hepatitis b i meningitis-vakcina???

čupka

Početnik
Poruka
9
U nekoliko časopisa sam pročitala da su obavezne vakcine od hepatitisa b i meningitisa. Ja imam dvoje dece,starije ima 7 godina,mlađe 2 i 8 meseci. Kada su dobijali vakcine koje su kod nas zakonski regulisane,niko nam u savetovališu nije napomenuo da su i ove potrebne,stoga me interesuje,da li su one zaista obavezne,ili to roditelji zahtevaju sami,a ako je tako da li postoji starosna granica da bi se primile,i koliko one koštaju,a pošto živim u unutrašnjosti gde mogu da se nađu,kod nas ih nema! Hvala
 
čupka:
U nekoliko časopisa sam pročitala da su obavezne vakcine od hepatitisa b i meningitisa. Ja imam dvoje dece,starije ima 7 godina,mlađe 2 i 8 meseci. Kada su dobijali vakcine koje su kod nas zakonski regulisane,niko nam u savetovališu nije napomenuo da su i ove potrebne,stoga me interesuje,da li su one zaista obavezne,ili to roditelji zahtevaju sami,a ako je tako da li postoji starosna granica da bi se primile,i koliko one koštaju,a pošto živim u unutrašnjosti gde mogu da se nađu,kod nas ih nema! Hvala

Daju se dva puta u životu (vakcinacija i revakcinacija), poželjno je da deca ne zadju u pubertet...Poželjne su (u svetu i obavezne)! Možete ih nabaviti u Institutu za imunologiju i virusologiju Torlak...
dipl.ph spec.
Pozz, dipl
 
Matilda:
Ako nije dobio tu vakcinu po preporuci doktora do sada-smatrajte da je nije primio....

Ovaj put pitam nevezano za devera(i dalje nemaju pojma šta mu je) interesuje me da li su vakcine bile obavezne-kao protiv boginja...[/quote]

Ne, ove vakcine u našoj zemlji nisu obavezne po (još uvek) važećem zakonu o zdravstvenoj zaštiti stanovništva. Mada mnogi u poslednje vreme, o svome trošku, na osnovu predloga pedijatara i epidemiologa kupuju i primaju ove vakcine...
pozz, dipl.ph.spec
 
maja mala mama:
Pa, sta da radimo da li da vakcinisemo decu ili...ajde, nek se oglasi neki pedijatar,ako ima takvih!?
Hvala!

Naravno, kao, farmaceut mogu reći da su vakcine apsolutno neškodljive, ali pošto je svako dete slučaj za sebe NEOPHODNO JE OBRATITI SE PRVO PEDIJATRU...Inače, na tržištu se mogu naći vakcine koje prodaje kako Torlak, tako i strane (nešto skuplje, ali i boljeg kvaliteta)
:!: NEOPHODNO JE PRVO OBRATITI SE PEDIJATRU
pozz, dipl. ph spec
 
Misljenja pedijatara sa kojima sam pricala su mahom podeljenja.Sve mi se cini da nekako sa rezervom prihvataju tu inovaciju u vakcinisanju.Ali,bez obzira na to ja cu svoje dete vakcinisati,jer uvek je bolje spreciti nego...
Poslednji put kod pedijatra,odgovor je bio:Ne bi bilo lose ali na vama je da odlucite...nije mi jasno da li ne mogu da uvedu i tu vakcinu u redovni kalendar vakcinacije zato sto je skupa ili sta je u pitanju.Posto je kako hocete,eto,ja hocu,mada da budem iskrena srce mi se cepa prilikom svake vakcine...i nikada joj ne prisustvujem!!!
 
maja mala mama:
Misljenja pedijatara sa kojima sam pricala su mahom podeljenja.Sve mi se cini da nekako sa rezervom prihvataju tu inovaciju u vakcinisanju.Ali,bez obzira na to ja cu svoje dete vakcinisati,jer uvek je bolje spreciti nego...
Poslednji put kod pedijatra,odgovor je bio:Ne bi bilo lose ali na vama je da odlucite...nije mi jasno da li ne mogu da uvedu i tu vakcinu u redovni kalendar vakcinacije zato sto je skupa ili sta je u pitanju.Posto je kako hocete,eto,ja hocu,mada da budem iskrena srce mi se cepa prilikom svake vakcine...i nikada joj ne prisustvujem!!!

Ako će Vas to smiriti reći ću Vam da je ona obavezna u zemljama EU i SAD, jer šteta i individualitet koji nastaje nakon meningokoknog encefalitisa mnogo više košta i porodicu i društvo od cene vakcine.... :roll:
Znači, ako su i pedijatri podeljeni, odluka je na roditelju, VAMA...
pozz, dipl.ph spec.
 

Back
Top