Nuklearne elektrane, za ili protiv

Da li ste za to da se u Srbiji dozvoli izgradnja nuklearne elektrane?

  • Da

    glasova: 35 50,0%
  • Ne

    glasova: 35 50,0%

  • Ukupno glasova
    70
  • Anketa je zatvorena .
Upravo se i govori o rizicima. Rizici koje nuklearna energija nosi su ogromni i monstruozni i radijacija daleko nadmasuje svako drugo zagadjenje po teratogenim i mutagenim opasnostima i za plod i decu i za odrasle.
E vidis, ovo sto si ti naveo nije validno.....a znas zbog cega.......
Takva postrojenja (kao i uobicajena energetska postrojenja) se obicno grade u raznim vukojebinama (da ih tako nazovemo). U tim bukojebinama zive ljudi koji nemaju bas para da zive u centru grada u naseljenim mestima itd. Ti ljudi dakle pate od nekih drugih stvari - siromastvo, losa ishrana, losa zdravstvena zastita itd.
Slicna studija je radjena i o ljudima koji zive ispod dalekovoda.
 
E vidis, ovo sto si ti naveo nije validno.....a znas zbog cega.......
Takva postrojenja (kao i uobicajena energetska postrojenja) se obicno grade u raznim vukojebinama (da ih tako nazovemo). U tim bukojebinama zive ljudi koji nemaju bas para da zive u centru grada u naseljenim mestima itd. Ti ljudi dakle pate od nekih drugih stvari - siromastvo, losa ishrana, losa zdravstvena zastita itd.
Slicna studija je radjena i o ljudima koji zive ispod dalekovoda.

Koji si ti licemer?!!!!!!
Lepo ti je stajao prethodni avatar, sto ga nisi ostavio, pristaje ti...
 
Ти изгледа очекујеш посао у некој НЕ - другог објашњења немам...:otkacio::otkacio::otkacio:

Lepo te pitam.
Nemoj da vrdas i da pricas svasta.
Da li je hrana koja raste pored nuklearke bolesna.
Tj. Sta nuklearka ispusta?
Oni koji imaju polja pored KRskog verovarno imaju kvalitetnije i zdravije prinose nego oni u okolini Bora.

Dakle, kakve to stetne materije ispusta nuklearna elektrana?
 


То су само ЖЕЉЕ и ПЛАНОВИ - а од тога, наравно, НЕЋЕ БИТИ НИШТА, мало боље прочитај, а ево ти и о томе на српском:

Nuklearne elektrane i u Italiji?

RIM - Italijanski ministar industrije Klaudio Skajola izjavio je da su novi planovi vlade da ponovo otpočne nuklearni program, saopštili su danas zvaničnici.

Ministar Skajola izjavio je pred udruženjem industrijalaca "Konfindustrija" da Vlada ima plan da započne izgradnju prve nuklearne elektrane do 2013. godine.
To udruženje industrijalaca pozvalo je na upotrebu nuklearne energije kako bi se smanjili visoki troškovi električne energije u Italiji.
Prema dosadašnjim podacima, s obzirom da nemaju sopstvene energetske izvore, Italijani plaćaju najvišu cenu električne energije u Evropi. Od uvozne nafte, odnosno plina potiče oko 75 odsto električne energije proizvedene u Italiji.
Takođe, prema oceni stručnjaka, savremene nuklearne elektrane znatno manje zagađuju prirodnu okolinu, a električna energija proizvedena u nuklearnim pogonima upola je jeftinija.
Italijanski zvaničnici odlučili su da ukinu državni nuklearni program na referendumu godinu dana nakon katastrofe u Černobilju 1986. godine.
Kako tvrde stručnjaci, stari nuklearni pogoni zatvoreni nakon Černobila nisu obnovljivi zbog zastarele tehnologije odlaganja nuklearnoga otpada, odnosno nedostatka sigurnosnih standarda.
Prema dosadašnjim informacijama, još uvek je nejasno kako će se nova vlada Silvija Berluskonija postaviti povodom ove inicijative.
Iako je italijanski premijer Silvio Berlusconi već ranije nastojao da obnovi italijanski nuklearni program, ta njegova inicijativa je uvek bila odbijena na lokalnom nivou vlasti.
 
Drago mi je da si postavio ovaj tekst kojim samog sebe demantujes - tj. da nuklearike NISU zabranjene u ITaliji :)



То су само ЖЕЉЕ и ПЛАНОВИ - а од тога, наравно, НЕЋЕ БИТИ НИШТА, мало боље прочитај, а ево ти и о томе на српском:

Nuklearne elektrane i u Italiji?

RIM - Italijanski ministar industrije Klaudio Skajola izjavio je da su novi planovi vlade da ponovo otpočne nuklearni program, saopštili su danas zvaničnici.

Ministar Skajola izjavio je pred udruženjem industrijalaca "Konfindustrija" da Vlada ima plan da započne izgradnju prve nuklearne elektrane do 2013. godine.
To udruženje industrijalaca pozvalo je na upotrebu nuklearne energije kako bi se smanjili visoki troškovi električne energije u Italiji.
Prema dosadašnjim podacima, s obzirom da nemaju sopstvene energetske izvore, Italijani plaćaju najvišu cenu električne energije u Evropi. Od uvozne nafte, odnosno plina potiče oko 75 odsto električne energije proizvedene u Italiji.
Takođe, prema oceni stručnjaka, savremene nuklearne elektrane znatno manje zagađuju prirodnu okolinu, a električna energija proizvedena u nuklearnim pogonima upola je jeftinija.
Italijanski zvaničnici odlučili su da ukinu državni nuklearni program na referendumu godinu dana nakon katastrofe u Černobilju 1986. godine.
Kako tvrde stručnjaci, stari nuklearni pogoni zatvoreni nakon Černobila nisu obnovljivi zbog zastarele tehnologije odlaganja nuklearnoga otpada, odnosno nedostatka sigurnosnih standarda.
Prema dosadašnjim informacijama, još uvek je nejasno kako će se nova vlada Silvija Berluskonija postaviti povodom ove inicijative.
Iako je italijanski premijer Silvio Berlusconi već ranije nastojao da obnovi italijanski nuklearni program, ta njegova inicijativa je uvek bila odbijena na lokalnom nivou vlasti.
 
E vidis, ovo sto si ti naveo nije validno.....a znas zbog cega.......
Takva postrojenja (kao i uobicajena energetska postrojenja) se obicno grade u raznim vukojebinama (da ih tako nazovemo). U tim bukojebinama zive ljudi koji nemaju bas para da zive u centru grada u naseljenim mestima itd. Ti ljudi dakle pate od nekih drugih stvari - siromastvo, losa ishrana, losa zdravstvena zastita itd.
Slicna studija je radjena i o ljudima koji zive ispod dalekovoda.

Jeste, Nemacka je poznata po vukojebinama gde deca idu u krpama i jedu bube. Pored nuklearnih elektrana, naravno.

Ne brini se ti za metodolosku validnost studija, ima ko se za to brine i ko zna kako da dobije tacne rezultate. Statistika nije nova nauka i naucnici nisu debili, i tesko da ce se saplesti na banalnostima kakve tebi padaju na pamet.

Jednostavno, NE nisu bezbedne.
 
Lepo te pitam.
Nemoj da vrdas i da pricas svasta.
Da li je hrana koja raste pored nuklearke bolesna.
Tj. Sta nuklearka ispusta?
Oni koji imaju polja pored KRskog verovarno imaju kvalitetnije i zdravije prinose nego oni u okolini Bora.

Dakle, kakve to stetne materije ispusta nuklearna elektrana?

Ја нисам нуклеарни физичар - али о штетности и зрачењу је писано зилион пута...
 
Protiv sam,pošto smatram da ja kao jedinka od NE ne bih imao nikakve koristi.Glupi narod ispranog mozga je uvek lako ubediti da bude za nešto,a korist bi ubirao neki Tadić,Mišković,Dinkić i sl. šljam,koji bi u slučaju neke havarije ili štete zbrisao i ostavio nas,paćenike da trpimo posledice.

Kako kao jedinka ne bi imao koristi?
Imao bi jeftiniju struju (u idealnom slucaju) i imao bi ocuvaniju okolinu.
 
Stav pojedinih zemalja prema nuklearnoj energiji

Globalno, postojanje straha od širenja nuklearnih elektrana je nepobitno. Međutim, različite zemlje imaju različit stav prema ovom pitanju.
Stav Njemačke je da postepeno gasi svoje nuklearke. Tako, vlada Njemačke trenutno teži demontiranju nuklearki do 2020. godine. S druge strane, približno trećina ukupne potrošnje električne energije pokriva se iz nuklernih elektrana.
Velika Britanija ima u izvjesnoj mjeri sličan stav. Zahvaljujući Toniju Bleru i težnji donošenju dugoročne energetske politike sa ciljem stabilnog snabdijevanja energentima ali u isto vrijeme smanjenja udjela ispuštanja stakleničkih gasova u atmosferu, nuklearne elektrane su ponovo u političkoj žiži Velike Britanije. Nuklearne elektrane snabdjevaju oko 20 % ukupne potrošnje električne energije u Velikoj Britaniji, i planira se da će zastarjele nuklearne elektrane biti demontirane do sredine dvadesetih godina što će stajati nekih 122 milijarde dolara.
Francuska je zemlja koja nuklearnim elektranama pokriva čitavih 80% potrošnje električne energije i planira gradnju prvog termonuklearnog reaktora.
U skandinaviji vladaju različite struje. Finska gradi svoj peti nuklearni reaktor koji bi trebao početi sa radom 2008, dok su pak Šveđani na referendumu 1980 podržali gašenje 12 nuklearnih reaktora u zemlji.
Japan je poslije SAD i Francuske najveći proizvođać nuklearne energije u svijetu, te do 2010 planira povećati udio nuklearne energije u ukupnoj proizvodnji električne struje sa 30% na 40% izgradnjom pet novih nuklearnih elektrana.

http://209.85.135.104/search?q=cach...arne+elektrane&hl=sr&ct=clnk&cd=29&lr=lang_sr
 
Kako kao jedinka ne bi imao koristi?
Imao bi jeftiniju struju (u idealnom slucaju) i imao bi ocuvaniju okolinu.

Hej, pa i Bor bi trebao da ima cist vazduh pa nema...

Koliko vas je bilo u NI VInca? Ja sam bio, i to tri puta. Da vidite gde se i kako odlaze otpadni materijal, pa mislim da bi odmah izgubili kontrolu nad besikom i crevima.

Kao neko iz te struke mogu sam oda kazem sledece - nuklearna energija je jeftina, i ako se pazi i vodi racuna, nema problema. Ono sto mene plasi je da ce to da se otaljava. A kada ti iscuri pitaj Boga koliko radioaktivne vode, ili zracenje pocne da se siri okolo, sta onda da radis? Da racunas kolektivnu dozu? Da racunas apsorbovanu dozu? Za to je tada kasno. Da ne nepominjem koliko onda troskovi lecenja kostaju...
 
Hej, pa i Bor bi trebao da ima cist vazduh pa nema...

Samo sto Bor trosi heavy metal gorivo :)

Koliko vas je bilo u NI VInca? Ja sam bio, i to tri puta. Da vidite gde se i kako odlaze otpadni materijal, pa mislim da bi odmah izgubili kontrolu nad besikom i crevima.

E, to je sasvim druga prica, koja i mene brine - skladistenje tog goriva.
Elektrena ko elektrana nije problem, vec njeni 'otpaci'.
 
Ma i elektrana je problem ako se ne odrzava. A sta se kod nas odrzava kako treba?
Pa u GSP-u ako treba da menjaju ulje na, lupam, 5000 km, oni menjaju na 15000. A takvih zezanja nema sa nuklearkom. Ako se zezas, neko to plati glavom.

A niko ne prica kako bi lepo mogli da napravimo par vetroelektrana, koje jeste da kostaju u pocetku, ali posle niti imaju bilo kakave stetne prozivode, niti zahtevaju preterana ulaganja sem odrzavanja.
 
Kako kao jedinka ne bi imao koristi?
Imao bi jeftiniju struju (u idealnom slucaju) i imao bi ocuvaniju okolinu.

Možda se razumeš u druge stvari,ali ako pratiš zbivanja oko nas,videćeš da imaju malo veze sa ekonomijom a mnogo sa monopolima,to jest pljačkom.Znači,neko uzme pare ili deo para poreskih obveznika,izgradi nešto kao javno dobro,zatim to ''privatizuje''(fina reč za pljačku),a posle formira cene kako hoće,mimo ekonomskih rezona.Pogledaj sadašnji kurs evra i zapitaj se zašto cene bar uvozne robe ne padaju?Zašto cena stanova skače,ako se zna da je cena 1m kvadratnog bez dozvola bilo gde u Srbiji oko 400E?...postoji gomila sličnih primera i svi su vezani za veze političara i tajkuna koji su pare zaradili tako što su opljačkali javna dobra.Slična dešavanja nas čekaju i ako se odlučimo za gradnju NE.
 
Ma i elektrana je problem ako se ne odrzava. A sta se kod nas odrzava kako treba?
Pa u GSP-u ak otreba da menjaju ulje na lupa 5000 km, oni menjaju na 15000. A takvih zezanja nema sa nuklearkom. Ako se zezas, neko to plati glavom.

Pa to, to i kazem, to je ona opasnost koje se i ja plasim i mislim da je to mnogo realnija opasnost od same nuklearke (znaci i odrzavanje i njen otpad).

A niko ne prica kako bi lepo mogl ida napravimo par vetroelektrana, koje jeste da kostaju u pocetku, ali posle niti imaju bilo kakave stetne prozivode, niti zahtevaju preterana ulaganja sem odrzavanja.

Naravno da bi to bilo mnogo lepo, kao i napravii i solarne panele.....ali ku*ac.....ovde niko nije zainteresovan za to.......mozda za jedno 10 godina.......
 
Pa solarne panele malo teze, jer nemamo toliko suncanih dana godisnje. Mi bi to mogl ida koristimo npr. za grejanje vode ili za tako neke stvari, a ne u smislu velike solarne elektrane. MAda kada bi samo 10% domacinstava u Srbiji grejala vodu pomocu solarne neregije, ostvarili bi ogromnu ustedu u el. energiji. A eto, ni to drzava da kreditira ili promovise. Makar da zapocne neku akciju il ida to pocne da uvozi i li da podrzava uviz tih panela i sistema.
 
Pa solarne panele malo teze, jer nemamo toliko suncanih dana godisnje.

Solarni paneli se tu i tamo koriste - npr hotel Omorika na Tari....ne znam koliko su oni u funkciji, ali poseduju ih. Mala usteda na jednom mestu, ali na vise mesta, verovatno znacajna.

MAda kada bi samo 10% domacinstava u Srbiji grejala vodu pomocu solarne neregije, ostvarili bi ogromnu ustedu u el. energiji. A eto, ni to drzava da kreditira ili promovise. Makar da zapocne neku akciju il ida to pocne da uvozi i li da podrzava uviz tih panela i sistema.

Mislim da za ovo ipak treba mnogo vise da napredujemo.
Evo sada se sprema akcija vezana za umanjivanje svetlosnog zagadjenja - koja za sobom povlaci i ustedu struje, a ja licno ne misim da ce imati nekog efekta.
Elem, posto planiram da se ukljucim u tu akciju, ovde cu postovati odgovarajuce informacije.
 

Back
Top