorak da kazem ali ovo sto ti kazes ima logike da mozda vetri kod duzeg otvaranja i tome slicno.
 
Znaci da gledam sto veci sadrzaj proteina, a manji ugljenih hidrata i masti ? I naravno cenu

Što veći sadržaj proteina da, ali znaj da po obroku ne možeš da metabolišeš više od 30-ak grama. A što se tiče UH, pa DEX je 100% UH. Tako da ta količina UH u nekom od preparata nije ni bitna, ako koristiš DEX. Da li ima 70 ili 80% P nije velika razlika, ali je zato jako bitno da ima enzime koji metabolišu aminokiseline u molekule proteina koje kao takve naš organizam može da iskoristi.
 
Pa ne koristim jos nista od dodataka ishrani... moram da smrsam jos dosta, smrsao sam za mesec dana, samo malo zdravijom ishranom i teretanom 3kg, nije veliki napredak ali ga itekako osecam.. preporuceno mi je ovde na forumu da uzimam whey, ali sam nailazio na otpor caleta i keve, jer je to hemija itd.. itd... inace imam 17god. Ne znam da li bi bilo pametno da uzimam dex posle treninga, pa onda whey ?
 
mozes ali i ne moras dex da uzimas whey je ionako sladak ima u sebi neki secer ili dex ili frukozu pa tako da nema potrebe,a caletu i kevi kazi neka procitaju na deklaraciji sta pise.Ditetski dodatak ishrani.Znaci nikava heija vec polusvarljivi protein iz sututke da bi se brzo koncentrovao u krvi.Pre spavanja obavezno ka pojij sa mlekom jer je kazin protein iz mleka ima jako sporu razgradnju pa ti telo tokom noci nece zapasti u katabolizam,nece imati visoku koncenraciju amino kiselina u krvi ali ce imati povisenu u svakom slucaju nekih 30% od normalne nekih 8sati.Dakle idealno
 
JOS JEDNA OPOMENA ZA NOVE PRDOSLICE NA OVAJ PDF - SAMO NA OVOJ TEMI JE DOZVOLJENO POSTAVLJANJE PITANJA STA DA JEDEM I DA LI JE OVAKVA ISHRANA DOBRA ITD...NMOJTE OTVARSATI POSEBNE TEME SVAKO ZA SEBE I ONDA DA ODETE POSLE 3-4 POSTA......SAMO PRAVITE HAOS NA OVOM PDF-U....
 
idem u teretanu od prilike 4 puta nedeljno, danima kada ne idem jel moram i tada da unosim istu kolicinu proteina ili moze manje, npr. 1.2 g. po kg tezine, ako ne koliko od prilike min. mora?

do sada sam obico posle treninga uzimao skoro tri merice wheya i onda nejedem nista oko sat sat i po, pa onda uzmen osrednji obrok, da li je bolje da posle treninga uzmem oko 2 merice pa posle oko pola sata jedem, a jednu mericu uzmem ujutro i eventualno nesto pred spavanje
 

Back
Top