Blago Kraljevskih Dvorova Srbije

Loengrin

Aktivan član
Poruka
1.190
Tema o onome što je Jugoslaviju i Srbiju na najdostojniji način predstavilo svetu. Po čemu je naša zemlja u svetu bila cenjena i prepoznatljiva. I što ona može dalje obnoviti i svetu nanovo predstaviti:

Izvor: magazin ''Story'', intervju Nj.K.V. Prestolonaslkednika Aleksandra II Karađorđevića.

Kada su se pre sedam godina vratili u Srbiju, prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević i princeza Katarina uselili su se u Kraljevski dvor na Dedinju koji su sa mnogo ljubavi i materijalnih sredstava renovirali i prilagodili ličnim, ali i potrebama svoja tri naslednika.

Posle višedecenijskog izgnanstva i života van zemlje, kraljevska po­rodica Karađorđević 2001. godi­ne vratila se u Srbiju i uselila u velelepni kompleks na Dedinju. Sa­stavljan iz dva dvora, Kraljevskog i Belog, od kojih svaki ima gotovo po četiri hiljade kva­drata, ovo je jedan od najunikatnijih i najznačajnijih srpskih istorijskih spomenika u ko­jem, pored članova kraljevske porodice, mogu da uživaju i posetioci. Na posedu površine od sto trideset hektara nalaze se i kraljev gazibo, omiljeno prinčevo i princezino mesto za ispi­janje kafe ili čaja, tri bazena, nepregledna ure­đena šuma, kao i nekoliko pomoćnih zgrada. Ovo zdanje za članove kraljevske porodice ima neprocenjivu emotivnu vrednost, a kako bi za sebe stvorili udoban novi životni prostor za rekonstrukciju i adaptaciju uložena su velika materijalna sredstva. Danas, kad god su u Srbiji, princ Aleksandar, princeza Katarina i njihovi sinovi Pe­tar, Filip i Aleksan­dar borave na pr­vom spratu kraljev­ske palate, dok Beli dvor služi za prijeme i kao konačište za važne i ugledne goste.

- Kraljevski dvor sagrađen je između 1924. i 1929. godine ličnim sredstvima mog dede, kra­lja Aleksandra Prvog, a po nacrtima arhitekata Živojina Nikolića i Nikolaja Krasnova sa KraIjevske akademije. U njemu je živeo sa mojom bakom, kraljicom Marijom i sinovima, prestolonaslednikom Petrom i prinčevima Tomislavom i Andrejom. Otac mi je mnogo govorio o lepotama ovog čudesnog zdanja i svojoj mlado­sti koju je u njemu proveo. Nije krio nostalgiju podvlačeći kako želi da se vrati u svoj dom u čijem se par­ku kao mali igrao sa svojom braćom. Pričao mi je i o pejzažima oko dvora koji svojom lepotom oduzimaju dah. Da je ovo zaista jedinstveno i toplo mesto, moja supruga i ja, kao i naši sinovi, uverili smo se čim smo kročili na ovo tle - ispunjen snažnim emocijama zapo­činje priču prestolonaslednik Aleksandar.

Beli dvor podignut je između 1934. i 1936. godine po nalogu kralja Aleksandra Prvog, a prema nacrtima arhitekte Aleksandra Đorđevića. Kralj je želeo da ima rezidenciju za svoja tri sina, ali nažalost nije doživeo završetak nje­ne izgradnje. Posle njegovog ubistva, odlučeno je da Beli dvor postane privremena rezidenci­ja regenta princa Pavla i njegove porodice. On i njegova supruga, princeza Olga, čija je ćerka Jelisaveta rođena na prvom spratu ovog zdanja, veoma su uticali na očaravajuću unutrašnju deko­raciju u koju danas može lič­no da se uveri svaki posetilac dvora, a brojni detalji koji ga krase pažljivo čuvaju priče poznatih predaka.

- Emotivna vrednost dedinjskog komplek­sa veoma je velika jer je ovo bio dom moje porodice i mesto na kojem je moj otac pro­veo mladost, zbog čega sam odlučan da saču­vam, restauriram i zaštitim njegovu lepotu. Na kompleksu je tokom devedesetih godina na­pravljeno dosta izmena: urađena je popravka krova, sanacija delova oštećenih od vode, uve­dene su nove elektro i vodovodne instalacije, obnovljena je stolarija, a još mnogo toga tek treba da se uradi. Zaljubljen sam u naš dom u čije sam održavanje uložio mnogo ličnih sred­stava - objašnjava princ.

Svaki dvor sastoji se od podruma, prizemlja, sprata i potkrovlja. Spratovi imaju po dva apar­tmana sa nekoliko dodatnih soba, tu su i trpezarije, pred­soblja i kupatila. Gornje odaje čini nekoliko manjih spavaćih soba koje je nekada koristila posluga. U suterenu kraljevske palate nalaze se velelepni saloni koji služe prvenstveno za zabavu i opuštanje. Pored bilijar sale, tu je i takozvana muška soba, jedino mesto gde je po dvorskoj etikeciji bilo dozvoljeno pušenje. Kralj Aleksandar ovde je primao samo najbli­že muško društvo s kojim je uživao u parti­jama karata i kvalitetnom vinu iz kraljevskih vinskih podruma. Tu se takođe nalazi i soba šapata sa fontanom koja je urađena po uzoru na čuvenu Fontanu suza iz Baščisarajske kanove palate. Na njoj su isklesani stihovi Branka V. Radičevića, a okretanjem ključa voda počinje snažno da žubori stvarajući zvučni zid koji je omogućavao tajnovitost razgovora i sprečavao prisluškivanje znatiželjnih. Bioskop kraljev­skog dvora prvi je privatni bioskop u našoj ze­mlji. Najstariji film koji se čuva jeste Krunisa­nje kralja Petra Prvog iz 1904. godine. Priča se i da je šest fotelja u nižem nivou bilo namenjeno za šest predsednika re­publika bivše SFRJ, a ona izdignuta na galeriji bila je maršalova.

Kraljevski i Beli dvor opremljeni su najekskluzivnijim stilskim nameštajem koji je nabavljan iz svih delova Evrope, najviše iz Francuske, Italije, Velike Britanije i bivših jugoslovenskih republika. Po rečima princa i princeze, svaki predstavlja unikatno i jedinstveno umetničko delo neprocenjive vrednosti.

- Pronašao sam portret moga dede, nje­govog visočanstva kralja Aleksandra Prvog, koji je naslikao Paja Jovanović, a koji je dugo bio dobro sakriven u potkrovlju Belog dvora. Vratili smo ga na njegovo prvobitno mesto, iznad kamina u centralnom salonu. Kraljev­ski i Beli dvor opremljeni su i dekorisani pa­žljivo biranim tepisima, nameštajem i umetničkim delima - ističe prestolonaslednik.

Neka od najznačajnijih umetničkih dela zahvaljujući svom talentu napravili su i sami članovi kraljevske porodice, a među njima je Vitez u kontemplaciji iz 1936. godine, delo kra­ljice Marije, nadarene umetnice i vrsnog skul­ptora čiji se atelje nalazio u Slamnatoj kući u blizini Kraljevskog dvora.

- Četrdeset pet ljudi učestvuje u obezbeđivanju, čišćenju, baštenskim radovima i admi­nistraciji dvorova, a takođe brine i o turistima koji dolaze - kaže prestolonaslednik, čija je po­rodica po povratku u Sr­biju počela da se bavi humanitarnim radom, pa u Belom dvoru neretko organizuju prijeme za do­maće i strane delegacije trudeći se da svojim ugle­dom i brojnim poznan­stvima podignu rejting naše zemlje u svetu.

- Naši gosti su i potencijalni strani investi­tori, učestvujemo u kulturnim događajima. U poslednjih godinu dana organizovali smo pri­jem za učesnike Pesme Evrovizije 2008, prijem za učesnike konferencije Međunarodnog novinarskog instituta, zatim gala večeru za uče­snike Siti Brejka, turističku konferenciju veli­kih gradova Evrope, događaj za mlade lidere u biznisu, ugostili smo i mnogobrojne učesnike različitih zdravstvenih i poslovnih konferenci­ja - zaključuje princ, ističući da su vrata nji­hovog doma dobronamernim gostima uvek ši­rom otvorena.
 

Back
Top