Ledinacko jezero-proslost ili ne...

petrica86

Aktivan član
Poruka
1.467
Zanima me sta se desava sa Ledinackim jezerom,prvo sam cula da ce se tu praviti veliki kompleks sa sportskim terenima i hotelom da bih na kraju cula da su ga isusili.Pisala sam gradonacelniku i za sva ostala pitanja dobila sam odgovor iz njegove redakcije osim za Ledinacko jezero.Opet sam postavila to pitanje ali odgovora nema.Nije mi jasno da se dozvoljava da takva lepota bude unistena bez ikakvog objasnjenja kao da je u pitanju neka bara a ne onakvo bogatstvo za koje sam ostala bez teksta kada sam videla da tako nesto postoji u nasoj blizini.Cula sam da se ta voda pusta u Dunav,to je cista voda,zasto se ne iskoristi?Fruska Gora je prelepa,zasto se ne sikoristi za turizam,odmaraliste,leciliste...zasto se unistava i ono malo sto nam je ostalo?:dontunderstand:

Postoji li neka organizacija za zastitu zivotne sredine u koju mogu da se uclanim i da se bavim takvim pitanjima?
 
Jezero je nastalo tokom NATO bombardovanja Jugoslavije 1999, kada su pumpe napuštenog kamenoloma Srebro oštećene i prestale da pumpaju vodu iz kamenoloma. Podzemne vode, kao i vode iz dve rečice, Lukinog sveca i Srebrnog potoka, su počele da pune kamenolom.
Pošto jezero nema reku koja ističe iz njega, ono nastavlja da se uzdiže, od prvobitnih 16 m do današnjih 50 m i predstavlja potencijalnu opasnost za selo Stari Ledinci. Ideja o cevi koja bi odvodila vodu u nekoliko drugih veštačkih jezera na Fruškoj gori još nije realizovana.

Osobine

Jezero zauzima površinu od 4 ha i skoro sa svih strana je okruženo strmim liticama. Ledinačko jezero je oblika pasulja, dugačko oko 400 m, a najveća širina je oko 100 m. Prosečna dubina je 15 m, a najveća je 50 m. Nalazi se na nadmorskoj visini od 300 m. Voda na površini je zelena i čista, zbog konstantnog dotoka iz pritoka, i hladna tokom letnjih meseci.

Istorija

Krajem 1990ih i početkom 2000ih, pravo na ekploataciji jezera su bila predmet rasprave u kojoj je učestvovalo više strana: mesna zajednica, grad Novi Sad, rudarsko preduzeće Alas registrovano u Rakovcu i javno preduzeće koje je rukovodilo Nacionalnim parkom Fruška gora. Zbog nejasnih odluka opštine i suda, postojala je mogućnost da jezero odmah nestane, pošto je rudarsko preduzeće zahtevalo nazad svoj kamenolom, a jezero se činilo nestabilnim zbog mogućeg izlivanja vode. Uprava Nacionalnog parka Fruška gora je porekla glasine iz 2006. da su prava na korišćenje kamenoloma prodata nekom austrijkom preduzeće, pošto je Skupština Vojvodine već usvojila plan da sačuva jezero. Na kraju su se rasprave završile u korist očuvanja jezera.
Budućnost jezera je neizvesna. U periodu od 2001. do 2006, ono je bilo malo turističko odmaralište, a mesna zajednica Stari Ledinci i preduzeće koje upravlja odmaralištem su imali želju da prošire turističke usluge. Međutim, juna 2006. odron sa litica je povredio nekoliko plivača, a javni pristup jezeru je bio zabranjen. Na kraju, Republička inspekcija za zaštitu životne sredine je naredila da se jezero odmah isprazni (pošto naredba iz 2002. nije izvršena), pošto je nivo vode došao do vrha i počeo da se izliva. Takođe, Republički biro za zaštitu životne sredine je izrazio mišljenje da se prvo obustavi eksploatacija, uz radove na zaštiti i očuvanju prirode i da se namena jezera promeni u mesto za rekreaciju.
Jezero je ispražnjeno tokom leta 2009.

Zanimljivosti

2003. Zdravko Čolić je snimio spot za svoju pesmu „Ao, nono bijela“ na Ledinačkom jezeru.
Na jezeru su snimane scene za filmove „Mi nismo anđeli 3: Rokenrol uzvraća udarac“(2006.) i „Čarlston za Ognjenku“(2008.)
 
nije mi jasno da nema ama bas ni jedne jake organizacije koja moze da pokrene ovo pitanje uz pomoc medija?Cuti se na tako veliku stvar,unistava se prirodno bogatstvo,nikad necu zaboraviti kada sam prvi put videla Ledinacko jezero,mislila sam idem da vidim neku brlju,kada sam videla sta je to ostala sam bez teksta i samo gledala u tu lepotu.

Pored manjka kupalista,manjka zelenila,sportskih i rekreativnih centara unistava se nesto sto je samo trebalo poboljsati i napraviti da bude pravo odmaraliste.Kako su ljudi tako slepi za nesto sto je deo njih,prirodu.
 
Ti radnici bi mogli da rade na izgradnji odmaralista koje je bilo u planu(u Blicu je bio clanak o tome,mislim da je cak bila i slika kako bi trebalo da izgleda),masovno otpustaju radnike kao visak sad odjednom brinu za radnike.Takvo prirodno bogatsvo nema cenu,a oni ga isusili,ne brinu ni o cemu.Digli su cene za ulazak na Strand bas zbog toga sto je Strand ljudima i jedini izbor(otvoren bazen ne racunam,jer je i to jedan jedini na kome je karta 200din.a ljudi ko mrava).
Ovi novi bulevari sve sam beton i tu travcicu sto su posadili ima da se osusi kad upece jer nema ni jednog drveta,zbuna.Zao mi je sto ne postoji neka organizacija za zivotnu sredinu koja je jaka i ima uticaj.
 
Na Ledinačkom jezeru (poslovno: Srebrni kop) ne treba odmaralište, jer bi to bilo u vlasništvu naših novosadskih "uspešnih" pa bi i tamo plaćala, nego je trebala da se ostavi priroda kao što je i nastala! Zaboga, i ti bi kao i svi u Srbiji, samo negde gurala prste i samo "malo da se dotera"... To je trebalo da se ostavi kakvim jeste, bez petljanja!

Jel bi ti nešto bilo da peškir staviš na kamen umesto na veštački uzgajanu travu?
 
Na Ledinačkom jezeru (poslovno: Srebrni kop) ne treba odmaralište, jer bi to bilo u vlasništvu naših novosadskih "uspešnih" pa bi i tamo plaćala, nego je trebala da se ostavi priroda kao što je i nastala! Zaboga, i ti bi kao i svi u Srbiji, samo negde gurala prste i samo "malo da se dotera"... To je trebalo da se ostavi kakvim jeste, bez petljanja!

Jel bi ti nešto bilo da peškir staviš na kamen umesto na veštački uzgajanu travu?

Bolje i da placam,ali bar bi postojalo,ovako je unisteno,a i onako nije bilo dovoljno bezbedno za kupace.
Lepo je sto bi prirodu da ostavis netaknutom,ali to je nemoguce,sad Ledinacko jezero ne postoji.
 
"Ledinačko jezero na Fruškoj gori koja je Nacionalni park, je nešto što ne postoji kao geografija za rudare i “kameni lobi” kojima je jedino bitan profit meren u milionima tona kamena i milionima eura. Za sve njih je to samo potopljeni kop, koji treba što pre isušiti i osloboditi ga od, za njih tog zla - čiste vode i to u srcu Nacionalnog parka. Voda je danas više nego ikada celom čovečanstvu među najvažnijim resursima, ali eto u našoj zemlji nekima se čini da je to problem jer sa svojim teškim mašinama i eksplozivom žele da već postojeću ranu na Fruškoj gori naprave još većom.
Pošto taj lobi (loše) misli da u našoj zemlji nikoga nije briga šta se dešava u Nacionalnom parku Fruška gora, uz pomoć Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine i održivi razvoj prošle godine doneli su odluku o isušivanju Ledinačkog jezera sa obrazloženjem da se spašavaju Ledinci i ostala naseljena mesta, kako su to sami naveli, od moguće katastrofalne poplave.Tvrdili su kako će voda iz jezera svakog časa krenuti ka selu i potopiti ga. Tako je započeto sa isušivanjem jezera. Međutim, Ledinčani nisu poverovali, mobilisali su se i na zboru građana rešili da isušivanje mora prestati.
Uz to smo saznali i da austrijska firma Alas International na svaki mogući način želi da pokrene eksploataciju kamena na teritoriji Nacionalnog parka Fruška gora.To više nisu prazne priče i "rekla kazala" već postoji njihovo javno priznanje da su tu zbog kamena. Rezerve su overene na tačno 18 miliona tona kamena.
Njihovo je da probaju da urade to, a na nama je da kazemo NE. "
 
Ministarstvo za prostorno planiranje i zaštitu životne sredine odobrilo je projekat rekultivacije jezera Srebro, poznatijeg kao Ledinačko jezero. Tako će ovaj fruškogorski dragulj nakon višedecenijske eksploatacije kamena konačno biti vraćen prirodi. Prema projektu, na tom mestu biće podignut jedinstven park prirode u jugoistočnoj Evropi.

Rekultivacija jezera biće veliki posao, budući da je planirano da se iznese 100.000 tona kamena, kako bi se litice učinile bezbednim i na njima se izgradile terase na kojima će biti zasađeno 30.000 stabala autohtonih vrsta drveća. Nakon rekultivacije i ponovnog punjenja jezera, ono će, prema projektu kompanije „Alas Rakovac", koja eksploatiše kamen, biti potpuno uklopljeno u ambijent Fruške gore. Jezero će imati plažu i izletište sa sanitarnom infrastrukturom i terenima za košarku i fudbal, biciklizam i sportsko penjanje. Ovaj obiman posao biće završen do kraja 2012. godine.
a
Fakti:
n Kop „Srebro", nekada u sastavu Rudnika nemetala „Rakovac", nakon prestanka vađenja kamena napunio se vodom i postao omiljeno izletište i kupalište, poznatije kao Ledinačko jezero
n Nakon što je „Alas Rakovac" kupio rudnik „Rakovac", dobio je nekoliko kopova na Fruškoj gori, među kojima i „Srebro", koje je po zakonu morao da rekultiviše, jer je u međuvremenu zakonom zabranjena eksploatacija kamena u nacionalnim parkovima

Žitelji Ledinaca istrajni
- Završetkom rekultivacije, površinski kopovi biće nakon višedecenijskog rada zatvoreni i u potpunosti uklopljeni u ambijent Nacionalnog parka „Fruška gora", otvarajući mogućnost za razvoj turizma i održivi razvoj fruškogorskog regiona - kaže predsednik „Alas holdinga" Markus Bogdanovic.
Prva faza rekultivacije, pražnjenje jezera, počelo je proletos, ali ono neće biti trajno isušeno, o čemu se do sada uveliko spekulisalo, već će ostati centralno mesto budućeg parka prirode.
Na tom mestu se do pre desetak godina nalazio rudnik kamena „Srebro", oko kojeg je bilo i najviše nesporazuma, budući da su se stanovnici Ledinaca protivili daljoj eksploataciji kamena neophodnog za izgradnju autoputa.
Ministarstvo za zaštitu životne sredine već je ranije odobrilo jedan projekat rekultivacije, ali je Mesna zajednica Stari Ledinci uputila žalbu Vrhovnom sudu Srbije, pošto je taj projekat podrazumevao još devet godina eksploatacije kamena. Vrhovni sud je prihvatio žalbu i naložio ministarstvu novo veštačenje. Konačno, pre nekoliko dana projekat rekultivacije je sa nekim izmenama prihvaćen.
- Najveći problem bio je transport kamena teškim kamionima kroz naše selo, ali je kompanija „Alas Rakovac" obećala da neće prolaziti kroz Stare Ledince i da će pronaći alternativni put. Takođe, projekat rekultivacije podrazumeva da se sagradi novi put za transport kamena i ta obaveza ne može se zameniti dogovorom sa meštanima o prolazu kroz selo - kaže predsednik Mesne zajednice „Stari Ledinci" Vuk Sošić.

Saniraće puteve
Prva faza radova na bivšem kopu kamena podrazumeva, pored ostalog, i saniranje postojećih puteva unutar lokaliteta „Srebro", instaliranje neophodne opreme za izvođenje tehničke rekultivacije i obezbeđivanje okolnog prostora od nekontrolisanog oticanja akumulirane vode. Svi radovi obavljaće se u skladu sa dobijenim dozvolama republičkih i pokrajinskih organa.
- Sledeći korak u rekultivaciji jeste snimanje konture kopa, kako bismo mogli da planiramo dalje radove. Ostaje nam i da u dogovoru sa Zavodom za zaštitu prirode utvrdimo trasu transportnog puta, koji neće ići kroz Ledince, ukoliko to stanovnici ne žele - kaže član Upravnog odbora „Alas Rakovca" Željko Dragović.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/regioni/story/116682/U kamenolomu opet jezero.html
 
Pa ne bi baš išla tamo da ga "uspešni" kupe i da se plaća... Do sad se ništa se nije plaćalo pa opet ne ideš... ;)
Što ne prošetaš? Treba ti možda 2 sata do tamo... Fina vežba... Ništa strašno... Ali odma' da kažem da se zvanično ne može prići. Nezvanično može, ali te izbace, ili u gorem slučaju, zovu 92.

p.s. jeste lepo što hoću da ostavim prirodu netaknutu. Da ova država nije sranje kao što jeste i bilo bi tako... Ne bi se sad u nedelju organizovalo poslemaratonsko čišćenje već bi bilo čisto...
p.p.s. šta si ti uradila po pitanju jezera? Da se ne isuši? Ja sam, recimo, iscimao tetku i pola Zavoda za zaštitu prirode Srbije, organizovao nekoliko peticija, podneo iste, dobio k u dupe i par telefonskih pretnji da se "smirim ili će me smiriti" i da je to "mnogo veće nego što ja mislim i da je to rešena stvar i da halabuka nije potrebna"...
 
Pa ne bi baš išla tamo da ga "uspešni" kupe i da se plaća... Do sad se ništa se nije plaćalo pa opet ne ideš... ;)
Što ne prošetaš? Treba ti možda 2 sata do tamo... Fina vežba... Ništa strašno... Ali odma' da kažem da se zvanično ne može prići. Nezvanično može, ali te izbace, ili u gorem slučaju, zovu 92.

p.s. jeste lepo što hoću da ostavim prirodu netaknutu. Da ova država nije sranje kao što jeste i bilo bi tako... Ne bi se sad u nedelju organizovalo poslemaratonsko čišćenje već bi bilo čisto...
p.p.s. šta si ti uradila po pitanju jezera? Da se ne isuši? Ja sam, recimo, iscimao tetku i pola Zavoda za zaštitu prirode Srbije, organizovao nekoliko peticija, podneo iste, dobio k u dupe i par telefonskih pretnji da se "smirim ili će me smiriti" i da je to "mnogo veće nego što ja mislim i da je to rešena stvar i da halabuka nije potrebna"...

Zasto sve odmah gledas crno,mozda bi bilo dobro,lakse bih podnela da bar postoji i da je zasticeno nego da ga ni nema,postoji toliko lepota koje necu moci da vidim bas iz finansijskih razloga pa to ne mora da znaci da sad ni ne treba da postoji.Na zalost takav je zivot,pogotovo u Srbiji.
Po pitanju jezera pokusala sam u vise navrata da se uclanim u jednu organizaciju koja se bas i bavila pitanjm Ledinackog jezera,ali sam se razocarala kada sam videla da nisu organizovani i da su sastanci jednom u mesec dana sto je po meni neprofesionalno.Trazila sam druge organizacije naravno nisam nista nasla,na kraju sam pisala upravi Novog Sada ali odgovor na to pitanje nisam dobila iako su mi na druga pitanja odgovarali ovo su izbegavali.Ne znam sto si tako napadacki raspolozen,da imam iskustva i organizaciju iza sebe sigurno ne bih sedela i izrazavala svoje nezadovoljstvo preko neta.
 

Back
Top