Kako sa Ubuntua na Windows - laptop

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 41715

Elita
Poruka
17.690
Kupio sam laptop Dell inspiron 1545 sa instaliranim Ubuntuom.

Kako da se ratosiljam Ubuntua i da instaliram Windows (moze li uopste XP).

Cim krene instalacija Windowsa, prekida je i izbacuje neki plavi ekran sa porukom da je instalacija prekinuta da ne bi doslo do ostecenja, upozorava da proverim hard disk, da proverim da nema virusa itd.

Na internetu sam video slicne zalbe, ali nikako da vidim neko resenje.

Zna li neko kako da odeljem stari OS i instaliram novi, a da izbegnem plavi ekran?
 
Kupio sam laptop Dell inspiron 1545 sa instaliranim Ubuntuom.

Kako da se ratosiljam Ubuntua i da instaliram Windows (moze li uopste XP).

Cim krene instalacija Windowsa, prekida je i izbacuje neki plavi ekran sa porukom da je instalacija prekinuta da ne bi doslo do ostecenja, upozorava da proverim hard disk, da proverim da nema virusa itd.

Na internetu sam video slicne zalbe, ali nikako da vidim neko resenje.

Zna li neko kako da odeljem stari OS i instaliram novi, a da izbegnem plavi ekran?

rokni sedmicu
 
Morao bih da vidim gde da nadjem DOS prompt kod Ubuntua.
To ne znam, nikada nisam radio sa Linuxom. Ako se snadjes, nakon ubacivanja install diska WinXP, otvoris dos prompt, otkucas naziv (npr. F:) i predjes na rad sa CD. Potrazis malo u kom folderu se nalazi fdisk.bat (valjda bese tak ekstenzija) i prelaskom na taj folder samo otkucas ''fdisk''. Otvori se prozorcic u kome mozes brisati particije, a nakon toga izadjes iz dos prompta, resetujes komp i pokrenes bootovanje instalacionog diska.
 
Kupio sam laptop Dell inspiron 1545 sa instaliranim Ubuntuom.

Kako da se ratosiljam Ubuntua i da instaliram Windows (moze li uopste XP).

Cim krene instalacija Windowsa, prekida je i izbacuje neki plavi ekran sa porukom da je instalacija prekinuta da ne bi doslo do ostecenja, upozorava da proverim hard disk, da proverim da nema virusa itd.

Na internetu sam video slicne zalbe, ali nikako da vidim neko resenje.

Zna li neko kako da odeljem stari OS i instaliram novi, a da izbegnem plavi ekran?


Edit: Bilo bi najbolje da uslikas plavi ekran fotoaparatom i da okacis sliku. Verovatno ti problem ne pravi ubuntu (koristim ubuntu vec 2 godine) vec AHCI kontroler.

Kod novijih laptopova postoji problem da mora da se promeni tip kontrolera (valjda se tako zove) u Bios-u, da bi mogao da se snimi Windows XP. Ako je novi model laptopa, moze da se dogodi da ne mozes da nadjes sve odgovarajuce drajvere za XP. Jednostavno nisu predvideli XP. Zbog toga je bolje da snimis windows 7, jer ce on sam da instalira drajvere.

Ubunu ces da obrises, tako sto pokrenes instalaciju XP-a i ponovo napravis particiju.

Vise o instalaciji XP-a: http://forum.krstarica.com/threads/332996
Brisanje i kreiranje particije je opisano u 6. koraku.

P.S: slican laptop (a mozda i identican) ima moja sestra i isti problem sam imao.
P.S2: Ako koristis laptop zbog neta, office-a i multimedije, bolje ti je da ostanes na Ubuntu-u nego da "kalemis" verovatno nelegalnu verziju XP-a.
 
Poslednja izmena:
Kupio sam laptop Dell inspiron 1545 sa instaliranim Ubuntuom.

Kako da se ratosiljam Ubuntua i da instaliram Windows (moze li uopste XP).

Cim krene instalacija Windowsa, prekida je i izbacuje neki plavi ekran sa porukom da je instalacija prekinuta da ne bi doslo do ostecenja, upozorava da proverim hard disk, da proverim da nema virusa itd.

Na internetu sam video slicne zalbe, ali nikako da vidim neko resenje.

Zna li neko kako da odeljem stari OS i instaliram novi, a da izbegnem plavi ekran?

Мани XP, какав црни он, инсталирај "Седмицу".
 
Edit: Bilo bi najbolje da uslikas plavi ekran fotoaparatom i da okacis sliku. Verovatno ti problem ne pravi ubuntu (koristim ubuntu vec 2 godine) vec AHCI kontroler.

Kod novijih laptopova postoji problem da mora da se promeni tip kontrolera (valjda se tako zove) u Bios-u, da bi mogao da se snimi Windows XP. Ako je novi model laptopa, moze da se dogodi da ne mozes da nadjes sve odgovarajuce drajvere za XP. Jednostavno nisu predvideli XP. Zbog toga je bolje da snimis windows 7, jer ce on sam da instalira drajvere.

Ubunu ces da obrises, tako sto pokrenes instalaciju XP-a i ponovo napravis particiju.

Vise o instalaciji XP-a: http://forum.krstarica.com/threads/332996
Brisanje i kreiranje particije je opisano u 6. koraku.

P.S: slican laptop (a mozda i identican) ima moja sestra i isti problem sam imao.
P.S2: Ako koristis laptop zbog neta, office-a i multimedije, bolje ti je da ostanes na Ubuntu-u nego da "kalemis" verovatno nelegalnu verziju XP-a.

Ti si bas pogodio o cemu se radi :ok:

Malopre sam na nekom forumu pronasao odgovor na slican problem, probao i vidim da se ne ,,zaplavljuje'' vise.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top