Moldavski predsjednik: Srbi su organizirali državni udar u Moldaviji

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Schutz

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.293
Moldavski predsjednik: Srbi su organizirali državni udar u kojem je spaljena naša skupština!


PREDSJEDNIK Moldavije Vladimir Voronjin izjavio je jučer da su nasilne proteste 7. travnja u glavnom gradu Kišinjevu i pokušaj državnog udara u toj zemlji organizirali rumunjska tajna policija i "devetoro građana Srbije". Oni su, optužuje ih Voronjin, odgovorni za demonstracije u kojima je poginulo dvoje ljudi, a na desetke ih je ozlijeđeno te je spaljena moldavska skupština, prenosi srpski Press.
"Imamo sve snimljeno i možemo identificirati sve zvijeri koje su napadale policiju. Uhitit ćemo ih i sudit ćemo im", rekao je Voronjin, šef Partije komunista Moldavije (PCM) koja je pobijedila na izborima 5. travnja, osvojivši gotovo 50 posto glasova.
Izvori bliski novoj moldavskoj vladi kažu da će tijekom današnjeg dana objaviti imena trojice uhićenika državljanina Srbije. Navode i da pripadaju srpskom "Otporu" te da su "svojevremeno rušili Slobodana Miloševića i organizirali prevrat u Ukrajini".
"U Moldaviji sveukupno nema devet Srba!"
List je uspio kontaktirati jednog Srbina kojega su snimile moldavske vlasti - Danka Ćosića, direktora nevladine organizacije "Prokoncept", angažirane za promatranje izbora u Moldaviji.
dankoCosic_prokocept_recOrg_v.jpg
"Pokazali su tu fotografiju o kojoj govori Voronjin. Ja sam na toj slici. Slikali su me ispred zgrade predsjedništva, s rukama u džepovima. Slikan sam odozgo, iz neke čudne perspektive... Nisam sudjelovao ni u kakvom nasilju! Sigurno je da onaj tko provodi nasilje ne drži ruke u džepovima! Jednostavno, kada su izbili neredi, kao što obično biva, svi smo potrčali van da vidimo što se događa i neko me je uslikao", kaže Ćosić dodajući: "U Moldaviji sveukupno nema devet Srba!".
"Nije moguće da je devet Srba organiziralo pobunu. Tamo smo samo bili ja i još jedan momak. Mi smo napustili Moldaviju. I bila je još jedna žena koja nije naša državljanka, ali je porijeklom iz Srbije pa smo je doživljavali kao našu. Mislim da je u pitanju opasno obmanjivanje javnosti... Tamo u Moldaviji je na djelu državni teror, uhićeno je 600 ljudi!", upozorava Ćosić. Dodaje da se služe istim metodama kao što su se ponašale i srpske vlasti za vrijeme najgorih nereda:
"Kada su protesti, na televiziji puste najbolje filmove, uhode i teroriziraju narod. Sve smo mi to već vidjeli devedesetih", kazao je Ćosić.
PCM je na vlasti od 2001. godine i ona je jedina eksplicitno komunistička stranka kojoj je to pošlo za rukom u republikama bivšeg SSSR-a, i to nakon deset godina vladavine stranaka desnice i centra.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top