Vladika iz srpskog Versaja

Владика Василије је паметан.

Улаже у будућност.Што лепши храмови и парохијски домови , то лепша заоставштина народу.

Мада треба још раскошније, макар упола од римокатоличких катедрала или будистичких храмова.
 
Владика Василије је паметан.

Улаже у будућност.Што лепши храмови и парохијски домови , то лепша заоставштина народу.

Мада треба још раскошније, макар упола од римокатоличких катедрала или будистичких храмова.

Ma jel' se ti salis ili ozbiljno mislis?:eek:
 
Ma jel' se ti salis ili ozbiljno mislis?:eek:

А шта мислиш како би смо сачували своју културу, историју, веру и традицију да није било храмова и манастира.

Па сети се само Св, краља Милутина који је подигао 48 храмова , свако за по годину коју је владао.

А сви храмови и манастири имају парохијске домове, манастрксе конаке, делопве за посете царева, краљева.

Довољно је само да видиш како то све итгледа у комплексу манастира Хиландара, рецимо.
 
А шта мислиш како би смо сачували своју културу, историју, веру и традицију да није било храмова и манастира.

Па сети се само Св, краља Милутина који је подигао 48 храмова , свако за по годину коју је владао.

А сви храмови и манастири имају парохијске домове, манастрксе конаке, делопве за посете царева, краљева.

Довољно је само да видиш како то све итгледа у комплексу манастира Хиландара, рецимо.

Videla sam i lepo je (moj neko najblizi isao je tamo, imam i slike u kompu :)), ali da za vreme gladi naroda i najvece krize neko se izivljava s parama (bila to i Crkva) to ne! To samo moze da se onda kaze - sit gladnog ne veruje i da se dobije sta se zasluzi.

Hvala lepo, ja bih ipak hleba ili slatkis za jednu malu siromasnu devojcicu iz moje zgrade.:cool:
 
Videla sam i lepo je (moj neko najblizi isao je tamo, imam i slike u kompu :)), ali da za vreme gladi naroda i najvece krize neko se izivljava s parama (bila to i Crkva) to ne! To samo moze da se onda kaze - sit gladnog ne veruje i da se dobije sta se zasluzi.

Hvala lepo, ja bih ipak hleba ili slatkis za jednu malu siromasnu devojcicu iz moje zgrade.:cool:

Владика не може да се иживљава са патрама, како ти рече, јер те паре је добио од народа у виду прилога или добротворних поклона.Сав новац који парохија или епархија добије иде на црквени савет у коме су осим надлежног свештеника, сви остали, па и сам председник црквеног савета, парохијани.

Они одлучују како ће се новац распоређивати.

Ктиторски прилози одлазе такође наменски и могуће је да тај храм или епархијски дом изграђен само ктиторским прилогом, по његовој жељи.

Црква помаже сиромашне према својим могућностима иако би то требало да буде брига државе.
 
Црква помаже сиромашне према својим могућностима иако би то требало да буде брига државе.

U teskim vremenima, pa i uvek, to treba da bude i briga Crkve, ne mozes da me ubedis, Zpljo! Pricaj ti to nekom drugom, a ne nekom kom krce creva. Nego je nekima mnogo lepo, pa ne shvataju gladni narod. Ali ako - ko ne veruje - uverice se.

Nego ce nasa crkva da gradi velelepne hramove, a druge crkve i sekte ce da preotimaju vernike i narod!
 
Poslednja izmena:

Back
Top