D.O.O. - Vredi li otvarati i koliko to stvarno košta?

jiu-jitsu

Početnik
Poruka
22
Pozdrav svima.

Razmišljam se da počnem sa nekom trgovinom (za početak), pa me zanima vredi li se registrovati u našoj državi.

Raspitao sam se malo, osnivački ulog je oko 500 evra (u principu, nije strašno). Međutim, niko ne kaže koliko zaista košta preduzeće, posebno u mesecima kad ne radi ništa?

Postoji li uopšte po zakomu mogućnost da plaćaš porez kad radiš, a kad ne radiš da ne plaćaš?

Npr. kupim nešto po nižoj ceni, prodam po skupljoj, platim porez i to, i onda, dok ne naleti neki drugi posao, ne plaćam ništa? Jel ovo bajka?

Hvala unapred.
 
Па ја мислим да није потребно да бацаш паре јер трговином можеш да се бавиш и као предузетник и поред тога да радиш и још неке сродне делатности само је потребно да пријавиш чиме ћеш се још бавити, а није потребан ни оснивачки улог као за D.O.O.

1. Накнада
За регистрацију оснивања наплаћује се накнада у износу од 540,00 динара на рачун бр. 840-969627-83, прималац је Агенција за привредне регистре, модел : 97, позив на број : 86 04.
Сам оснивач опредељује датум почетка рада и уписује га у регистрациону пријаву. Уколико га не одреди или одреди датум који је ранији од датума подношења регистрационе пријаве, као датум почетка рада узеће се датум подношења регистрационе пријаве.
2. Документација
Поред уредно попуњене регистрационе пријаве оснивања радње подноси се фотокопија личне карте или пасоша оснивача, односно свих ортака када се ради о оснивању ортачке радње, и доказ о уплати накнаде.
Уколико се предузетник региструје за обављање делатности за коју се тражи сагласност надлежног органа као претходни услов регистрације, потребно је поднети и Решење надлежног органа у оригиналу или овереној копији. Пријаве се могу поднети лично у Агенцији, у организационим јединицама Агенције, Општинама са којима Агенција има уговор, односно путем поште препоручено. Регистрационе пријаве се могу преузети са сајта Агенције.
http://www1.apr.sr.gov.yu/
 
Само да додам ја сам валсник предузетничке радње која за основну делатност има шифру барови, а бавим се поред тога несметано интернет трговином и дизајном интернет сајтова под истим именом
Интернет-Кафе Пејић, порез ми износи око 4500 дин., а доприноси око 900 дин.
 
Само да додам ја сам валсник предузетничке радње која за основну делатност има шифру барови, а бавим се поред тога несметано интернет трговином и дизајном интернет сајтова под истим именом
Интернет-Кафе Пејић, порез ми износи око 4500 дин., а доприноси око 900 дин.

Hvala na informaciji. Jesu li to svi troškovi? A knjigovođa, pravnik, održavanje računa u banci,...?
 
Само да додам ја сам валсник предузетничке радње која за основну делатност има шифру барови, а бавим се поред тога несметано интернет трговином и дизајном интернет сајтова под истим именом
Интернет-Кафе Пејић, порез ми износи око 4500 дин., а доприноси око 900 дин.

Kako molim te doprinosi 900. dinara ? ne mogu da verujem 900 dinara za obavezni penziono i socijlano osiguranje. Ja ne znam nikog kome je to manje od 6000.masecno.
 
Ma nemoj da se lažemo...
Postoji minimum za socijalno, penziomo, invalidsko i slično...
Porez na dobit može da bude i 0 ako ste gubitaš, ali ovo drugo ne može da se izbegne.
A porez na isticanje firme, knjigovođa i ostale sitnice pa krupnice...
Knjigovođa može i da se zaobiđe ako imaš nekog (da ti ne naplati na primer završni obračun) ili ako sam znaš sve šta je potrebno...
Sve u svemu bez 50 - 100 evra mesečno ne može...
 
Kad odeš u Agenciju kaži čime bi hteo da se baviš i neka ti daju šifre delatnosti i sa tim otiđi u poresko i oni će ti reći koliko otprilike iznosi porez za koju delatnost i dali je potreban knjigovođa za tu delatnost.

Како да одем до Агенције кад фантоми раде од 10 до 15! Па не седим ја код куће беспослен!

Него, да ли то може да се обави "мејлом"?
 
Само да додам ја сам валсник предузетничке радње која за основну делатност има шифру барови, а бавим се поред тога несметано интернет трговином и дизајном интернет сајтова под истим именом
Интернет-Кафе Пејић, порез ми износи око 4500 дин., а доприноси око 900 дин.

Malo si pomesao poreze i doprinose...Mozes da placas doprinose 4500 aporez na dohodak 900....Pogledaj bolje resenja..
 
Malo si pomesao poreze i doprinose...Mozes da placas doprinose 4500 aporez na dohodak 900....Pogledaj bolje resenja..

Upravo tako. Ako je gubitaš može porez da bude i nula, ali doprinos od oko 4500 mora da se plati i ne može da se izbegne. Jedino ako otvarate iz radnog odnosa dodatnu delatnost može doprinos da se smanji na oko 2500 din (ne znam tačno).
 
Upravo tako. Ako je gubitaš može porez da bude i nula, ali doprinos od oko 4500 mora da se plati i ne može da se izbegne. Jedino ako otvarate iz radnog odnosa dodatnu delatnost može doprinos da se smanji na oko 2500 din (ne znam tačno).

Ako otvoris radnju iz radnog odnosa ne placas nikakve doprinose.Poreska uprava to naplacuje i onima iz radnog odnosa.Imala sam nekoliko sporova u vezi toga i sve tuzbe je Vrehovni sud resio u moju korist.Prema clanu 10 zakona o penzijskom osiguranju osiguranik zaposleni ne moze biti osiguran po osnovu samostalne deletnosti.Posteni poreski obveznici i i to placaju jer nisu upuceni u materiju.
 
Ako otvoris radnju iz radnog odnosa ne placas nikakve doprinose.Poreska uprava to naplacuje i onima iz radnog odnosa.Imala sam nekoliko sporova u vezi toga i sve tuzbe je Vrehovni sud resio u moju korist.Prema clanu 10 zakona o penzijskom osiguranju osiguranik zaposleni ne moze biti osiguran po osnovu samostalne deletnosti.Posteni poreski obveznici i i to placaju jer nisu upuceni u materiju.
A meni je objasnjeno da je promenjen zakon ( pre 3-4god) i da mora da se placaju doprinosi i iz dopunske delatnosti. Moze li ta sredsatva da se preknjize na sadsnji konto, posto je preregistrovana radnja u osnovnu delatnost?
 
A meni je objasnjeno da je promenjen zakon ( pre 3-4god) i da mora da se placaju doprinosi i iz dopunske delatnosti. Moze li ta sredsatva da se preknjize na sadsnji konto, posto je preregistrovana radnja u osnovnu delatnost?

Prvo treba da im se obratis zahtevom da ne postuju zakon.Onda ce te odbiti prvostepeni organ,pa drugostepeni i dace ti mogucnost da se zalis Vrhovnom sudu Srbije.Procedura nije bas jednostavna ,traje dugo.Posle izvesnog vremena Vrhovni sud nalozi Poreskoj upravi da predmet vrati na ponovni postupak jer je pogresno primenio materijalno pravo.Zahtevom dalje mozes traziti da ti se sredstva vrate ili preknjize na drugi uplatni racun.POzz
 
Prvo treba da im se obratis zahtevom da ne postuju zakon.Onda ce te odbiti prvostepeni organ,pa drugostepeni i dace ti mogucnost da se zalis Vrhovnom sudu Srbije.Procedura nije bas jednostavna ,traje dugo.Posle izvesnog vremena Vrhovni sud nalozi Poreskoj upravi da predmet vrati na ponovni postupak jer je pogresno primenio materijalno pravo.Zahtevom dalje mozes traziti da ti se sredstva vrate ili preknjize na drugi uplatni racun.POzz

Ko zna ,zna Poz!!!
 

Back
Top