Најбољи економски систем за Србију је...?

По економској оријентацији сте...?

  • бољшевик-комуниста

  • комуниста

  • социјал-демократа

  • центриста

  • конзервативац (либерална економија, уз остајање неких ингеренција држави)

  • либерал

  • ултра-либерал, либертаријанац


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

gost 186118

Veoma poznat
Poruka
10.118
Желео бих да што већи број форумаша узме учешће у овој дискусији јер ово представља централно питање бр. 1 у свакој држави. Дакле, дискусија је о начину на који наша привреда треба да буде уређена...
Моје мишљење је да капитализам, конкуренција и тржиште немају замену, управо стога што се ресурси најефикасније алоцирају, радна снага упошљава тамо где је за њом тражња највећа. Бирократа просто не може добро управљати предуећем онако како би то чинио професионални менаџер. Менаџера воде профит и нето садашња вредност, док бирократу каткад воде и одређени политички циљеви.
У Капитализму је конкуренција најразвијенија, а предузећа су подстакнута да што више уважавају права потрошача, такмиче се у придобијању њихове лојалности, што потрошачима иде само у корист.
Уколико дође до кризе предузећа, приватне компаније могу посегнути и за продајом дела имовине, "смањивањем" ораганизације, што бирократизована предузећа ређе чине.
Такође сматрам да би у стечајном поступку требало да више користимо искуства Запада, код кога је стечај најчешће начин за успешну ревитализацију предузећа.
Држава треба да задржи своје надлежности у доношењу закона и надгледању њиховог поштовања, инфрасруктури, здравству, школству, комуналном сектору, док је за остало тржиште најефикасније решење, по мом скромном мишљењу...
Искуства су чак показала, да она имовина која је била дата као приватно власништво (било то земљиште, предузеће или чак и ретке животињске врсте) су далеко рационалније коришћени, него они у јавном и државном власништву.
Такође мислим да десне, конзервативне снаге у већини друштава имају квалитетнија решења за привреду сопствене земље него левичари.
А какав је ваш став ?
 
Poslednja izmena:
Нека од начела конзервативизма.

к) Приватна својина
Вера у иманентну повезаност неотуђиве приватне својине и слободе, као и примат тржишне економије. Основе за приватно власништво могу се тражити још у Светом писму, али се једнако добро могу бранити искуством, традицијом и разлозима логике. Показало се да је приватна својина најбољи облик заштите и унапређења материјалних добара и укупног богатства човечанства. Но, она је и више од тога – школа одговорности, дужности, старања, осећаја припадности; према Елмеру Мору, укупна школа цивилизације. Упркос контроверзном односу према читавој филозофији капитализма, још од Берка је у конзервативној традицији доминирао позитиван однос према личној имовини и неком облику тржишне привреде. Оно што је, међутим, важно јесте чињеница да су за разлику од либертаријанаца конзервативци инсистирали на моралној и религиозној вредности ових институција. Чак и у великој обнови дерегулације и тржишта од седамдесетих година прошлог века јасно је била изражена морална основа читавог подухвата и потреба реафирмације индивидуалне одговорности загубљене у сверегулишућој држави благостања.

л) Хијерархија
Вера у нужност друштвене хијерархије и економске неједнакости. Ова два начела су разумљива последица претходног. Људи су једнаки само пред Богом и пред законом, али ни у чему другом. Они су различито створени, различито се социјализују, имају различите навике и потребе и, коначно, различито раде. Стога је нормално и праведно и да различито имају и да различито буду уважавани и цењени. Насупрот радикалима, конзервативци сматрају да је хијерархија природни систем уређења у космосу, па и у људском друштву, те да се то не може никаквим вештачким средствима елиминисати. Наравно, изврсност и бољи положај морају повлачити већу одговорност и бригу за укупну судбину државе, друштва или сектора у коме се доминира.

http://desnica.info/index.php/konzervativizam/nacela
 
Mi ovde, koliko mi se čini, trenutno imamo feudalni kapitalizam:lol:....mada gledajući sadašnju situaciju onaj socijalizam je bio majka...msm bilo je tamo dosta prelivanja iz šupljeg u prazno ali je to moglo da funkcioniše još 100 godina da nemamo lopove.Ja sam naravno za zdravu tržišnu ekonomiju u kojoj svako ima šansu ali to se ne može ostvariti sa ovako nazadnim mentalnim sklopom koji mi imamo....da živim u nekoj normalnijoj zemlji ja bih sa mojim zanimanjem mogla da živim ko Bog a ovako mogu samo da duvam u prste.Znači lako ćemo mi da ustanovimo kome kakav ekonomski sistem odgovara ali mi imamo problem druge, mnogo složenije vrste.
 
U ni jednoj socijalistickoj zemlji se ne zivi u takvoj bedi kao sto se zivi u kapitalizmu.

Pogledajte Indiju, Brazil, celu juznu Ameriku, Karibe i jos mnoge KAPITALISTICKE zemlje gde 5% stanovnika imaju 95% dobara zemlje, a 95% samo 5%....

Nemojte stalno da gledate bogate kapitalisticke zemlje koje su nekada bile kolonije ili nikada nisu ratovale u istoriji ili imaju neko veliko prirodno bogatstvo ili su stekle zahvaljujuci znoju radnika iz drugih zemalja, ili su jednostavno OTELE svoje danasnje blagostanje od drugih...

Nemojte gledati kada TRI-CETIRI Kubanca sa camcem pobegnu na Floridu i 150 kamera ih snima na svim kanalima..

.I svi pricaju istu pricu: beze od kastro-komunizma..

Gledajte vi onih HILJADE Meksikanaca koji SVAKODNEVNO prelaze granicu u Texasu, a Ameri ih love i zatvaraju...(To ne mozete da vidite, to NIKO NE SNIMA)

Od cega oni beze?

U Mexiku nema ni Kastra ni komunizma...

U Meksiku je kapitalizam i demokratija......
 
На нашу несрећу, прави капитализам никада није заживео овде. Између осталог, део приватизованих предузећа пао је у руке лица која су повезана са криминалом и који су предузеће користили тако да извуку "кајмак" из њега па га отерају у ликвидацију и/или искористе као пословни простор за изнајмиљивање. Дакле, код оваквих ситуација на делу треба да буде законска регулатива, а не државни интервенционизам...
 
На нашу несрећу прави капитализам никада није заживео овде. Између осталог, део приватизованих предузећа пао је у руке лица која су повезана са криминалом и који су предузеће користили тако да извуку "кајмак" из њега па га отерају у ликвидацију и/или искористе као пословни простор за изнајмиљивање. Дакле, код оваквих ситуација на делу треба да буде законска регулатива, а не државни интервенционизам...

Sommi, objasni mi sta je to "pravi kapitalizam", a sta krivi?
 
Sommi, objasni mi sta je to "pravi kapitalizam", a sta krivi?
Онакав какав данас постоји у развијеним земљама, рецимо Француској, Чешкој...дакле у коме највећи део привредних активности је у рукама успешних, пословних људи, а не лица сумњиве (мафијашке) прошлости...
 
Mnogo vise ingerencia mora da ima drzava, po meni na prvom mestu ZDRAVSTVO i OBRAZOVANJE NE SMEJU POD NIKAKVIM USLOVIMA DA SE PRIVATIZUJU!
Углавном бих се сложио око ове 2 делатности, с тим што треба оставити и државни и приватни сектор у образовању...успешној деци треба оставити могућност да се финансирају из буџета, јер је образовање један од највећих приоритета за државу...
 
Онакав какав данас постоји у развијеним земљама, рецимо Француској, Чешкој...дакле у коме највећи део привредних активности је у рукама успешних, пословних људи, а не лица сумњиве (мафијашке) прошлости...

Znas li ti prijatelju moj da NE POSTOJI NI JEDAN VECI KAPITAL BEZ NEKE "CRNE MRLJE" U PROSLOSTI?

Francuska je bila jedna od najvecih kolonijalnih sila na svetu.

Svoj danasnji status je dostigla na kostima mnogih Afrikanaca i Juznoamerikanaca...

Nemoj nju da poredis sa nicim.
 
Mnogo vise ingerencia mora da ima drzava, po meni na prvom mestu ZDRAVSTVO i OBRAZOVANJE NE SMEJU POD NIKAKVIM USLOVIMA DA SE PRIVATIZUJU!

Zdravstvo, naprotiv, treba da bude što je moguće više u privtnom sektoru, dok bolnice za skupe operacije i siromašne trebaju ostati državi. A ne ovako, država ti guli 20% plate za zdravstveni sistem koji je nikakav.

Za taj isti novac koji redovno daješ državi, možeš da daš privatnoj bolnici i da te gledaju ka Boga.
A onako odem, pa čekam i čekam i čekam, doktorka namrštena,mrzi je da živi, maltene te smrškaju. A sve to zbog onoga - radio ne radio svira ti radio.
 
Углавном бих се сложио око ове 2 делатности, с тим што треба оставити и државни и приватни сектор у образовању...успешној деци треба оставити могућност да се финансирају из буџета, јер је образовање један од највећих приоритета за државу...

NIKAKO!

To nigde u zemljama "u razvoju" NE FUNKCIONISE u praksi!

Odmah se stvara jaz izmedju bogatih i siromasnih koji se na sve nacine produbljava iz dana u dan.

Bogati lakse KUPUJU svoje diplome.

Siromasnima treba pomoci putem kredita i stipendija.

Obrazovanje i zdravlje NISU ROBA sa kojom se trguje i na kojoj se ostvaruje PROVIT.

Cim tako krene - gubi se etika, a otvaraju se sirom vrata korupciji.
 
Zdravstvo, naprotiv, treba da bude što je moguće više u privtnom sektoru, dok bolnice za skupe operacije i siromašne trebaju ostati državi. A ne ovako, država ti guli 20% plate za zdravstveni sistem koji je nikakav.

Za taj isti novac koji redovno daješ državi, možeš da daš privatnoj bolnici i da te gledaju ka Boga.
A onako odem, pa čekam i čekam i čekam, doktorka namrštena,mrzi je da živi, maltene te smrškaju. A sve to zbog onoga - radio ne radio svira ti radio.

Pre par godina sam imao srcani problem...

Hitno su me odneli u najblizu bolnicu. Bila je noc.

CENA da me prime i pregledaju je bila ASTRONOMSKA.

Otisao sam u drzavnu bolnicu...

Tamo nije nilo kardiologa, a dezurni lekar jedva je otvarao usta.

Sestre su samo slale sms na celularima, bolela ih ona stvar za pacjenta...


Video sam da od njih nema nista, da je vrag odneo salu i vratio se u privatnu bolnicu....

Tamo su me primili, kada sam im pokazao kreditnu karticu..

Za DVA DANA, koliko sam tamo proveo, platio sam preko 5.000$ !!!

Da to nisam imao - umro bih.

E, TAKO TO FUNKCIONISE U PRAKSI.
 
Да, Милоше и здравство треба оставити да постоји и као државна и приватна делатност, с тим што би наравно приватни сектор требало опорезовати по нормалној пореској стопи (не претераној стопи)...

Tamo gde postoje oba, SVE POKRADU iz drzavnog sektora i nose u privatni, isti lekari koji rade na oba posla.

To je jednostavno NEMOGUCE spreciti.

Na kraju, u drzavnim bolnicama nema ni alkohola ni gaze, a u privatnim ima i pticija mleka, ali zubi trnu od cene.
 
На нашу несрећу, прави капитализам никада није заживео овде. Између осталог, део приватизованих предузећа пао је у руке лица која су повезана са криминалом и који су предузеће користили тако да извуку "кајмак" из њега па га отерају у ликвидацију и/или искористе као пословни простор за изнајмиљивање. Дакле, код оваквих ситуација на делу треба да буде законска регулатива, а не државни интервенционизам...
Drustveni,a samim tim i ekonomski sistem u zemlji se menja. Ta tranzicija koja je nekima opravdanje za sporo napredovanje jeste glavni problem, tacnije pogresno odabrani model za prestruktuiranje kapitala. Zato je puno slucajeva sumnjive privatizacije i vlasnika sa sumnjivom prosloscu.
Cesi su primenili vaucere i brzo prosli kroz tranziciju.Nesto slicno i u Sloveniji,a rezultati su vidljivi.
Drzavni intervencionizam za spasavanje pojedinih firmi( a vecina su namerno unistavana )je cisto bacanje narodnih para. Drzava treba da maksimalno ulaze u obrazovanju zdravsto,poljoprivredu i slicno,a da proizvodni sektor ostavi trzistu. Naravno pod prismotrom da bi se izbegli bilo kakve manipulacije na trzistu kapitala, a tamo gde se uoce da brzo i efikasno to sankcionise. U suprotnom drzava ostaje zaloznik takvih manipulatora, a gradjani sticu utisak da je i sama drzava deo takvih manipulacija.
Bas ovo se desava u zemlji pa se zato na liberalni kapitalizam gleda negativno. Iako taj model za ekonomski sitem je zasad najbolje resenje.
 
Drustveni,a samim tim i ekonomski sistem u zemlji se menja. Ta tranzicija koja je nekima opravdanje za sporo napredovanje jeste glavni problem, tacnije pogresno odabrani model za prestruktuiranje kapitala. Zato je puno slucajeva sumnjive privatizacije i vlasnika sa sumnjivom prosloscu.
Cesi su primenili vaucere i brzo prosli kroz tranziciju.Nesto slicno i u Sloveniji,a rezultati su vidljivi.
Drzavni intervencionizam za spasavanje pojedinih firmi( a vecina su namerno unistavana )je cisto bacanje narodnih para. Drzava treba da maksimalno ulaze u obrazovanju zdravsto,poljoprivredu i slicno,a da proizvodni sektor ostavi trzistu. Naravno pod prismotrom da bi se izbegli bilo kakve manipulacije na trzistu kapitala, a tamo gde se uoce da brzo i efikasno to sankcionise. U suprotnom drzava ostaje zaloznik takvih manipulatora, a gradjani sticu utisak da je i sama drzava deo takvih manipulacija.
Bas ovo se desava u zemlji pa se zato na liberalni kapitalizam gleda negativno. Iako taj model za ekonomski sitem je zasad najbolje resenje.

Za KOGA je to najbolje resenje?

Za onih 5% odabranih (koji su prodali drzavu) i koji ce za par godina imati 95% od celog nacionalnog bogatstva?

Za koga je liberalni ili takozvani DIVLJI kapitalizam dobar?

:kafa:
 
U ni jednoj socijalistickoj zemlji se ne zivi u takvoj bedi kao sto se zivi u kapitalizmu.

Pogledajte Indiju, Brazil, celu juznu Ameriku, Karibe i jos mnoge KAPITALISTICKE zemlje gde 5% stanovnika imaju 95% dobara zemlje, a 95% samo 5%....

Nemojte stalno da gledate bogate kapitalisticke zemlje koje su nekada bile kolonije ili nikada nisu ratovale u istoriji ili imaju neko veliko prirodno bogatstvo ili su stekle zahvaljujuci znoju radnika iz drugih zemalja, ili su jednostavno OTELE svoje danasnje blagostanje od drugih...

Nemojte gledati kada TRI-CETIRI Kubanca sa camcem pobegnu na Floridu i 150 kamera ih snima na svim kanalima..

.I svi pricaju istu pricu: beze od kastro-komunizma..

Gledajte vi onih HILJADE Meksikanaca koji SVAKODNEVNO prelaze granicu u Texasu, a Ameri ih love i zatvaraju...(To ne mozete da vidite, to NIKO NE SNIMA)

Od cega oni beze?

U Mexiku nema ni Kastra ni komunizma...

U Meksiku je kapitalizam i demokratija......

Pa ne moramo da gledamo druge primere pogledaj naš...ja ne pamtim Tita bila sam mala kad je umro,ali svi pričaju kako je onda bilo loše...a svi su radili,mogli da odu negde,nije bilo narodnih kuhinja i ljudi koji žive po vagonima...tada nije radio samo neko ko nije hteo da radi a sad se tučemo i za mesto baba sere u nekom kafanskom toaletu...o čemu mi pričamo ljudi?! ajd da se ne lažemo više...
 
Drustveni,a samim tim i ekonomski sistem u zemlji se menja. Ta tranzicija koja je nekima opravdanje za sporo napredovanje jeste glavni problem, tacnije pogresno odabrani model za prestruktuiranje kapitala. Zato je puno slucajeva sumnjive privatizacije i vlasnika sa sumnjivom prosloscu.
Cesi su primenili vaucere i brzo prosli kroz tranziciju.Nesto slicno i u Sloveniji,a rezultati su vidljivi.
Drzavni intervencionizam za spasavanje pojedinih firmi( a vecina su namerno unistavana )je cisto bacanje narodnih para. Drzava treba da maksimalno ulaze u obrazovanju zdravsto,poljoprivredu i slicno,a da proizvodni sektor ostavi trzistu. Naravno pod prismotrom da bi se izbegli bilo kakve manipulacije na trzistu kapitala, a tamo gde se uoce da brzo i efikasno to sankcionise. U suprotnom drzava ostaje zaloznik takvih manipulatora, a gradjani sticu utisak da je i sama drzava deo takvih manipulacija.
Bas ovo se desava u zemlji pa se zato na liberalni kapitalizam gleda negativno. Iako taj model za ekonomski sitem je zasad najbolje resenje.

pazi mi smo imali milion primera tranzicije, samo da smo izabrali i primenili najbolji, ali ne, nekome to njie odgovaralo da se od prodaje par preduzeća reše svi problemi sve je trebalo shebati da bi imali 2% bogatih a sirotinju ko hebe nek crkne...pa ko je video da tranzicija traje 10 godina i ko još može da pije tu vodu:dash:
 

Back
Top