Salate

Kad već voliš papriku sa belim lukom da li si probala onu kombinaciju - paprika prelivena gustim sosom od sveže ukuvanog paradajza u koji je dodato dosta belog luka (plus peršuna malo i sl.)! Uhh, jednostavno , a fantastično!
 
Goscica:
Kad već voliš papriku sa belim lukom da li si probala onu kombinaciju - paprika prelivena gustim sosom od sveže ukuvanog paradajza u koji je dodato dosta belog luka (plus peršuna malo i sl.)! Uhh, jednostavno , a fantastično!
Pindjur? Obozavamo... I cekamo leto... Ni za kim se necu druziti nekoliko dana, dok me ne prodje volja za belim lukom...
Vidim da vam ne treba podsticaj da pisete o salatama, zato tek da kazem: redovno citam ,i ima da pravim, bre!
Vidite kakvu odgovornost imate!! :lol:
 
jooj ala ste se raspisali sad se i meni jede nesto :)
u pindjur ide i plavi patlidzan!!
od salate..nije lose: tunjevina (konzerva)+rezanci+luk (perca od luka)+rotkvice (seckane), ako treba ulje-sirce/limun-so-biber..
 
Potrebno je :
100 gr sira ementalera
250 gr pecuraka (svezih sa pijace)
1 praziluk srednje duzine
1 kisela pavlaka sa vecim procentom masnoce
i malo limunovog soka i bibera
Iseckajte zive sampinjone na listice,prelijte ih limunovim sokom.Tome dodajte iseckan praziluk (na tanke kolutice)i ementaler iseckan na sitne kockice. Sve to promesajte i dodajte pavlaku i biber.Sjedinite masu i uzivajte!!!
Obavezno je pojedite cim je pripremite...
Ne sme da stoji dugo zbog zivih pecuraka....
:!: :D :!: :D :!:
 
luce:
Potrebno je :
100 gr sira ementalera
250 gr pecuraka (svezih sa pijace)
1 praziluk srednje duzine
1 kisela pavlaka sa vecim procentom masnoce
i malo limunovog soka i bibera
Iseckajte zive sampinjone na listice,prelijte ih limunovim sokom.Tome dodajte iseckan praziluk (na tanke kolutice)i ementaler iseckan na sitne kockice. Sve to promesajte i dodajte pavlaku i biber.Sjedinite masu i uzivajte!!!
Obavezno je pojedite cim je pripremite...
Ne sme da stoji dugo zbog zivih pecuraka....
:!: :D :!: :D :!:
Uh luce, ovo ću da pravim obavezno, mnogo dobro zvuči!Ja pravim isto jednu salatu sa živim šampinjonima ovako: Iseckaju se presni šampinjoni, stavi se feta sir izrendan na krupno, isecka se luk - može i mladi, doda maslin. ulje i ako imate balsamico sirće! Umesto fete dobro dođe i mladi ovčiji sir ako ga nađete!
 
Par mojih omiljenih, varijabilnih na temu, uz malo truda mogu biti i 'posne', pa kaze:

OSLIC A LA BAKALAR:

- 500gr krompira
- 1 konzerva oslica (ako bas mora, mogu i sardine)
- beli luk (moze i mlad)
- persun
- maslinovo ulje (najbolje, mada moze i obicno)
- so

Obariti krompir, ispasirati viljuskom ili iseckati na kockice (po zelji), dodati oslic iz konzerve (mogu i ostaci svezeg - przenog, pecenog, barenog), iseckan persun (odprilike jedna vezica, ili po ukusu), iseckan ili izgnjecen beli luk, maslinovo ulje i so po ukusu. Sjediniti masu. Moze se konzumirati i hladno. Prijatno!

SALATA OD TUNJEVINE:

- 500gr testa (oblik po zelji, najbolje kratko i suplje, poput cevcica)
- 1 konzerva tunjevine
- 1 kisela pavlaka (sveza, masnija)
- kecap
- majonez
- so

Obariti testo u vodi kojoj ste dodali malo ulja (moze i soli). U kuvano testo, ocedjeno, umesajte tunjevinu iz konzerve i kiselu pavlaku. Dodajte majonez i kecap po ukusu (1-2 velike kasike majoneza i kecapa da masa postane crvenkasta), dosolite po zelji. Sjedinite masu. Moze se sluziti i hladno. Prijatno!

P.S: Varijaciju je moguce izvesti zamenom testa za pirinac i kecapa za seckane kisele krastavcice.
 
Da ne ispadne da smo zaboravili ljubitelje lignji, evo jedne:
Lignje obarene u slanoj vodi naseckaju se na tanke kolutiće, kraci ukoliko nisu veliki ne diraju se. Obareni krompir nasecka se na kockice, dosta crnog sitno seckanog luka, nekoliko čenova sitno seckanog belog luka (u ovo vreme još bolje "sremuš"), so i biber po želji. Sve se prelije limunovim sokom i sa dosta majoneza i izmeša. Može toplo, hladno, na plafonu... ma užas od salate. Oni koji ne znaju za DOSTA biće na mukama. :D Prijatno
 
Goscica:
Kad već voliš papriku sa belim lukom da li si probala onu kombinaciju - paprika prelivena gustim sosom od sveže ukuvanog paradajza u koji je dodato dosta belog luka (plus peršuna malo i sl.)! Uhh, jednostavno , a fantastično!
Nisam ali deluje super.Obavezno probam. :lol:
 
Pre pola sata sam kod komsinice probala novu salatu koju je posluzila uz pecenu piletinu i fasirane snicle.
Preprzila je zajedno oljusten patlidzan sa lukom,belim lukom i narendanom shargarepom i tome dodala malo ljute aleve paprike.Ja bi tome samo dodala malo i karija da ublazi aromu patlidzana.
 
Alo, nemojte da zanemarujete ovu temu! Celi dan nisam stigla nista normalno da jedem osim kikirikija... Onda, bar da procitam o lepim, zdravim, laganim, ukusnim jelima koje volimmmmmm... Evo, apetit mi zivnuo, a s njim i volja da nesto od toga napravim...
Je l' ima jos? Recepata, mislim!
 
Ja je pravim ovako:
slan sir (da ne bih morala mnogo da dosoljavam nije isti ukus), sitno iseckana 1-2 kornisona, ulje, sitno-sitno ljuta papricica - zelena ili tucana paprika (ili aleva - ko ne voli ljuto). Zavisi kako sam raspolozena (a i cega ima u spajzu).
 
Skromni prilog temi, mozda neobicna kombinacija sastojaka ali osvezavajuca, i zaaaista ukusna. Prosto da ne poverujes kako se sve to lepo slaze uzajamno, a u stomacicu - pogotovu. A tek kako deluje na jezik... Dakle, CESKA SALATA:
500 gr barenog krompira iseci na kocke,
250 gr kiselih krastavaca iseci na kockice (ma, kockicice!),
250 gr jabuka istretirati isto kao krastavcic.
Pomesati nezno, dodati tri pavlake u koje se prethodno stave so i biber (ko'lko volis), pa jos neznije promesati. Stavis u frizider...ohladis... jedes... Ja jedem solo, svidja mi se kako osvezava a i malo pojedes i vec si sit, ali moze i uz meso, ribu, soju...
 
Nemam ime za ovu salatu ali je .....mljac!
Obarene virsle isjeci na male krugove ili neki parizer,vazno je da je neka prosta salamica koja ce pokupiti arome povrca ,dodati isjeckane na sitno kisele krastavce,paradajz,papriku,crveni luk,sir ementaler sve izmijesati i politi sa dosta majoneze.Moze posluziti kao kompletan obrok.Prijatno.
 
zendeli:
Nemam ime za ovu salatu ali je .....mljac!
Obarene virsle isjeci na male krugove ili neki parizer,vazno je da je neka prosta salamica koja ce pokupiti arome povrca ,dodati isjeckane na sitno kisele krastavce,paradajz,papriku,crveni luk,sir ementaler sve izmijesati i politi sa dosta majoneze.Moze posluziti kao kompletan obrok.Prijatno.
E, ovo sam jela pre neki dan. Spremio Ceh i to im se zove "pivska salata". Pogodite zasto! Inace, stvarmo je mljac! :D
 
zelena salata sa jajima i lukom

* 2-3 glavice zelene salate, 2-3 jajeta, veza mladog luka, ulje, sirce, so, biber

Oprati i iseckati luk, posoliti, pobiberiti, preliti sircetom i ostaviti da odstoji. U medjuvremenu tvrdo skuvati jaja, oljustiti i iseci na polutke. Salatu oprati, iseckati i pomesati sa lukom; pazljivo promesati, preliti uljem i ukrasiti polutkama jajeta.
 
evo sastojaka CEZAR salate iz Meka :)

zelena salata
komadici belog pileceg mesa
komadici preprzenog hleba
rendan sir


izmesati i dodati neki preliv za salatu
/ima ih u ponudi u nasim prodavnicama/
 
indonežanska salata

crveni kupus, praziluk, šargarepa (krupno rendana),šunka seckana na štapiće, susam, limun, so, ulje, malo šećera, i sirće ako nije dovoljno kiselo od limuna

prijatno!!!
 
Goscica:
nikki_etc:
indonežanska salata

crveni kupus, praziluk, šargarepa (krupno rendana),šunka seckana na štapiće, susam, limun, so, ulje, malo šećera, i sirće ako nije dovoljno kiselo od limuna

prijatno!!!
Ovo zvuci jako fino...probacu....hvala.. :D
Mi probali. Dopalo nam se. Jedino sam isecen kupus, posto je malo tvrd, posolila, pa kad se desetak minuta "odmorio" izgnjecila ga - zustro!
E, stvarno dobra salata...!
 
Anonymous:
Goscica:
nikki_etc:
indonežanska salata

crveni kupus, praziluk, šargarepa (krupno rendana),šunka seckana na štapiće, susam, limun, so, ulje, malo šećera, i sirće ako nije dovoljno kiselo od limuna

prijatno!!!
Ovo zvuci jako fino...probacu....hvala.. :D
Mi probali. Dopalo nam se. Jedino sam isecen kupus, posto je malo tvrd, posolila, pa kad se desetak minuta "odmorio" izgnjecila ga - zustro!
E, stvarno dobra salata...!



bas mi je drago sto vam se dopala! a to za kupus sam kontala da se podrazumeva, pa nisam htela da detaljisem. cim se prisetim jos neke dobre, saljem!!!
pozdrav!
 

Back
Top