Istorija, kultura i još ponešto...

Направили су вештачко језеро из којег ми сада пијемо воду. Раније је туда протицала река, ако се неварам.

Овако изгледа брана

vrutci.jpg
 
Направили су вештачко језеро из којег ми сада пијемо воду. Раније је туда протицала река, ако се неварам.

Овако изгледа брана

Znam kako jezero izgleda. Posetio sam ga nebrojeno puta. Odlično je. Pravi raj za odmaranje... Nego me samo zanimalo, kome je tako nešto palo na pamet da na mestu gde je naselje napravi veštačko jezero.

Da nemaš možda fotografije koje pokazuju kako je taj prostor izgledao pre pravljenja jezera?
 
Немам те фотографије, а баш бих волео да их видим. Мислим да нису могли никако на другом месту да направе брану, да то нису урадили ми би данс воду куповали у продавници. Нормално сви људи који су ту живели су добили станове у Ужицу, нико није потопљен заједно са кућом;).
 
Нормално сви људи који су ту живели су добили станове у Ужицу, нико није потопљен заједно са кућом;).

:lol: :lol: :lol:

To znam. Moja devojčica mi je pokazala (bele) zgrade koje su na vrhu nekog brda i rekla mi je da su u njima stanove dobijali ljudi koji su živeli na mestu gde je sadašnje jezero.

Da, i kada smo kod tih zgrada, neobično mesto za zgrade. Mislim da to nigde još do sada u Srbiji nisam video. :)
 
У Ужицу ти је све на "неком брду" осим центра који је раван. То брдо на коме су зграде се зове Пора, а ужичани те зграде зову Палестина :D, а људе који ту живе Палестинци...

У ком делу града ти живи девојка, можда се знамо;)
 
Sad se setih one slike iz Sretena Gudurića na glavnoj.Onog starog gde je sad renovirana prodavnica.Sećam se još iz srednje škole one velike slike Užica slikano sa Železničke stanice.Seća li se te slike ko i ima li ko da je postavi?
Tu se vidi kakvo je Užice maleno bilo u vreme Ćire.
 
za neupućene
jezero Vrutci se nalazi na reci Đetinji , uzvodno od Užica , a u selu Bioska ( brana je u Vrutcima dok se ušće reke u jezero nalazi oko 800 metara nizvodno od centra Bioske)i dugo je oko 4000 metara . Što se tiče nedoumica :
1. poplavljenog naselja nema - bilo je tu više manjih skupina kuća a ne jedno ušoreno naselje ,
2. nije potopljena nijedna crkva - potopljeno je samo mesto gde se nalazio manastir Rujan a koga su Turci sravnili sa zemljom u XV veku i od njegovog kamena napravili medresu u Užicu
3 potopljenih celih kuća nema - jezero je akumulacija vode za snadbevanje Užica pa je 1983 godine na radnoj akciji je očišćena kompletna lokacija koju je jezero trebalu da potopi ( nije ostalo ni drveće a kamoli neke građevine ) ono drveća što raste iz jezera je niklo kasnije u periodu od ''čišćenja'' do potapanja lokacije .

toliko o jezeru ..:bye:
 
Добар дан свима!
Била сам у музеjу Михаjла Пупина у селу Идвор, видела сам тамо на зиду таблицу коjа се зове "Штица":
http://pixs.ru/showimage/shticajpg_7359659_15760318.jpg
Jасно jе да jе то азбука. Али хтела бих да сазнам значење речи "штица" (jа сам странац, српски ми ниjе матерни jезик). И можда неко зна: зашто у азбуци у таквом реду стоjе сугласници?
 

Back
Top