Sanjao sam da sam leptir

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.564
Ja, Čuang-cu, sanjao sam da sam leptir, leptir koji leprša ovamo i onamo, sa željama i mislima što ih ima leptir. Znao sam samo to da sledim običaje koje sledi leptir i bio sam posve nesvestan svoje ljudske prirode. Odjednom sam se probudio i ležao u krevetu JA SAM. I sada više ne znam jesam li bio čovek koji je sanjao da je leptir, ili sam sada leptir koji sanja da je čovek.

Čuang-cu (369?-286? pre n.e.) kineski filozof

Zhuangzi-Butterfly-Dream.jpg


Osnovno idealisticko shvatanje do koga je dosla Zapadna filozofija ,kao realno najvece dostignuce covecje misli uopste, bilo je davno sadrzano ,kao intuicija, u kineskoj filozofiji.

Dakle pitanje glasi:

Da li ste covek ,koji je nocas sanjao leptira, ili ste leptir koji sanja da je covek ....i jos uvek sanja ?
 
Da,ja sam čovek koji je sanjao leptira.:)
Objašnjenje:
"Znao sam samo to da sledim običaje koje sledi leptir i bio sam posve nesvestan svoje ljudske prirode"... kaže Čuang-cu...ali ja sam suprotnost,ja sam čovek koji je svestan svoje ljudske prirode..dakle,to sam JA...
 
Zhuangzi-Butterfly-Dream.jpg


Osnovno idealisticko shvatanje do koga je dosla Zapadna filozofija ,kao realno najvece dostignuce covecje misli uopste, bilo je davno sadrzano ,kao intuicija, u kineskoj filozofiji.

Dakle pitanje glasi:

Da li ste covek ,koji je nocas sanjao leptira, ili ste leptir koji sanja da je covek ....i jos uvek sanja ?

Samo covek moze da sanja.Samo covek moze da ima snove, i samo covek moze da bira sta ce biti.Dakle odgovor je jasan.;)
 
Da,ja sam čovek koji je sanjao leptira.:)
Objašnjenje:
"Znao sam samo to da sledim običaje koje sledi leptir i bio sam posve nesvestan svoje ljudske prirode"... kaže Čuang-cu...ali ja sam suprotnost,ja sam čovek koji je svestan svoje ljudske prirode..dakle,to sam JA...
Cuang cu kaze da je za vreme sna sledio zelje i misli leptira a bio nesvestan ljudske prirode.

Isto tako ti sada sledis zelje i misli coveka potupno nesvesna svoje leptirske prirode. ;)

Samo covek moze da sanja.Samo covek moze da ima snove, i samo covek moze da bira sta ce biti.Dakle odgovor je jasan

Ovo nije tacno. Rem faza postoji i kod zivotinja.

Ovo sa leptirom je pesnicka metafora ,sa dubokom filozofskom porukom , ako bas hocete, umesto leptira stavite neku visu zivotinju ( neka bude plemenita zivotinja recimo jelen. z:lol:
 
Ovo nije tacno. Rem faza postoji i kod zivotinja.

Ovo sa leptirom je pesnicka metafora ,sa dubokom filozofskom porukom , ako bas hocete, umesto leptira stavite neku visu zivotinju ( neka bude plemenita zivotinja recimo jelen. z:lol:

Da, rem faza postoji i kod životinja.

"Ono što si ti, to ne možeš da vidiš; ono što vidiš, to je samo tvoja senka", rekao je Tagore.
ili
"Čovek uzima granice svojih predstava za granice celog sveta" (Šopenhauer).

Ali, sve je večno strujanje, bez oblika ili ideje, bez početka i kraja, beskrajno bogatstvo raznolikosti.
Biti u snu neko drugi ili nešto drugo (leptir, jelen) jeste mogućnost sabivstvovanja sa svim što postoji, čista spoznaja neopterećena predmetnošću.
Biće kao događaj?
Daoizam?




Btw, Kinezi i Japanci leptira smatraju simbolom sreće i spokojne radosti. Zato se na njihovim vazama, lepezama i odeći vrlo često, pored listova lotosa, bambusa i cveća, mogu naći motivi leptira. Ali u svakoj kulturi leptir je i simbol slobodnog uzleta duha, pojam nesputanosti, maštanje, pa i snevanje kao kratak i sladak beg od stvarnosti, spas od nedaća i udaraca sudbine (kome, recimo, teži Hamlet - „Spavati, možda sanjati“).
 
Borac za prava zivotinja
Ali, sve je večno strujanje, bez oblika ili ideje, bez početka i kraja, beskrajno bogatstvo raznolikosti.

Zanima me da li si bila ispirisana Bergsonovom filozofijom kada si ovo napisala, jer ovo je sasvim u duhu njegove filozofije ? Ako nisi, mislim da bi sigurno nasla veliku inspiraciju u tom filozofu.
Potpuno tacno . Jedini nacin da se priblizimo sustini stvari jeste da napustimo "kinematografski mehanizam nase inteligencije" koji ucvrsuje stvarnost u vidu opazaja i spoznamo "maglinastu resu" koja opazaje okruzuje, a koja je kretanje ,fluid , intuicija trajanja.
 
....snovi o letenju su mi bili omiljeni snovi...kuda sam sve bila i sta sam sve videla iz pticje perspektive...bilo mi zao kad se probudim... a bilo je toliko stvarno da sam se u snu pitala zasto ne bih mogla i na javi da letim...ja mislim da je taj kinez bio fasciniran tim snom pa je zato postavio to pitanje :)
 
uh, što bih volela da sam pametna pa da mogu tačno da razumem šta je duboka filozofska poruka - bez ironije ..
ja mislim da je taj kinez bio fasciniran tim snom pa je zato postavio to pitanje
Ne mogu da verujem da vam izimice pravac misljenja ka kome vode ovi drevni stihovi.

ZIVOT JE SAN !

Recimo kada bi neko poceo sada da tvrdi da on ustvari sanja i da smo svi mi likovi iz njegovog sna, ne postoji nacin na koji mozemo da ga uverimo u suprotno.
Tvrdnju nekog ko bi to izjavio niti naukom niti filozofijom ne mozemo da oborimo. To je stav takozvanog Prakticnog egoizma ili Solipsizma.
Sreca je sto se sa tim stavom nikada ne susrecemo jer njega ,kao cvrsto ubedjenje, mozemo sresti samo u ludnici.

Ovo vam govorim stoga da budete svesni da na pitanje da li je zivot san ili ne ? Nema odgovora.

Zato su ovi Cuang Ceovi stihovi toliko mocni ,kroz sve ove milenijume.
 
Ne bih rekao da bi se Jung slozio sa tobom kada je nesvesno i tumacenje snova u pitanju.
Onaj entitet koji rezira snove sigurno je blizi sopstvu od nase budne individualne svesti.

On i ne mora da se slozi.Kao ni ti,niti bilo ko drugi.Da se svi slazu u misljenju cemu rasprava i poniranje u filozofske dubine?
Taj entitet nije izvan nas i nije blizi sopstvu od individualne svesti,osim ako ista ta svest tako ne zeli.

Ne mogu da verujem da vam izimice pravac misljenja ka kome vode ovi drevni stihovi.

ZIVOT JE SAN !

Recimo kada bi neko poceo sada da tvrdi da on ustvari sanja i da smo svi mi likovi iz njegovog sna, ne postoji nacin na koji mozemo da ga uverimo u suprotno.
Tvrdnju nekog ko bi to izjavio niti naukom niti filozofijom ne mozemo da oborimo. To je stav takozvanog Prakticnog egoizma ili Solipsizma.
Sreca je sto se sa tim stavom nikada ne susrecemo jer njega ,kao cvrsto ubedjenje, mozemo sresti samo u ludnici.

Ovo vam govorim stoga da budete svesni da na pitanje da li je zivot san ili ne ? Nema odgovora.

Zato su ovi Cuang Ceovi stihovi toliko mocni ,kroz sve ove milenijume.

Sta je realnost? Ono sto mi svescu tako prihvatimo...namerno nisam rekla culima,jer su ona samo "senzori" za registrovanje sveta oko nas.Za prikupljanje informacija.One se obradjuju na nivou nesvesnog,kao i na nivou svesnog.Oba dela licnosti imaju i svoju ulogu i svoju vaznost.Problem nastaje kada jedan od ta dva dela izgubi svoju funkciju,ili nadjaca jedan deo licnosti.

U filozofskom smislu mi mozemo postaviti pitanje da li je zivot san ili ne i samo u filozofskom smislu on moze biti bez odgovora.
 
TTTT
Sta je realnost? Ono sto mi svescu tako prihvatimo...namerno nisam rekla culima,jer su ona samo "senzori" za registrovanje sveta oko nas.

Ovde si "svet oko nas" uzela kao aksiom. Predpostavka koja se uzima kao istinita bez prethodne provere istinitosti.
Ovi Cuang ceovi stihovi dovode u pitanje upravo istinitost tog aksioma i time napustaju oblast nauke pa i psihologije koje od tog akisoma polaze.

Dakle nema nikakvog "sveta oko nas" vec samo ima subjektivnog odraza nepoznatog X oko nas ili odraza nesaznatljive transcendentne stvari po sebi. Dok njoj samoj ne mozemo dodati nikakav atribut. Ni prostorne kvantitete ni culne kvalitete.

ps. Pogledaj teme "primarni i sekundarni kvaliteti" i "korelativnost subjekta i objekta" ako ti sve ovo nije vec poznato.
 
Ne mogu da verujem da vam izimice pravac misljenja ka kome vode ovi drevni stihovi.

ZIVOT JE SAN !

Recimo kada bi neko poceo sada da tvrdi da on ustvari sanja i da smo svi mi likovi iz njegovog sna, ne postoji nacin na koji mozemo da ga uverimo u suprotno.
Tvrdnju nekog ko bi to izjavio niti naukom niti filozofijom ne mozemo da oborimo. To je stav takozvanog Prakticnog egoizma ili Solipsizma.
Sreca je sto se sa tim stavom nikada ne susrecemo jer njega ,kao cvrsto ubedjenje, mozemo sresti samo u ludnici.

Ovo vam govorim stoga da budete svesni da na pitanje da li je zivot san ili ne ? Nema odgovora.

Zato su ovi Cuang Ceovi stihovi toliko mocni ,kroz sve ove milenijume.

"Šta je život? Mahnitanje.
Šta je život? Pusti snovi,
prazna senka što nas ovi.
O, malen dar nam je dat,
jer sav život - to je san,
a san su i sami snovi."

Pedro Kalderon de la Barka, XVII vek

Ako je "život san", onda smo i mi, naravno, snovi. To bi značilo da ne samo da, osim što ne postoji objektivna realnost, ne postoji ni objektivna istina ... Ali - da li je i koliko tada bitna i subjektivna istina?
Ime filozofskog pravca ("praktični egoizam") upućuje na zaključak da je čovek koji veruje da je sve oko njega san, ubeđen da sve polazi od njega, tj. da je on jedini "pravi", i da sva "realnost" dolazi samo od njega.... ali, zar takav logično ne dovodi u pitanje i objektivno postojanje njega samog? I u tom slučaju - ako je i on san, ni njegovi snovi, njegova "istina", njegov doživljaj, ne postoje? Ne postoji ništa? Ali, ko onda sanja? Ili to uopšte nije važno, nego je važan doživljaj - koji nije podložan ničemu (ni vremenu, ni prostoru), nego je samo deo Haosa koji je i sam - san? San u snu.

Jesam li mnogo zakomplikovala?
 
To je teorija da mi s_ a_ d_ r_ z_ i_ m_ o leptira (zivotinjsko) u sebi, sto ne znaci da smo zivotinje, i kutija sibica sadrzi sibice, pa ona sama nije sibica nego kresivo i kutija. Veoma je bitna analogija izmedju leptira i sna. To je analogija po suprotnosti: u snu je covek nepovrediv, cak i ako d_ o_ z_ i_ v_ i povredu. Leptir je nesto jako povredivo. Ranjivo. Simbol ranjivosti moze verovatno biti u snu.
 
Da bi se razumeo pomenuti san "bivanja leptirom" ili bilo koji drugi neophodno je razumeti pravu prirodu snova kao i svrhu smisao i cilj samog života. Bez toga badava citiranja svih filozofa i psihologa ili psihijatara.
Leptir je biće koje je doživelo transformaciju iz odbojne gusenice u slobodnog i prelepog leptira pa je navedenom snevaču i rečeno da je doživeo važni i neophodnu duhovnu transformaciju - skok svesti - postizanje većeg stepena duhovne slobode (manje predrasuda).
Naravno, da li će neko shvatati snove pravom realnošću a ovostranu realnost snovima stvara je stanja svesti same osobe i dubine njegove spoznaje života.
Ako je navedeni snevač izrekao svoju nedoumicu onda on i nije razmeo mnogo od života. Ali, ako je to bio njegov način da iznese istinu a da ne bude napadan zbog "nasrtaja" na ukorenjeno razumevanje života onda je bio podalje odmakao u svojoj svesti.
Snovi su prava blagodet onome ko im želi bar malo posvetiti pažnju. Oni mogu više poučiti osobu od svih ovozemaljskih knjiga.
Ko je spreman prekoračiti crtu svojih predrasuda, pitanje je sad?
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta je "hteto" sa ovom bojom slova koju 17ti koristi kada ispoljava neku ljutnju. Da li da iskritikuje moje tumacenje Cuang-cu--ove izjave, da me predstavi kao veceg laika a menjeg strucnjaka za psihologiju od njega, ili da pokusa da podmetne nesto tako sto bi izjasnjavanje Cuang-cu--a o svojoj filozofiji shvatio ne kao koristenje metafora, nego kao prepricavanje sna, koji se sasvim slucajno nasao u nekoj Cuang-cu--ovoj knjigi o snovima..._ (sarkazam)_ Ne znam sta je hteto, a poonako dosta me zanima... ?

Sto se snova tice, nenaucno je pokusavati da se u tumacenjusna koji je sanjala neka licnost koristi "univerzalna" (sto u prevodu znaci "vrlo moguca") simbolika a ne poznavanje te licnosti. Ukoliko se dovoljno ne poznaje covek, ne moze se reci sta mu u snu znaci cvet, a sta leptir.

"Vrlo moguce" nije dovoljno da se shvati kao naucno dokazano.
 
Poslednja izmena:
TTTT


Ovde si "svet oko nas" uzela kao aksiom. Predpostavka koja se uzima kao istinita bez prethodne provere istinitosti.
Ovi Cuang ceovi stihovi dovode u pitanje upravo istinitost tog aksioma i time napustaju oblast nauke pa i psihologije koje od tog akisoma polaze.

Dakle nema nikakvog "sveta oko nas" vec samo ima subjektivnog odraza nepoznatog X oko nas ili odraza nesaznatljive transcendentne stvari po sebi. Dok njoj samoj ne mozemo dodati nikakav atribut. Ni prostorne kvantitete ni culne kvalitete.

ps. Pogledaj teme "primarni i sekundarni kvaliteti" i "korelativnost subjekta i objekta" ako ti sve ovo nije vec poznato.

Pogledacu teme,ali ukoliko nema sveta oko nas,vec samo subjektivni odraz nepoznatog X kome se ne mogu dodati nikakvi atributi,ni prostorni ,ni culni,tj. ukoliko je u pitanju nesaznatljiva stvar,onda se postavlja pitanje bitnosti toga za nas.
"Objektivna stvarnost" je uvek subjektivno dozivljena.Ili "objektivna stvarnost" nema vaznosti dok ne dobije posmatraca te stvarnosti.
 
Pogledacu teme,ali ukoliko nema sveta oko nas,vec samo subjektivni odraz nepoznatog X kome se ne mogu dodati nikakvi atributi,ni prostorni ,ni culni,tj. ukoliko je u pitanju nesaznatljiva stvar,onda se postavlja pitanje bitnosti toga za nas.
"Objektivna stvarnost" je uvek subjektivno dozivljena.Ili "objektivna stvarnost" nema vaznosti dok ne dobije posmatraca te stvarnosti.
Zavisi sta smatras pod vaznoscu. Najvece otkrice i tkz. "kopernikanski obrt" u filozofiji desio se kada je zahvaljujuci Kantu doslo do razdvajanja stvarnosti na pojavu i stvar po sebi. Pojava je tako postala ono sto opazamo ,Stvar po sebi je postala nepoznato x.

Od tada je zadatak filozofije bio prepustiti pojavu naucnicima a pribliziti se Stvari po sebi ,koliko je to ljudskom razumu uopste moguce. A svaki napredak na tom polju dovodi nas blize sustini sveta i zivota sto je itekako vazno, najvaznije sto moze biti.
 

Back
Top