Jedan od stubova Srpstva, institucija ili obican sportski klub?

BGD_

Zainteresovan član
Poruka
237
Pozdrav svima! Mozda je ovo trebalo da postujem na pod-forum "fudbal", ali vise se tice politike i nacionalnog pitanja.

Veliki glumac Ljuba Tadic jednom je izjavio: "Nema velike ljubavi bez velike radosti, ali i bez velike patnje. E, to vam je Crvena zvezda. Ima da se raduješ do neba, ali sekiracija ti ne gine". Predsednik kluba i osvajac Barija sa Zvezdom Vladan Lukic rekao je: "Decenijama je biti zvezdaš značilo biti Srbin i na tu činjenicu smo veoma ponosni. Za ovih 65 godina Crvena zvezda nije samo postala najuspešnije naše sportsko društvo čiji su sportisti osvojili hiljade trofeja i doneli mnogo radosti našem narodu. Postali smo narodni pokret koji je okuplja milione i u kome se neguje najbolja tradicija našeg naroda, a hiljadama mladih ljudi daje šansa da se bave sportom. Crvena zvezda je postala jedan od simbola Srbije po kojem se naša zemlja prepoznaje u svetu".

Gotovo da nema Srbina koji bar jednom nije cuo za cuvenu recenicu legendarnog vojvode Djujica: "Cetiri stuba Srpstva su: Srpska Pravoslavna Crkva, Srpska Akademija Nauka i Umetnosti, novine Politika i FK Crvena Zvezda". O istoriji Zvezde se manje vise sve zna, ali cisto radi podsecanja: osnovana je 1946. godine, osnivaci su bili takozvana "reakcija" i bivsi cetnici. Malo kasnije je osnovan i njen najveci rival Partizan. Vec tada Zvezda je osnovana kao "srpsko sportsko drustvo", a njen rival kao "jugoslovensko".

Prvi veliki as Crvene Zvezde, Rajko Mitic, u Drugom Svetskom ratu ucestvovao je kao cetnik, a prvi veliki as Partizana, Bobek, je tokom rata bio hrvatski domobran. U to doba, 50ih i 60ih godina, Zvezda stice oreol urbanog, srpskog tima, za razliku od najveceg rivala koji je bio poznat kao jugoslovenski, vojni tim, pa je i svoj stadion nazvao "Stadion JNA". Sedamdeset pocinje i prvo organizovano navijanje na tribinama Marakane. I to se, jos jednom, ispoljila suprotnost sa navijacima Partizana: dok su navijaci Zvezde bili prosrpski orijentisani i samim tim bojkotovali utakmice Jugoslavije("Zvezda Srbija, nikad Jugoslavija), navijaci Partizana su bili anacionalno, jugoslovenski orijentisani, a utakmice Jugoslavije su pratili sve do njegog kraja 2006.

Nekako spontano, posle rata, potomci cetnika pocninju da navijaju za Zvezdu, a potomci partizana za Partizan. Uskoro velika vecina Srba van Srbije pocinje da navija za Crvenu Zvezdu.

Osamdesete godine Zvezda je docekala kao jedan od najvecih evropskih i svetskih timova, a njeni navijaci, kao predstavnici svojih zemlje, grada i kluba, na sebe navlace mrznju navijaca Dinama, Hajduka, Sarajeva i ostalih timova iz Hrvatske i Bosne. 1989 osnovana je najveca i najjaca navijacka grupa na Balkanu: Delije Sever. Delije od svog pocetka preuzimaju italijanski stil navijanja, znaci koreografije, bakljade i slicno, a grobari engleski: ruke, grlo, salovi. Ovo se sledecih godina promenilo, tako da danas manje vise sve navijacke grupe u Srbiji furaju italijanski stil navijanja, ciji su zacetnici u Srbiji svojevremeno bile Delije(odatle i parola Delija na jednom od vecitih derbija "grlo, dlan, salovi- to su nekad bili grobari, a ko ste vi?").

1991. Zvezda postize najveci uspeh balkanskog klupskog fudbala i postaje prvak evrope i sveta, a radost navijaca jos je veca, jer Partizan iste godine biva eliminisan iz evrope od albanskog kluba Fljumentari. Ta generacija Zvezde bila je sposobna za najveca dostignuca, ali sankcije ih sprecavanju u dostizanju neslucenih visina: mec evropskog super kupa sa Mancesterom igra se samo u gostima, bez revansa, a sve utakmice u evropi u sezoni 1991/1992 Zvezda igra u gostima, ali i pored toga stize do polufinala Kupa Sampiona. Uskoro pocinje i rat, a mnogo Delija odlazi na ratise da brani svoj narod, mnogi da se nikad vise ne vrate. Tih godina sve su ces U to vreme Delije su ponovo bili pioniri: na Marakani se prvi put cula pesma "Spasi Srbiju i ubi se, Slobodane", a Zvezdini navijaci konstantno imaju probleme sa policijom, za razliku od komsija kojima je jedan od vodecih ljudi kluba premijer Srbije Mirko Marjanovic. 5. oktobra 2000. Delije su opet bili medju prvima koji su usli u Saveznu Skupstinu, a na prvom derbiju posle 5. oktobra vidjena je zastava "Svanulo je sunce slobode, grobarima srecan put u Kinu" (jasna asocijacija na procetnicki stav Delija i prokomunisticki stav njihovih rivala).

Cesto se kaze da su osnivaci Crvene Zvezde davne 1946. godine odabrali to ime za klub jer svaki krak petokrake Zvezde simbolizuje jednu od pet stvari, odnosno nacela: sportski, navijacki, pravoslavni, srpski i beogradski duh.

Eto ovo je ukratko istorija Zvezde i njenih navijaca, pa me interesuje vase misljenje, da li Zvezdu vidite kao samo jedan od domacih fudbalskih klubova ili kao jedan od stubova Srpstva, kao instituciju?

p.s. Molim vas samo za civilizovanu diskusiju bez vredjanja, ako sam u ovoj kratkoj istoriji kluba nesto pogresno naveo, verujte greska je nenamerna.

picture.php
 
Poslednja izmena:
Zvezda srpski ponos


Posto sam osamdesetih cesto iz rodnog Sarajeva isao na utakmice Zvezde,uglavnom na utakmice u stranim kupovima i obavezno derbije,ova prica mi je poznata od starih beogradskih zvezdasa i tu ima puno logike.Npr u Sarajevu ili bilo gdje u Jugi,kad kazes da navijas za Zvezdu svima je bilo jasno da si Srbin.Jedan Irac u BL prije par godina mi je rekao,sto je Seltic za Irce,to je Zvezda za Srbe.Ne bi valjalo da se tema pretvori u navijacka prepucavanja,jer sto je bilo bilo,ja smatram da su u ovom momentu i Zvezda i Partizan jednako srpski klubovi.Moj vjencani kum je grobar i nista manji Srbin od mene,dapace.Mi Srbi konacno imamo tim za koji svi navijamo,a to je reprezentacija Srbije.Naprijed Orlovi!!!
 
Posto sam osamdesetih cesto iz rodnog Sarajeva isao na utakmice Zvezde,uglavnom na utakmice u stranim kupovima i obavezno derbije,ova prica mi je poznata od starih beogradskih zvezdasa i tu ima puno logike.Npr u Sarajevu ili bilo gdje u Jugi,kad kazes da navijas za Zvezdu svima je bilo jasno da si Srbin.Jedan Irac u BL prije par godina mi je rekao,sto je Seltic za Irce,to je Zvezda za Srbe.Ne bi valjalo da se tema pretvori u navijacka prepucavanja,jer sto je bilo bilo,ja smatram da su u ovom momentu i Zvezda i Partizan jednako srpski klubovi.Moj vjencani kum je grobar i nista manji Srbin od mene,dapace.Mi Srbi konacno imamo tim za koji svi navijamo,a to je reprezentacija Srbije.Naprijed Orlovi!!!

:))))) Koja si ti legenda hahaahaha
 
Не треба заборавити да је црвена звезда петокрака била комунистички симбол и да краци звезде не симболишу ништа.Навијам за Звезду од када сам прогледао али са разним лоповима по управним одборима је задњих година дотакла дно.И Звезду и Партизан данас воде мафијаши и перачи прљавог новца.Каква је данас власт и држава,тако данас функционишу и Звезда и Партизан.
 
Звезда се раније звала другојачије,није сигурно Црвена звезда па да Ђујке то каже...
Слабо пратим домаћи фудбал,јер је девастиран,као и у свету све више,али тај стуб се одавно срушио и служи што каже мисони за лаку зараду мангупа,кумова и дебејаца.
 
Не треба заборавити да је црвена звезда петокрака била комунистички симбол и да краци звезде не симболишу ништа.

Грешиш, Звезду су основали четници и реакција:

picture.php


А пет кракова Звезде симболизују: православни, српски, београдски, навијачки и спортски дух.
 
Poslednja izmena:
Iako me sport ne zanima mnogo a čak i ne navijam za Zvezdu već za partizan, Crvena Zvezda i njene fantastične "Delije" su definitivno jedan od stubova srpstva................lepo bi bilo kada bi se i naši političari ugledali na njih..........
Zvezdaši, sportski vas ne volim ali ste kao jedan od zdravijih i poštenijih institucija srpstva u ovoj zemlji i na tom vem skidam kapu i kažem HVALA.

Sve humanitarne akcije, sva pomoć za Kosovo, sva borba protiv diktature i jednoumlja.............još jednom skidam kapu i od sveg srca zahvaljujem.
 
Па да је тако БГД не би се 87.-ме одвојило од њих анти-комунистичко језгро и основало Јунајтед Форс.

Делије 1987. нису ни постојале.

Форси су расисти и нацисти, Делије су патриоте и националисти, разлика је огромна. Делије баштине четничку, а Форси зборашку традицију.
 
хаха,добрааа:lol:
Ти причаш шта су те групе данас али тада није било тако...Нису постојале 87.ме..:hahaha:

У сваком случају УФ је од почетка расистички оријентисана група, а навијачи Звезде то никада нису били, навијачи Звезде су од оснивања клуба до дана данашњег, пре свега, анти-комунисти и националисти. Прочитај ову кратку историју клуба коју сам написао, биће ти много тога јасније.

picture.php
 

Ево и на енглеској википедији пише: All of these young men had something special, because they represented the very soul of Belgrade. Almost all of these young Serbs did not like the JNA or the communist system in general.Because of this, and because many decedants of "chetniks" (military of Karadjordjevic dynasty in World War II) were in Delije, they are often called "reactioners" by communist regime.
 

Back
Top