Dipl. ing. = MASTER

A fakulteti nece ni dinara uzeti. Kod mene, na etf-u, trazili 30 000 + 2 predmeta po izboru.
Svi bi naravno uzeli najlakse izborne predmete, a njima bi ostale pare.
Glupo bi zvucalo da su trazili samo 30 000! :evil:
 
Jedan ortak je sanjao da bude Master... al' tako u nekom disqtabilnom smislu... svejedno, batalio faks, evo sad bi mu se ostvarila želja.

Ne znam šta da mislim o tome. Ne znam ni koja je tome funkcija. Znam samo da će u svetu ispred dipl. ing. biti nešto standardno, a da moje paćenje ipak nije bilo standardno, iz tog ugla - sooper :|
 
Pre par meseci sam cula informaciju da ce se do 2012. dipl.ing brisati i da ce ljudi moci da polazu neke ispite za master.Master nije nista drugo no uza specijalizacija za nesto.To je nesto izmedju ipl.inga i post diplomskih (magistarskih) studija.Zaista je sada malo nezgodno za ove ljude koji zavrsavaju studije po starom.Neko je planirao da studira 4 godine ali mu se prosto namece jos 1 godina.
 
Sta mislite o tome?


Mislim da mi svi oni idu na k**ac!

Svi bi malo da se igraju Evrope.
Ako nisu sposobni da naprave noramlan program,shta su koji prihvatali bolonjsku!
Necemo biti Evropa ni za 1000godina!


Na mom fakultetu je skroz shizofreno stanje.
Kad mora svako predavanje da se bleji na faxu,e onda smo po bolonji,a kad bi trebalo da nam poenima olakshaju ispite i da biramo profesore e onda nismo po bolonji!


Sad sam chula na vestima da je izjednacheno diplomirani i master,...Pa koj k**ac onda placam tu jeb*nu petu godinu?!?

Vishe sam sita jeb**i se i za jedno i drugo!!!






Izvinjavam se svima zbog rechnika.Razumite me uzasno sam besna!
 
Koliko sam ja razumela, a mislim da sam dobro shvatila, nema direktnog izjednacavanja diplomirani = master, vec ce se o tome odlucivati pojedinacno na svakom fakultetu.

To znaci, da svi koji su upisali master studije, dobice diplomu mastera, a diplomirani ce, takodje, morati da nastave sa studijama da bi stekli to zvanje.

U svakom slucaju, to se i dalo za ocekivati, cim su fakulteti i bez ove zvanicne odluke upisivali studente na master studije.....
 
Koliko sam ja razumela, a mislim da sam dobro shvatila, nema direktnog izjednacavanja diplomirani = master, vec ce se o tome odlucivati pojedinacno na svakom fakultetu.

To znaci, da svi koji su upisali master studije, dobice diplomu mastera, a diplomirani ce, takodje, morati da nastave sa studijama da bi stekli to zvanje.

U svakom slucaju, to se i dalo za ocekivati, cim su fakulteti i bez ove zvanicne odluke upisivali studente na master studije.....



Sad su javili na vestima .U skupshtini doneli odluku :evil:
 
BU: Jednak status, ne i zvanja
5. novembar 2007. | 18:31 | Izvor: Beta
Beograd -- Beogradskui univerzitet saopštio da neće biti automatskog priznavanja zvanja master osobama koje su ranije diplomirale.

Oni se, kako je navedeno, izjednačavaju u pogledu zapošljavanja i prava iz radnog odnosa, nastavka studija i usavršavanja, uključujući i doktorske studije, pristupa pravosudnom i drugim stručnim ispitima, ali nemće biti automatskog izdavanja novih diploma sa zvanjem master.

Predsednik Odbor za statutarna pitanja Univerziteta Sima Avramović kazao je agenciji Beta da je to stav celog beogradskog univerziteta i da će uskoro biti usvojen u Senatu, a zatim i u Savetu univerziteta.

On je kazao da bi se automatskim izjednačavanjem zvanja dovele u krajnje neravnopravan položaj tri kategorije, odnosno magistri, oni koji su završili master studije u inostranstvu i sadašnji studenti prve i druge godine koji studiraju po novim propisima.

On je kazao da su te kategorije uložile mnogo više truda i napora za dobijanja svojih zvanja i da bi bilo nekorektno sada izjednjačiti njih i one sa diplomama osnovnih studija.

Avramović je kazao da oni koji imaju položen magistarstki rad neće morati da idu na doktorske studije od tri godine, kako novi propisi nalažu, već će samo morati kao i pre da pišu doktorski rad.

On je rekao da oni koji se sada nalaze na postdiplomskim studijama i koji nisu završili rad imaju izbor da ga ili završe ili da prekinu te studije i upišu master.

Kako je naveo, oni koji su završili osnovne studije mogu da polažu razliku ispita i tako dobiju zvanje mastera.

Prema njegovim recicma, na nekim fakuletatima koji traju pet godina zvanja će možda automatski i biti izjednačena.

Skupština Srbije usvojila je danas tumačenje odredbi Zakona o visokom obrazovanju kojim se izjednačavaju status "diplomirani" i "master", odnosno status onih koji su diplomirali ranije i onih koji studiraju prema Bolonjskoj deklaraciji.
 
Nije, ja sam loshe razumela.

Svi koji ove godine zavrshe bice im izjednacheno diplomirani i master.
Znachi to se odnosi samo na ove nove generacije,a ne na one starije.

Nema naknadnih diploma mastera,npr da ih dobije neko ko je ranijih godina zavrshio fax.
 
To je jedna velika sarena laza i prebacivanje loptice izmedju Univerziteta, KONUS-a, zakonodavnih odbora i Skupstine. Ovom odlukom Skupstine se samo potvrdilo nesto sto i nije dovodjeno u pitanje, a to su stecena prava i prava na trzistu rada. Izjednacavanje samih zvanja i diploma (sto se u principu i trazilo i oko cega se digla najveca frka) nije postignuto i po svemu sudeci nece. Svima je vec jasno da je glavna promenljiva u svim ovim jednacinama i kalkulacijama upravo novac koji ce fakulteti prikupiti od polaganja dodatnih ispita, "administrativnih troskova" izdavanja nove diplome i slicnih gluposti.

Argument godina studija je apsurdan, bar sto se tice mog fakulteta. Celokupno gradivo je ostalo isto, u nekim segmentima je i olaksano, a broj ispita je vestacki naduvan time sto su dvosemestralni ispiti solomonski prepolovljeni, dok je od nekih dvosemestralnih ispita napravljeno cak tri jednosemestralna.

Dalje, argument da ce izjednacavanje staviti u neravnopravan polozaj dosadasnje magistre je takodje neosnovan: zvanje magistar je NAUCNO zvanje, dok je master AKADEMSKO zvanje. Osim toga, po starim statutima je predvidjeno da se organizuju doktorske studije (kao sto se i sada radi po novom), medjutim fakulteti te studije nisu organizovali iz samo njima znanih razloga, pa se titula doktora sticala alternativno preko magistarskih studija, rada na fakultetu i naucno-istrazivackog rada. Dakle, magistar NIJE isto sto i master, dok diplomirani kao VII1 stepen strucne spreme valjda treba da bude isto sto i master koji je takodje VII1 stepen strucne spreme?

Dalje, fakultetima je ostavljena mogucnost da priznaju master diplomu (naravno, uz neizbezno placanje) ukoliko se program starih studija poklapa sa programom novih studija najmanje 80%, sto je opet irelevatno: vecina sadasnjih profesora na mom fakultetu, recimo, je u toku studija imala 16 ispita (naspram sadanjih 23 do 33 ispita u zavisnosti od smera). Vecina profesora sa katedre za racunarstvo u vreme studiranja nije polagalo (jer to tada nije ni postojalo) objektno-orijentisane programske jezike, sisteme, baze podataka, web programiranje, racunarsku grafiku i gomilu drugih stvari koje se danas uce. Da li i njima treba revidirati kompletno skolovanje ili ce oni ostati nedodirljivi u celom ovom procesu reformisanja skolskog sistema?

Ostaje puno nedoumica i paradoksa. Jedno je sigurno: pred prve sledece izbore ce se ova tema ponovo aktuelizovati, dok ce u medjuvremenu generacije i generacije diplomaca tavoriti izmedju specijalizacija, dodatnih master studija koje i jesu a mozda i nisu obavezne, placace ispite i zamene diploma, specijalisticke i master radove, itd.

Nervira me sto se u javnosti pravi klima kako stari studenti hoce nesto sto nisu zasluzili ili kako stari studenti nece da uce i da se dodatno usavrsavaju. Ja postavljam pitanje: Da li student na budzetu koji je upisao akademske studije za sticanje VII1 stepena strucne spreme ima pravo da trazi da takodje o trosku budzeta polaze dodatne ispite za sticanje zvanja master? Zasto bi dodatno placao nesto sto mu je drzava garantovala i sto i sada treba da mu garantuje? Da li neko u buducnosti moze da mu kaze da kao diplomirani ne moze da radi posao koji je do tada radio jer nije master?

Savet: sacekajte da cela ova ujudurma prodje, upisite neku specijalizaciju van maticnog fakulteta, dok oni malo imucniji mogu da zapale recimo u Sloveniju gde ce im diplomu priznati kao master, pa onda sa tom novom diplomom da se vrate na maticni fakultet gde im tu novu diplomu moraju priznati kao master.
 
Zabuna je nastala oko toga jer ce se izjednaciti na nekim fakultetima. To su fakulteti kod kojih studiranje traje 5 godina. Medicina, stomatologija .. Cetvorogodisnje studije se ne mogu i nece se izjednaciti sa zvanjem mastera iz razloga razlike 60 bod., kao sto je Auron vec napisao. I to je pravilo koje ne moze niko da promeni i kraj! A to sto neko politicki pokusava da sakupi poene pricajuci ono sto vecina zeli da cuje je nesto drugo.
 

Back
Top