Virtuelni mingl ili jeftini odnosi

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Svesna sam da je ova tema hiljadu puta prezvakavana na forumu, ali obzirom da sam juce sa deckom o tome diskutovala resih da vas uvucem... zapravo izazvao me recima „ti si jezicar postavi temu“ :) Sve se zapravo svelo na raspravu o vezama koje pocinju uzivo, na „staromodan“ nacin, u kaficu, klubu, na Adi... i onima koje su posledica razvoja savremene tehnologije, pre svega neta – dakle virtuelno upoznavanje koje se zavrsi upoznavanjem i eventualno vezom u stvarnom zivotu. Dakle, njegova teza je da su veze preko neta zapravo jeftin odnos jer rezultat interakcije preko tastature, bez ukljucenja cula – vida, sluha, dodira, mirisa koji su prisutni pri stvarnom susretu, a upravo su cula ta koja nam omogucavaju da bez greske ustanovimo da li nam se neko zaista dopada ili ne, sto je zdrav osnov za vezu. Za razliku od veza zapocetih u realnom okruzenju, one koje su se zecele u virtuelnom posledica su lazne slike o osobi projektovane preko tastature, i kao takve ispadnu prazne , plitke i povrsne, cesto svedene na par susreta zarad seksa, i vozdra dovidjenja. Za njega je anonimnost u virtualnoj komunikaciji nedostatak, ali nakon sto sam malo o tome razmisljala, hm, pa za mnoge moze biti i prednost...obzirom da se u prvi plan kao nekakva „udica“ stavlja sama licnost kao takva, a ne njen izgled, hocu reci na netu se osoba prvo upoznaje iznutra, karakterno, a u stvarnosti je obrnuto: prvo nas privuče izgled. Iako smo se u osnovi slozili da je mnogo zivotnije i kako bih se izrazila, istinitije upoznavanje u realnom okruzenju, ipak sam ja, za razliku od njega, ostavila mogucnost da veza preko Interneta može biti prvi korak, jedan od načina upoznavanja, uz ogradu da je živa je interakcija ono što ljude nakon toga još više zbližava i održava. Da ne bih dalje puno razglabala, mislite li da su veze preko interneta jeftin odnos, lisen iskrenosti, pun lazne idealizacije, virtuelne magije koja nestaje pri prvom susretu u stvarnosti?

PS. Mozda sam trebala temu postaviti na nekom drugom podforumu, ali najvise volim da razglabam sa zenama pa eto...:D
 
Svesna sam da je ova tema hiljadu puta prezvakavana na forumu, ali obzirom da sam juce sa deckom o tome diskutovala resih da vas uvucem... zapravo izazvao me recima „ti si jezicar postavi temu“ :) Sve se zapravo svelo na raspravu o vezama koje pocinju uzivo, na „staromodan“ nacin, u kaficu, klubu, na Adi... i onima koje su posledica razvoja savremene tehnologije, pre svega neta – dakle virtuelno upoznavanje koje se zavrsi upoznavanjem i eventualno vezom u stvarnom zivotu. Dakle, njegova teza je da su veze preko neta zapravo jeftin odnos jer rezultat interakcije preko tastature, bez ukljucenja cula – vida, sluha, dodira, mirisa koji su prisutni pri stvarnom susretu, a upravo su cula ta koja nam omogucavaju da bez greske ustanovimo da li nam se neko zaista dopada ili ne, sto je zdrav osnov za vezu. Za razliku od veza zapocetih u realnom okruzenju, one koje su se zecele u virtuelnom posledica su lazne slike o osobi projektovane preko tastature, i kao takve ispadnu prazne , plitke i povrsne, cesto svedene na par susreta zarad seksa, i vozdra dovidjenja. Za njega je anonimnost u virtualnoj komunikaciji nedostatak, ali nakon sto sam malo o tome razmisljala, hm, pa za mnoge moze biti i prednost...obzirom da se u prvi plan kao nekakva „udica“ stavlja sama licnost kao takva, a ne njen izgled, hocu reci na netu se osoba prvo upoznaje iznutra, karakterno, a u stvarnosti je obrnuto: prvo nas privuče izgled. Iako smo se u osnovi slozili da je mnogo zivotnije i kako bih se izrazila, istinitije upoznavanje u realnom okruzenju, ipak sam ja, za razliku od njega, ostavila mogucnost da veza preko Interneta može biti prvi korak, jedan od načina upoznavanja, uz ogradu da je živa je interakcija ono što ljude nakon toga još više zbližava i održava. Da ne bih dalje puno razglabala, mislite li da su veze preko interneta jeftin odnos, lisen iskrenosti, pun lazne idealizacije, virtuelne magije koja nestaje pri prvom susretu u stvarnosti?

PS. Mozda sam trebala temu postaviti na nekom drugom podforumu, ali najvise volim da razglabam sa zenama pa eto...:D

:tongue2: pa di' ces vise od toga
 
e a bas sam razmisljala (u pocetku posta) ako nisi napisala sta si ti zastupala kako da te podrzimo :lol:
ma ljudi se nisu navikli na net u tolikoj meri da im i to bude normalan nacin(i ja sam se zaprepastila pre neku godinu kad sam cula da je riba kupila decku komp a on preko tog kompa nasao drugu i napustio je)
mislim da su veze preko neta veze kao i sve druge,na kraju ko razmislja kako ste se upoznali kad ste zajedno vec godinu ili vise,na kraju niste vise dva nika nego dve osobe
 
Da ne bih dalje puno razglabala, mislite li da su veze preko interneta jeftin odnos, lisen iskrenosti, pun lazne idealizacije, virtuelne magije koja nestaje pri prvom susretu u stvarnosti?

PS. Mozda sam trebala temu postaviti na nekom drugom podforumu, ali najvise volim da razglabam sa zenama pa eto...:D
Ја мислим супротно. :D
Заправо.. кључ је у нама самима.. ако смо склони томе да људе идеализујемо, радићемо то и на интернету и ван њега...

Потребно је само пажљиво посматрати.
Овде је све прозирно. /рече Мистик:D/
 
Definitivno ima oba primera na obe strane, tako da to svakako isključuje neki odgovor kao tako je sigurno. Poznajem parove koji su se našli i zaljubili preko neta; a ja sam s druge strane imala baš šit iskustvo...
Svejedno verujem u ljubav preko neta, kad bi trebalo da tražim momka tu bih ga tražila :lol: Bez zezanja, i drugricama koje su imale problema sa momcima sam uputila na krstu da nađu nekog alfa mužjaka; nekima se i osladilo :whistling:

Samo da kažem moje iskustvo je bilo loše, ne zbog fizičkog izgleda u koji sam se razočarala; nego jednostavno čovek drugačije zrači, nego što to izgleda 'na papiru'. U svakom slučaju, nije mi važan fizički izgled, ali nešto što možeš videti i osetiti samo uživo definitivno jeste važno
 
Postavis u startu iskren otvoren odnos..vidis sliku..pricas o svemu i svacemu bez zadnjih namera..ako bude bice..u rl nema sanse da bi bili tako otvoreni i direktan pogled u oci je vecini problem+foliranje..predrasude..kompleksi i sl..ne gine nam u buducnosti samo upoznavanje preko neta:think:
 
Sta da vam kazem...provalili ste me....

Ne znam...moja veza je pocela bas ovde...nije bila " jeftina ni u jednom trenutku "....mnogo toga sam/se promenilo u mom i njegovom zivotu....ne smem vise da pisem...
Ni po cemu se nije razlikovalo od muvanja bez kompa...i veza po sebi i slika o drugoj osobi...nema tu idealizovanja...neke stvari pre ili kasnije shvatis, otkrijes...sve " lazi " izadju na videlo, ali poenta je da ti od samog starta krenes iskreno...hoces-hoces, neces - ima ko hoce !
Nisam nikada imala potrebu da lazem i da se ususkavam u nesto cega nema...nisam mu mogla pisati da imam grudi peticu, kad ce pre ili kasnije videti sliku ili mene...a meni se kao slucajno izduvale? :roll:...mislim, sve su to gluposti...i zaista mislim da u danasnjici vise ne treba razmisljati i odvajati ovakva ili onakva upoznavanja...to je sve tok civilizacije i savremenog i nazalost jos uvek primitivnog drustva...
 
A jeste mi dugacak uvod, sorry... Poenta price je u tome da su internet upoznavanja svedena, lisena zivotnosti kako on rece jeftina, zbog odsustva culnog dozivljaja druge osobe. I zato su osudjena na propast jer kad dodje do upoznavanja u stvarnosti, kad se ukljuce cula obicno dodje do raspada sistema, kompletna slika koju smo stvorili o nekome puf, nestane, kao mehur od sapunice.

@Neva: nisam htela da uvredim nikog, samo smo pricali i on ima takav tvrd stav, moj je meksi u smislu da ostavljam mogucnost uspeha i takvih veza, mozda je ljude mrzelo da citaju citav uvod, ali to je to :)
 
Poslednja izmena:
Naravno da neka od njih omanu, ali i ovako ti nije sigurno da ce veza uspeti...pobogu, zaista mi je smesno to...to ti je samo razlika da li si ga upoznala dok si bila u setnji ili u kaficu ili ispred radnje ili u busu ili ....cak, manje ces mu sanse dati da ti pridje i upozna na taj nacin, jer ja licno bih ga oduvala...
 
Poenta je da se veza započne tek kad se upoznate u rl-u. Dok je sve u virtuelnom svetu, postoji samo perspektiva; znači nema tu jeftino ili ne; kad se upoznate znaćete hoćete li uopšte započinjati vezu...
A jeftina veza i jeftino muvanje nije isto; a i jednog i drugog ima i 'tu' i 'tamo'
 
Nemam licno iskustvo, ali mislim da je net pre svega praktican nacin da naletis na nekoga koga u zivotu ne bi sreo (jer se ne krecete na istim mestima, ili zivite u drugim gradovima). A sad, sta je u tome jeftino, a sta nije... mogu i cula da budu jeftina... ne znam... vazno je da se ljudi vole :) i nije bitno kako su do toga dosli...
 
A jeste mi dugacak uvod, sorry... Poenta price je u tome da su internet upoznavanja svedena, lisena zivotnosti kako on rece jeftina, zbog odsustva culnog dozivljaja druge osobe. I zato su osudjena na propast jer kad dodje do upoznavanja u stvarnosti, kad se ukljuce cula obicno dodje do raspada sistema, kompletna slika koju smo stvorili o nekome puf, nestane, kao mehur od sapunice.

@Neva: nisam htela da uvredim nikog, samo smo pricali i on ima takav tvrd stav, moj je meksi u smislu da ostavljam mogucnost uspeha i takvih veza, mozda je ljude mrzelo da citaju citav uvod, ali to je to :)
Ниси никога увредила. Само смо сазнали колики си сањар. :D
Нева има способност да и себе и друге гледа са стране. Реално?
Не пројектуј своје квалитете на друге...
Због тога ти се чешће дешава да се разочараш, него одушевиш.

Постоји овде на форуму још један Бисер:mrgreen: са истим проблемом.
 
I TI I ON ste u pravu - ti zato što nije to tek tako kao što je on uprostio, možeš njih trista da upoznaš i da ti se niko ne svidi a da ste se pre toga dopisivali. Želja da upoznaš nekog s kim si se dopisivala iz ovih ili onih razloga je sasvim normalna, nemoj to da te plaši : )
A to - da li ćeš biti sa nekim ili ne je ipak nešto mnooogo više... Simpatično je to ,,slika o nekom projektovana preko tastature" baš mi se svidelo... al nema baš mnogo istine u tome.
Zašto?
Zato što je tastatura samo ,,alat" u ovom slučaju sretstvo komunikacije.

A oni koji su se prethodno dopisivali na forumu, svakako su se upoznali u nekom kafiću, u parku ili na Adi i veruj mi - izgledalo je kao da se prvi put u životu vide, bez obzira što su prethodno videli nečiju sliku ili pročitali tekst, to nije to i to nije dovoljno - i tu je on u pavu.
 
Poenta je da se veza započne tek kad se upoznate u rl-u. Dok je sve u virtuelnom svetu, postoji samo perspektiva; znači nema tu jeftino ili ne; kad se upoznate znaćete hoćete li uopšte započinjati vezu...
A jeftina veza i jeftino muvanje nije isto; a i jednog i drugog ima i 'tu' i 'tamo'

:klap: upravo tako. Protiv sam velikog "letenja" i ogromnih ocekivanja pre nego sto se ljudi vide u RL.
Kao sto rece gospodjica, moze se desiti da nam osoba prosto "ne mirise" dobro i da se utisak sa neta ne poklopi sa utiskom u RL.
Ima sto hiljada stvari koje nam se mogu NE svideti, pocev od toga kako osoba hoda, sedi, gleda ili ne gleda u nas, kakvu boju glasa ima, gestikulaciju, miris.....jednom recju, zivi, vizuelno-culni utisak jedino nam moze reci ima li tu potencijala za nesto ili pak ne
 
Da, ali zar ne mislite da je klasicno muvanje, laki dodir rukom, nehajno priblizavanje njegovom telu da osetis miris ipak ima vise cari? I da cinjenica da se sve veci i veci broj ljudi ne upoznaje na klasican nacin vec pocinje vezu "preko zice":D ima dalekosezne posledice kao sto je otudjivanje napr. o vecem broju razocarenja necu ni da govorim.... Kako da osetis kako covek mirise (ne mislim na parfem, nego na miris koze) preko tastature? A meni je recimo to veoma vazno. Ili kosa, oci svejedno. Neko je spomenuo fotke, to nije isto, ja imam fotke na kojima izgledam kao luche, a imam i onih na kojima sam grozna, istina je na sredini tj. ima boljih i losijih dana. I upoznavanje u rl je tek perspektiva, ali stvarnija i mnogo laksa za procenu uspesnosti i neuspesnosti. Ono sto je on zeleo da kaze mislim, jeste da ga uzasava mogucnost da upoznavanje i veze preko interneta mogu da zamene upoznavanje i veze u stvarnosti... jer ima sve manje vremena i mogucnosti za klasicno druzenje :lol:

Edit: kasnim :)
 
Poslednja izmena:
gospodjice mislim da je taj njegov stav pun predrasuda,jer na kraju krajeva nije prvi put da cujem tako nesto...ali pretpostavljam da on nije redovan korisnik ko mi ovde :lol:

kod ovog vida komunikacije mi se svidja sto prvo upoznas nekoga kao osobu,naravno ako se osoba predstavlja iskreno,i to je po meni neprocenjivo jer se tim putem dobija mnogo bolja prilika da saznas najrazlicitije stvari o nekom,i mnogo je veca prilika nego da se to desava u rl jer si u stratu lisen predrasuda.ako govorimo o vezi naravno da je taj zivotinjski element bitan i presudan,ali ako se on poklopi ti vec dobro poznajes nekoga i ako ti se svidja znas i zasto ti se svidja a opet to je ono sto bar ja najvise od svega cenim u bilo kojoj vrsti drustvenih odnosa...a ljudi se ovde i druze po raznim interesovanjima,tako da mislim da ni prijateljstva nisu iskljucena.

naravno ima i foliranata,ali posle nekog vremena mislim da uspes da ih prepoznas...
 
gospodjice mislim da je taj njegov stav pun predrasuda,jer na kraju krajeva nije prvi put da cujem tako nesto...ali pretpostavljam da on nije redovan korisnik ko mi ovde :lol:

kod ovog vida komunikacije mi se svidja sto prvo upoznas nekoga kao osobu,naravno ako se osoba predstavlja iskreno,i to je po meni neprocenjivo jer se tim putem dobija mnogo bolja prilika da saznas najrazlicitije stvari o nekom,i mnogo je veca prilika nego da se to desava u rl jer si u stratu lisen predrasuda.ako govorimo o vezi naravno da je taj zivotinjski element bitan i presudan,ali ako se on poklopi ti vec dobro poznajes nekoga i ako ti se svidja znas i zasto ti se svidja a opet to je ono sto bar ja najvise od svega cenim u bilo kojoj vrsti drustvenih odnosa...a ljudi se ovde i druze po raznim interesovanjima,tako da mislim da ni prijateljstva nisu iskljucena.

naravno ima i foliranata,ali posle nekog vremena mislim da uspes da ih prepoznas...

:think: i takve vredi upoznati, makar da ih surovo ispenkujesh :mrgreen:
 
Da, ali zar ne mislite da je klasicno muvanje, laki dodir rukom, nehajno priblizavanje njegovom telu da osetis miris ipak ima vise cari? I da cinjenica da se sve veci i veci broj ljudi ne upoznaje na klasican nacin vec pocinje vezu "preko zice":D ima dalekosezne posledice kao sto je otudjivanje napr. o vecem broju razocarenja necu ni da govorim.... Kako da osetis kako covek mirise (ne mislim na parfem, nego na miris koze) preko tastature? A meni je recimo to veoma vazno. Ili kosa, oci svejedno. Neko je spomenuo fotke, to nije isto, ja imam fotke na kojima izgledam kao luche, a imam i onih na kojima sam grozna, istina je na sredini tj. ima boljih i losijih dana. I upoznavanje u rl je tek perspektiva, ali stvarnija i mnogo laksa za procenu uspesnosti i neuspesnosti. Ono sto je on zeleo da kaze mislim, jeste da ga uzasava mogucnost da upoznavanje i veze preko interneta mogu da zamene upoznavanje i veze u stvarnosti... jer ima sve manje vremena i mogucnosti za klasicno druzenje :lol:

Ako je tako kao što kažeš - onda je sasvim logično izvući zaključak o tome da ti uopšte ne poznaješ osobu dok se sa njom ne vidiš i lepo ne upoznaš... Dopisivanje sa nekim ne znači i poznavanje nekog (možda si upoznata sa interesovanjima al nikako sa osobom) Sve što si napisala stoji - samo mislim da si pomešala babe i žabe : )))
 
:lol: ma foliranti ne zasluzuju cak ni spenkovanje,vise sazaljenje :) nekako mislim da ne bih trosila energiju na njih :)

i ocu da kazem da pocenta komunikacija i interakcija kad se dvoje upoznaju veoma zavisi uvek i od one druge osobe.npr ako se doticna postavi kao cutljiva i zbunjena mnogo je teze voditi konverzaciju nego kod pricljivih osoba....

mislim meni se desilo da upoznam jednu i da krenemo da pricam ko da se znamo sto godina....i tako...
 

Back
Top