Kuvanje za samce

medved_bg

Elita
Poruka
15.540
Kada je domaćinstvo jednočlano ili dvočlano, kuvanje postaje prilično zamorno.
Ili oduzima previše vremena - ko da potroši dva sata za kuvanje jedne porcije nečega?
Ili se hrana previše baca - neka jela se ne mogu skuvati u tako maloj količini
Ili....

Rezultat može da bude prilično jednolična i nezdrava ishrana.

Elem, ja sam u goreopisanoj situaciji, a pritom kompletna kuhinjska neznalica, pa pitam zbog sebe, a sigurna sam da nas ima još u sličnom problemu.
(mamu ne smem da pitam, udariće je infarkt ako ja započnem razgovor o kuvanju :mrgreen: )

Recimo, koja bi jela mogla da se skuvaju na gro, pa da se podele u male porcije, zamrznu i podgrevaju (dokuvavaju) kad zatreba?
Ili, recepti nekih "brzih" jela?

:hvala:
 
Boranija, sladak kupus, kiseli kupus, podvarak, sarma, musake raznih vrsta, paprikas, gulas, supe, corbe, djuvec, veca kolicina pecenog mesa, pohovanog mesa i dr. Ima raznih jela koja se mogu napraviti u vecoj kolicini, podeliti u posude i zamrznuti ili ostaviti u frizideru na vise dana i uzimati po potrebi.
 
Zasto mislis da bi se majka sokirala da je pitas za savet ? Zar joj ne bi bilo drago da joj cerka pokazuje interesovanje za kulinarstvo pa da s tobom podeli znanje, recepte, pomogne ti ?

To je oblast gde mozete jedna drugoj biti od koristi i uzivati. Ona tebi pomogne da naucis nesto novo i potrebno, a sama se oseti vazna u tvom zivotu. Jedna od lepih dodirnih tacka za majku i cerku :).
 
Zasto mislis da bi se majka sokirala da je pitas za savet ? Zar joj ne bi bilo drago da joj cerka pokazuje interesovanje za kulinarstvo pa da s tobom podeli znanje, recepte, pomogne ti ?

To je oblast gde mozete jedna drugoj biti od koristi i uzivati. Ona tebi pomogne da naucis nesto novo i potrebno, a sama se oseti vazna u tvom zivotu. Jedna od lepih dodirnih tacka za majku i cerku :).

Opušteno, to je šala ;)
Na mom frižideru stoji magnetić sa natpisom "Kuhinja nije bila moja ideja, išla je uz stan" - moja nezainteresovanost za kuvanje je legendarna u porodici.
Kad bih je sad nazvala i s' neba pa u rebra pitala "Mama, a kako se pravi đuveč?", cenim da bi pala u nesvest :lol:

Btw, hvala na odgovorima.
Imala sam ideju da odvojim jedan dan vikenda za kuvanje nekoliko jela, potrpam u friz i da to bude za npr. narednu nedelju.

A kako mrznuti pohovano, tj. valja li to čemu kad se odmrzne i zagreje?
 
Opušteno, to je šala ;)
Na mom frižideru stoji magnetić sa natpisom "Kuhinja nije bila moja ideja, išla je uz stan" - moja nezainteresovanost za kuvanje je legendarna u porodici.

A kako mrznuti pohovano, tj. valja li to čemu kad se odmrzne i zagreje?

Ok :D. Dobar ti natpis na magneticu :lol:.

Volim da kuvam. Problem mi je stalno ratovanje sa vremenom, brdo drugih poslova koje treba zavrsiti i onda ne nadjem uvek dovoljno vremena i uzivanja (sto mislim da je potrebno da bi napravljeno bilo ukusno). Dobro spremljeno jelo smatram velikim uzivanjem i za kuvara i za degustatora :zjede:.

Kad ispohujes meso, mozes ga stavljati u neku ciniju ili na tacnu prekrivenu salvetom, da se ulje ocedi. Kada se prohladi, uzmes plastican posluzavnik (ako nemas mozes kupiti, nisu skupi, a koriste) i poredjas po njemu pohovano meso. Nakon toga, posluzavnik sa pohovanim stavis u zamrzivac (vodi racuna o velicini posluzavnika i prostora u zamrzivacu). Kad se pohovano smrzne, sklonis ga sa posluzavnika i stavis u cistu kesu, pa ponovo u zamrzivac. Svaki komad ce tako biti za sebe.

Vadis kolicinu po potrebi. Na pr. izvadis komad uvece, stavis u posudu, pa u frizider. Sutradan ga podgrejes u mikrotalasnoj (plasitcna posuda, preporucujem i poklopac zbog spricanja po mikrotalasnoj) ili stavi u pleh pa u rernu na nizu temp. ili malo kapni ulja u tavu, razmazi rukom ulje, operi ruke, stavi phovano, poklopi i na blazoj "vatri" podgrej na ringli uz okretanje mesa i kontrolisanje da ne zagori.

Nadam se da sam bila precizna i od koristi :D. Ako nisam - slobodno pitaj i za ovo i za drugo :).

Kad ovako detaljno opisujem proceduru, mislim da ti je jasno da li volim da kuvam, a narocito jedem :lol:.
 
Poslednja izmena:
Ја то радим овако: издинстам говедину (телетину још боље, или пилећи филе) са мало празилука. Зачиним само основно, а некад ни то и онда сваки дан правим прилог. Тога заиста има много: обарен карфиол, смрзнута златна мешавина, шпагети, кромпир, шампињони...
Дакле, кувам недељом за два - три, па и четири дана и не замрзавам. Сви ови прилози могу такође да се подгреју, а и комбинују. Једино кромпир не подгревам
 
a kako ces da peces ribu?

Оне паниране штапиће, пљескавице и сл. само ставиш на папир за печење или фолију (у плех наравно), па у рерну петнаестак минута.
Смрзнуте филете може овако: на парче ал. фолије према димензији филета ставиш филет, мало маслиновог уља, кришка лимуна, сецкани першун, бели лук. Затвориш фолију на горе да ништа не може да цури приликом печења, у плех, па у рерну двадесетак минута.
 
Ja sam isto bila u takvoj situaciji i nasla sam gomilu recepata na netu, trazila sam samo one za koje je dovoljno od 30-60 minuta za kompletnu pripremu i spremanje. Proguglaj malo, u zavisnosti od toga sta volis da jedes. Ja sam koristila neke zanimljive recepte sa belim mesom ili mlevenim i raznim povrcem i dodacima (sargarepa, paprika, pecurke, testenina, praziluk...)
Sad mi je cak zabavno da kuvam, a ranije sam bila kao ti, kuhinja je bila tu samo da skuvam kafu :)
 
@meda
pa pohovano meso je glupo zamrzavati vec ispeceno bar meni , mnogo bolje da ga uvaljas u smesu i tako zamrznes ,a onda samo isprzis pre jela , em je ukusnije mnogo ,svezije ,a i ne traje duze od 5-10 min ,jer se ne mora u sustini ni odmrzavati dugo nego se moze skoro odmah baciti na tiganj ...
a kod pohovanog sira recimo je i pozeljno da odstoji u zamrzivacu malo kada se uvalja u smesu , makar sat vremena pre przenja ,kako bi se bolje ispekao i kako se ne bi raspao i iscureo ....
 

Back
Top