Koliko je Srba pobijeno u Jasenovcu?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
8.488
KOLIKO JE SRBA POBIJENO U JASENOVCU?

Potpredsednik SNS juče je posetio i Jasenovac, najveći srpski „grad pod zemljom“. Tom prilikom se poklonio žrtvama najvećeg logora na Balkanu iz Drugog svetskog rata i poljubio spomen-ploču. Izlazeći iz memorijalnog centra, bio je ljut kao ris zbog šahovnice na ulazu u muzej, kao i zbog toga što je kustos muzeja navela Tuđmanovu brojku od 45.000 stradalih u Jasenovcu. Na to je reagovao Vučić, rečima: „Je l’ ti to Tuđman rekao?!“ i demonstrativno napustio prostoriju.
- Imajući u vidu razmere zločina, nadao sam se nečem monumentalnijem. U tom logoru je 24 Vučića pobijeno, a na spisku imena nema nijednog. Moj otac je preživeo samo zato što je bio u stomaku majke, koju su proterali u Srbiju, dok su ostale pobili. Nadam se da se ovakvi zločini nikad više neće ponoviti - rekao je Vučić obraćajući se hrvatskim novinarima koji su ga sačekali na izlazu iz Memorijalnog centra Jasenovac.
Nešto kasnije, kad je prva grupa novinara ušla u restoran benzinske pumpe, a pre nego što su naručili piće, nervozni konobar je, videvši beogradske tablice, kratko prozborio: „Kako bih vas sve zapalio!“
 
KNIN - Zamenik predsednika SNS Aleksandar Vučić nastavio je juče posetu Srbima na području Knina, Dalmatinske Zagore i Like. Uprkos pretnjama kojima su bili izloženi, lokalni Srbi rado su primali Vučića u svoje kuće i s njim razgovarali o problemima koji ih muče.

Stanje koje je delegacija SNS zatekla u srpskim selima umnogome se razlikuje od onog što tvrdi predsednik SDSS Milorad Pupovac - da su uslovi za život Srba u Hrvatskoj podnošljivi. U svakom srpskom selu koje su „naprednjaci“ posetili bar 50 kuća nije obnovljeno, a nema vode, struje... Povratnike u ova sela mahom čine starije osobe koje žive od skromnih penzija, dok su mladi ljudi prava retkost. Što reče jedna starica iz mesta Dobropolje: „Nije, sinko, ovo Dobropolje, već Mrtvopolje“.
Vučićeva poseta Srbima izazvala je i veliku pažnju hrvatskih novinara, a najviše ih je zanimalo da li je potpredsednik SNS upoznat sa, kako su rekli, masakrom u hrvatskom selu Škabrnja, gde je, prema njihovim rečima, pobijeno 80 meštana.

- Čuo sam za to pre neki dan, kao što sam čuo i da je iz Kninske Krajine proterano preko 400.000 ljudi u operaciji „Oluja“, a vi to ne spominjete. O kakvom životu vi ovde govorite kad dve osnovne škole u Kninu imaju nazive „Franjo Tuđman“ i Škola Domovinskog rata. Od koga ste vi to oslobodili Knin kad je u njemu pre rata prema vašim popisima živelo 90 odsto Srba? - pitao je Vučić hrvatske novinare.

Za vreme posete Smokoviću, selu u opštini Zadar, novinar HRT je na ruševinama srpske crkve upitao Vučića da li je emotivno vezan za ove krajeve, koji su, kako je rekao, 1995. oslobođeni. Vučić mu je odgovorio da je svako emotivno vezan za određene događaje, „a to kako su ovi krajevi oslobođeni, najbolje potvrđuju ove spaljene i porušene kuće“.

- Srbija ih nije spalila niti porušila. Ne plašim se što sam ovde, jer sam hrabar čovek, mada mislim da je bila potrebna mnogo veća hrabrost za rušenje tuđih kuća - rekao je Vučić. On je ponovio da nije došao u nekadašnju RSK da osniva ogranak SNS, nego da čuje šta su potrebe i muke srpskog stanovništva. Lokalni Srbi su mu, između ostalog, preneli da nemaju problema s Hrvatima starosedeocima, već s onima koji su doseljeni iz BiH, posebno iz Kaknja.
- Milorad Pupovac pravi razdor između Srba i Hrvata. Najveći problem ovde je nezaposlenost, kao i naša nesloga. Kad dođe nešto iz Srbije, traktor, posteljina ili slično, ne možemo da se dogovorimo oko podele. Eno, jedan jorgan još stoji u magacinu jer još nije odlučeno kome ćemo ga dati - pojadao se meštanin Donjeg Lapca.

Na putu za Jasenovac delegacija SNS svratila je na jednu benzinsku pumpu. Kelner u restoranu pokušao je da isprovocira tako što je pustio Tompsonove pesme, ali niko iz delegacije SNS na to nije reagovao.
 
Nemoj molim te. sad ce Hrvati da pocnu pljuvacinu do iznemoglosti...
Mada nije bas jasno sta je tema:Vuciceva poseta Jasenovcu ili opstepoznato hrvatsko izvrtanje istorije.
Inace je to licitiranje brojem zrtava monstruozno.

Jedino sto je licemerno je reci da je "glupo baviti se brojem zrtava". Broj zrtava se mora znati i on je utvrdjen. Svaki pokusaj smanjivanja broja zrtava u Jasenovcu mora se kaznjavati.
Dobro je da je makar Vucic pokazao da ima muda i u sred hrvatske im je rekao sta misli o tome. Za razliku od naseg homoseksualnog takozvanog predsednika.
 
А сада да видимо шта кажу Рвати о броју жртава у Блајбургу:

Srećko Pšeničnik, zet Ante Pavelića na komemoraciji blajburškim žrtvama 29. aprila 1990. godine govorio je o 10.000 žrtava. Žerjavić smatra da je broj žrtva ukupno oko 50.000. Po njemu je na Blajburgu pobijeno 36.000 Hrvata, Slovenaca 8-10.000, Muslimana 5000, te četnika (srbijanskih i crnogorskih) 2.000. Ta procena je izvršena 1992. Godina procene je izuzetno bitna jer su se tokom devedesetih blajburše žrtve uvećavale neverovatnom brzinom. Već sredinom devedesetih govori se o 80.000 žrtava koje će se ubrzo zaokružiti na 100.000. Uskoro su i te brojke postale zastarele jer se prilikom godišnjica češće govorilo o 200.000 pa i 300.000 žrtava. Ivo Omrčanin dao je procenu od 500.000 pobijenih Hrvata na Blajburgu.

Najveću brojku do sad je dala je Saborska komisija. Po njoj je stradalo ravno 600.000 ljudi. Istovremeno sa množenjem blajburških žrtava menjala se i struktura žrtava. Dok se u početku govorilo o ubijenim vojnicima uskoro se čulo da je bilo i civila, a zatim i da su više od polovine žrtava zapravo bili civili. U isto vreme i istim intenzitetom se smanjivao broj jasenovačkih žrtava
 
Poslednja izmena od moderatora:
da franjo tudjman i njegove izjave.on je imao misao i zelju da sve koljace njihove posmrtne ostatke sa bleiburga prebaci u jasenovac i tu da se napravi i njima spomenik e sad mozete misliti kakav je to covjek i kakvu je on to politiku imao prema srbima.ti ljudi i drzava da imaju imalo postovanja prema zrtvama nebi stavljali sahovnicu u jasenovac.sve sto su uhvatili u 2 svjetskom ratu oni su najzvjerskije pobili jedina drzava i narod koja nije odgovarala za zlocine zahvaljujuci brozu.npr u australiji je mesic izjavljivao kako su hrvati u 2 svjetskom ratu 2 puta pobijedili i sad mi njega slusamo kako je rs genocidna tvorevina.ne znam da li je to mislio mozda sa tim koliko su ljudi zena i djece najzvjerskije pobili u jasenovcu
 
Jedino sto je licemerno je reci da je "glupo baviti se brojem zrtava". Broj zrtava se mora znati i on je utvrdjen. Svaki pokusaj smanjivanja broja zrtava u Jasenovcu mora se kaznjavati.
Dobro je da je makar Vucic pokazao da ima muda i u sred hrvatske im je rekao sta misli o tome. Za razliku od naseg homoseksualnog takozvanog predsednika.

Ja nisam rekla da je glupo nego da je monstruozno a ti ako ne razumes....I ko si ti da nekoga zoves licemerom?
Citava familija mog dede Dusana Zavisica je zaklana u Jasenovcu. Citavo njegovo selo Mlaka u blizini Jasenovca je prestalo da postoji posle ustaskog pokolja.Deda je preziveo jer je kao svestenik vec bio pobegao u Srbiju...Trebala sam ovo da ti napisem na pp, ali neka, sad sam odlucila da ti odgovorim ovako javno da me, ako imas pameti, nikada vise ne nazoves licemerom, bar u vezi ove bolne teme.
Zbogom RoccoS!
 
Ja nisam rekla da je glupo nego da je monstruozno a ti ako ne razumes....I ko si ti da nekoga zoves licemerom?
Citava familija mog dede Dusana Zavisica je zaklana u Jasenovcu. Citavo njegovo selo Mlaka u blizini Jasenovca je prestalo da postoji posle ustaskog pokolja.Deda je preziveo jer je kao svestenik vec bio pobegao u Srbiju...Trebala sam ovo da ti napisem na pp, ali neka, sad sam odlucila da ti odgovorim ovako javno da me, ako imas pameti, nikada vise ne nazoves licemerom, bar u vezi ove bolne teme.
Zbogom RoccoS!

Pa tim pre ne znam kako te nije sramota da kazes da je glupo "licitirati" zrtvama? Vidim da ti je bitno da kazes da je familija tvog dede tamo nastradala, sto je i normalno. Pa kako onda nemas taj isti odnos i prema ostalim zrtvama tog istog logora koje neko pokusava da obrise gumicom??
 
Ih da je samo tad. Krvatska istorija je istorija pokolja i zverstava najgorih vrsta. Hrvati po svojim delima i ponasanju pre pripadaju nekoj zivotinjskoj vrsti nego ljudima, mada cak ni zivotinje ne ubijaju iz zabave kao Krvati.

Петар Брзица је био студент права и загрижени члан предводничке (foremast) католичке организације зване "Крижари". Он је био усташки стражар у концентрационом логору Јасеновац који је на такмичењу пререзао грло 1360 заточеника са специјално дизајнираним кољачким ножем званим Србосјек[1]. Како је победио на такмичењу, проглашен је за "Краља Србоклања". Његове награде су биле златни сат, сребрни сервис, печено прасе, и боца вина.

После Другог светског рата емигрирао је у Сједињене Америчке Државе. Југословенске власти нису биле у могућности да га ухвате. Вероватно да је променио идентитет. Његово име је било на листи 59 нациста који живе у САД. Јеврејска организација је листу предала служби за Имиграцију и Натурализацију у току 1970-их. Брзица је остао неоткривен.


(1)
 
Све ми је било јасно када сам на ХРТу чуо пре пар година њиховог историчара који каже да је УМРЛО 15ак хиљада људи због нехигијенских услова.

ma sta ti je njihovi istoricari danas izmisljaju da su oni veliki antifasisti ali isto tako da nisu oni partizani nego izmisljaju neke antifasisticke pokrete.ne znam samo kome to da predstave tako u stvari oce svojoj djeci u skolama posto uce u skoli da su ustase prodale istru i par otoka a da su cetnici ubijali i klali po logorima tako nesto neke gluposti
 
Pa tim pre ne znam kako te nije sramota da kazes da je glupo "licitirati" zrtvama? Vidim da ti je bitno da kazes da je familija tvog dede tamo nastradala, sto je i normalno. Pa kako onda nemas taj isti odnos i prema ostalim zrtvama tog istog logora koje neko pokusava da obrise gumicom??

Jesi li ti normalan???
Gde to u mom postu pise??
Gde stoji ta rec"glupo"?
Otkaci se od mene covece nerazumni i nedokazni. Tvoje ponasanje govori u prilog tome koliko si ogranicen i nesrecan. Pisi sta hoces za mene si ignore.
 
ma sta ti je njihovi istoricari danas izmisljaju da su oni veliki antifasisti ali isto tako da nisu oni partizani nego izmisljaju neke antifasisticke pokrete.ne znam samo kome to da predstave tako u stvari oce svojoj djeci u skolama posto uce u skoli da su ustase prodale istru i par otoka a da su cetnici ubijali i klali po logorima tako nesto neke gluposti

Прошло је 50 и кусур година, никада нећемо сазнати тачан број жртава, али сам навео пример само да покажем колико је то затрован и изманипулисан народ тако да је дискусија са њима немогућа.
 
ТАЧАН БРОЈ СРБСКИХ, ЈЕВРЕЈСКИХ И РОМСКИХ ЖРТАВА У ОВИМ ХРВАТСКИМ ЛОГОРИМА СМРТИ, НИКАДА НИЈЕ УТВРЂЕН


Логор на острву Паг

Логор на острву Паг је један од првих и најзлогласнијих усташких логора и састојао се из два дела: логора Слано и логора Метајна. Формиран је 25. јуна 1941, а распуштен августа исте године кад је Паг предат Италијанима. Прве жртве били су Јевреји из Загреба, а потом су довођени Срби и Јевреји из разних крајева. Усташе су их убијале клањем или бацањем у јаму у пределу Фурнаже. Као један од првих усташких логора, логор на Пагу био је у правом смислу речи кољачка школа у којој су професори били монструозни зликовци.

За непуна три месеца постојања (25. јун 1941 – крај августа 1941) кроз логор Слана је прошло око 16.000 затвореника. Највећи број је побијен (само у Јадовно на погубљење послано је 3.000 Срба), а мањи део упућен у Јасеновац.

Логор Метајни на Пагу је био искључиво за жене и децу, и неутврђен је тачан број жртава.

На острво Паг, у логоре смрти логораши су допремани у великом броју из сабирног логора у Госпићу преко Карлобага, кроз такозвана Велебитска врата.
 
Логор Јадовно

Јадовно, логор у који су усташе 1941. одводиле жртве свог терора да би их тамо побиле. Налазио се у једној долини на Велебиту на простору од 1250 m, ограђен бодљикавом жицом високом 4 m; око жице била је постављена стража у дубину од 1 km.

Заточеници, већином Срби, најприје би стизали у госпићку казнионицу гдје се вршио распоред за логоре. У логор Јадовно се ишло од Госпића преко села Трновца.

Нераван терен у логору морали су заточеници изравнати и на њему направити заклоне од грања. Заточеници су радили по цијели дан до изнемоглости, уз готово никакву храну. На 5 km од логора налазила се јама у коју су усташе повремено бацале заточенике, преклане над самом јамом. Последњу групу од 1500 људи усташе су побиле митраљезима у августу 1941; нове су жртве возиле на Оштарије, велебитско село на цести Госпић - Карлобаг, и бацили их у јаму у заселку Ступачиново.

У мјесецу мају, јуну и јулу 1941. у Госпић је стизало дневно по хиљаду људи, жена и дјеце. Рачуна се да је крашка јама поред логора Јадовно прогутала око 35.000 жртава.

Према налазу спелеолога дубина Шаранове јаме је око 42,5 метара, и то само до првих костију, којих даље у дубину треба да има око 40 кубних метара (осим ако јама има и галерију или подземне воде). Слична је дубина и јаме на Гргином бријегу, а у околини, постоји и још неколико јама које су усташама служиле за затирање трагове својих покоља и човекоубистава.

Постоје сведочења, и Срба и Хрвата, да су усташе, напунивши неке од јама људским телима, затрпавале их и забетонирале, па их покривале земљом и лишћем да би тако затуриле траг својих злочина.

Очигледно је, према томе, да је Јадовно било први усташки логор смрти и да је њему била додељена та првенствена улога: масовно уништавање Срба.

У "Енциклопедији Југославије" и у другим објављеним књигама о усташама и логорима НДХ обично се наводи да је логор у Јадовну отворен у мају 1941. године. Међутим, судећи по много чему, логор и губилиште на Јадовном отворено је још пре тога, то јест одмах по успостављању усташке власти у Госпићу и Лици, а то је било, видели смо, већ 10. априла по подне. О хапшењима Срба у Госпићку казнионицу већ 10. и 11. априла 41. постоје бројна сведочанства, и живи људи који то још памте, а такође и сведочанства о томе да су хапшеници одмах затим одвођени пут Велебита, на Јадовно.

Срби, који су тих априлских дана хтели да својим ухапшеним сродницима однесу храну у Госпићки затвор, били су поверљиво обавештени од пријатеља да су сви ухапшени већ одведени на Јадовно. A логор Јадовно је, као што се зна, већ од првих дана био само привремено прихватилиште жртава одређених за ликвидирање у јамама.

Лика, и нарочито Госпић и околина, раније су од других крајева Ендехазије, постала стравични вртлог затирања Срба. Павелић је, у ту сврху, дао да се и сви Хрвати цивили у Госпићу и околини наоружају пушкама. Наравно, главни злочинци у Госпићу и Јадовну били су још до рата познате усташе Јуцо Рукавина, Јурица Фрковић, Стјепан Рубинић, Томљеновићи и други. Они су и били главни творци и заповедници Јадовинског пакла, чија се страва почела ширити по тим крајевима још од првих дана стравичне и крваве Ендехазије.

О начину ликвидирања жртава у Јадовном постоје сведочења о разноразном убијању, па чак и о томе да су логораше, често и полуживе, а некад и сасвим живе, стрмоглавце бацали у јаме. Најчешће су их везивали жицом за руке, по двадесетак или и више у групи, а онда су само прве убијали кундаком, маљем или чиме крвник стигне, па их онда гурали у јаму, а они су за собом неминовно повлачили остале. Отуда се по Лици и до данас прича да су се из јаме могли чути људски крици и вапаји током неколико дана или ноћи.
 
Логор Јастребарско

Логор Јастребарско радио је два месеца. Иначе, Јастребарско је познато и као једини логор у свијету за дјецу. У њему су била смјештена дјеца старости од једног мјесеца до четрнаест година.

Око 1.300 логораша пребачено је у Јасеновац. Али кроз дечји логор Јастребарско, у периоду 12. јул 1942 – 26. август 1942. прошло је 3.336 деце, од тога више од 2.000 са Козаре. Логор је био под управом часних сестара конгрегације св. Винка Паулског. За непуних месец и по дана умрло је 768 деце (по изјави гробара Фрање Иловара, који је био плаћен "по комаду"!).

Jastrebarsko.jpg
 
Логор Јасеновац

Јасеновац је био логор у истоименом градићу у Хрватској за време Другог светског рата, формиран у августу 1941. године, а ликвидиран априла 1945. године.

Систем концентрационих логора Јасеновац је у егзилу дизајнирао Вјекослав Макс Лубурић, који је био и његов први командант. Први управник логора био је бивши свештеник Мирослав Мајсторовић, а касније Динко Шакић.

Логор је грађен од августа 1941. до фебруара 1942. године. Већи део логора се налазио у месту Јасеновац, око 100 километара југоисточно од Загреба. Логори 1 и 2 били су у селима Брочици и Крапју, али су брзо расформирани због честих поплава. Затвореници су пребачени у логор Циглана (Јасеновац 3), који је био највећи логор и укључивао је крематоријум. У Доњој Градини са друге стране реке Саве вршена су погубљења. Логор за децу био је у Сиску, а женски логор у Старој Градишки на југоистоку од Јасеновца, мада је жена и деце било и у Јасеновцу.

Број жртава никада није тачно утврђен. Логорска архива је два пута уништавана (почетком 1943. и априла 1945. године). Земаљска комисија Хрватске констатовала је у извештају Међународном војном суду у Нирнбергу, да је број жртава између 500.000 и 600.000. О усташким злочинима постоји велика документација. Међутим власти у бившој СФРЈ нису никада дозволиле да се она истражи, па чак ни у најтајнијој форми[тражи се извор]. Највероватније из страха да би се тиме морала избрисати одредница усташа = четник. Жртве логора били су готово искључиво Срби, Јевреји и Роми, као и комунисти.

На дан 9. октобра 1942. године Лубурић Вјекослав звани "Макс" је на свечаности у Јасеновцу, коју је приредио као прославу годишњице своје крваве владавине у свом одржаном говору рекао: "..и тако смо вам ми у овој години овдје у Јасеновцу поклали и више људи него османлиско царство за цијело вријеме боравка Турака у Европи". [1]
 
kao hrvat reči ću da je jasenovac sramota hrvatskog naroda. svaka normalna osoba osuđuje zločine koji su se dogodili u jasenovcu bilo da je hrvat, srbin ili bilo tko drugi. e sad ima jedan problem. gledanje tih zločina u očima hrvata i srba. po meni, a vjerujem i večini hrvata, jasenovac je bio fašistički logor (NDH države) u kojem su ubijani srbi (največim dijelom), samo zato što su srbi, romi i židovi, jer je takva politika bila fašističke njemačke i hrvati koji su bili protivnici NDH režima.
e sad je problem kako srbi doživljavaju jasenovac. mislim da se i srbi u potpunosti slažu sa prve tri kategorijeje, dok pri 4. zatvaraju oči i ne žele tu činjenicu prihvatiti.
u biti to i je problem velikog dijela srba što u svakom hrvatu vide ustašu i ništa drugo
 
Масакр у Дракулићу је масовно погубљење недужног српског становништва које су починиле усташе 7. фебруара 1942. у околини Бање Луке, тачније у насељима Дракулић, Шарговац, Мотике и у руднику Раковац.

Припадници „Поглавниковог тјелесног сдруга“ (Павелићеве гарде) и VIII усташке „бојне“ (батаљона), хладним оружјем су убили око 2.300 Срба, већином стараца, жена и дјеце, јер су војно способни мушкарци углавном били у заробљеништву. Починиоце овог покоља предводио је „надпоручник“ (капетан) Јосип Мислов у пратњи петрићевачког жупника, фратра Мирослава Филиповића, а све је испланирао ранији усташки „стожерник“ др Виктор Гутић. Извршиоци су били усташе из Загреба и Бање Луке, потпомогнути дијелом домаћег хрватског становништва. Поклани су, с ријетким изузецима, сви Срби који су се тог јутра затекли код својих кућа.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top