Hardware u Srbiji

X Black

Aktivan član
Poruka
1.399
Svi/vecina smo svedoci da npr. kupimo mainboard,ili drugo parce hardvera
a ono,neispravno!
Ja imam veoma lose iskustvo sa kompjuterskim hardverom,iz tog razloga ja
mislim da je vreme da se malo prica i o tome,sta je to sto mi kupujemo???

Citao sam razne clanke da u Srbiju stize hardver koji nije prosao odredjene ateste,
kao i to da nam stize iz Evrope "tehnoloski otpad",tj. hardver koji je jednostavno
receno osakacen!

Da li ovo moze biti istina???:think:
 
Sve su to stvari za veliku diskusiju. Kakav god hardver da se uvozi on ima garanciju, a po neki od njih ima i trogodišnju garanciju. Zavisno od proizvodjača, uvoznika i servisera razrešenje sam postizao poneki put i onog dana kad donesem neispravnu komponentu, kojih uzgred i nije bilo tako mnogo,
 
Sav hardver koji stiže u Srbiju preko regularnih uvoznika je ATESTIRAN I ISPRAVAN POD GARANCIJOM , a ono što stiže švercom nije .
Meni lično se još NIKADA nije desilo da uđem u radnju i kupim neki deo a da on nije radio i bio ispravan kada sam ga ugrađivao u računar.
Nažalost u ovoj državi ima toliko malo stručnih ljudi a svaki drugi monter računara je nepismen što se tiče zanata , misli "e to je lako samo pobodeš delove u odgovarajući slot i komp ima da radi a ako ne onda deo ne valja" , a kada im pomeneš antistatičku narukvicu samo odmahuju glavom kao volovi. Postoje pravila , a koja se ne poštuju pri sklapanju kompjutera i zato mnogi delovi pocrkavaju i pre početka njihove upotrebe. e to je zaista strašno i veliki problem u ovoj državi.
 
Kad si poslednji put a mozda nikad trazio od prodavca da ti pokaze svu nabavnu dokumentaciju za doticni proizvod. NIKAD e onda nemoj da se bunis nego kupuj kod proverenog dilera a ne sad ga vidis a sad ga ne vidis. I provereni diler moze da omane jednom dvaput. Jednom samn bio sa drugom kod njegovog dilera i slicna situacija koju je snejks spomenuo, samo da ti uvale
 
Ja sam na ilazio na razne situacije.Npr. crkla mi x800 256BIT 246MB....pre dve godine.Bila je pod garancijom,i dobio sam "adekvatnu zamneu" u vidu 7200le...kartice koja je 4x bila jeftinija,posle
58 dana chekanja!!!
Imao sam i problema i sa plochama,i ostalim periferijama,a skoro je sve bilo marke Gigabyte!1!
Po ekoj logici,definitivno Gigabyte i atest su dva pojma!!!
Slichna iskustva ima puno ljudi po pitanju ove firme,nazalost.
Presao sam na Biostar...
 
u ovom delu mi jos uvek nemamo ZASTITU POTROSACA sto je i glavni problem,desavalo se vise puta ljudima da kupe gotovu konf.pa posle par dana crkne nesto,obicno kazu graficka pa odneses par puta u servis gde ti posle treceg nosenja kazu da garancija ne pokriva mehanicka ostecenja????a samo oni su ga i otvarali.Mada svaka cast manjini dilera koji zele dobru reputaciju pa nece da prodaju dusu za male pare:klap:
 
Za nov racunar sam dobio garanciju za svaku komponentu pojedinacno... I, da budem iskren, sve radi bez ikakvog problema... A kod prethodnog kompa je bilo problema sa HDD-om... Za pola godine je nakupio 7GB bad sector-a... I kada sam ga zamenio, onaj drugi su bukvalno izvadili iz kese za zamrzivac i ugradili... Znaci, nije bilo problema oko ostvarivanja garancije, ali kako su dosli do tih komponenti sam bog zna...
 
ja licno nisam imao losiheg iskustva sa tim:per:ali poznajem brdo ljudi koje su prodavci preveslali,cak su mi komsinici u jednom serv.prodali komp sa papirom ok konfiguracije a unutra triput losije ali za cenu boljeg pa su posle poziva fonom rekli da je to greskom uradjeno:whistling:a os instaliran par meseci pre prodaje navodno zbog drajva za tv kart.:dontunderstand:.Svega toga nebi bilo da se ona mrvicu razume u te stvari,ali nikad se nezna necu da baksuyiram mozda ce i mene neko preveslati.:sad2:
 
Poslednja izmena:
Za nov racunar sam dobio garanciju za svaku komponentu pojedinacno... I, da budem iskren, sve radi bez ikakvog problema... A kod prethodnog kompa je bilo problema sa HDD-om... Za pola godine je nakupio 7GB bad sector-a... I kada sam ga zamenio, onaj drugi su bukvalno izvadili iz kese za zamrzivac i ugradili... Znaci, nije bilo problema oko ostvarivanja garancije, ali kako su dosli do tih komponenti sam bog zna...
Ta kesica je antistatička zaštita i to ako malo bolje pogledaš i piše na njoj.
Inače sve komponente počev od matične ploče pa do grafičke i memorije i HDD , iliti svih vrsta pločica se drže u antistatičkim kesicama (tv kartice , muzičke i sl.).
 
nije sam kvalitet robe toliko porblemaichan bar za mene koliko to shto mi i dalje nemamo poshtenu robnu kutju gde bi se prodavale samo pc komponente nego sve morash da se ubijash po raznim firmicama koje sve prodaju isti asortiman i generalno jako jako siromashna ponuda
kao vishe nismo pod sankcijama a i dalje se prodaja kompjutera virshi na istom principu ko pre 10-15 godina
recimo nema shanse nigde da nadjesh kod nas po radnjama neki tjuner vishe klase ili fan kontroler ili slichne periferije-svi uvoze par identichnioh artikala(iste modele monitora,kucishta,,shtapmpacha..itd. u serijama) najverovatnije i od istog dobavljacha lol
i onda ako hocesh neshto konkretno chega nema u prodaji idehs preko zike,pere,laze koji uvozi na crnjaka i naravno da tu mozesh da se zayebesh
zato ja nikad tako ne kupujem
 
Ja sam na ilazio na razne situacije.Npr. crkla mi x800 256BIT 246MB....pre dve godine.Bila je pod garancijom,i dobio sam "adekvatnu zamneu" u vidu 7200le...kartice koja je 4x bila jeftinija,posle
58 dana chekanja!!!
Imao sam i problema i sa plochama,i ostalim periferijama,a skoro je sve bilo marke Gigabyte!1!
Po ekoj logici,definitivno Gigabyte i atest su dva pojma!!!
Slichna iskustva ima puno ljudi po pitanju ove firme,nazalost.
Presao sam na Biostar...

zna se kolk ose ceka posle toga ih tuzis i vrlo lako dobijas tuzbu..
a moj ortak je svojevremeno uzeo karticu od 160 e ( ne bitno koja ) crkla mu jer je overklokovao, ondneo oni mu ponudili slabiju i on je odbio..
posle dva dana su mu dali duplo skuplju grafiku posto nisu imali istu da mu zamene..
 
ovo bi bio mini-off
još malo pa 55555 :super:
 

Prilozi

  • snap2jos555.png
    snap2jos555.png
    11,3 KB · Pregleda: 7
Pih, meni se pre nekoiko godina (jos sam bio mlad i naivan) dogodilo da ne mogu da dignem sistem. odnesem komp u servis a oni kazu da je krepao hdd i da treba novi. Ja sta cu, kazem da menjaju i usput pitam moze li stari da se koristi makar kao pomocni. Oni kazu da ne moze i da nema teorije ni da mi se spasu komplet muzika i filmovi koji su bili na njemu. Taj novi hdd mi naplate poprilicno i jos mi instaliraju sistem iako im nisam to trazio, samo da bi me ogulili. Kad sam doneo komp kuci, ukljucim i gledam zalosno u svez sistem i prazan hdd, slucajno strelicom prodjem preko Recent Documents i imam sta da vidim, neko je gledao filmove koje imam na starom hdd-u (koji sam uz mnogo insistiranja dobio natrag). Ne budem lenj, odmah ubacim stari hdd u komp a tamo moja muzikica i filmovi netaknuti. Te lopove iz servisa je zakacila SEKA pa su nedavno stavili katanac na radnju. Pravda je spora ali dostizna :)
 
Ta kesica je antistatička zaštita i to ako malo bolje pogledaš i piše na njoj.
Inače sve komponente počev od matične ploče pa do grafičke i memorije i HDD , iliti svih vrsta pločica se drže u antistatičkim kesicama (tv kartice , muzičke i sl.).

Ja sam bio ubedjen da pored te kese za antistaticku zastitu sva ta pobrojana roba ima i svoju kutiju i jos par pratecih stvari...

U to doba sa kupio i graficku karticu koju sam do kuce doneo u kesi koja nije imala veze sa antistatickom zastitom... O kutiji da i ne govorimo... A vec danas je druga prica... Graficka koju sam pazario je pored kese za antistaticku zastitu bila upakovana sa jos par diskova sa drajverima i igricama, pratecom dokumetacijom, garancijom itd u kutiju...

Stanje se poprilicno popravilo, mada jos uvek nije najbolje...
 
ja bih rekao da je globalno takva situacija sa HW -
tako se proizvodi u masovnim količinama i veliki je procenat škart robe :think:
ali veliki procenat završi i ovde , garancija jeste malo osiguranje, ne mora da znači da je sam deo pod garancijom i atestiran. (puno neatestiranog funkcioniše , znči da je to
lutrija i za lokalnog prodavca i za kupca , lokalni dileri
nabavljaju u većim količinama od zastupnika a oni iz uvoza
u principu niko ne zna šta se naručuje , ot je predstavljeno
stavkom u excelu i nabavljač mislim da ne može da pipne hw rukom pre nego što ga naruči )
tako nekako kontam... :per:

ali je procenat srećnih dobitnika ipak puno veći nego u lotou ,recimo :super:
 
a šta ako nije problem u samim komponenetama :think:

meni se čini da sistem integratori
(e.g oni koji ga skarabudže ) vrlo malo posvećuju pažnju adekvatnom hlađenju a i napajanja se ugrađuju koja
nisu dimenzionisana , pre svega po struji koja je bila često shit po ovim prostorima (oscilacije u samoj mreži , a tu ne pomažu ni oni popularni zaštitni kablovi od 400 dindzi, jok )
čak ni kvalitetna napajanja nisu je izdržavala

u principu to je ono što mušterija traži - da bude jeftinije
tako da se svodi - sami smo tražili

i opet su delovi ploča u novim generacijama izloženi većim stresovima (veće freq. koje opteređuju elektrolite itd itd
veće zagrevanje .... )
i kad se sve skupi.... eto.
 

Back
Top