Kako se ciste metalni novcici?

Da, kako da ih ocistim? Npr. oni koji su bili u zemlji pa su zardjali, i tako nesto, na tu foru... Cime? Sta da koristim? Hvala unapred!

Za svaki metal postoji odredjena hemikalija za ciscenje, i kod vrhunskih numizmaticara je to problem. Ali najbolje da ih ne diras u opste, najbolje je da ih ostavis takvi kakvi jesu, jedino sto mozes je da ih odmastis sapunicom, nikakav prasak i druga sredstva za ciscenje.
 
ah,evo i mene na ovom forumu.
pozdravio bi sve istinske fanatike i zaljubljenike,profice i one pocetnike u ovoj domeni.
ja sam relativno novi u svemu ovome,malo sam se 'ufurao' zadnjih mjesec-dva i domena mi je Balkan,od Austro-Ugarske,Srbije,CG,SHS/Kraljevine,NDH,FNRJ/SFRJ do 1990.
Nadam se da cemo ovdje kvalitetno porazgovarat o svim relevantnim stvarima vezanim za tematiku.

Sto se tice topica,iako sam i ja upozoren kako se kovanice ne ciste jer unistavaju patinu,na nekim stvarima sam ipak exprimentirao.
Naime imam nekakvo talijansko sredstvo SMAC Shiny Steel,koje sam isprobao na 1 i 2 din iz 1938.
Zdraviji primjerak,dakle onaj koji nije vec zahvacen hrdjom ispao je fantasticno (bubnut cu fotku),dobro funkcionira i s nekim srebrnjacima te i SFRJ dinarima,ja zadovoljan.
Toliko za sad od mene,pozdrav iz ZG-a!

:)
 
evo ja se izvinjavam ako nije dozvoljeno lijepit slike,ali ove nisu velike,a vjerujem da bi mogle pomoc:

dinari.jpg

dinarim.jpg


10cu nisam cistio.dakle,ovo u biti izgleda jos sjajnije,ali je svjetlo dost slabo pa ne dolazi do izrazaja.

:)
 
Poslednja izmena:
Vidi se da su ocisceni.
Bitno je da patina bude ujednacena, a ne na jednom mestu svetlije, a na drugom tamnije.
Kao sto rekoh, nikakva sredstva za ciscenje i ako su namenjena za metale.

eh,da moram malo dopunit.na ovoj leguri (zato i jesam testirao upravo te dinare) nazalost,ukoliko se ostavi da se 'paca' u sredstvu 5-10min,ostecuje patinu,stoga buduci da je sredstvo dost agresivno ne smije se ostavljat da se kovina namace u njemu,vec ga brzo cetkicom izcistit i onda ne ostavlja tragove.

nacelno sam zadovoljan postignutim. :)
 
eh,da moram malo dopunit.na ovoj leguri (zato i jesam testirao upravo te dinare) nazalost,ukoliko se ostavi da se 'paca' u sredstvu 5-10min,ostecuje patinu,stoga buduci da je sredstvo dost agresivno ne smije se ostavljat da se kovina namace u njemu,vec ga brzo cetkicom izcistit i onda ne ostavlja tragove.

nacelno sam zadovoljan postignutim. :)

Mozda ste zadovoljni, ali neki dugogodisnji numizmaticar bi svakako odbacio ovakve komade. ;)
 

Back
Top