Opsesivno kompulzivno ponasanje

Opsesivno kompulzivni poremecaj naravno spada u psihicke poremecaje, ukoliko neko ne zna, to je pojava kada su ljudi na primer optereceni higijenom, pa peru ruke i tusiraju se svaki cas, zatim potreba da se neka radnje ponovi magicni broj puta, zatim iracionalnmi strahovi, anksioznost, neprestano brojanje tokom izvođenja aktivnosti, skupljanje ili čuvanje stvari bez određenog razloga..
Da ne duzim, dakle, pricala sam sa drustvom o tome da li oni imaju neke simptome ili su makar nekad u zivotu prosli kroz fazu u kojoj se ovako ponasaju.. I svi su imali makar neki primer.. Ali posto nije preterano izrazeno, ne moze se posmatrati kao poremecaj.
Pa me zanima kakvo je kod vas stanje? :)
Sto se mene tice, na primer, kad god vidim kosku uhvatim se za kosu, uvek sidjem stanicu posle kad se vracam iz skole, jedno vreme sam svako jutro izgovarala molitve svakoj ikoni ponaosob u kuci, pa onda nisam moga da zaspim dok ne proverim da li mi brat dise (da li je ziv) i tako dalje...:):rumenko:


Neznam da li se moj primer svrstava u ovaj tip ponasanja, ali kada sam bio mali imao sam trip da mislim da sam ja jedini preostali covek na svetu, i da su svi oko mene vanzemaljski roboti koji ispituju ponasanje jedne jedinke ljudske vrste, a da je citav svet jedna ogromna laboratorija za ispitivanje O.o
 
Kao mala nisam mogla da zaspim pre moje sestre. Stalno sam se plasila da ce prestati da dise. To je bio slucaj i kad mi neka drugarica dodje da prespava. Toga sam se bas plasila. Takodje sam se plasila toga da ce svi umreti pre mene. Onda mi je srce ubrzano lupalo, bila sam nervozna, uplasena. E, da, svako vece sam izgovarala molitve, mislila sam da nesto lose moze da se desi ako to ne uradim. Onda je tu i pranje ruku i ostale gluposti. Hvala bogu sve me je to proslo. Sad zivim normalno. :)
 
Meni se cesto desavalo da moram nesto da ucinim nekoliko puta,ili da petnaest puta menjam nekoj stvari mesto.Isto mi se desavalo da ako nagazim neku liniju na ulici,moram se vratim da nagazim drugom nogom O.o
Kada gledam neki mech namestam papuche i ostale okolne rekvizite i menjam polozaj tela ako krene nagore.Desavalo mi se jos svasta nesto... O.o
 
Imam trip da preskacem linije na ulici(ne bas preskacem, ali da ne zgazim na nj') i bitno je da ih "spreskocim" desnom nogom.

Isto tako nikad ne prelazim preko kockaste sahte, samo preko okrugle. To mi je neki trip od detinjstva...duga prica:rumenko:
 
Oh, ko bi rekao koliko skrivenih tripova postoji, ovo sam samo ovde cula, a verovatno se i ljudi iz mog realnog okruzenja ponasaju ovako, a ja to ne primecujem...

To sam i ja shvatila tek kada sam pricala sa drustvom..
Moja drugarica na primer ne moze da zaspi dok ne proveri tri puta svaki elektricni uredjaj u kuci i da li su svi njeni dobro..
Pa i ja celo prvo polugodiste nisam mogla u skolu ako ne stavim prvo taj jedan dezodorans, pa onda jedan parfem.. Uvek isti, celo polugodiste..
 
To sam i ja shvatila tek kada sam pricala sa drustvom..
Moja drugarica na primer ne moze da zaspi dok ne proveri tri puta svaki elektricni uredjaj u kuci i da li su svi njeni dobro..
Pa i ja celo prvo polugodiste nisam mogla u skolu ako ne stavim prvo taj jedan dezodorans, pa onda jedan parfem.. Uvek isti, celo polugodiste..

a pa ovo zadnje ti je navika..biliv mi..i ja to radim..a i non stop perem ruke..strasno..
 

Back
Top