zenska odgovornost za musko nasilje

Da li su zene odgovorne za musko nasilje?

  • Da, ako su provokativno obucene ili se nedolicno ponasaju

    glasova: 5 6,0%
  • Ne, nikako

    glasova: 74 89,2%
  • Nemam pojma

    glasova: 4 4,8%

  • Ukupno glasova
    83
  • Anketa je zatvorena .
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
E pa 'vako...nekoliko puta smo On i Ja diskutovali na teme zenske odgovornosti za silovanje i uopste seksualnog nasilja nad zenama. Poslednji put kad smo gledali reklamu za neko pivo, hajniken ili vec neko, u kojoj decko ne moze da skine pogled sa dubokog dekoltea devojke sa kojom se nasao u klubu. On dakle smatra da zene itekako snose odgovornost za napade na sebe, ukoliko se provokativno oblace ili ponasaju, ja ne. Ja zastupam stav da je svako odgovoran za svoje ponasanje, i da ma kako se zena obukla (ili neobukla) muskarci moraju i trebaju da budu u stanju da kontrolisu svoje hormone, a pogotovo postupke. Pa ako ne zelite nikakvu - narocito ne takvu - reakciju zasto se onda tako oblacite, pita on. Pa zato sto volimo da pokazemo svoje atribute, kazem ja. I sta s tim?

Evo ima i anketa. Da cujem. Jesmo odgovorne ili nismo?
 
Poslednja izmena:
Ako bi razmišljali na takav nači, da su žrtve odgovorne za nasilje, onda bi i žrtve psihopata bile odgovorne što su dotičnog "isprovocirale" svojim postojanjem? Izgledom? Trenutkom u kome su mu se našle na putu?


Što se tiče provokativnog oblačenja iili ponašanja, to spada već u opštu kulturu, a žena koja se tako oblači i ponaša na neodgovarajućem mestu ili na nedoličan način, normalnog muškarca i neće izazvati na nasilje, ili čak i dobrovoljan seks, pre će mu se smučiti.
 
E pa 'vako...nekoliko puta smo On i Ja diskutovali na teme zenske odgovornosti za silovanje i uopste seksualnog nasilja nad zenama. Poslednji put kad smo gledali reklamu za neko pivo, hajniken ili vec neko, u kojoj decko ne moze da skine pogled sa dubokog dekoltea devojke sa kojom se nasao u klubu. On dakle smatra da zene itekako snose odgovornost za napade na sebe, ukoliko se provokativno oblace ili ponasaju, ja ne. Ja zastupam stav da je svako odgovoran za svoje ponasanje, i da ma kako se zena obukla (ili neobukla) muskarci moraju i trebaju da budu u stanju da kontrolisu svoje hormone, a pogotovo postupke. Pa ako ne zelite nikakvu - narocito ne takvu - reakciju zasto se onda tako oblacite, pita on. Pa zato sto volimo da pokazemo svoje atribute, kazem ja. I sta s tim?

Evo ima i anketa. Da cujem. Jesmo odgovorne ili nismo?
ako je toliko labilan da ce od pogleda na necije sise preci iz civilizovanog covjeka u nekontrolisanu zivotinju
to je samo njegov problem
i onog ko treba da ga lijeci
 
Ti si musko, pa je odgovor ocekivan. Vise me interesuje stav zena, obzirom na recimo ovo:

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/176824/Polovina-Britanki-smatra-da-su-silovane-zene-same-krive

ukoliko pristane da ode kući kod nepoznatog muškarca - pise u nastavku.

u Britaniji je drugacije, tu su zene polugole mrtve pijane vacare i ljube muskarce po barovima, onda po ulici im dobacuju i pitaju da ih vode kucama. plus isle bi sa bilo kim gde ima jos da se pije ili drogira. a onda, kad se otrezne sutradan neke pomisle ybt bezveze nisam trebala i onda kuka da je silovana satro.

ili slucaj, riba sa muzem, engleskinja, u nocnom zivotu malo pijana naravno, vidi tipa ispred bara i bukvalno ga napadne u zbunju, kad se pojavi njen decko slucajno ona pocne da kuka kako je silovana.

mislim da se takve stvari ne desavaju kod nas, znaci engleska istrazivanja o takvim stvarima za nas nisu zanimljiva.

inace tema me potseca na muslimane koji u stvari pricaju da nase zapadne zene se tako oblace izazovno zato sto traze seks u stvari i da zasluzuju silovanje. pih.
 
Ja bih samo volela da znam, a da mi oni koji smatraju da su zene odgovorne, objasne....

Gde je granica i sta je provokativno a sta nije? Sta spada u provokaciju?

Osmeh (pogresno protumacen)? Pogled (pogresno protumacen)? Kratka majica? Kratka suknja? Samo suknja? Duga kosa? Nepokrivena kosa? Pantalone? Uske pantalone? Sorc? Dekolte? Nacin hodanja? Mladost (a siluju i babe)? Cinjenica sa je zenskog roda, pa makar i dete?

Najlakse je naci izgovor da budes nasilan
 
@georgejune: Pa vidis polovina Britanki deli tvoje misljenje. Ja na to gledam iz zenskog ugla i odmah zamisljam neku lepu i zgodnu devojcicu od 16, 17 godina, smizl koja misli da je vrh da obuce sto izazovniju odecu jer zeli da izgleda sto odraslije, nasminka se maksimalno, flertuje sa svima zivima, bez ikakve druge zelje sem da se zabavi. Nevina. I naidje neki balvan i iscepa je.

Cija bre tu svest treba da se menja? Ove male, lepe, naivne devojcice sto je tek zakoracila u svet, ili majmuna koga nisu vaspitali da je i zensko celjade - ljudsko bice? Znaci, ona je odgovorna? Skoro pa kol'ko i on?
 
ukoliko pristane da ode kući kod nepoznatog muškarca - pise u nastavku.

u Britaniji je drugacije, tu su zene polugole mrtve pijane vacare i ljube muskarce po barovima, onda po ulici im dobacuju i pitaju da ih vode kucama. plus isle bi sa bilo kim gde ima jos da se pije ili drogira. a onda, kad se otrezne sutradan neke pomisle ybt bezveze nisam trebala i onda kuka da je silovana satro.

ili slucaj, riba sa muzem, engleskinja, u nocnom zivotu malo pijana naravno, vidi tipa ispred bara i bukvalno ga napadne u zbunju, kad se pojavi njen decko slucajno ona pocne da kuka kako je silovana.

mislim da se takve stvari ne desavaju kod nas, znaci engleska istrazivanja o takvim stvarima za nas nisu zanimljiva.

inace tema me potseca na muslimane koji u stvari pricaju da nase zapadne zene se tako oblace izazovno zato sto traze seks u stvari i da zasluzuju silovanje. pih.
:ok:bas me zanima dal su pravljena neka istrazivanja gde su silovanja najucestalija..pretpostavljam tamo gde se manje sexaju
 
Ja bih samo volela da znam, a da mi oni koji smatraju da su zene odgovorne, objasne....

Gde je granica i sta je provokativno a sta nije? Sta spada u provokaciju?

Osmeh (pogresno protumacen)? Pogled (pogresno protumacen)? Kratka majica? Kratka suknja? Samo suknja? Duga kosa? Nepokrivena kosa? Pantalone? Uske pantalone? Sorc? Dekolte? Nacin hodanja? Mladost (a siluju i babe)? Cinjenica sa je zenskog roda, pa makar i dete?

Najlakse je naci izgovor da budes nasilan

E to se i ja pitam. Mi smo vodili razgovor u kontekstu vaspitanja zenskog deteta, zapravo odgovornosti roditelja kada se radi o mladim devojkama, tipa "kako su mogli da je puste iz kuce da tako izadje". Muskarac ne moze da shvati uopste taj trip, ja znam jer sam i sama prosla kroz sve to ludilo, i znam koliko devojcice vole da se doteruju onako kako je "in" - a svi znamo sta je danas prilicno "in" - i koliko bi to strasno bilo kada bi joj roditelji odredjivali sta ce da obuce. A osim toga, zaista, gde je granica? Minic do pola butine? Predubok dekolte? A kako da kontrolises ponasanje?

Zato mi je svaljivanje i promila odgovornosti na zensko bice potpuno neprihvatljivo.
 
Zena moze da se oblaci kako hoce.
Naravno, neke se oblace izazovno upravo iz tog razloga, da izazivaju paznju i posalju poruku da su dostupne.
Koliko god neka zena bila izazovno obucena, to kod normalne osobe nece izazvati akciju, mada ce izazvati reakciju.
Silovatelju i nasilniku bas i ne treba poseban razlog da napadne, ali je veca verovatnoca da mu tako obucena "zrtva" upadne u oci.
Da zakljucim, zene oblacenjem, tacnije otkrivanjem tela, kod normalnog muskarca mogu da izazovu samo reakciju, nikako nasilnu akciju
 
Žene vole da se provokativno oblace i na taj nacin istaknu sve svoje dobre atribute,
mi muskarci volimo da vidimo sve te dobre i lepe atribute.
U cemu je tu bilo sta lose?
Za one koji ne mogu da kontrolisu svoje porive ili sebi stave do znanja gde im je mesto, postoje specijalizovane zdravstvene ustanove.
Čak i kod zivotinja postoji red,prvo udvaranje,pa onda ako uspe nastaje parenje.
Svako ima pravo da se izrazava kako se oseca,pa bilo to i vizuelno,ali to ne znaci da takvu osobu treba silovati.
 
Ti si musko, pa je odgovor ocekivan. Vise me interesuje stav zena, obzirom na recimo ovo:

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/176824/Polovina-Britanki-smatra-da-su-silovane-zene-same-krive

Dodatno zabrinjava podatak da svaka peta ispitanica ne bi prijavila silovanje, što većina objašnjava osećajem sramote.

Možda anketirane žene iz ovog članka misle da je sramota = ispasti naivna, glupo pokloniti poverenje (otići, recimo, u stan nepoznatog muškarca)?

Ne postoji odgovornost/krivica žrtve zato što je žrtva.
 
Kako mi je muka od ljudi kojima uopste moze da ne bude muka od izjava tipa:"Pas ne skace dok kuja repom ne zamase" i slicnih ogavnosti. Sa takvima ne bih da komuniciram a onima koji to stvarno i misle pozeljela bih da im se desi pas pa da onda ponove sve te duboke misli.

Sto se tice inace nasilja i zloupotrebe fizicke nadmoci muskarca nad zenom, ne znam sta da kazem. Koriste je uglavnom ljudi kojima je to jedina prednost nad partnerom. Ako neko takvog izabere u redu, njegov izbor, ima nas svakakvih ali ako trpi nasilje jer ne moze ne ume ili ne veruje da moze drugacije onda je to jedna od najvecih zla drustva.

:worth: :ok:

Tacno je da ima svakojakih i zena i devojaka ,ali siledzija ce uvek napasti bas onu koja ga ne ferma, takve koje same sire noge uvek ostaju netaknute.....ja sam x puta u trenerci kad sam bila mogla da cujem svakojaka primitivna dobacivanja tamo nekih , sto znaci ako je neko zivotinja i uziva u tome onda ga nista ne moze spreciti da se tako ponasa...

Primecujem da se ovde brka posmatranje, dobacivanje,...udvaranje sa siledzijama -mislim vidim da tema ide u tom smeru tj. da je normalno da muskarac kada vidi atraktivno odevenu zenu/devojku scepa i navali .... sacuvaj boze kad vidim sta ovde pisu pojedini "muskarci" prosto se pitam kakvih sve pacijenata ima ili su bas na forumu nastanjeni
 
@georgejune: Pa vidis polovina Britanki deli tvoje misljenje. Ja na to gledam iz zenskog ugla i odmah zamisljam neku lepu i zgodnu devojcicu od 16, 17 godina, smizl koja misli da je vrh da obuce sto izazovniju odecu jer zeli da izgleda sto odraslije, nasminka se maksimalno, flertuje sa svima zivima, bez ikakve druge zelje sem da se zabavi. Nevina. I naidje neki balvan i iscepa je.

Cija bre tu svest treba da se menja? Ove male, lepe, naivne devojcice sto je tek zakoracila u svet, ili majmuna koga nisu vaspitali da je i zensko celjade - ljudsko bice? Znaci, ona je odgovorna? Skoro pa kol'ko i on?

Pa treba uvesti u skole neke edukativne mere u tom pravcu..al opet one gledaju spotove i kako se njihovi idoli snimaju s 10 zgodnih frajera..pa bi i one da se dopadnu vecini..nego nasilje u kuci..zena bira tog coveka s kojim zivi..cak vecina unapred trazi problematicne alkoholicare jer su im mirniji dosadni..vole temperamentnije..ovde su tako vaspitane da shamar 2 nije problem
 
Ma taj koji ne može da se iskontroliše kada vidi možeš misliti polugolu guzu ili dekolte je jedini odgovoran za bilo koji postupak koji uradi.
Nema tu šta da se priča, ako sebe ne može da kontroliše ne znam kako staje u sopstvenu kožu... Kakav je to bedni karakter iza te osobe koja nije u stanju da kaže ne ili da okrene glavu...?
Jest', uvek je neko drugi kriv...
 
E to se i ja pitam. Mi smo vodili razgovor u kontekstu vaspitanja zenskog deteta, zapravo odgovornosti roditelja kada se radi o mladim devojkama, tipa "kako su mogli da je puste iz kuce da tako izadje". Muskarac ne moze da shvati uopste taj trip, ja znam jer sam i sama prosla kroz sve to ludilo, i znam koliko devojcice vole da se doteruju onako kako je "in" - a svi znamo sta je danas prilicno "in" - i koliko bi to strasno bilo kada bi joj roditelji odredjivali sta ce da obuce. A osim toga, zaista, gde je granica? Minic do pola butine? Predubok dekolte? A kako da kontrolises ponasanje?

Zato mi je svaljivanje i promila odgovornosti na zensko bice potpuno neprihvatljivo.
nije stvar u izgledu vec u ponasanju, ona odjecom moze eventualno poslati poruku koju muskarci tumace kao dostupnost
ali to opet nije isto sto i silovanje
sto se tice ponasanja mislim na ono staro, vec dugo prezvakano - nisi glupa, znas da ima manijaka svuda, potrudi se da neko uvijek zna gdje si i primjetice & odreagovati ako nestanes i organizuj prevoz sa drustvom ili pratnju ili sleepover kada izlazis negdje gdje se smucaju sumljivi tipovi

i to je jedino sto moze da se uradi kao prevencija, pored nosenja spreja u torbi ili borilackih vjestina,
ali ako to nije uradila i postala je zrtva mozese reci jedino da je bila glupa kao guska
ali ne i da je htjela silovanje ili zasluzila
 
E to se i ja pitam. Mi smo vodili razgovor u kontekstu vaspitanja zenskog deteta, zapravo odgovornosti roditelja kada se radi o mladim devojkama, tipa "kako su mogli da je puste iz kuce da tako izadje". Muskarac ne moze da shvati uopste taj trip, ja znam jer sam i sama prosla kroz sve to ludilo, i znam koliko devojcice vole da se doteruju onako kako je "in" - a svi znamo sta je danas prilicno "in" - i koliko bi to strasno bilo kada bi joj roditelji odredjivali sta ce da obuce. A osim toga, zaista, gde je granica? Minic do pola butine? Predubok dekolte? A kako da kontrolises ponasanje?

Zato mi je svaljivanje i promila odgovornosti na zensko bice potpuno neprihvatljivo.

Da, imam cerku koja ulazi u pubertet. Zaista je problem sta dozvoliti zenskoj deci.

Setih se teme o suknjama gde sam napisala da ne smem da je pustim na ulicu u suknjici jer ce neki manijak da je napadne i da posle kaze da je sama kriva...onda me napadose da maltene treba da se lecim jer imam strah od muskaraca (ko da se za mene bojim :roll: a ne za dete od 13 godina koje se da okarakterisu kao zenu jer ima grudi) i dobih predavanje o tome da ne viri manijak iza svakog coska i da nisu svi muskarci manijaci i umeju da se kontrolisu....

Sad odjednom ispade da sami potvrdjuju da ne umeju :confused::roll:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top