riblja corba

Nemam pojma.
Ali, u "Maksiiju" ima zamrznuto pakovanje od 800g mešavina rečne ribe za čorbu.
Na tom pakovanju ima i recept.
Ja nedavno pravila... baš tako. Ispalo super.
Slobodno probaj.
 
Da li neko zna gde ima da se kupi gotova riblja corba da ne moram ja da je pravim za slavu posto i nisam neka kuvarica?
GOTOVA riblja čorba ne postoji, a ako je ikad izmisle može da bude samo neki hemijski bućkuriš. Ali zato, i najneiskusnija domaćica može da napravi odličnu riblju čorbicu i da se pri tom ne ubije od posla. Efektivni rad ne traje više od 20 minuta, ostalo radi šporet, cela operacija (sa sve šporetom) ne traje više od sat i po. Nemoj da padaš na sve te fame koje se prave oko riblje čorbe. Čorba k'o čorba, samo što neki, koji ne mogu da se proslave na pametnijim stvarima vole od toga da prave nauku. Veruj mi, nadrugovao se sa alasima, "čuvenim čorbarima" sa raznih kotlića, pažljivo gledao šta rade a šta pričaju, pa se na kraju posle silnih degustacija mojih "šporetskih" čorbi lepo zapitao ko koga...jel'te.
 
Evo kako sam ja pravila riblju corbu, doduse u kotlicu, ali moze i ovako
U velikoj posudi (5-6l) kuvati 1 kg ribe dok riba ne ispliva na povrsinu i kad se ohladi ocistiti od kostiju. Supu u kojoj se riba kuvala sacuvati, trebace kasnije
U posudi u kojoj cete kuvati corbu na ulju proprziti sitno seckani crni luk (2-3 glavice) dok ne dobije zlatno zutu boju. Kad se to uprzi, dodati sitno seckani praziluk (2 kom), 2-3 rendane sargarepe, vegetu, 1 kasicicu aleve slatke paprike, 1 kasicicu aleve ljute paprike, biber i jedan fant za riblju corbu (prethodno razmutiti u hladnu vodu)
Dinstati na laganoj varti. U pocetku ne dodavati supu, jer ce povrce pustiti svoj sok. Kasnije moze.
Kad se to izdinsta, dodati ociscenu ribu i nastaviti dinstati, uz dodavanje supe, po malo, jedno 15-ak minuta.Zatim, naliti ostatak supe, dodati jos i 2 dcl belog vina i sacekati da provri. Kad provri kuvati jos nekih 45 min. Na kraju zaprziti sa 1-2 kasike brasna i kasicicom aleve paprike.
 

Prilozi

  • 1111111111111111.jpg
    1111111111111111.jpg
    43 KB · Pregleda: 8
  • 222222222222222222.jpg
    222222222222222222.jpg
    43,8 KB · Pregleda: 8
  • 33333333333333333333.jpg
    33333333333333333333.jpg
    37,6 KB · Pregleda: 9
  • 4444444444444444444.jpg
    4444444444444444444.jpg
    34,8 KB · Pregleda: 9
  • 5555555555555555.jpg
    5555555555555555.jpg
    39,7 KB · Pregleda: 9
Alasi iz Somborske okoline to rade ovako pa sam i ja. U hladnu vodu se stavi 3 kg ribe, ali tako da je 2/3 od sarana a ostalo razna druga riba. U to se doda 10 % izmiksanog crnog luka, znaci oko 300 grama. Kad provri, dodaju se zacini : so, biber, lovor, moze i jedna kesica razmucenog fanta za riblju corbu, 2 kasike aleve paprike, moze da bude i ljuta, kako volite, 2 dl kuvanog paradajza i sve se na jakoj vatri kuva pola sata. Ako ima, moze se dodati ikra pred kraj. Probati pa ako je potrebno, dodati jos soli, naliti 1 casu belog vina i pustiti da vri jos par minuta.
Sluzi se se sa testeninom. Jos bolja je kada odstoji za sutra.
 
GOTOVA riblja čorba ne postoji, a ako je ikad izmisle može da bude samo neki hemijski bućkuriš. Ali zato, i najneiskusnija domaćica može da napravi odličnu riblju čorbicu i da se pri tom ne ubije od posla. Efektivni rad ne traje više od 20 minuta, ostalo radi šporet, cela operacija (sa sve šporetom) ne traje više od sat i po. Nemoj da padaš na sve te fame koje se prave oko riblje čorbe. Čorba k'o čorba, samo što neki, koji ne mogu da se proslave na pametnijim stvarima vole od toga da prave nauku. Veruj mi, nadrugovao se sa alasima, "čuvenim čorbarima" sa raznih kotlića, pažljivo gledao šta rade a šta pričaju, pa se na kraju posle silnih degustacija mojih "šporetskih" čorbi lepo zapitao ko koga...jel'te.
Gotova ne postoji... Ali kad je neko skuva, onda je - gotova. :)
Dakle... tražilo se mesto gde se prodaje riblja čorba, koju je neko već skuvao ;)
 
Evo kako sam ja pravila riblju corbu, doduse u kotlicu, ali moze i ovako
U velikoj posudi (5-6l) kuvati 1 kg ribe dok riba ne ispliva na povrsinu i kad se ohladi ocistiti od kostiju. Supu u kojoj se riba kuvala sacuvati, trebace kasnije
U posudi u kojoj cete kuvati corbu na ulju proprziti sitno seckani crni luk (2-3 glavice) dok ne dobije zlatno zutu boju. Kad se to uprzi, dodati sitno seckani praziluk (2 kom), 2-3 rendane sargarepe, vegetu, 1 kasicicu aleve slatke paprike, 1 kasicicu aleve ljute paprike, biber i jedan fant za riblju corbu (prethodno razmutiti u hladnu vodu)
Dinstati na laganoj varti. U pocetku ne dodavati supu, jer ce povrce pustiti svoj sok. Kasnije moze.
Kad se to izdinsta, dodati ociscenu ribu i nastaviti dinstati, uz dodavanje supe, po malo, jedno 15-ak minuta.Zatim, naliti ostatak supe, dodati jos i 2 dcl belog vina i sacekati da provri. Kad provri kuvati jos nekih 45 min. Na kraju zaprziti sa 1-2 kasike brasna i kasicicom aleve paprike.

0vo mi deluje bas dobro....mslim da cu probati ovaj recept....u svakom slucaju hvala svima...:))))
 

Back
Top