Dubak-za ili protiv?

V

vukika

Gost
U časopisu sa skoro pročitala sledeće..
"Kanada je prva zemlja koja je zabranila prodaju,reklamiranje i uvoz dubaka.U ovoj zemlji još od 1989.godine postoji preporuka od strane stručnjaka da se dubak ne koristi. Učestalost povređivanja mališana u njima je glavni razlog za ovu meru kanadskog ministarstva zdravlja. Povrede su nastajale najčešće zbog pada mališana u hodalicama niz stepenice. U periodu od 1990.do 2002.godine zabeleženo je 1.935 slučajeva povređivanja dece koja su bila u dubku."
U poslednje vreme i kod nas se mogu čuti saveti pedijatra da se dete ne stavlja u dubak....zato mi iskreno recite....da li to poštujete,ili da li ćete,u zavisnosti koliko vam je sada beba stara?? Ja imam dva deteta,koja su sada prerasla dubak,jedni ima 6,5 godina,drugo 2,5....ali sam ih stavljala kada su imali oko 8.meseci,i moram da kažem da nismo imali nikakvih posledica zbog toga. Mislim da bih to ponovo uradila,ako budem imala još dece. A vi????
 
Mislim da upotreba bilo kakvih "pomagala", pa i dubka, kada su u pitanju deca, uvek treba da podleze kontroli roditelja. Ako se deca povredjuju u dubku, to je zato sto roditelji misle da su na taj nacin sebi dali malo sobodnog vremena i ne obracaju paznju na decu!!! Dakle, po mom skromnom misljenju, nije dubak kriv, vec roditelji zbog svoje nepaznje. Deca zahtevaju stalnu paznju, a ne surogate tipa dubka, videa, racunara, itd...
Zakljucak: mislim da je dubak po funkciji OK sprava, ali uz nadzor. Mozda bi uz implementaciju savremenih tehnologija imucnijim rodteljima bilo moguce ponuditi Hi-Tech dubak koji umesto njih vodi racuna o njihovom detetu, koje oni naravno jako vole i zato mu onda i kupe takav dubak... Kako bi ga se resili i ne bi morali vise da prate sta se desava (eventualno kamera montirana na detetovu glavu prikazuje sliku na monitoru racunara, a iz mocnog Suround sistema zatresti umirujuca muzika kada nosac kamere pogodi ostar deo pokucstva)...
 
Hmmmm.... Da li su deca pala niz stepenice zbog dubka ili zato sto stepenice nisu bile zasticene?
Moje nisu imale dubak, ali od svih koje poznajem i koji su ga za svoju decu koristili, još nisam čula ni za jedan pad, prevrtanje ili bilo koju povredu.
Meni je logično da bebu uvek imam na oku, pa makar samo ležala na podu.
 
Pa sada, u Kanadi imaju kuce na sprat pa je pad niz stepenice nesto sto se moze desiti. Kod nas, obicna porodica je srecna ako sebi priusti stan, a tu stepenica nema.
Sto se tice nezgoda, desavale su se. Mladja je uspela da prevrne dubak sa 8 tockova. Kako, nemamo pojma. I starija i mladja su znale da propadnu kroz dubak i zavrse guzom na patosu. Ali, sve to nije nista strasno. Dete se brze opusti i prohoda uz pomoc dubka, tako da sam ja zaista za dubak. U svakom slucaju, decu ne treba ispustati iz vida. I ako nema dubka tu su prekidaci, uticnice, i jos mnogo toga sto ih moze mnogo ozbiljnije povrediti nego prevrtanje dubka.
 
Da, a mi smo svi sisali vesla.... Jadni ljudi koji u toj nerazvijenoj Kanadi, gde nikakve informacije nisu dostupne, nisu čuli za ogradice tj. vrata za stepenice, koje se, uzgred, postavljaju i u podnožju i na vrhu stepeništa. Stvarno mi ih je žao!
 
Moje prvo dete, zbog karlicnog porodjaja, ni jedan dan nije bilo u dubku....a imala sam i mnogo vremena tako da mi dubak ni sekund nije bio potreban. A kada sam i morala ponekad da je ostavim samu, stavljala sam je u kolica. Drugo dete je haos...ni sekund nije mirno...sa 6 i po meseci je pocela da trazi da hoda...za kolica ni da cuje. Pitanje je samo koliko ce jos smeti da bude u dubku....tacno je da je dubak rizican...beba ima 8 i po meseci a samo sto ga nije prevrnula....zamislite sta ce uraditi za mesec dana. Dubak je nuzno zlo. Koristim ga samo zato sto moram.
 
Ja sam moje dete pocela da stavljam u dubak vec u trecem mesecu,ali tako da visi,kao u kengur torbi.Nije mogao da dotakne nogama pod i sve sto je vise rastao,stavljala sam nesto ispod da se ne bi oslanjao na noge i kicmu.Tek pre neki dan,sad ima osam meseci,sam ga stavila normalno da sedi jer vec uveliko puzi i dize se sam u krevecu.Kukovi su mu super i zaista nisam imala nikakvih problema...
 
Mirjanadz:
Ja sam moje dete pocela da stavljam u dubak vec u trecem mesecu,ali tako da visi,kao u kengur torbi.Nije mogao da dotakne nogama pod i sve sto je vise rastao,stavljala sam nesto ispod da se ne bi oslanjao na noge i kicmu.Tek pre neki dan,sad ima osam meseci,sam ga stavila normalno da sedi jer vec uveliko puzi i dize se sam u krevecu.Kukovi su mu super i zaista nisam imala nikakvih problema...

Nemojte ih stavljati tak rano u dubak. Dete sa tri meseca je jos uvek sasvim malo. U dubak mozete staviti dete koje vec samostalno moze da sedne.
 

Back
Top