Hrvatska pravoslavna crkva je utemeljena danas u Zadru

[QUOTE=Original postavio Resident sorrow
pa upravo to i hoću da kažem-da sam srpkinja...veruj da ni ja sama nisam znala šta sam dok nije počeo rat...jednostavno nisam tako vaspitana...onda mi se samo objasnilo!!!!

paradox,zar ne???najgore prolaze deca iz mešanih brakova....pogotovo ako je taj brak srpsko-hrvatski


naj gore prolaze djeca u lošim brakovima
srpsko - hrvatski brak ..je gori ili bolji od hrvatsko - srpskog:rumenko:
 
Evo ustasha..

SKANDALOZNO: „Hrvatska pravoslavna crkva“ osnovana u Zadru

Nikšićanin na čelu proustaške „crkve“

Subota - 13.03.2010

U Zadru je juče, po receptu nacističkog režima Nezavisne države Hrvatske Ante Pavelića iz Drugog svetskog rata, osnovana takozvana hrvatska pravoslavna crkva za „pravoslavce koji ne žele da se poistovećuju sa Srbima“!

pavelic-v.jpg


Jelisej Lalatović iz Nikšića, bivši sveštenik kanonski nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve, a sada vođa projekta za stvaranje organizacije zvane „hrvatska pravoslavna crkva“, izrazio je nadu da će hrvatska država i celokupna javnost obnavljanje „hrvatske pravoslavne crkve“ doživeti kao „duhovnu potrebu dela svojih žitelja i priznati je kao primarnu i glavnu pravoslavnu crkvu u Hrvatskoj“. Jelisej je navodno raščinjen u SPC pošto je pokrao kasu manastira Mileševa, a prema navodima nekih medija, bio je i saradnik Državne bezbednosti.

Inicijativu za osnivanje ovakve paracrkvene organizacije pre tri meseca je pokrenuo sin ustaškog oficira iz Drugog svetskog rata Ivo Matanović, koji je formirao njenu prethodnicu, takozvanu hrvatsku pravoslavnu zajednicu, o čemu je „Alo!“ već pisao. Sam Matanović nam je potvrdio da sa „grupom entuzijasta“ taj projekat priprema već godinu i po.
Doktor Dimitrije Kalezić, rektor Pravoslavnog teološkog fakulteta u Beogradu, kaže da se radi o organizaciji koja, očigledno, ima političke, a ne crkvene ambicije.
- U Drugom svetskom ratu je tu „crkvu“ predvodio raščinjeni ruski vladika Germogen, a sada bi trebalo ispitati ko se krije iza te organizacije. Tog Matanovića bi trebalo pitati da pokaže svoju krštenicu. Crkva se ne može formirati ako se to ne radi po crkvenim kanonima, ne može biti autokefalna ako ne dobije blagoslov najmanje trojice episkopa i dozvolu od majke crkve. Po svemu sudeći, radi se o političkoj instrumentalizaciji vere i crkve kakva se dogodila i u Crnoj Gori formiranjem takozvane Crnogorske pravoslavne crkve - smatra Kalezić.


Pohrvatili 15.000 Srba?

Pokretači formiranja „hrvatske pravoslavne crkve“, koji svojataju pojedine pravoslavne manastire i slavnog naučnika Nikolu Teslu, tvrde da u Hrvatskoj, prema poslednjem popisu stanovništva, ima oko 15.000 „hrvatskih pravoslavaca“. Od 3.000 Zadrana srpske nacionalnosti, nijedno dete ne pohađa pravoslavnu veronauku, što su pokretači te inicijative protumačili kao njihovu potrebu da im se ponudi alternativa u vidu „hrvatske pravoslavne crkve“.


V. Papović
 
pa i nije van pameti. kad u srbiji može biti srpska pravoslavna crkva, zašo u hrvatskoj ne može biti hrvatska pravoslavna crkva

Zato što su pravoslavne crkve narodne, a ne državne. I u periodu turske okupacije od nekoliko vekova, dok srpska država nije postojala, i nije se ni slutilo da će jednom ponovo biti obnovljena, postojala je Srpska pravoslavna crkva.

Ovo je čista ustaška podmetačina.
Poznato je da se mnogi preostali Srbi, nakon etničkog čišćenja, ne smeju izjašnjavati kao Srbi ili bar lakši im je život ako se izjasne kao Hrvati.
Pošto blage veze nemaju sa katolicizmom, i nije im tako lako promeniti verski obred, kao što su promenili pripadnost naciji, a čovek je verujuće biće, i mnogi imajuu potrebu da oduu u verski hram, ustašija je smislila perfidan plan. Znajući da ti jadnici koji se izjašnjavaju kao Hrvati, a to istinski nisu, ne smeju da odu u srpski pravoslavni hram, jer bi im neko mogao reći "kakvi ste vi Hrvati kada idete u četničku crkvu", smislili su HPC, što će ovi jadnici sa olakšanjem prihvatiti, samo da bi mogli da zapale sveću svojim mrtvima, pomole se Bogu i prekrste sa tri prsta, ne plašeći se da će ih neko šikanirati.

Dalje će to, kroz 2-3 generacije ići na unijaćenje, a krozz još par generacija na pokatoličavanje, i tako su za sva vremena nestali Srbi sa područja Tuđmanove Hrvatske. Nakon toga će se, kao i toliko puta do sada, pristupiti falsifikovanju istorije, pa će se svi srpski tragovi na tom području pripisati nekim fantomskim pravoslavnim Hrvatima.
 
Grupa entuzijasta, hrvatskih pravoslavaca, skupa s braćom Hrvatima utemeljili su ovu Zajednicu hrvatskih pravoslavaca, u daljnjem svom punom nazivu Hrvatska pravoslavna zajednica , sa željom i nakanom da potaknu i druge dobronamjerne hrvatske žitelje da nas slijede. Ovime ne vršimo nikakav pritisak niti a priori namećemo svoju volju, već istinski i dobronamjerno se obraćamo svekolikome hrvatskome pučanstvu, u prvome redu hrvatskim pravoslavcima, dakako, Hrvatima i Hrvaticama, da svojim razumom prosude nasušnu potrebu za postojanjem udruge, pišu utemeljitelji Hrvatske pravoslavne zajednice koji se u svom proglasu ‘pozivaju i na bratske kršćanske narode koji su živjeli u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj”.

:mrgreen:

Pa ovo samo ima u endehaziji, čuj bratske kršćanske narode u NDH

:hahaha:
Beem ti život.... Ovi su ludi skroz.
 
A, ovo mi je posebno interesantno:
prema izjavama utemenitelja hrvatska pravoslavna crkva vuće temelje još iz 9 stolječa

Ebt, Hrvati su imali pravoslavnu crkvu dva veka pre nastanka iste. :dash:
Za vas neupućene, Hrvate sa tisućljetnom istorijom i tisućljetnom pravoslavnom crrkvom: raskol jedinstvene hrišćanske crkve se desio u 11. veku, tačnije 1054. godine. Objasnite mi kako ste vi onda u 9. veku mogli imati pravoslavnu crkvu!?
 
A, ovo mi je posebno interesantno:

prema izjavama utemenitelja hrvatska pravoslavna crkva vuće temelje još iz 9 stolječa

Ebt, Hrvati su imali pravoslavnu crkvu dva veka pre nastanka iste. :dash:
Za vas neupućene, Hrvate sa tisućljetnom istorijom i tisućljetnom pravoslavnom crrkvom: raskol jedinstvene hrišćanske crkve se desio u 11. veku, tačnije 1054. godine. Objasnite mi kako ste vi onda u 9. veku mogli imati pravoslavnu crkvu!?

:rotf::rotf::rotf::hahaha::hahaha::hahaha:
 
Pa da, kad su Nijemci uvidjeli da je klanje, proganjanje i maltretiranje prevrsilo svaku mjeru predlozili su suptilniji metod rjesavanja srpskog problema u NDH, istovremeno da "smire" preostale Srbe jer ustanak poce kvariti njemacke planove. Ovo treba potencirati ubuduce u raspravama sa svim pripadnicima HPC.

Na nagovor Kasche-a, "mozda bi dobro bilo da se jednim spoljnim sredstvom smire hrvatski huskaci na taj nacin, sto se ne bi vise govorilo o Srbima nego samo o pravoslavnim drzavljanima (S. F. Odic, "Neostvareni planovi", Zagreb, 1961, str. 63), Pavelic osniva HPC iako njeni korijeni sezu malo dalje unazad jer rasprave u Hrvatskom Saboru iz 1861. svjedoce o toj idejo kao sto je Eugen Kvaternik 3. decembra iste godine nametnuo banu potrebu "patrijarhata hrvatske pravoslavne crkve"...
Srpsko ime je izostavljano i prilikom prve Dalmatinsko-hrvatsko-slavonske izlozbe (1864) kada su dati statisticki podaci po narodnostima pa su nabrojani malobrojni Romi, Cincari i Jevreji dok su Srbi potpuno izostavljeni (Mile Konjevic, Istorijski glasnik, 1973).

Pavelicu nije sustinski smetalo pravoslavlje nego ona etnicka naznaka "srpska" kao sto je izjavio jednom u Saboru:

"Gospodo, u pravoslavce ne dira nitko, ali u hrvatskoj drzavi ne moze biti Srpske pravoslavne crkve. Kazem jos jednom: ne moze biti srpske, a ne moze biti ni grcko-pravoslavne crkve. Zasto? Zato, jer su svagdje na svietu pravoslavne crkve nacionalne crkve."
 
Evo ustasha..

SKANDALOZNO: „Hrvatska pravoslavna crkva“ osnovana u Zadru

Nikšićanin na čelu proustaške „crkve“

Subota - 13.03.2010

U Zadru je juče, po receptu nacističkog režima Nezavisne države Hrvatske Ante Pavelića iz Drugog svetskog rata, osnovana takozvana hrvatska pravoslavna crkva za „pravoslavce koji ne žele da se poistovećuju sa Srbima“!

pavelic-v.jpg


Jelisej Lalatović iz Nikšića, bivši sveštenik kanonski nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve, a sada vođa projekta za stvaranje organizacije zvane „hrvatska pravoslavna crkva“, izrazio je nadu da će hrvatska država i celokupna javnost obnavljanje „hrvatske pravoslavne crkve“ doživeti kao „duhovnu potrebu dela svojih žitelja i priznati je kao primarnu i glavnu pravoslavnu crkvu u Hrvatskoj“. Jelisej je navodno raščinjen u SPC pošto je pokrao kasu manastira Mileševa, a prema navodima nekih medija, bio je i saradnik Državne bezbednosti.

Inicijativu za osnivanje ovakve paracrkvene organizacije pre tri meseca je pokrenuo sin ustaškog oficira iz Drugog svetskog rata Ivo Matanović, koji je formirao njenu prethodnicu, takozvanu hrvatsku pravoslavnu zajednicu, o čemu je „Alo!“ već pisao. Sam Matanović nam je potvrdio da sa „grupom entuzijasta“ taj projekat priprema već godinu i po.
Doktor Dimitrije Kalezić, rektor Pravoslavnog teološkog fakulteta u Beogradu, kaže da se radi o organizaciji koja, očigledno, ima političke, a ne crkvene ambicije.
- U Drugom svetskom ratu je tu „crkvu“ predvodio raščinjeni ruski vladika Germogen, a sada bi trebalo ispitati ko se krije iza te organizacije. Tog Matanovića bi trebalo pitati da pokaže svoju krštenicu. Crkva se ne može formirati ako se to ne radi po crkvenim kanonima, ne može biti autokefalna ako ne dobije blagoslov najmanje trojice episkopa i dozvolu od majke crkve. Po svemu sudeći, radi se o političkoj instrumentalizaciji vere i crkve kakva se dogodila i u Crnoj Gori formiranjem takozvane Crnogorske pravoslavne crkve - smatra Kalezić.


Pohrvatili 15.000 Srba?

Pokretači formiranja „hrvatske pravoslavne crkve“, koji svojataju pojedine pravoslavne manastire i slavnog naučnika Nikolu Teslu, tvrde da u Hrvatskoj, prema poslednjem popisu stanovništva, ima oko 15.000 „hrvatskih pravoslavaca“. Od 3.000 Zadrana srpske nacionalnosti, nijedno dete ne pohađa pravoslavnu veronauku, što su pokretači te inicijative protumačili kao njihovu potrebu da im se ponudi alternativa u vidu „hrvatske pravoslavne crkve“.


V. Papović



brate...ye-bem ti DNK, ye-bem ti zivot, vazduh ,atome,misli, opazanja, reflekse, pamet,
ye-bem ti balkan, ye-bem ti pored koga to Srbija zivi, ye-bem ti momenat kad je bog ,coveku podario mozag.....:eek::eek::eek:....kakvi yebeniii ,bolesnik(ici), zive na ovom svetu. dreseri pasa imaju za cilj da pospesi morotiku i stvori jacu inteligenciju u psa ,koji ce na komandu reagovati.....dreseri ,koji dresiraju druge ljude imaju za zadatak da stvore
jos vece monstrume od onih pre 65 god. i ovih poslednjih pre15 god.

zbogom pameti:think:
 
Original postavio Resident sorrow najgore prolaze deca iz mešanih brakova....pogotovo ako je taj brak srpsko-hrvatski naj gore prolaze djeca u lošim brakovima srpsko - hrvatski brak ..je gori ili bolji od hrvatsko - srpskog:rumenko:[/QUOTE:
muskokrk,nauči da čitaš,možda ti se onda omakne i poneka pametna!!!!!!!:mrgreen:
ja nisam dete iz LOŠEG braka već dete iz MEŠANOG braka...piše ti lepo gore...drugi komentar ti nema veze sa zdravim razumom ili se praviiš lud da ne znaš šta sam htela da kažem...hajde da probam da ti pojednostavim...izgleda da tako bolje kapiraš...

kada neko do određene godine živi lepo i obožava mamu i tatu,postane mu jako teško da gleda kako "mamini" zlostavljaju "tatine"!!!!!!!!!!!!!je l' sad malo jasnije????kako "mamini" pokušavaju da ubiju "tatu"!!!!!!je l' pomaže ovo možda????kako "mamini" ruše kuću koju je tata podigao zacelu porodicu!!!!!!sad je l' kapiraš???kada "mamini" celu porodicu zajedno sa tom nesrećnom ženom čiji je jedini greh bio ljubav prema srbinu,isteraju kao životinje!!!!!je l' sad kapiraš zašto je teško deci iz mešanog braka????:rtfm:
 
A, ovo mi je posebno interesantno:


Ebt, Hrvati su imali pravoslavnu crkvu dva veka pre nastanka iste. :dash:
Za vas neupućene, Hrvate sa tisućljetnom istorijom i tisućljetnom pravoslavnom crrkvom: raskol jedinstvene hrišćanske crkve se desio u 11. veku, tačnije 1054. godine. Objasnite mi kako ste vi onda u 9. veku mogli imati pravoslavnu crkvu!?

:ok::ok::ok:
 
A, ovo mi je posebno interesantno:


Ebt, Hrvati su imali pravoslavnu crkvu dva veka pre nastanka iste. :dash:
Za vas neupućene, Hrvate sa tisućljetnom istorijom i tisućljetnom pravoslavnom crrkvom: raskol jedinstvene hrišćanske crkve se desio u 11. veku, tačnije 1054. godine. Objasnite mi kako ste vi onda u 9. veku mogli imati pravoslavnu crkvu!?

po tome ispade da nije ni postojala srpska pravoslavna crkva, nego se srbi sizmatici izdvojili iz te hrvatske pravoslavne? nedobronamerno izvrtanje cinjenica, ali kojih majmuna ima u nasoj crkvi poput satanasija, ne bi me zacudilo da hrvatima podje za rukom ta rabota
 
mogu shvatiti ogorčenost i neću ulaziti u političku raspravu ..ne znam da li shvačate da nitko nije ukinuo ili nešto drugo vezano sa SPC naprosto smo dobili još jedan trošak države
i hrvati shvatili da nas ima i kao pravoslavaca:eek:

nećeš da ulaziš u političku raspravu???a šta radimo na pdf politika???ako ti ne znaš,pitaj radije nekoga ko zna...nisam rekla da je ukinuta crkva već da o crkvi tih godina nije bilo pomena!!!!!!!čitaj!!!!!!!!ali zato su nam ukinuta SVA GRAĐANSKA PRAVA!!!!!!i ne tvrdi da se ovo nije desilo...možda ne znaš da je to značilo početak rata!!!!!a sad napravi paralelu sa kosovom koje ste tako zdušno priznali...
 

Back
Top