Podrska za dijetu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Već si pojela kolače i čokoladu? pa to je za večeru. Šta ćeš posle da jedeš?



Šalu na stranu, drage moje dijetalke, ja sam prethodnih dana ovde bila prisutna, više onako prosipajući neku teoriju uz sendviče, kolače i čokoladu. Znala sam ja da to neće na dobro izaći, ali nije mi djavo dao mira.
Ali alarm se upalio tek kad sam jutros stala na vagu, a ono skoro 65 kg. Nekom to nije mnogo ali meni, sa mojih jedva 160 cm visine - jeste.
A još gore je sto sam jesenas bila doterala na stabilnih 62, a pred Novu godinu sam se čak opasno približila i svom cilju, a to je da prva cifra bude 5. I tako sam za nešto više od mesec dana upropastila višemesečni trud.
Tako da sam i ja od danas definitivno Jova (iz onog ajde Jovo na novo), zajedno sa Tarom.
Doručak šejk sa jogurtom (Dolcevita, držimo se zajedno protiv svih kritika), znam ja da se može i bez toga, ali neka ovaj put bude s tim, pa, što kaže Dolcevita, neću ga piti doveka.
Onda 2 sata joge. Ručak: belo meso sa povrćem. Ne valja što je u tom povrću preovladavao pirinač. Užina pomorandža, još jedna užina opet šejk sa jogurtom, a večera, ako budem mogla samo jogurt. Oće to sad biti previše jogurta. 7 i više deci?
A kupila sam i ovsene pahuljice da pravim one kašice o kojima ste onoliko pisale, i pšenicu da pravim pšenične klice, za bolje nokte, a dobre su i za jelo...
Samo da se još malo organizujem i napravim planove ... pa će to da bude uzivanje.
Јогурт је кисео и подстиче глад, поготово што га ти узимаш увече и то само јогурт.
Пошто је вече, а да ти се не лепе угљени хидрати директно у сало узми, рецимо, 100 до 150 грама сремског сира(самокис, ситни сир), ем засићује, им не изазива глад, ем је протеин. И то га једеш натенане, уз ТВ, читање, комп, или већ како хоћеш.
 
Јогурт је кисео и подстиче глад, поготово што га ти узимаш увече и то само јогурт.
Пошто је вече, а да ти се не лепе угљени хидрати директно у сало узми, рецимо, 100 до 150 грама сремског сира(самокис, ситни сир), ем засићује, им не изазива глад, ем је протеин. И то га једеш натенане, уз ТВ, читање, комп, или већ како хоћеш.

Poznavaoče, ti si moj idol. :cmok2: Baš sam danas kupila svež sremski sir! I volim ga. A da li bi mogla da umešam u njega npr. laneno seme ili susam?
Kupila 200 g susama, a onda nađem kupljeno isto toliko i zaboravljeno.

I da te pitam još za one pšenične klice. To sam ja pravila po nekom receptu, staviš u teglu, naliješ vodu, pa na tamno mesto. Sutradan promeniš vodu, pa još jedan dan na tamnom, a onda staviš na neku tacnu, pa na toplo i svetlo .... ti nisi pominjao tu teglu. Jel mu ta voda pomaže da brže proklija ili nema veze. Ako nema veze, što da se gnjavim. Ako ima - ću se gnjavim
 
Poznavaoče, ti si moj idol. :cmok2: Baš sam danas kupila svež sremski sir! I volim ga. A da li bi mogla da umešam u njega npr. laneno seme ili susam?
Kupila 200 g susama, a onda nađem kupljeno isto toliko i zaboravljeno.

I da te pitam još za one pšenične klice. To sam ja pravila po nekom receptu, staviš u teglu, naliješ vodu, pa na tamno mesto. Sutradan promeniš vodu, pa još jedan dan na tamnom, a onda staviš na neku tacnu, pa na toplo i svetlo .... ti nisi pominjao tu teglu. Jel mu ta voda pomaže da brže proklija ili nema veze. Ako nema veze, što da se gnjavim. Ako ima - ću se gnjavim
Можеш и семенке, једино их онда сажваћи.
Клице: Семенке једноставно у посуду са равним дном, у танком слоју,и прелијеш водом тек, тек да огрезну,
Оставиш на тамно(замисли да си засејала те семенке да из њих никну биљчице...Па у земљи је тамно зар не... Нису те семенке за соларијум.)и не дираш их док клица не нарасте око 1/3 до 1/2 дужине семнке.
На приближно 20 целзијуса, што је собна температура, то је 36 до 48 сати.
При том не мењај воду, ем је непотребно, ем компликујеш пос'о.
На крају само ставиш семенке у цедку и под млаз ХЛАДНЕ воде(не вруће да не убијеш виталност клице и не брини се неће вода испрати витамине и минерале из њих).
На крају помешај са клицама комадиће неког воћа, као што су јабуке, крушке, банане, ананас, а за јунаке и јунакиње могу и дуње, наравно некуване, тек да убију парадентозу.
Уз ово може и југурт.
 
Можеш и семенке, једино их онда сажваћи.
Клице: Семенке једноставно у посуду са равним дном, у танком слоју,и прелијеш водом тек, тек да огрезну,
Оставиш на тамно(замисли да си засејала те семенке да из њих никну биљчице...Па у земљи је тамно зар не... Нису те семенке за соларијум.)и не дираш их док клица не нарасте око 1/3 до 1/2 дужине семнке.
На приближно 20 целзијуса, што је собна температура, то је 36 до 48 сати.
При том не мењај воду, ем је непотребно, ем компликујеш пос'о.
На крају само ставиш семенке у цедку и под млаз ХЛАДНЕ воде(не вруће да не убијеш виталност клице и не брини се неће вода испрати витамине и минерале из њих).
На крају помешај са клицама комадиће неког воћа, као што су јабуке, крушке, банане, ананас, а за јунаке и јунакиње могу и дуње, наравно некуване, тек да убију парадентозу.
Уз ово може и југурт.

...ovo je bas zanimljivo i deluje ukusno...kad se pomesa sa vockama...
..probacu sigurno....jos ako moze da zameni dorucak ili veceru...:super:
 
@ Poznavalac stvari

Hvala od mene, ne daju da ti dam repku

Za sada sam popila čaj od nane. I to donet iz Tunisa. (Kao da je on nešto dručiji).
Pa ako izdržim ne moram ni da jedem sir. Meni je problem što kad počnem, ne znam da se zaustavim na malo. Ja jako kasno idem na spavanje oko 1 ili 2 h, pa mi je baš dugo da ne jedem od nekih 6-7 popodne do ujuturu
 
@ Poznavalac stvari

Hvala od mene, ne daju da ti dam repku

Za sada sam popila čaj od nane. I to donet iz Tunisa. (Kao da je on nešto dručiji).
Pa ako izdržim ne moram ni da jedem sir. Meni je problem što kad počnem, ne znam da se zaustavim na malo. Ja jako kasno idem na spavanje oko 1 ili 2 h, pa mi je baš dugo da ne jedem od nekih 6-7 popodne do ujuturu
Једи, не гладуј, јер онда кад се ,,провалиш", апсолутно ћеш претерати.
Иначе, нек ти последњи(не мислим оно баш последњи:sad2:) оброк буде протеински и жваћи сваки залогај дуго, да се мозак ,,превари" у количини унете хране. Тако се елиминише осећај глади, а и свакако је боље добро сажвакати храну.
 
...dobro jutro :D

...pijem svoj nes, standardno kao i uvek, razmisljam sta bi mogla da doruckujem,
i nista mi se ne jede....za pocetak cu da iscedim 1 limun i 2 mandarine...to mi
je pravo osvezenje za organizam...i dobra odbrana od virusa...
...nego ja u zadnje vreme nisam gladna uopste...a svidja mi se ta psenica, sa
bilo cim...nego jel bitno koja je..ima cini mi se 2-3 vrste...
 
Ja ušla u prodavnicu na merenje i tražila pšenicu... valjda je važno samo da je za ljudsku ishranu. Ista ona koja se kupuje za žito sa šlagom.
I izdržala sam sinoć sve po propisu. Sremski sir i 3 velike šolje različitih čajeva. Ali sedela sam i radila do 4 ujutru.
 
E, ja sam doručkovala onu ovsenu kašu o kojoj ste pričali. I stvarno je super. Onako kako je Zlotvor objašnjavala, malo ovsenih pahuljica, malo vode, u mikrotalasnu 3 minuta. Ja sam to ranije jela, tako što prelijem jogurtom ili mlekom i ostavim malo da odstoji... ali ovo prokuvano mu da potpuno novi izgled i ukus. Dodala sam samo malo cimeta, meda i mlevenih oraha, ali tek ću da isprobavam.
 
Danas sam propisno uprCkala stvar. :jede:
Jedva docekala da rucam taj seitan i bareno povrce, ali bljak... gadno je za medalju, a jos sam ga premazala senfom da mu ubije ukus. Ni povrce mi nije prijalo, malo sam brljala po njemu. Sto je najgore, mama pravila proju po receptu Gorice iz one radio-emisije ''Dizanje'' (ili ''Budjenje'', nikako da zapamtim). Ostavila meni parce. Gledam ja njega, gleda ono mene, uzmem noz, pa malo porubim... i sta da vam kazem... malo po malo i... smazem SVE! :rumenka: :eek:
Sad sta je, tu je... idemo dalje.
Probacu te klice i ovaj moj ''savetnik'' ih jede i to skoro sve proizvode od njih...
Bas sam htela da vas pitam da li se ta ovsena kasa kuva, nemam mikrotalasnu (i ne volEm je). :ceka:
 
Poslednja izmena:
Јогурт је кисео и подстиче глад, поготово што га ти узимаш увече и то само јогурт.
Пошто је вече, а да ти се не лепе угљени хидрати директно у сало узми, рецимо, 100 до 150 грама сремског сира(самокис, ситни сир), ем засићује, им не изазива глад, ем је протеин. И то га једеш натенане, уз ТВ, читање, комп, или већ како хоћеш.

Poznavalac,
zar jogurt ne spada u proteine? :rumenka:
 
Poznavalac,
zar jogurt ne spada u proteine? :rumenka:
Да спада, само сам то рекао у контексту тајминга(ебте, како претерана реч), тј не треба га конзумирати у касно послеподне или увече јер ће његова киселост подстаћи глад, па ће те посегнути за нечим слатким и готовим и непотребно се прејести.
Кад кажем готовим мислим на клопу која се брзо припрема а углавном спада под Амерички термин ,,ђубретина"(чипсови, крекери кондиторски производи, пецива, паштете итд), а снобови ће наручити готову храну на кућни праг.
Иначе пијте јогурт током дана када год вам душа иште!
 
Meni - predlog dr Feel Gooda
Doručak: 50 g ovsenih pahuljica, jogurt sa 1% mlečne masti
Užina: jabuka ili neko drugo voće
Ručak: 50 g crnog hleba, supa od povrća, 150 g belog pilećeg mesa pečenog na teflonu, bez masnoće. Pred serviranje, preliti kašikom maslinovog ulja (hladno ceđeno).
300 g salate prelivene jabukovim sirćetom. Čaša crnog vina.
Užina: jabuka ili neko drugo voće
Večera: salata i tunjevina
Uz sve ovo, u toku dana treba popiti najmanje 6 do 8 čaša vode.
Napomena: Uveče bi trebalo izbegavati ugljene hidrate, pa i voće, jer se višak hrane pretvara u masti, a ugljeni hidrati iz voća podižu nivo insulina. Večeru treba završiti dva sata pre odlaska na spavanje.

Promenite navike - 15 saveta:
1. Jedite pet obroka raznovrsne hrane (doručak, ručak, večera i dve užine).

2. Jedite živinsko meso bez kožice (ćuretinu, piletinu). Od ostalih vrsta mesa jedite teletinu, govedinu, posnu divljač, konjetinu. Najbolja riba je morska, a od rečnih riba samo nemasne (pastrmku, smuđ).

3. Jedite dva žumanca nedeljno, belance u nešto većoj količini.

4. Jedite obavezno raznovrsno voće i povrće (voće tokom dana samo do predvečerja).

5. Jedite hleb od ječmenog brašna, ovseni, raženi, kao i proizvode od integralnog brašna ili zamenu za hleb kao što su: integralni pirinač, pasta i krompir.

6. Jedite (ali promišljeno) slatkiše koje sadrže ječmeni slad (malteks) ili male količine voćnog šećera - fruktozu. Možete ih jesti tokom dana, a izbegavati uveče.

7. Koristite hladno ceđena ulja - laneno, suncokretovo, maslinovo i bundevino.

8. Pijte najmanje najmanje 2,5 l tečnosti: čaj, napitke bez veštačkih zaslađivača kao što su sok od ceđene pomorandže ili ceđenog voća u blenderu.

9. Unosite manje masne mlečne proizvode, mleko sa 1,6% mlečne masti ili jogurt sa 1% mlečne masti.

10. Popijte čašu do čašu i po crnog vina dnevno.

11. Izbegavajte da jedete ili da često uživate u masnoj hrani kao što su svinjetina i jagnjetina. Izbegavajte i suhomesnate proizvode.

12. Izbegavajte proste šećere ili da često uživate u prostim šećerima poput bombona, sladoleda i čokolade.

13. Izbegavajte hranu u kojoj se nalazi više od pola kafene kašičice soli (3 g).

14. Izbegavajte da jedete hleb od belog brašna.

15. Izbegavajte duvan i alkohol.
 
Doktor Feel Good odgovara

Autor: dr Saša Plećević Postavljeno: 04.04.2009

doktor-feel-good-odgovara
Da li je gubitak svakog kilograma zdrav?
Na pitanja odgovara doktor Feel Good
Nedavno sam držala dijetu i poprilično smršala. Da li sam sa izgubljenim kilogramima izgubila i zdravlje?
Marija, Novi Sad

Doktor Feel Good: Brze dijete često su pogrešne, a mogu dovesti i do mnogih poremećaja i bolesti. Takođe, mogu da ubrzaju proces starenja. Program Dr Feelgood preporučuje svima koji žele da izgube višak kilograma, a da pritom sačuvaju i unaprede svoje zdravlje, da slede zapovesti pravilne ishrane.
Na prvom mestu, ishrana mora da bude individualno određena. To se postiže pregledom i konsultacijama sa doktorom koji je specijalista za ishranu - nutricionista i drugim kompetentnim stručnjacima.
Već isprobane dijete pomoću kojih je neko iz vaše okoline uspeo da izgubi nekoliko kilograma, program dr Feelgood nikako ne preporučuje, jer kilograme možete izgubiti i biti zadovoljni svojim novim izgledom, ali vam organizam neće biti zahvalan na tome. Gubitak viška telesne mase ne znači i gubitak telesne masti. Režimom ishrane koji ne odgovara vašem organizmu gubite mišiće, tečnost, minerale, vitamine, oligoelemente, a procenat masti se povećava i to je ono što dovodi do bolesti i preranog starenja.
Program dr Feelgood preporučuje da optimalni nivo masti za žene koje se rekreativno bave sportom bude od 21 do 24% u odnosu na ukupnu težinu, a za muškarce od 14 do 17%.

Kontrolu procenta masti u organizmu možete obaviti u ustanovama koje su za to specijalizovane.
Samo pod stručnim nadzorom po pitanju ishrane i uz pravilnu fizičku aktivnost možete steći zdravo i nikad lepše telo, izbeći stres i biti dugo mladi.
Ponavljam, optimalni nivo masti kod žena je 21 - 24%, a kod muškaraca 14 - 17%.
Obavezna večera
Pitanje za Doktor Feel Gooda: Čula sam da je vrlo efikasna dijeta koja podrazumeva izbegavanje večernjih obroka. Kakav je vaš stav?
Radoznala, Beograd
.
Doktor Feel Good: Pravilan način ishrane podrazumeva pet obroka dnevno - tri glavna jela i dve užine. Dakle, večera je neizostavna, s tim što treba imati u vidu da se na spavanje ne odlazi najmanje dva sata nakon poslednjeg obroka. Između poslednje užine i večere treba da prođe oko dva sata. Koliko god je važno večerati, istovremeno je važno i voditi računa o tome šta će nam biti poslednji obrok u toku dana. Program Dr feelgood, podsećam, podrazumeva izbegavanje "četiri bele smrti": belo brašno, beli šećer, so i masnu hranu.
S druge strane, za večeru preporučuje unošenje posnih proteina (nemasno meso i manje masni mlečni proizvodi), salate (zelena, paradjaz, krastavac, brokoli, spanać, luk, peršun, kupus).
U večernjim časovima treba zaboraviti ugljene hidrate (hleb, testenine), ali i pojedine vrste povrća (kukuruz, boranija, grašak, šargarepa, krompir). Takođe, pogrešno je večeru zameniti voćem jer, ukoliko se ono konzumira u kasnim satima, prelazi u mast.

Primeri zdrave večere su:

1. kriška posnog sira i salata
2. jogurt sa 1% mm i salata
3. tunjevina na vodi i salata
4. tri kuvana belanceta, kriška posnog sira i salata
5. ćuretina ili piletina bez kožice i salata

Podrazumeva se da večera ne sme biti obilna, jer na taj način opterećujemo želudac. Umerene porcije nam pružaju sitost, a nivo šećera u krvi je konstantan. Ako se u toku poslepodnevnih časova bavite nekom fizičkom aktivnošću, ne zaboravite da uz večeru dodate i parče crnog hleba.
Mršavite uz masti
Pitanje za Doktor Feel gooda: Želim da oslabim, pa me zanima koje masti i u kojoj količini smem da unesem u organizam?

Doktor Feel Good: Dijete koje nalažu izbegavanje masti nisu dobre. Naime, treba izbegavati loše masti, a unositi dobre. Loše masti se nalaze u masnom mesu (svinjetina, jagnjetina, iznutrice, guščije i pačje meso, salame, čvarci), rečnim ribama (som, šaran), kao i u masnim mlečnim proizvodima.
Čak i morski plodovi mogu biti opasni jer su puni holesterola. Zato jedite posna mesa (ćuretina, piletina, posna divljač, konjsko meso, piletina bez kožice, govedina), posne mlečne proizvode, zdravu ribu (skuša, srdela, tunj, losos, pastrmka, štuka). Meso i ribu pripremajte na teflonu bez prženja, a po završetku prelijte ih zdravim, hladno ceđenim uljima (suncokretovo, maslinovo, susamovo, bundevino). Pravilna ishrana daje energiju, štiti od infekcija i bolesti, pomaže da jasno mislimo i održava telo u dobroj kondiciji.
 
Pričali smo svojevremeno ovde o dr Feel Goodu, kako je otkrio "rupu na saksiji", prodaje ono sto se odavno zna, ali čovek je napravio karijeru na tome.
Meni je on simpa. Nekako je sve to pojednostavio. Ovaj predlog jelovnika je jednostavan i jasan. I liči na one koje su neke moje drugarice dobile od nutricionista. I meni je taj sistem od pet obroka davao najbolje rezultate i najmanje sama se mučila. I ona pravila su jasna i jedonstavna.
A ja danas morala ranije da krenem pa nisam ručala kod kuće, pa sve nešto pila kafu, pila čaj, pa mi malo, a ni šejka u jogurtu mi se nije jeo, pa izađem s namerom da kupim neko grilovano povrće, pošto imam nekih gotovih jela u blizini, ali ko za inat ništa prihvatljivo za mene. I uzmem onda salatu sa kikirikijem. Malo narendane šargarepe i kupusa, u tragovima naseckana zelena paprika, list zelene salate i nekoliko zrna kikirikija. I sve to 140 dinara!
Ali šta ću kad nisam stigla da pripremim tako nešto kod kuće. Ali, moram da priznam da mi je prijala. Baš me je lepo osvežila
 
Jedite ovo, izbegavajte ono, pa kad cu ja da jedem ono sto volim? Verovatno nikad. Ja danas jela socivo i zelenu salatu, pa i za veceru isto to.
Kakva je to ovsena kasa o kojoj pricate i kad mogu da je jedem i uopste da li mogu da je jedem u UN dijeti. Vec se polako navikavam i sve manje mi je tesko.
Vi koji drzite UN:da li je obavezan hleb uz rucak
 
Filotea jeste obavezan je hleb uz rucak,svaka namirnica ima svoje svojstvo u toj dijeti..zato i treba da se jede sve kako je receno,koliko je receno,i kada je receno..ako se izostavi ovo i ono sve gubi smisao.
Ja sam danas pregurala vocni dan tako lagano,kao da nikada nisam ni drzala dijetu.Dve jabuke ujutro,jedna za rucak i jedna za veceru,2 kafe..to je bilo to..
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top