Odnos Svesti I Uma

Da, zanimljiva tema.

SVEST - Univerzalni um, možda bih to mogao i tako da nazovem, ali više mi se "dopada" kategorija NE - UM.

UM - Individualni um, subjektivna, individualna egzistencija, odvojena od Univerzalnog uma radi čulne spoznaje i razumevanja, kroz iluziju mnoštva.

Kako se ova iluzija o mnoštvu ruši, Individualni um se ponovo vraća u Univerzalni um, ili - UM dolazi SVESTI, nakon što je osvojio trofeje - čulnu spoznaju i razumevanje.
 
...a sta rece ti, Gojkovicu ?

- Svest je jedno, um je drugo. Svest je nepromenljiva dok se za um ne moze reci isto. Dalje, svest nema fizicko poreklo, ili se bar tako cini, dok um ima. Stanje mozga moze drasticno da se promeni, na ovaj ili onaj nacin, mozdane iliti umne funkcije da postanu manje vise ovakve ili onakve, ali sve to nimalo ne utice na svest. Ona je takva kakva je - nepromenljiva. To je ono *Ja*. Isto je pod konstantnim uticajem uma, koji ga 'zapljuskuje' svime i svacim, na veoma slican nacin kao sto slikar zapljuskuje platno bojama. Platno mu dodje kao *Ja*. Jedno te isto. Um je paleta boja. Misli, namere, osecanja, emocije i slicno, sve to se prenosi na svest odnosno platno. Slika koja pritom nastaje predstavlja upravo karakter osobe.
 
Poslednja izmena:
Nemam pojma dok ne shvatim o cemu se prica....

Da li je um, razum, masina za zakljucivanje....?
A svest je nesto kao spoznaja o sebi.....i nije slicno sa svesnost ?

Svest kao percepcija, svest kao osposobljeni aparatus za obavljanje percepcije cak i kad je ne obavlja ili svest kao nesto trece, filozovsko oblikovanje apstraktnih misaonih procesa....koji vuku ka jednoj ili drugoj vizuri , doktrini....sto rece @Truman....

Svest u nesvesnom coveku je?

Dakle , ipak je potrebno definisati sta autor smatra kao svest ili sta filozofi smatraju kao svest , kao drustveno opste prihvaceno (ne kazem i tacno, cuveni primer poistovecivanja lucidnog i ludog)...

Za pocetak ne bih umuvavao Mrezu, opstu svest, mada jeste da je to jedan vid i mogucnost gledanja na stvari....
 
Sad videh definiciju svesti kao nepromenjljive....cak i kad je demencija u pitanju....

Onda je svest jedna jedina misao o tome da postojimo....a ne "ja"....

Ja se menja stalno , a pogotovu usled promene funkcija mozga, to mogu svi neuro bolesnici da ti pokazu na svom primeru.....pa cak i stari ljudi se menjaju kad predju godine mentalne starosti....70....

Sta bi po vama bila posledica delovanja svesti.....a da nema razuma da donese tu odluku....?
 
Svest i um su u obrnutoj srazmeri.

U retkim trenucima zaustavljanja uma, može se naslutiti šta je to "Svest".

Recimo, u dubokoj meditaciji, ili u orgazmu, nekom iznenadnom šoku i sl.

...

Recimo, ja svest sebi ponekad predstavljam kao "tok", a um kao "blok".

"Posao duhovnosti" je "čišćenje" tog "bloka".

Što kažu Zen Budisti: "Već si prosvetljen, samo je preostalo da to shvatiš."
 
"VIĐENJE je poput toga. Izjave se daju s velikom sigurnošću I pojedinac ne zna kako se to događa."

don Huan Matus

Intuicija, ili "nemo znanje", kako je neki zovu, je povezana sa svešću, svesnošću, svetlošću.

Možda ovo zvuči kao religijska bajka ali, ako znamo da se svemir sastoji od tame i svetla, mislim da svest, svesnost može slobodno da se uporedi sa svetlošću.
 
“Telo se sastoji od tame, dok se duša sastoji od svetla i tamo gde se ta tama i ta svetlost sretnu, to je teritorija razuma. Samim tim razum u sebi poseduje malo tame i malo svetlosti; zbog toga je razum uvek napregnut i razapet između ta dva različita pravca.”

Osho

“Možda pakao ne postoji, ali oni koji sude mogu ga stvoriti. Mislim da ljudi precenjuju. Oni precenjuju sve. Moraš da razumeš šta ti se dogodilo da bi znao kako da reaguješ. Moraću da upotrebim čudan termin... ,,dobrota”. Ne znam odakle dolazi, ali verujem da postoji iskra dobrote u svakome od nas. Ja ne verujem u Boga, ali verujem da je ta ,,dobrota” neka vrsta unutrašnjeg svetla koje sija kroz nas. Ona može da se gaji. A uvek se ispoljava kao magija; kao kad se nađete na zakrčenom autoputu, a stranac se pomeri u stranu da bi vas propustio u njegovu traku... to daje nadu”

Bukowski
 
ok... pa razmisljao sam malo o svemu i strasno mi je tesko definisati pojam um-a...

ali s obzirom da smatram da je um (eng. mind) mesto sagledavanja nasih misli, odvijanja kongitivnih procesa, svesnih i podsvesnih... on je po svemu sudeci u ulozi dushe koja je odgovorna za odrzavanje i razmatranje svih telesnih funkcija...

svest nije prilagodna rech mislim... pre bih, nasta se ovde misli, korstio rec samosvest iliti svest o samom sebi... To je po meni deo one kontraverzne 'pojave' zvanom duh... Um je pod kontrolom samosvesti. Podsistem glavnog sistema.
 
Ja vas nista ne razumem, ali bas nista.....

Ah , da bih razumeo moram da koristim razum.....a to nije svest...
Znaci uz pomoc svesti vas nikako ne mogu razumeti....

Kako razumeti bez razuma?
Intuicija i nemo znanje....

To je znanje,. nije razumevanje, razumevanje je moj proces, tj uopsteno proces pojedinca...
Znanje bez razumevanja, to naravno postoji.....i uvek je postojalo....a cini mi se da ovde neki tumace veci deo stvari o svesti bas preko te igrice znanja bez razumevanja...."zelim da znam, nemogu da razumem"

Kako ljudi razumeju svest ili stvari u vezi svesti ako ne razmisljaju o svesti, ili ne prihvate nemo znanje, palo sa marsa i neba......bez razumevanja.....?
 
Ja vas nista ne razumem, ali bas nista.....

Ah , da bih razumeo moram da koristim razum.....a to nije svest...
Znaci uz pomoc svesti vas nikako ne mogu razumeti....

Kako razumeti bez razuma?
Intuicija i nemo znanje....

To je znanje,. nije razumevanje, razumevanje je moj proces, tj uopsteno proces pojedinca...
Znanje bez razumevanja, to naravno postoji.....i uvek je postojalo....a cini mi se da ovde neki tumace veci deo stvari o svesti bas preko te igrice znanja bez razumevanja...."zelim da znam, nemogu da razumem"

Kako ljudi razumeju svest ili stvari u vezi svesti ako ne razmisljaju o svesti, ili ne prihvate nemo znanje, palo sa marsa i neba......bez razumevanja.....?

Vidi, to nemo znanje je neka poruka, nešto što kažeš, a ne znaš ni šta si rekao, a ispostavi se kasnije da je bilo neverovatno tačno, ako me razumeš.

Te poruke mnogi primaju, ali ih mnogi ne razumeju.

"Čovek od znanja" je onaj ko je usavršio i um i razum, pa ume te poruke i da razume - usavršio je sopstveno razumevanje.

Treba povezati intuiciju i razumevanje da bi čovek bio celovit.

To je sveza između SVESTI i UMA - RELIGIJA - re ligiare - PONOVNA SVEZA.
 
“Nereligiozni čovek je protiv univerzuma, religiozni čovek je sa univerzumom. Religiozno biće oseća da je u svom domu. On nikada ne oseća da je gurnut u svet: on oseća da raste u tom svetu. Uvek se seti razlike u terminima biti “gurnut“ i “rasti“."

Osho
 
Ja vas nista ne razumem, ali bas nista.....

Ah , da bih razumeo moram da koristim razum.....a to nije svest...
Znaci uz pomoc svesti vas nikako ne mogu razumeti....

Kako razumeti bez razuma?
Intuicija i nemo znanje....

To je znanje,. nije razumevanje, razumevanje je moj proces, tj uopsteno proces pojedinca...
Znanje bez razumevanja, to naravno postoji.....i uvek je postojalo....a cini mi se da ovde neki tumace veci deo stvari o svesti bas preko te igrice znanja bez razumevanja...."zelim da znam, nemogu da razumem"

Kako ljudi razumeju svest ili stvari u vezi svesti ako ne razmisljaju o svesti, ili ne prihvate nemo znanje, palo sa marsa i neba......bez razumevanja.....?

Zamisli da si super razvijen kompjuter... Znachi imash sve potrebne elemente da bih sudelovao sa situacijom koja ti se daje pre tobom.

Logicku argumentaciju, u sposobnosti si da razlikujesh osecanja, miris, dodir, ukus...

Ali ti i dalje funkcionishesh ko masina po odredjenom programu. Ne shvatash da mozesh da se promenish, da uradish drugacije, da unapredjujesh sebe u svakom pogledu.

Samosvest (ili svest) je upravo to. To sto nam daje da smo svesni naseg postojanja. Svest nam daje da mozemo da programiramo sami sebe, naravno koliko nam je to dozvoljeno. A ta dozvola zavisi od razvijenosti naseg duha. Ali to je vec druga tema
 
Poslednja izmena:
Samosvest (ili svest) je upravo to. To sto nam daje da smo svesni naseg postojanja. Svest nam daje da mozemo da programiramo sami sebe, naravno koliko nam je to dozvoljeno. A ta dozvola zavisi od razvijenosti naseg duha. Ali to je vec druga tema

Duh se ne razvija, Duh je nepromenljiv, apsolutan.

Duh = Sveti Duh = Svest

Ono što se razvija, i što je promenljivo je um.

Um se razvija, evoluira.
 
Svest je pilot koji pokreće komande života. Svest kao da je iznad tela i iznad uma i njima upravlja u domenu za koji je zadužena a to je čovekov život po svojoj sopstvenoj slobodnoj volji. Svest i mogućnost ostvarivanja sopstvene slobodne volje ima i životinja, ali joj je na raspolaganju slabija aparatura za upravljanje i sa manjim mogućnostima nego što je slučaj kod čovjeka.

Svest koristi resurse mozga za izvođenje nefizičih, misaonih akcija, a određeni misaoni trigeri pokrenuće čovjekovo tijelo na fizičku akciju. Sve to skupa proizvodi ono što se zove čovjekov život. Svest koristi um - aparaturu u mozgu koja omogućuje razmišljanje. Razum je proizvod razmišljanja, organizovan i izveden pod kontrolom svesti. Kapacitet svesti zavisi od njene izgrađenosti, odnosno od količine znanja. Znanje se postiže učenjem i proizvod je organizovane upotrene misaonih tvorevina i njihovim pohranjivanjem u tačno određene medije u mozgu. Učenje je najosnovnija funkcija mozga (izuzimajući funkcije autonomnog sistema). Znanja mogu biti potaknuta od spoljašnjih uticaja, bilo kao gotova od drugih ljdi, bilo sopstvenim posmatranjem tj. memorisanjem utisaka čula i unutrašnjim uticajima, koji nisu pod kontrolom svesti. Poznate su izreke kao: on ima visoku/nisku svest. Postoji i svest viša od čovekove.

Svesnost je izvedna reč od reči svest i znači stanje mozga kada je svest uključena, a to je u glavnom budno stanje.
 
Poslednja izmena:
Ili osvešćenje, buđenje... svejedno.

da ok...

ali sudeci po tome da ti kazesh da je duh = const tj apsolutan(uvek isti, nepromenljiv) kako onda to duh moze biti uspavan iliti probudjen, subjektivan pa onda objektivan? :) To su promene zar ne?

Nemozesh poreci napredak duha. To je razvoj duha. Razvoj svesti.

P.S. Nadam se da ovo ne vazi za tebe (no offence)

post_count_penis.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top