Uvrede!

Izvini, ako si se ako osetila uvredjenom mojim postom. Nisam imao nikakve namere, mozda je samo odabir rechi bio pogresan... Tek sada vidim da je moja poruka bila malo ostrog karaktera, ali veruj mi ne znam ni ja sam zasto sam tako odgovorio. Sve ono sto zelim je da nadjesh resenje za tvoj problem ili odgovor na tvoje pitanje, kako god.

Mozda bih bilo bolje da dash neki konkretan primer, pa da diskutujemo o tome. Konkretno ono sto sam ja procitoa je bilo "kako pretrpeti uvredu" i onda sam krenuo da razmatram svakakve mogucnosti govoreci da je to sirok spektar.

A na temu, rekao bih da covek egoista nikad nije zadovoljan... Jer mu sam egoizam ne da mira. Covek je zadovoljan i srecan samo kada postoji odredjeni mir u njemu.


P.S. Zbog cega mislish da je avatar zenskI?

Prihvatam izvinjenje i hvala na reakciji. :) I sama tako delujem ponekad, pa razumem. Ovom reakcijom si me uverio da nisi napaljeni klinac, kako sam pomislila isprva. Ja se izvinjavam zbog toga. Eto šta radi net komunikacija i loš odabir reči. :)
Što se egoizma tiče, mislim da ne mora nužno biti loš. On je dobra osobina, ako je pozitivan. Sad ne bih da definišem pojam, verovatno se pozitivno samoljublje drugačije zove, a ne egoizam, ali valjda mali broj ljudi koji ga ima stvara da ljudi uglavnom znaju za loše strane pojma. Mislim da onaj ko zbilja voli sebe, može da prihvati neuspehe i uspehe i da bude normalan i da vređa i povređuje samo kada mora, kada ga drugi nateraju svojim postupcima da ih spusti na zemlju. I samo tada, a nikako da nekoga vređate bez osnova. Dakle, ako nekome kažete nešto loše, a nije takav, onda to nije vređanje koje bi takva osoba sebi dozvolila, osim ako se oseća nemoćnim u trenutku. I verujem da bi se takva osoba izvinila, ako bi sebi dopustila takvu glupost. Ako kažete nekome da je loš, i jeste loš, ali mu to niko ne priznaje, pa misli da drugi ne vide, onda je to vrsta "vređanja" koja ima smisla, ako ta osoba želi da vas napravi budalama ili ugrozi.
Moj primer ... Uglavnom, osoba mi je sasvim iznebuha kazala šta misli o meni, a da me ni ne poznaje, i to na način od koga se meni krv sledila. Da cenim tu osobu, pala bih u tešku depresiju. Ovako, znam da je puna problema, neostvarena, mada želi sebe da ubedi da jeste jako ostvarena, ali sam ja nečim zasmetala. E sad, iznenadan napad na mene, teške reči, ne mogu da objasnim, pošto mislim da je zbilja ne ugrožavam. I nije bilo rasprava, postavila sam se prijateljski, pomagala toj osobi, ipak, dobila sam užasne reči. I ja sa tom osobom treba da se viđam i "radim". Mogu ja da se pravim da je sve ok. Ali želim da se sama sa sobom smirim i da je ne prezirem, da je ne mrzim, pošto osećam obe stvari. Želim da nemam potrebu da kažem toj osobi da je niko i ništa i da je šarena laža koju je stvorila oko sebe samo šarena laža, koja se brani time što je okružuju "podobni". Dakle, kako naći mir?
Avatar mi je ženski zbog boja i čini mi se da neka devojka, poput vile igra. Ostavlja utisak neke tinejdž devojčice, nežne dušice, pesnikinje.

Zar to nije usko povezano?

Ironija je kada ismevate nešto što prezirete. A sarkazam kada mrzite. Prezirati je kada nešto odbacujete i ne dotiče vas. Ironija je pozitivna, pošto na duhovit način odbacuje ono što je loše. A sarkazam je negativan, zato što govori o frustraciji onog koji je sarkastičan, on mrzi onoga nad kojim je sarkastičan, taj ga ugrožava nekako. Tako da sarkazam i ne mora čovek da shvati kao uvredu. On govori o slabosti onoga ko je sarkastičan. A ironiju, bogami, može. Ona je ismevanje sa mirom u duši onoga koji ismeva. On vam zbilja to misli i ne sekira se zbog toga, podsmeva vam se.
 
Poslednja izmena:
Dakle da bih pokazao sta sve moze da bude uvreda, evo dogadjaja svezeg...

Postavim na svim kanalima na nekoliko chat, irc sajtova pitanje koja je ovo pesma ili ko je izvodjac

"Malo nam je trebalo znaj,
samo malo, jos jedan san,
za nas bi procvetale ruze
da si docekala samo dan

Ptice bi nas pesmom budile znaj,
sunce bi nam obasjalo put,
za nasu srecu i za tebe draga
sacuvao sam ljubav svu
samo da si ostala tu

ali nisi zeljela to
ali nisi zeljela to

nikad te niko nece voljet ko ja
nikada.... "

Niko nije znao...ni na 25+, 35+ 45+ , ni na jednom kanalu krstarice, ni na drugim irc....
Samo jedan beogradjanin ....i onda krenuse da ga napadaju.
Mozda sam trebao da kazem da dok sam kucao tekst prvo su pokusavali da pogode, pa onda su poceli da pljuju i bljakuju i buuuuju....
Kad je beogradjanin pogodio , tj znao, onda su navalili da ga prozivaju kao dete bratstva i jedinstva, degenerika i slicno....

Uvrede ka njemu su jasne, uvrede ka njima mozda nisu vama jasne...
Samim mojim postojanjem cesto sam uvreda za druge ljude....
I kad ne progovorim, .....gest pristojnosti je takodje uvreda....
 
ironija i sarkazam su vrste humora koji se verbalno ispoljava, ono što nazivamo oštrim humorom. kad se ne barata apstrahovanjem i lucidnošću, teško da ti nedostaci mogu da se nadomeste nekim verbalnim odgovorom koji neće biti otvorena uvreda.
uvreda ima svoju definiciju, naravno, inače ne biste mogli nekoga da tužite za istu. problem uvrede je u moralnoj degradaciji ličnosti, odnosno osećanja obezvređivanja od strane onog koji vas vređa i to osećanje je isto kod svih....
 
Poslednja izmena:
Čovek se "kreće" (ekspanzijom svesti) ka onom stanju iz kojeg nikoga neće vredjati jer će voditi računa o onome što govori sa svojim sagovornicima. Neće imati potrebu da druge vredja jer će vladati njime ljubav i razumevanje - odsustvo pasija (sujete, ljutnje,...).
Istovremeno ga drugi ne mogu povredjivati svojim nastojanjima da ga povrede (omalovažavajući ga ...) jer iz tog novog stanja shvata ono čega oni nisu svesni, oni ne mogu obuzdati u sebi samima negativne pasije uma.
Ova tema je čisto religijska tema i ne može se razumeti bez onog saznanja kojeg nudi rteligijska suština.

Intelektualno nagadjanje o ovome je daleko od suštine jer biti intelektualno potkovan ne govori da smo i duhovno visoko-svesni.
 
Poslednja izmena:
duhovnost ne mora da bude samo ispoljavanje verskog ili religioznog osećanja.. luis je u pravu, uže gledano to je jedan od temelja učenja u svim religijama, ne uvrediti, povrediti.....nego, čudno mi je kako teče diskusija koju obično vode oni koji se izjašnjavaju kao religiozni, bolje reći - pripadnici verskih zajednica..
 
Poslednja izmena:
Luis tvrdi da duhovnost obezbedjuje ubijanje ega....jer sve ostalo sto je reko je bez veze u odnosu na ovu temu...
Iz njegovog izlaganja ja vidim da je on neko prosecnih shvatanja, jer nije nikad osetio ili primetio da su ljudi uvredjeni kad ucinis gest za koji smatraju da je human , ali da je glup....
Narocito kad je nesto posteno i casno u pitanju , ljudi svih uzrasta su itekako uvredjeni tvojim ponasanjem koje uopste nije ka njima usmereno , jer u svojim ocima ispadaju gadovi....

To ne menja stvar prema tebi, jer su sve manifestacije i posledice iste kao da si im rekao majmune...

Mogu vam ispricati najneverovatnije situacije gde vredjas ljude samo zato sto si u istoj prostoriji i zato sto znaju da ces biti dosledan i posten i da ces uraditi onako kako treba, a ostalima to ne odgovara jer su spremili sitan kompromis...(covek bi rekao , ako vec ne pljujem i ne ogovaram i ne ljutim se, sto se plase ili vredjaju zbog mene, sto ih uopste tangiram...ali nije tako...)
 
Luis tvrdi da duhovnost obezbedjuje ubijanje ega....jer sve ostalo sto je reko je bez veze u odnosu na ovu temu...
Iz njegovog izlaganja ja vidim da je on neko prosecnih shvatanja, jer nije nikad osetio ili primetio da su ljudi uvredjeni kad ucinis gest za koji smatraju da je human , ali da je glup....
Narocito kad je nesto posteno i casno u pitanju , ljudi svih uzrasta su itekako uvredjeni tvojim ponasanjem koje uopste nije ka njima usmereno , jer u svojim ocima ispadaju gadovi....

Zavisi, patak, kako se postavish. Naravno da ce se uvrediti jer u tim momentima se postavljash superiorno pred njima. I onda sledi sta sledi...

Duhovnost zaista obezbedjuje ubijanje ega, sopstveni primer mi je dokaz toga.

Da bih zaista uradio nesto "kako treba" morash sebe da zrtvujesh, a to zrtvovanje moze da se svodi i na to zrtvovanje ega ili sopstvene (licne) dobrobiti. Jednom kada premostish to, da kroz zrtvovanje zapravo dobijes onu pravu ljubav i zadovoljenje tad shvatash da si duhovno negde napredovao.

Onda te vishe ne zanima to sta ces biti u zivotu, gde ces raditi, s kim ces se druziti, koliko ces znati, koju ces skolu zavrsiti, kakvu ces zenu imati... jedino o cemu razmisljash je to da li ispravno radish pred Bogom. A "learning curve" tek onda sledi.
 
Ne razumem kako tvoje subjektivno kako treba moze da se podudari sa nevredjanjem onoga ko ima sujetu...pa nisi ti njega sa namerom vredjao vec se on sam uvredio....

Tvoje opravdanje, jer to je opravdanje pred sobom tu nista ne pomaze...
A ako krenes da snishodis raznim pojedincima i da izbegavas sopstvenu sustinu radi izbegavanja povredjivanja njihove sujete, ni to ne vidim kao dugotrajno i opste zdravo resenje....

Tvoj postupak je slican na neki nacin sa postupcima najvisih animalista, vodje copora...
Jer on takodje sebi kaze "Onda te vishe ne zanima to sta ces biti u zivotu, gde ces raditi, s kim ces se druziti, koliko ces znati, koju ces skolu zavrsiti, kakvu ces zenu imati... jedino o cemu razmisljash je to da li ispravno radish pred" ..... e tu ponekad kaze BOGOM misleci na svoje tumacenje (svako ima svoje tumacenje) a nekad i kaze pred sobom....

Uglavnom boga najmanje pominju oni koji najmanje cine za njega a po mome su najbolji tumaci bozijih zakona...Ili u prevodu izmedju svesnog razmisljajuceg vernika i vernika koji totalno ne razmislja ali je rodjen kao vernik kod vernika, uvek biram ovo drugo, ovom prvom ic ne verujem....

Posto si krenuo na ovu stranu , otkricu ti i zasto...
Zato sto je vernik koji razmislja obicno rob svoje psihologike i pod uticajem je jednog dominantnog shvatanja i sveta , a odvojeno od toga i religije....
Vrlo retko ces videti osobu koja je u prilici da dok je mala bude upoznata sa suprotnim shvatanjima i stavovima u religiji.
Ti suprotni stavivi su tumacenja istih reci, i tu dolazi do znacaja ono sto ja hocu da kazem...
Vernik je samo kopija vernika, kao i svaka istina sto je samo kopija istine, svako znanje kopija znanja....

Od celog tvog posta mi je najvise zasmetala rec "naravno da ce se uvrediti".....
Ovakav podsvesni ili svesni stav otkriva sustinskog nevernika......religijskog kanonika ali nevernika ili kako to svestena lica iz patrijarsije kazu "mogu da verujem sta hocu (treba) , ali ne i koliko hocu"
 
Ne razumem kako tvoje subjektivno kako treba moze da se podudari sa nevredjanjem onoga ko ima sujetu...pa nisi ti njega sa namerom vredjao vec se on sam uvredio....

Tvoje opravdanje, jer to je opravdanje pred sobom tu nista ne pomaze...
A ako krenes da snishodis raznim pojedincima i da izbegavas sopstvenu sustinu radi izbegavanja povredjivanja njihove sujete, ni to ne vidim kao dugotrajno i opste zdravo resenje....

Tvoj postupak je slican na neki nacin sa postupcima najvisih animalista, vodje copora...
Jer on takodje sebi kaze "Onda te vishe ne zanima to sta ces biti u zivotu, gde ces raditi, s kim ces se druziti, koliko ces znati, koju ces skolu zavrsiti, kakvu ces zenu imati... jedino o cemu razmisljash je to da li ispravno radish pred" ..... e tu ponekad kaze BOGOM misleci na svoje tumacenje (svako ima svoje tumacenje) a nekad i kaze pred sobom....

Uglavnom boga najmanje pominju oni koji najmanje cine za njega a po mome su najbolji tumaci bozijih zakona...Ili u prevodu izmedju svesnog razmisljajuceg vernika i vernika koji totalno ne razmislja ali je rodjen kao vernik kod vernika, uvek biram ovo drugo, ovom prvom ic ne verujem....

Posto si krenuo na ovu stranu , otkricu ti i zasto...
Zato sto je vernik koji razmislja obicno rob svoje psihologike i pod uticajem je jednog dominantnog shvatanja i sveta , a odvojeno od toga i religije....
Vrlo retko ces videti osobu koja je u prilici da dok je mala bude upoznata sa suprotnim shvatanjima i stavovima u religiji.
Ti suprotni stavivi su tumacenja istih reci, i tu dolazi do znacaja ono sto ja hocu da kazem...
Vernik je samo kopija vernika, kao i svaka istina sto je samo kopija istine, svako znanje kopija znanja....

Od celog tvog posta mi je najvise zasmetala rec "naravno da ce se uvrediti".....
Ovakav podsvesni ili svesni stav otkriva sustinskog nevernika......religijskog kanonika ali nevernika ili kako to svestena lica iz patrijarsije kazu "mogu da verujem sta hocu (treba) , ali ne i koliko hocu"

:) eh patak sad si totalno odlutao nekim desetim putem.

Pominjao si ponos i cast, a ja sam uzeo za primer da se javno izrazavanje ponosa i casti odrazava kroz neku vrstu arogancije. U takvim slucajevima, naravno da se ljudi "u okolini" mogu osetiti "ugrozenim" ili "uvrediti".

Ali nije bitno :). Od teme ti si odlutao u psihoanalizu moje licnosti. Mislim, ne znam sta se desilo sa tobom ali stvarno si postao u svim tvojim postovima da budes cinican.

Svaki tvoj mora da sadrzi osudjivanje nekog, tvoju neku psihoanalizu kako sta i zbog cega. Zasto patak? Pitash li se zasto?

Nisi jedini koji moze da uvidi neke stvari u drugoj osobi, ali s tim sto si to poceo da radish bez ikakvog prethodnog razmisljanja. Sta je uzrok toga, ostavicu tebi da razmislish ako zelish.

Sada, ne zelim da raspravljam o svojoj vernosti, jer ne zelim ni druge a ni sebe da ubedjujem u nesto cega sam savrseno svestan. Zasto se uopste truditi diskutovati o necemu kada ti dovodish u pitanje normalnost ili pak nenormalnost sagovornika.

Cak patak da i tvoja psihoanaliza govori potpunu istinu, tvoja mudrost u njoj sadrzi totalno neprimerno ponasanje. Ali, avaj, to si sam odabrao.
 
Poslednja izmena:
Nikad se nisam razumjela u duhovnost.To mi dođu ko španska sela.
Intelektualno naklapanje o samoj duhovnosti nije mnogo važno. Jedino važno je ko koliko ljubavi ima prema životu u celini - uključujući i sebe. Tvoje jednostavne reči koje kao da nose lepu smirenost naprosto kao da otkrivaju osobu koja uvažava sagovornika, voli da ga sasluša i oseća se dobro kada se i sagovornik pored nje oseća slobodnim, nesputanim. Takve osobine otkrivaju duhovno naprednu osobu.


kako teče diskusija koju obično vode oni koji se izjašnjavaju kao religiozni, bolje reći - pripadnici verskih zajednica..
Ja se vidim sledbenikom odredjene religije ali sebe ne vidim kao pripadnikom verske zajednice. Možda se čini da tu nema razlike za one koji na sve to gledaju spolja. Medjutim, kada se zaviri iznutra sagledava se poprilična razlika.
Po meni, biti religiozan znači nastojati podrobnije razumeti život i moći diskusovati po mnogim ako ne po svim životnim pitanjima (ili umeti slušati one koji podrobnije poznaju tematiku).
Pripadnika verske zajednice vidim kao nekog ko ne želi znati ništa izvan onoga što je prihvatio za ispravnim - takvih ima i u nauci i u ateizmu.

Luis tvrdi da duhovnost obezbedjuje ubijanje ega....jer sve ostalo sto je reko je bez veze u odnosu na ovu temu...
Iz njegovog izlaganja ja vidim da je on neko prosecnih shvatanja, jer nije nikad osetio ili primetio da su ljudi uvredjeni kad ucinis gest za koji smatraju da je human , ali da je glup....
Louis ne tvrdi da duhovnost obezbedjuje ubijanje ega budući da svi mi već jesmo duhovna bića. Ono što obezbedjuje da u pojedincu oslabljuju ego, sujeta i ostale umne pošasti jeste duhovni razvitak a to je ekspanzija kapaciteta ljubavi u nama samima. Jer, ljubav i nasladjivanje sa uvredama i omalovažavanjima drugih ne mogu zauzimati isti prostor - kada jedno ekspandira drugo se povlači.

Povećanje kapaciteta intelektualnog znanja ne utiče na povećanje ljubavi u nama. Ono češće služi da ojača naše negativne pasije a ne da ih oslabi a da na račun pošasti ojača ljubav u našim srcima.

Um ako je ne treniran i ako nije stavljen pod kontrolom uživa u razularenosti svojih pasija koje ne uvažavaju nikog i ništa pa čak ni svog vlasnika. One su kadre uništiti i samog vlasnika takvog uma da bi sebe održale i opstale. Zato se kaže da je um izuzetno dobar sluga ali veoma loš gospodar

To je razlog da uvek treba birati ljubav.
 
Poslednja izmena:
Hajde da pojasnim , nije mi jasna tvoja izjava da sve sto si napisao ima veze sa bilo cim drugim osim sa sputavanjem sopstvene, sopstvene egomanije...

Ali ti je post poceo kao pariranje da se tako ustvari resava problem pogodjene sujete kod drugoga, ali ja to ne vidim u izrecenom...
Nije mi jasno i dalje kako tvoje duhovno napredovanje dovodi do sprecavanja tudje povredjene sujete?
 
Znas kako, u konfliktu mozes da budes agresivan ili pasivan.

Agresivan si ukoliko prihvatis igru tog koji vredja, spustis se na nivo primitivne komunikacije i krenes da mu odgovaras. Iz sarkazma, ili pak ironije, kao suptilnim varijablama provokacija od kojih cak neke ne moraju ni da budu zlonamerne, subjektivnom obradom realnosti sagovornik dolazi do zakljucka da se radi o uvredama, i onda se prica nastavlja u negativnom smeru.

Pasivna, iz moje vizure pametnija opcija, je iskulirati ako se razgovor ne razvija u normalnom smeru.

i ASERTIVAN buraz, i ASERTIVAN

uostalom, ljudi imaju razlicite stilove komunikacije. to znaci da nema univerzalnog stila komunikacije koji bi odgovarao svima. sto je za jednog po pravilu za drugog nije. uvrede ponekad imaju pozitivan efekat i za jednu i za drugu stranu te su deo normalne komunikacije za neke ljude. za druge pak ocigledna sala koja lici na uvredu moze bit kobna.
 
Hajde da pojasnim , nije mi jasna tvoja izjava da sve sto si napisao ima veze sa bilo cim drugim osim sa sputavanjem sopstvene, sopstvene egomanije...

Ali ti je post poceo kao pariranje da se tako ustvari resava problem pogodjene sujete kod drugoga, ali ja to ne vidim u izrecenom...
Nije mi jasno i dalje kako tvoje duhovno napredovanje dovodi do sprecavanja tudje povredjene sujete?

Pa tesko je diskutovati o tome, jer mislim da si empirista :). Ali, recimo nesto kao "dobar primer".
 
Svako izrazavanje nepostovanja ili omalovazavanja prema zrtvi je kaznjivo. Taj akt je krivicno validan samo ako je smisao poruke direktno uperen na to da se necija cast okalja odnosno njegov socijalni ili eticki status minira. Odlucujuce je pri tom nacelo: „Dolus directus“ al i pored toga nije „Official delikt“ odnosno ne goni se po sluzbenoj duznosti. Nepristojnost ili netakticnost nije uvreda. Tako mi je u sjecanju definicija tog cina dok sam studirao KZ SFRJ-a. Ah ja, smatra se da je uvreda uspjesna samo ako je karakteristicna srz od zrtve i ukapirana.

Ko moze biti zrtva? Samo zivi ljudi? Grupa ljudi? Jedna profesija? Jedan narod?
Sve zavisi od okolnosti u kojima je rijec izgovorena, gest izrazen ili drugim aktom demonstrirano. U konkludentnim situacijama u kojima je „zrtva“ dobrovoljno usla najcesce nema akta uvrede. (Ko dobrovoljno sa Seseljom udje u politicku diskusiju pa posle tuzi da ga je ovaj uvrijedio...)

Ko vrijedja i sta je motiv? Slabost, oholost, osveta, ... Od davnina neiscrpna tema. Smatram da nema recepta kako reagovati na tu kapljicu zuci. Sve je zavisno od sijaseta okolnosti a najvise od kvaliteta uvrede. Znati uvrijediti je skola visoke umjetnosti. Nekoliko primjera:

Lijepi su vam zubi ima li ih i u bijelo boji?
Sve je danas moguce pa i vasa glupa pitanja.
Vama mogu sve dokazati jer nista ne razumijete
Rado bih se s vama duhovno duelirao steta sto ste nenaoruzani.
Slava vam je udarila u glavu, znala je gde je otpor najmanji.
Ne moze se iz takvog vola djavo iscerati
Imate takvu memoriju da pamtite i ono što nikad nijeste čuli.

Ova je ipak non plus..
Kad je g. 1726 Chevalier de Rohan iz izumirujuce plemicke loze upitao Voltair,-a koji je po redu u njegovoj lozi ovaj je odgovorio:
Ja u mojoj prvi a vi u vasoj potonji. (« Je commence mon nom, monsieur, vous finissez le vôtre »)

Zbog toga je od Chevalierovih ljudi popio batine i na kraju morao cak i u Bastille.
 
Poslednja izmena:
od otvorenog verbalnog napada ..preko raznih pogrdnih reci i naziva..pa do suptilnijih metoda..tipa sarkazma..ljudi vredjaju jedni druge..zasto?
zasto covek vredja coveka i da li neko nekog zaista moze uvrediti i proizvestiemocionalnu reakciju..ili taj uvredjeni neko "prima" uvredu i reaguje "uvredjeno"
ja mislim da je uvreda samo onda kada je kao takva i prihvacena..primljena...mislim takodje da covek moze i da odbije uvredu..da je ne prihvati..:think:

Mislim da nedovrsene licnosti i licnosti koje su iskompleksirane

kao i sa manjkom samopoudzdanja

kao i one koje su nezadovoljne sobom i svojim zivotom

a uz sve to su i ponosne

imaju potrebu da vredjaju druge :)
 
Posle sluzbenijeg monte krista, postaje jasnije da i po pravu istina nije najbitnija, a po meni odavno, jer za obican narod imam izjavu nista nije iznad ljubavi, sto znaci ako neko nesto voli (neku aktivnost, nesto da bude , necem da nalici) istina tu nije prijatelj ni onome ko je nudi a ni naravno toj osobi....

Jedino mi nije jasno pravo preceg, ako bi iskaz otkrivanja svalerke bio obescascujuci u nekoj sredini , da li to moze da bude argument da se taj deo sudjenja zatvara za javnost....
I kao motiv onda sigurno moze da se koristi kao olaksavajuca i mozda oslobadjajuca okolnost...

Tako isto i ovde, neko kaze TP cesto dolazi na temu , minira mi temu , obara mi teorije i vredja me iznosenjem nekih nebuloza na mojoj temi , time podriva moj socijalni status (ovde je to drasticnije recima) i ima upravo opisanu povredu zakona od strane mene....

Plus sto nisam siguran sta se sve tumaci po novom zakonu o medijima kao uvreda, a sta kao kleveta...

Ne bi ja bas da zanemarimo uticaj perfidnosti na egzekuciju vredjanja...
Moj primer je najblizi tome da ga svi tumace kao perfidnu potrebu da vredjam i spustam druge...od mnogih je tako tumacen ovde...
Ranije sam imao neke izlete u te vode , kad dodju lez i gej i ceo forum postane lezbejski...prosto bude neprijatno devojkama koje ne razmisljaju o bi...varijanti...ili ja budem ucaureni starac mladic zato sto nisam za bahanalije...
I onda krenem da smanjujem osvojeni prostor tih lezb i lezb ideja....jedno vreme sam bio skoro javno usamljen, ali sam preko pp primao podrsku , eto koliki je bio pritisak koji se javno izrazavao na forumu krstarice...
Sve je bilo prokur.vano.... samo se to kaze zenske strasti su bile toliko akumulirane da je bez obzira na muskarca to moralo da izvire iz njihovih tela ......

A onda se nekako smirilo, ili se povuklo na zenski kutak, ne znam vise....

Sad ne znam da li bih se trudio da umanjujem opseg rasprostiranja neke ideje, jer nije to do jednog faktora ni u nastanku ni u sabijanju, mada moze da se cisti prostor i sa jednim....
--------------------------------------------------
A argumentacije kad si u sukobu sa dominantnim idejama je nalik na mistike.
Oni iznose samo svoj podset izjava i floskula a sve ostalo se ignorise...i okrece u poznatom maniru...
Ako sputavas zensku seksualnost onda si tradicionalista i zenomrzac i slicno...patrijarhalac koji zeli zenu da bije u glavu kamenom i da mu zena pere noge...Nije postojao konstrukt postovanja partnera ako nije postovana seksualnost same zene (s tim da je seksualnost bila normirana kao sve i svasta).

U svako vreme ima slicnih potreba za ogranicenjima prostora ideja....
I sad ima isto....bar tri cetiri krupne i vrlo stetne...
S tim sto nisu reverzibilne kao "idi pro.k.urvaj se pa ces videti sta ti godi..."
--------------------------
Mislim da se ove ideje ipak guraju sa vrha i cak su i zakonski podrzane da mogu da se dvosmisleno povuku potezi zastite ako zatreba...

A sto se tice komunikacije, ako se to moze tako nazvati, ja bih pre to nazvao pricanjem bajke...
Jer ako ti politicka korektnost i civilizovan govor, pojacana paznja sta sve moze biti uvredljivo postanu kriterijumi sta izgovoriti, onda se pretvaras u sagovornika na kafi, nikako u diskutanta, i onda je forum , kao oblik komunikacionog kanala prevazidjen...

To bi i moglo da se desi vrlo brzo...

Bilo koji savremeni portal je blizi egomanijakalnom ili samo ego pojedincu...
To nije forum, to je date, poruke, mail, blog sajt...
Tu su bodovi, prva mesta u slikama u poseti bloga, nedeljno , dnevno , mesecno, tu su nagradice koje jos naglase tu prirodu i pomere znacaj i onih koji su u sredini .....
Opet ima prostora da se kroz blog iznesu neke svoje zapaljive i "uzvisene" ideje, samo sto ovo uzvisene mora biti protumaceno kao pitke drugima....uopste istina nije bitna vec filovanje floskuloidnim izrazima....lakse se pamti i citira i lozi....

Uvreda je sto pricamo o uvredi a nije se krenulo od pocetka, a to je da je to komunikacija i komunikacioni problem, samim tim vezan za komunikacionu strukturu i komunikacione norme...

Dobro mi smo krenuli sa druge strane , tj kao osecaj, ali osecanje isto ima svoje osobenosti, a one uopste nisu pomenute...
Nije pomenut ni osnovni trio, definicija, instrumentalizacija i normativizacija....
Tek da pokazem da ako jasno kazemo "nemas prava da se vredjas ako ti obara teoriju" ne da osoba ne pokazuje uvredu , vec uvreda i ne nastaje, ali nastaje ljutnja...Da , sad je mogla da nastane ljutnja iz koje moze da nastane uvreda (moja uvreda je obicno tako sto uzmem logicki zakljucak i pokazujem kako je dosledno nedosledan, apsurdan, ali to ljudi tumace kao da sam coveku rekao da je budala).
Striktno govoreci taj zakljucak se namece , ali ako ga i on vidi koj se dzavo jos drzi za prethodnu tezu....(sujeta nepobedivog)....

O svemu ovome ovde nije pisano, i onda sami ocenite temu na kom je nivou....
Kao da se pokusava doci do srzi , ali tako sto se trazi proizvoljna tetris figurica koja ce sve rascistiti u trenutku....
Meni to lici na trazenje idealne floskule, iz knjige mudrosti mudrih ljudi....
 
Lijepi su vam zubi ima li ih i u bijelo boji?
Sve je danas moguce pa i vasa glupa pitanja.
Vama mogu sve dokazati jer nista ne razumijete
Rado bih se s vama duhovno duelirao steta sto ste nenaoruzani.
Slava vam je udarila u glavu, znala je gde je otpor najmanji.
Ne moze se iz takvog vola djavo iscerati
Imate takvu memoriju da pamtite i ono što nikad nijeste čuli.

...prilazi meni neki lik na plazi i kaze "dje si tako pobeljela" a ja se cvarim mesec dana ... htela sam da ga ubijem :)
 
vidim da se tema lepo razvila i bez mog ucesca..vidim dosta odgovora i dosta neslaganja sto je i prirodno..ljudi su razliciti ali ljudi ko ljudi imaju iste potrebe..i one fizioloske i one psiholoske a vecina ralika se zapravo i zasniva na metodima koje neko upotrebljava da bi zadovoljio svoje osnovne psiholoske potrebe pa otud i naizgled velika razlicitost medju ljudima..

meni se takodje cini..uopsteno naravno da je u ljudima prisutna velika iskljucivost..pa i u slucaju uvreda vredjanja i tome slicno..ili vredjas ili te vredjaju..crno ili belo..iskljucivost kao posledica digitalnog binarnog razmisljanja..ili je 0 ili 1..a zivot je daleko od toga da se nalazi u jednom od ta dva stanja..vec je uvek negde izmedju..
izmedju neznanja i gluposti ne stoji znak jednakosti..mislim takodje da covek koji je spreman da brzo prizna..i sebi samom pa onda i drugima da jednostavno ne zna..je uvek u prednosti jer samo tad moze i da nauci..

e sad..pomenu neko ego i egoizam..ja odgovorno tvrdim da je ego covekov najveci neprijatelj..tera ga da cini raznorazne gluposti da ostaje u svom malom svetu i dize oko njega "kineski" zid..
cini mi se da ljudi cesto prave zabunu oko toga (prljava frojdovstina naravno) da je ego ..ja..ali nije..ego je samodefinicija..ego je ono sto mi mislimo i verujemo da smo mi..
sustinski..ego je ogranicavajuci faktor..i to od one najgore..samonametnute vrste..
mislim..i cak sam spreman da tvrdim..da je put ka znanju put kontra egu..put razdefinisanja sebe samog..ne mislim na zamenu jedne samodefinicije drugom..vec na odsustvo svake samodefinicije..tu jos uvek postoji sopstvenost..licni izraz..itd..ali je to vec...sloboda

p.s. ne secam se da je meni TP recimo ikad sabotirao temu:think:
 
Hajde da pojasnim , nije mi jasna tvoja izjava da sve sto si napisao ima veze sa bilo cim drugim osim sa sputavanjem sopstvene, sopstvene egomanije...

Ako to tako vidiš onda jeste tako. Na dužim stazama svima nama život pokazuje što je ispravnije. Zato sačekajmo...

Ali ti je post poceo kao pariranje da se tako ustvari resava problem pogodjene sujete kod drugoga, ali ja to ne vidim u izrecenom...
Nije mi jasno i dalje kako tvoje duhovno napredovanje dovodi do sprecavanja tudje povredjene sujete?

Duhovno napredovanje jedne osobe neće rešiti problem sujete ikoga iz njegovog okruženja (uslovno rečeno...) ali će duhovno razvijenija osoba - osoba sa proširenijim stanjem svesti (što znači i ljubavi) u skladu sa svojim stanjem svesti nastojati da druge iz svoje okoline uvažava a ne obrnuto. Nastojaće da u njima vidi veličanstvenost i lepotu. Ljude u kojima vidimo lepotu i uzvišenost sigurno nećemo vredjati, zar ne? Time postiže dvostruku pozitivnost...

Nažalost, nauka ne sagledava da su naše i najsitnije misli i reči podložne Zakonu (iako ne čovekovom zakonu). Mada, ako ćemo biti objektivniji setićemo se da noviji zakoni danas obuhvataju mnogo toga što ranije nisu. To znači da čovekova svest lagano ekspandira i uvidja da mnoge stvari koje su ranije smatrane i moralnim i normalnim danas su izuvan zakona. Nadam se da ovde nije neophodno navoditi primere.

Čovek kome je stalo da istionski uznapreduje potrudiće se da malo brže shvata neke stvari nego što to čini ljudska prosečnost.

Ono što nauka ne sagledava to je da duhovno visokorazvijene osobe u našoj okolini induktivno doprinose da svest raste i kod nas samih. Ovo možda može potkrepiti posleratni eksperiment na japanskim ostrvima pod naslovom "stotinu majmuna".

Temica je vlo interesantna, kao i mnoge druge, samo sem što nastojimo iznositi svoje vidjenje i razumevanje pokazujemo veoma malu ili nimalu spremnost da druge saslušamo.

Možda je dobro i ovde reći da su unutarnje pasije osobe najveća prepreka našem sagledavanju prave veličine i vrednosti života. To naprezanje pojedinca da ekspandira svoju ljubav (Svest) na račun ega, sujete, pohlepe, ljutnje... u religijama su sa pravom nazvali Svetim Ratom. Jer, podsetiću da, je Sveti Rat unutarnja "borba" pojedinca da nadvlada sopstvene slabosti a ne borba ili rat sa pojedincima iz okruženja, drugim neistomišljenicima, pripadnicima drugih partija, rasa, klasa, religija...
 
Poslednja izmena:

Back
Top