Примирје или победа једанаестог Новембра 1918 године?

vujadin

Poznat
Poruka
9.689
Ово постављам као питање јер се негде слави као примирје а негде као победа, а у Србији се ни не слави. Зато ме интересује колико Срби данас знају о том примирју или победи? Па ако некога интересује нека слободно постави све што жели о томе рату и његовом крају.
 
1918. godine kapitulacijom Nemačke završen je Prvi svetski rat u kojem je učestvovalo 36 država. Život je izgubilo oko 10 miliona osoba. Bezuslovna kapitulacija, prema kojoj je Nemačka morala napustiti sve okupirane zemlje, potpisana je u železničkom vagonu u francuskom mjestu Compiegne.

Pobeda svakako za nas ali uz veliki broj žrtava oko 1/3 muškog stanovništva.
Inače smatra se jednom od najbržih i naveličanstvenijih mobilizacija na svetu.
Na okrajku sela su paljene velike logorske vatre i muškarci su se bez reči skupili oko njih i pošli u rat bez zvaničnog poziva.
To smatram ujedno jednom od poslednjih najhrabrijih Srpskih generacija.
 
vujadine prijatelju kakav si?
pazi,to je bilo samo prvo poluvreme...pazuza je trajala 20 god
a drugo poluvreme se zavrsilo 9.5.1945....bar u evropi
tako da,mislim,da nece vise biti meceva tog tipa...bar u evropi,na taj nacin

Hteo sam reći nešto i na tu temu ne bitno da li zaslužno ili ne,ali kada jednu kulturnu naciju zatvoriš ogradiš i oduzmeš joj dostojanstvo vrlo je logična pojava nekih Hitlera,Šešelja i td.
 
vujadine prijatelju kakav si?
pazi,to je bilo samo prvo poluvreme...pazuza je trajala 20 god
a drugo poluvreme se zavrsilo 9.5.1945....bar u evropi
tako da,mislim,da nece vise biti meceva tog tipa...bar u evropi,na taj nacin

Па још сам увек, Богу милом хвала, на овоме свету, видим да си тако и ти. Него нешто ми је Меркелка сумњива, као и Срби слави изгубљени рат. Ма каква Европа без Балкана, ко ће јој историју стварати? Нешто ту не штима прекјуче славили пад комунизма а данас пад три царевине, па како они мисле владати?
 
1918. godine kapitulacijom Nemačke završen je Prvi svetski rat u kojem je učestvovalo 36 država. Život je izgubilo oko 10 miliona osoba. Bezuslovna kapitulacija, prema kojoj je Nemačka morala napustiti sve okupirane zemlje, potpisana je u železničkom vagonu u francuskom mjestu Compiegne.

Pobeda svakako za nas ali uz veliki broj žrtava oko 1/3 muškog stanovništva.
Inače smatra se jednom od najbržih i naveličanstvenijih mobilizacija na svetu.
Na okrajku sela su paljene velike logorske vatre i muškarci su se bez reči skupili oko njih i pošli u rat bez zvaničnog poziva.
To smatram ujedno jednom od poslednjih najhrabrijih Srpskih generacija.

Јесте, али је Хитлер направио симболичну освету присиливши Француску да то исто учини и у истом вагону и Компиегну. Али да сада обадве државе прославише заједно пораз и победу, то можда има неки предзнак?
 
Јесте, али је Хитлер направио симболичну освету присиливши Француску да то исто учини и у истом вагону и Компиегну. Али да сада обадве државе прославише заједно пораз и победу, то можда има неки предзнак?

Pa to je bila i osveta za ono što im ke Napoleon uradio što je čak porušio odnosno preneo u svoju rezidenciju sve što bi mu se svidelo.
Mnoge Nemačke kulturne spomenike, tako da se udruženje umetnika Nemačke žalilo imperatoru na ovo ali bliski Napoleonov saradnik se postarao da ova informacija ne dođe do njega.
Francuska vojska se gostila po Nemačkoj,doduše nisu ubijali ali su eksploatisali,svako domaćinstvo je bilo dužno da francuske vojnike nahrani i napoji sa nekoliko litara vina na dan.
Ujedno su sve rezerve hrane,žita i ostalih stvari nosili sa sobom za potrebe vojske.
 
Pa to je bila i osveta za ono što im ke Napoleon uradio što je čak porušio odnosno preneo u svoju rezidenciju sve što bi mu se svidelo.
Mnoge Nemačke kulturne spomenike, tako da se udruženje umetnika Nemačke žalilo imperatoru na ovo ali bliski Napoleonov saradnik se postarao da ova informacija ne dođe do njega.
Francuska vojska se gostila po Nemačkoj,doduše nisu ubijali ali su eksploatisali,svako domaćinstvo je bilo dužno da francuske vojnike nahrani i napoji sa nekoliko litara vina na dan.
Ujedno su sve rezerve hrane,žita i ostalih stvari nosili sa sobom za potrebe vojske.
Sve je lepo do nekog trenutka, krene a onda se kao bumerang vrati, pa Rusi odsedeše par godina u Parizu jureći konobare da im BISTRO donesu piće i cupkajući Parižanke na kolenu. Posle je Pariz preplavljen dečicom plave kosice.
 
Sve je lepo do nekog trenutka, krene a onda se kao bumerang vrati, pa Rusi odsedeše par godina u Parizu jureći konobare da im BISTRO donesu piće i cupkajući Parižanke na kolenu. Posle je Pariz preplavljen dečicom plave kosice.

Па не мислиш ваљда да је бумеранг погодио и комунисте?
 
Pa to je bila i osveta za ono što im ke Napoleon uradio što je čak porušio odnosno preneo u svoju rezidenciju sve što bi mu se svidelo.
Mnoge Nemačke kulturne spomenike, tako da se udruženje umetnika Nemačke žalilo imperatoru na ovo ali bliski Napoleonov saradnik se postarao da ova informacija ne dođe do njega.
Francuska vojska se gostila po Nemačkoj,doduše nisu ubijali ali su eksploatisali,svako domaćinstvo je bilo dužno da francuske vojnike nahrani i napoji sa nekoliko litara vina na dan.
Ujedno su sve rezerve hrane,žita i ostalih stvari nosili sa sobom za potrebe vojske.

Значи ли то да су перфидни Албионци зато измислили Хаг, да се и њима не врати мило за драго?
 
Ово постављам као питање јер се негде слави као примирје а негде као победа, а у Србији се ни не слави. Зато ме интересује колико Срби данас знају о том примирју или победи? Па ако некога интересује нека слободно постави све што жели о томе рату и његовом крају.

Примирје је успостављено, у нади да ће опет завладати мир, међутим, због нерешених питања из Првог Светског Рата, настао је и други. Не видим шта би се ту требало славити, када смо имали доста жртава, једино можда да се установи Дан жртава Првог Светског рата, ето толико тек да их испоштујемо.
 
Ово постављам као питање јер се негде слави као примирје а негде као победа, а у Србији се ни не слави. Зато ме интересује колико Срби данас знају о том примирју или победи? Па ако некога интересује нека слободно постави све што жели о томе рату и његовом крају.

prekid vatre je potpisan izmedju nemacke, britanije i francuske ( srbija nije bila prisutna).turska, rusija su nestale, i austro-ugarska je nestala sluzbeno 31 oktobra, pa srbija nije imala ni mogucnosti da zavrsi formalno rat sa austro-ugarskom
 
Значи ли то да су перфидни Албионци зато измислили Хаг, да се и њима не врати мило за драго?

Па не знам али када су већ измислили тако нешто теба искористити то јер ту има пуно нерасветљених злочина на тлу Европе.
Опет Буш је повукао Клинтонов потпис да Амерички војници одговарају пред међународним судом правде.То је први такав случај у Америци.
Видећемо какав ће став сада нова администрација имати.
Рано је очекивати али можда у некој будућности дочекамо да видимо на клупи неке људе.

Успут зашто је Тито одбио ратну одштету од Немачке?Да ли због имовине Немаца у Војводини?
 
prekid vatre je potpisan izmedju nemacke, britanije i francuske ( srbija nije bila prisutna).turska, rusija su nestale, i austro-ugarska je nestala sluzbeno 31 oktobra, pa srbija nije imala ni mogucnosti da zavrsi formalno rat sa austro-ugarskom

Sve su zemlje potpisale pre ili posle potpisa velikih sila. Kongres Amerike nije hteo potpisati i zato su se Nemci mogli opet podignuti:
 
Па не знам али када су већ измислили тако нешто теба искористити то јер ту има пуно нерасветљених злочина на тлу Европе.
Опет Буш је повукао Клинтонов потпис да Амерички војници одговарају пред међународним судом правде.То је први такав случај у Америци.
Видећемо какав ће став сада нова администрација имати.
Рано је очекивати али можда у некој будућности дочекамо да видимо на клупи неке људе.

Успут зашто је Тито одбио ратну одштету од Немачке?Да ли због имовине Немаца у Војводини?


То све има своје зашто и зато, али зашто Србија не празнује 11 Новембар то ми није јасно.?
 
Можда што тај рат за Србију тада није био завршен,мислим касније је уследио пад.
Прво непотрбна интервенција у Црној Гори,КПЈ,Стаљин,устанак у Македонији,Хрватској,дакле почетак наше пропасти до дана данањег....

Ово нагађам,не разумем ни ја.
 
potpisale su mir na mirovnoj konferenciji 1919, u versaju, ali 1918 je bio samo poptpisan prekid vatre

Било је и сеператних потписивања. али то није важно. Важно је зашто Србија не означава прекид борби као и остали главни учесници, јер она није била само главни, него и најглавнији учесник по тешкоћама тога рата, и процентуално са највишим жртвама. Мислим да су сваке године долазиле делегације из Србије на обележавање тог догађајам али их ове године нисам приметио.
 
Можда што тај рат за Србију тада није био завршен,мислим касније је уследио пад.
Прво непотрбна интервенција у Црној Гори,КПЈ,Стаљин,устанак у Македонији,Хрватској,дакле почетак наше пропасти до дана данањег....

Ово нагађам,не разумем ни ја.

Можда се то све може повезивати на неки начин, али остаје чињеница да се тај дан у Србији не празнује као код Британаца и Француза.
 
Не бих да правим интриге али паде ми нешто на памет....
Као прво то би сви требали званично обележити у Сарајеву.
Можда тренутна ситуација,обележавањем рецимо таквог догађаја у Сарајеву би опет бацила акценат српски ентитет у Сарајеву.
Што се не би слагало са општом политиком тих сила према БиХ.
То би допринело новим медиским шпекулацијама и затезања односа између БиХ и републике Српске.
Па можда ипак по нечијој страној директиви ми то не обележавамо.
Мислим да сада ником од водећих не би одговарало да истакне српски удео у томе.
 
Не бих да правим интриге али паде ми нешто на памет....
Као прво то би сви требали званично обележити у Сарајеву.
Можда тренутна ситуација,обележавањем рецимо таквог догађаја у Сарајеву би опет бацила акценат српски ентитет у Сарајеву.
Што се не би слагало са општом политиком тих сила према БиХ.
То би допринело новим медиским шпекулацијама и затезања односа између БиХ и републике Српске.
Па можда ипак по нечијој страној директиви ми то не обележавамо.
Мислим да сада ником од водећих не би одговарало да истакне српски удео у томе.

Може и то. Само изгледа да Србија и данас плаћа за нешто што је учинио један Србин. По тој логици онда би Аустрија требала сносити Хитлерове последице а не Немачка, јер је он био Аустријанац. Да ли је могуће правити правду на тај начин?
 

Back
Top