Kakvi su poslodavci u Srbiji ????

Ima i toga.
Borketa, neću da grešim dušu, ali pogledajmo stvari malo drugačije. Ako promeniš 5-6 firmi i niko nije zadovoljan tvojim radom, ti se zapitaj da li zaista stvari stoje onako kako ih ti vidiš, ili je možda nekad problem u tebi. Nemoguće je da su svi stoka, a ti jedino ispravno radiš. Statistika je ipak nepogrešiva nauka...
A što s etiče rizika promene posla, to mi je prosto smešno. Pa niko od nas nije vidovit. Otkud ja znam da li će me neko od klijenata prevariti i da li ću imati problem sa njim? Po tome ne treba ni da tražim nove klijente. Ako ne rizikujem, neću ni napredovati.

mozda i jeste problem u njemu ali ajde da pogledamo negde oko 90% privatnih poslodavaca su manje vise onakvi kakvi su na vise mesta opisani negativno mislim da je razlog tome sto im i drzava i radnici to dopustaju.Pa do juce je skoro 70% posto njih drzalo radnike na crno.Kada je drzava to pocela da debelo sankcionise i kontrolise skoro svi su poceli da ih prijavljuju i odjednom dobismo skoro pola miliona novozaposlenih koji placaju doprinose.Sve dok se drzava ne umesa i da radi u interesu svojih gradjana i krene da debelo udara po dzepu svakog onog ko krsi ili zakone ili ljudsko dostojanstvo nema resavanja problema sa bahatoscu velike vecine gazda.

Da pojednostavim gazde se ponasaju kako se ponasaju iz 3 razloga
prvi je velika nezaposlenost
drugi odsustvo bilo kakve kontrole ili sankcionisanja od strane inspekcije rada
trece pristajanje radnika na ponizavajuce uslove.

Resavanjem barem jednog od ova 3 mislim da bi se uveliko resio problem.
 
Poslednja izmena:
Ja ne kritikujem radnika sto pristaje, jer kad pogleda sve okolo isto , nista mu drugo i ne preostaje, nema on 10kevra da se kurci dok ne naidje dobar gazda....

Drugo , gazda koji vise zakida ce vise imati, doduse vise i radnika promeniti, losiju uslugu davati , ali ono sto je najbitnije kod potrosaca ce to prolaziti ako je jevtiniji za 1 dinar....

Sad sami izvucite racunicu....
Ako radnika zakinem za 600dinara, proizvod pojevtinim za 10 dinara, promet ce mi porasti, radnik ce otici za 6 meseci, novom cu servirati pricu da se upravo izvlacimo iz dugova od banke i imam novih 6 meseci....

Pri tome margina dobiti je mnogo veca , nego da sam radnika platio 600 dinara vise koliko je minimum ili 1200 dinara vise koliko bi bilo kao nagrada....a opet od 10 nagradjenih radnika bar pola bi bilo "sine brute" tj nista od lojalnosti....

Tako dolazimo do kruga gde se gazdi ne isplati da ulaze u radnika i njegovo obrazovanje i razvoj , jer ce ga izgubiti, a ostace mu manje kesa, za audi....a servisi i proizvodi mu trpe zbog stalne fluktuacije radne snage....

Tu se razvio domaci menadzment sistem , koji uterije strah, vrsi obuku radnika , ali po principu fax za 6 dana....dakle prodavca u Comtradu za 5 dana obuke nauce nacin ponasanja u firmi, sa kupcima, nacin taktika sa kupcima, svodjenje kase, svodjenje stanja.....(i bonus za to je 600 din mesecno vise...)
Taj obim novih znanja ne moze da se svari ni da si fakultetski obrazovan i fakultetski potencijal, jer dynamics nije za zezanje, iako je vec razvijena aplikacija ali ne dovoljno dobro....

Tako dolazimo do toga da je jasno da se kompenzacija trazi na drugoj strani , bas kao i kod direktora drzavnih firmi....

Njihov rad i odgovornost vrede bar 5k evra mesecno , medjutim to ne mogu da naplate kroz platu ili ih prozivaju za pljacku , tako da se snalaze na dva nacina, a vecina na prvi, a to je neko bunarenje iz firme sa strane...

Tako se od radnika stvara lopov i gazda ga tako i tretira.....sitan lopov , lopovcic repromaterjala, toalet papira i olovki....

---------------------------------------------------
Ovo poslednje je problem dobrim i odgovornim poslodavcima jer kad radnik zbog necega osteti musteriju , firmu i ode , poslodavac mu nista ne moze....

I tako postadosmo kao turci u 70tim godinama.....proslog veka, dakle otprilike 50 godina u nazad ,, pa jos turska....
 
hmm mudro zboris sve ovo stoji sto si rekao,pogotovo to da u medjusobnim odnosima idemo unatraske iliti priblizavamo se turcima i dahijama i onom starcu foci od stotinu ljeta koji je nesto tu mutio :per:

opet mislim da bi drzava trebalo da reaguje i krene da stiti svoje gradjane,veliki problem je taj sto su nosioci vlasti politicke stranke leglo korupcije i kriminala.Sto im je osnovni cilj ne da zadovolje birace nego sto vise da se omaste da zgrabe sto vise upravnih odbora...
 
Ultra zuvk ne vredjam se :) mozda bih i ja to pomislila da sam na tvom mesetu. To ti je kao i svim sferama zivota cim nesto promenis vise puta svi te pitaju da nisi mozda i ti kriv cak i ti sam pocnes da se proispitujes :lol: sto je dobro naravno....
Nego da ne duzim nikad to nije bilo da oni nisu bili zadovoljni sa mnom, naprotiv, u neku od tih bih sutra mogla da se opet vratim...ali necu...
Ja sam ta koja je odlazila u potrazi za necim boljim...uslovima, platom, normalnim gazdom-ricom, mada su to uglavnom bili muskarci ne znam kakve su zene poslodavci.

Ne znam da li si ikada kod nekog ti radio, mislim u privatnom sektoru pre nego sto si otvorio svoju firmu i da li imas tog iskustva...ali ono sto sa sigurnoscu mogu da tvrdim a to je kada ljudi dodju do para mnooooggooo se promene. Ne svi hvala Bogu da je tako, ali je na zalost i ono drugo istina potpuna. Kada bih ti sve ispricala ne bi mi mozda verovao ali ja za sve imam svedoke. Mislim bivse kolege i koleginice koje su sad u nekim drugim firmama kao i ja ali se cujemo s vremena na vreme i ostali smo u dobrim odnosima. Bili smo dobar tim dok smo bili zajedno. I kada bi mi se pruzila prilika da ja nesto .. :banovati:....mislim otvorim neku firmu uzela bi ih da rade sa mnom, toliko je to dobar kadar...ali ....
Znas svako to polazi od sebe (ovo bi trebao da bude kompliment za slucaj da se dobro ne izrazim) pa tako verovatno ti polazis sa svoje tacke gledista i prosto ne mozes da verujes da postoje oni drugi ljudi jer ti si u kontaktu na zalost sa ne tako savesnim radnicima (ponekad). Ali da li ce ti biti dovoljan podatak da sam primila pre desetak dana platu za septembar. Mislim ne samo ja nego svi.
Prosto mi se ne da ti objasnjavam sve veruj mi toliko bi toga bilo ali to nisu samo moja iskustva vec i ljudi u mom okruzenju. Pricam sa ljudima tj. mojim prijateljima o svemu tome i samo sam htela da procaskam sa drugim ljudima o tome..jer sam primetila to kao pojavu :roll:
I to sto nema puno ljudi da se jave na ovu temu nije to sto ih nema sa primedbama vec je bilo reci o ovome u nekim postovima koji nisu bili na ovu temu ali nam se tema nekako nametnula pa je bilo i gorih komentara od mojih.
Zabavnije im je na drugim temama gde mogu da se zezaju i malo opuste i nasale.
Stresa je u danasnje vreme i previse :cao:
 
Ma taman posla da sam te napao. Samo sam sklon tome da pre nego potegnem neku temu, ispitam još jedanput svoje postupke, da ne ispadnem smešan ako je zaista moja krivica.
Ne krivim te što tražiš bolje, pa ja prvi to radim. I radio sam za nekog italijana pre dosta godina i nije mi se svidelo. Otud ona izjava "Nemoj drugima da radiš ono što ne bi voleo tebi da rade". Doduše posao je bio idiotski i za smešne pare, ali kad se sve sabere, meni nije bilo mesto tamo. Ali sam video i gomilu ljudi koja je preko one stvari odrađivala pa su se čudili što ih je gazda drndao... a drndao ih je za medalju, bez preterivanja, tu se slažem. Zato sam ti i rekao ranije već da je istina negde između. Ima ljudi koji su i dalje u toj firmi posle mnogo godina, jer i nisu za bolji posao, jer neće da koriste mozak i da unapređuju svoje veštine i znanja.
A za stres se slažem potpuno... ako ništa drugo, to će da nas pobije.
 
Joj znam te o kojima pricas, to ti je ono sto sam slusala iz starih vremena tipa ,,ne mozes ti mene malo da platis koliko ja mogu malo da radim,,:hahaha:. Samo se ja toga uzasavam.
Ne volim nemarne tipove u bilo kojoj sferi zivota. Mozak ostavili ko zna gde i tako idu kroz dan. Upravo si ti rekao recept da svima bude bolje. Nemoj raditi drugima sto ne bi da tebi drugi radi. Jos kada bi se svi pridzavali toga pa gde bi nam kraj bio :lol:
 
Ja se ovom temom bavim vec oho
I da, da je tako nesto moguce verovatno bi takav radnik bio napravljen do sada
Te cinjenice su svesni i poslodavci
Vrlo saroliko drustvo, gde ja sve u sevmu mogu da kazem da je 10-20 firmi zaista sjajan poslodavac i da zelis tu da radis, mozda i ceo radni vek, a ovaj ostatak od hiljade i hiljade firmi je sumorna slika naseg trzista rada, po pitanju mnogih uslova i nacina na koji varaju radnike, zakon i drzavu
Ali o tome bih mogla knjigu, pa jos i da trpim polsedice, a to neka hvala
 
Joj znam te o kojima pricas, to ti je ono sto sam slusala iz starih vremena tipa ,,ne mozes ti mene malo da platis koliko ja mogu malo da radim,,:hahaha:. Samo se ja toga uzasavam.
Ne volim nemarne tipove u bilo kojoj sferi zivota. Mozak ostavili ko zna gde i tako idu kroz dan. Upravo si ti rekao recept da svima bude bolje. Nemoj raditi drugima sto ne bi da tebi drugi radi. Jos kada bi se svi pridzavali toga pa gde bi nam kraj bio :lol:

E vidis Borketa, moj direktor se raduje kada mi dobijamo manje plate zbog pada evra i sizi i nervira se kad su nam plate vece kad kurs poraste! A njemu svejedno jer pare kojima on to finansira nisu dinari! Neka ti to bude samo pokazatelj koliko je trziste rada, uslovi rada i radna atmosfera u Srbiji na nivou pocetka robovlasnistva
On se doslovce raduje kad nam daje manje i broji svaki dinar
Nagrada nije jos izmisljena u nasem kolektivu
A obecanje - jeste ludom radovanje
I da ne duzim - moja firma je jedna multinacionalka
Sta da kazes za srpske privatnike?
 
E vidis Borketa, moj direktor se raduje kada mi dobijamo manje plate zbog pada evra i sizi i nervira se kad su nam plate vece kad kurs poraste! A njemu svejedno jer pare kojima on to finansira nisu dinari! Neka ti to bude samo pokazatelj koliko je trziste rada, uslovi rada i radna atmosfera u Srbiji na nivou pocetka robovlasnistva
On se doslovce raduje kad nam daje manje i broji svaki dinar
Nagrada nije jos izmisljena u nasem kolektivu
A obecanje - jeste ludom radovanje
I da ne duzim - moja firma je jedna multinacionalka
Sta da kazes za srpske privatnike?


Sestro slatka ja te potpuno razumem. Ne znam da li si citala sta sam sve napisala ali zamisli da ti daje platu dva meseca unazad???? Pa jos najavljuje naravno i pad plate jer je svetska ekonomska kriza i pad dinara u odnosu na evro, pa eto teska situacija...ma sto ti rece da ti sve ne pricam imala bih da pisem ja sama celu stranu.
E a znas sta me posebno nervira. Imamo sastanak, pricamo o strategiji kako cemo da nastupamo u narednom periodu. I onda se dogovorimo (citaj on kaze kako ce to biti jer konstruktivne predloge skoro nikad ne usvaja, on zna najbolje bas sve) i onda kada svi pocnu da rade bas tako, moramo sede zajedno s nama svi smo u istoj prostoriji. Cak i njegova zena. E onda posle izvesnog vremena posto vidi da to nije dalo rezultata onako kako je on ocekivao onda pocne da kritikuje kako to ne valja...to isto sto je on rekao da se radi...i to se desilo nekoliko puta. Meni jedanput prekipelo i ja rekoh ,,pa vi ste tako rekli da se radi,, pa pozvah kolege da potvrde i kada su svi potvrdili on kaze ne seca se :dash:

Meni dodje majke mi da kupim diktafon i da ga snimam i da mu onda sve pustim da cuje on sam da nas vise ne pravi budalama. Al ko zna kako bi i na to reagovao :roll:
Ponekad se pitam jel stvarno toliko zaboravan, mozda je bolestan, ili nas da izvines zaje...ava.

I definitivno se slazem s tobom za robovlasnicko drustvo. Potpuno obespravljen, nemas nikakva prava samo obaveze i kriv si i kada nisi, tj. kad on pogresi. A niotkuda nikog da te stiti pa im se moze vala sto im padne na pamet.
 
Poslednja izmena:
Kod mene jedna koleginica napreduje jer je u vezi sa doticnim :lol:
Krivo nam svima da puknemo mi radimo satiremo se od posla a ona kako joj volja.
I opet napreduje. Sve sto ona uradi, pa makar to bilo i malo to je zlatno. Ona mu je
covek od poverenja i sto god da kazemo ako ona kaze suprotno on pre veruje njoj nego nama. Strasno je to podnositi. Jos da je ona bar bolja osoba pa i nekako nego ako
moze saplesce te kad god joj se ukaze prilika.
 
Znam i ja za taj sistem da se tako najbrze probija u firmi ali ja sto ti rece stvarno nisam u tom fazonu. Ja bih ako moze nesto na ferku, sa svojim znanjem i sa svojom sposobnoscu ako moze to neko da ceni i nagradi ovako mi je stvarno fuj....:sad2:
Odvratne su mi i zene koje to rade a vala i muskarci koji na taj nacin prave diskriminaciju u firmi i time obezvredjuju desetine drugih koji valjano i predano rade svoj posao. Ne znam sta bih rekla vise ...ali sve bi se svelo na to da su jadni.
 
CItam ove vase postove pa ajd da i ja nesto napisem.
Ja ceo zivot radim kod privatnika i slazem se sa vama u svemu. Ja doduse nikad nisam imao problema sa gazdama verovatno iz razloga sto su me svi maksimalno postovali i srazamerno zalaganju i nagradjivali. Treba da napomenem da sam u ovom "sistemu" vec 14 godina. Do sad sam promenio 7 firmi, tako da ne mogu da se slozim da ako radnik promeni vise firmi to znaci da nesto ne valja. U svim firmama sam ja davao otkaz i pored molbi svih gazda da ostanem ( citaj mnogo bolja finansijska ponuda). Poslednji prelaz sam uradio prosli mesec i pored plate od 105K odlucio sam se da odem u drugu firmu za nesto manji iznos i to iz samo jednog razloga, iznervirao me direktor prodaje zbog gluposti preko koje ja nisam mogao da predjem.
Dakle kod mene nema prastanja.
Mogu samo da vam jedno kazem, ukoliko ste dobar i vredan radnik nemojte se plasiti promene radnog mesta i prilikom razgovora za posao postavljajte svoje uslove, pogotovu ako ste vec zaposleni.
 
CItam ove vase postove pa ajd da i ja nesto napisem.
Ja ceo zivot radim kod privatnika i slazem se sa vama u svemu. Ja doduse nikad nisam imao problema sa gazdama verovatno iz razloga sto su me svi maksimalno postovali i srazamerno zalaganju i nagradjivali. Treba da napomenem da sam u ovom "sistemu" vec 14 godina. Do sad sam promenio 7 firmi, tako da ne mogu da se slozim da ako radnik promeni vise firmi to znaci da nesto ne valja. U svim firmama sam ja davao otkaz i pored molbi svih gazda da ostanem ( citaj mnogo bolja finansijska ponuda). Poslednji prelaz sam uradio prosli mesec i pored plate od 105K odlucio sam se da odem u drugu firmu za nesto manji iznos i to iz samo jednog razloga, iznervirao me direktor prodaje zbog gluposti preko koje ja nisam mogao da predjem.
Dakle kod mene nema prastanja.
Mogu samo da vam jedno kazem, ukoliko ste dobar i vredan radnik nemojte se plasiti promene radnog mesta i prilikom razgovora za posao postavljajte svoje uslove, pogotovu ako ste vec zaposleni.


Sta znaci ono 105K?
Kolko je to evra, dolara, dinara?
 
E ti ni nemas razloga da se bunis stvarno ti je gazda o.k. i ti si o.k.
A sta mislis ti doneses gazdi nesto blizu te cifre a gazda tebi 14 na racun i isto toliko u kesu. U pocetku nije bilo tako nego je bilo radimo na procenat pa smo primali naravno kudikamo vise. E onda je ukinuo platu na procenat i sada svi imaju fiksnu, ovu o kojoj pricam. S tim sto potpisujes da primas markicu a ne primas je i sl.
 
E ti ni nemas razloga da se bunis stvarno ti je gazda o.k. i ti si o.k.
A sta mislis ti doneses gazdi nesto blizu te cifre a gazda tebi 14 na racun i isto toliko u kesu. U pocetku nije bilo tako nego je bilo radimo na procenat pa smo primali naravno kudikamo vise. E onda je ukinuo platu na procenat i sada svi imaju fiksnu, ovu o kojoj pricam. S tim sto potpisujes da primas markicu a ne primas je i sl.

Боркице,

синдром домаћег српског бизнисмена. Ипак је нешто боље у страним компанијама, покушај да се запослиш у некој страној фирми:ok:
 

Back
Top