Naši savremeni slikari vredni pažnje

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Eternity

Početnik
Poruka
19
Pošto me i samu veoma zanimaju likovne umetnosti i često posećujem galerije,volela bih da sa vama podelim putovanje kroz fantastične likovne predele ova dva naša savremena slikara srednje generacije.Takođe,izložbe Željka Đurovića i Sergeja Aparina su najbolje koje sam u našoj zemlji videla u posledjih nekoliko godina.Posetite njihove sajtove i uživajte: www.zeljkodjurovic.com i www.aparin.com.
Ukoliko neko zna još nekog našeg savremenog slikara čije delo vredi upoznati,a da taj umetnik ima svoj sajt,neka to podeli sa nama...
 
www.artdepogalerija.com/vladimir_dunjic.html

ВЛАДИМИР ДУЊИЋ

Владимир Дуњућ је рођен у Чачку. Дипломирао је на Ликовној академији у Београду у класи професора Младена Србиновића 1981 године.
Врсан познавалац богате традиције историје уметности Дуњић трансформише то наслеђе стварајући себи својствен ликовни језик. Он трага за новом изражајношћу кроз један вид експресивне фигурације. Техником уља - акрилика на платну, картону или платну кашираном на дасци, Дуњић гради богат стваралачки опус у коме се тематски издваја више сликарских циклуса: Чекаоница, Циклус слика ноћних вода и месечине, Слике земље и неба и најновији циклус настао по котрској легенди који се може назвати Три сестре.
На Дуњићевим сликама често преовлађују хладни тонови који у сагласју са топлима стварају атмосферу напетости, ишћекивања и лирске чежње. Форме и мотиви су подређени доминантном хладном тоналитету.
Редукцијом и истанчавањем хроматских елемената слике: наноси боје се разблажују и све сувишно се скида потезом суве четке, форме попримају одређену пластичну, односно скулпторску димензију. Финоћем поступка, лирском мекоћом и пригушеношћу форме Дуњић ствара атмосферу у којој су статични, на неки начин, отуђени ликови измештени из света људи и њихове душе лебде у метафизичком простору између неба и земље.
 
ddjqj4.jpg


Damjan Đakov

Damjan Đakov je naš slikar koji je svetsku reputaciju stekao u Italiji. Sarađivao je sa prestižnim galerijama kao što su "Biale e Čeruti" (Siena), galerija Katelani (Modena) i "Bunjo art galeria" (Venecija). Tek poslednjih nekoliko godina, Đakov izlaže i u Beogradu, uglavnom u privatnim galerijama.

Njegova izložba održana pre nekoliko godina u Muzeju savremene umetnosti, predstavila ga je kao autora vrlo osobenog izraza koji sofisticirano spaja blještavu estetiku modnih magazina i kolorit novog ekspresionizma u neku vrstu neo-egzistencijalističke figuracije koja nalazi svoje korene u gotovo Magritovskom shvatanju nadrealizma i metafizike.

Ove jeseni, Đakov će se ponovo predstaviti beogradskoj publici svojim najnovijim radovima.
- Tražim neki kamerni prostor, najverovatnije će to biti Galerija 107 u Zemunu. Želim da izlažem samo nove slike i da od sada radim izložbe koje bi bile zasebne tematske celine. Ja već vidim ljubavnike na Zemunskom keju kao Adama i Evu u nekom idealizovanom Edenu. Slikarska simbolika je jednostavna i ne dozvoljava suviše naracije. U Rembrantovoj slici "Odrani vo" kriju se aluzije i na raspeće i ratove, a njegovi autoportreti su čista drama - kaže Đakov.

Govorite o idealizovanim prizorima, ali Vaše slike odišu egzistencijalnim nemirom.
- To je Vaša autoprojekcija. Odbijam takve interpretacije. Najzad, svaka interpretacija je subjektivna. Jednom sam naslikao sliku sa muškom figurom koja se umiva. Hteo sam da dočaram taj trenutak čistote, blještavila...kada vodom zapljusnete oči. Onda je došao jedan moj prijatelj, pogledao sliku i rekao: "Auuu! Ovaj jadnik na tvojoj slici isplaka pun lavor suza". Ako naslikam samu figuru na platnu, prva asocijacija publike je izolacija. Izolacija se doživljava kao nešto negativno, ali za mene je izolacija preduslov za čin stvaranja i meditaciju. Moje viđenje sveta odudara od kolektivnih shvatanja. Ono što je nekom neprijatno, meni je blagoslov.

U izvesnom smislu, Vi se nadovezujete i na iskustva transavangarde, bed peinting-a i kritičke figuracije. Kako objašnjavate veliki povratak figurativne umetnosti na svetskoj sceni.
-Kad god umetnost zapada u krizu, vraća se figuraciji. Danas slikarski pokreti traju samo tri godine. Mislim da su za to najveći krivac mediji. Najuticajniji italijanski magazin "Fleš Art" jednostavno ne bi opstao ako ne bi lansirao 200 novih umetnika godišnje. Veliki mehanizmi art tržišta žele nove senzacije za svaku sezonu. Bed peinting je vrlo važan kao ideja: to je pravac koji je tvrdio da ekspresija stoji ispred svake estetike. Subjektivnost se mora staviti u prvi plan, bar kada je slikarstvo u pitanju.

Često koristite religiozne simbole na svojim slikama.
- Da, mada ih nikad ne stavljam u prvi plan. Nema ljudske teme koju Biblija nije dotakla. Najzad, egzistencijalnih stanja i nema tako puno. Možda svega 12, kao i tonova u muzičkoj lestvici. Za mene, najlepše ljubavne pesme su one koje spajaju i radost i patnju. Gradim svoj izraz na kontrastima. Otvoren sam prema svim uticajima, od filma do fotografije, i vrlo mi je teško da stavljam svoj opus u neke krute okvire i preživele termine.

Ostajete verni "tradicionalnim medijima". Dozvolite mi slobodu da upotrebim taj imbecilni termin koji je danas tako omiljen.
- Da, ponovo je došlo vreme kada je ekskluzivnost medija postala važnija od talenta. Iza novih medija stoje velike korporacije koje budućnost umetnosti vide u omasovljavanju, kao što se to desilo i sa sportom. Sa novim digi-kamerama i perfektnim fotoaparatima svako može biti umetnik i svako može doživeti Vorholovih "15 minuta slave". Digitalizacijom vizuelnih medija, korporacije se bore za svetsko tržište. Ali setite se stripa! Izgledao je svemoguć kada se pojavio, mas-medij koji je pretio da će uništiti elitističku umetnost, a sada opstaje samo u kultnim krugovima. Isto će biti i sa digital-artom. Ja nemam ništa protiv elitističke umetnosti. Čak naprotiv!
 
Postovani, ne znam jeli prikladno ali moram ovdje pomenuti skoro preminulog slikara i boema, Veselina Vesa Draskovica. Zivio je i radio u Beogradu, bio clan ULUSa i imao status zasluznog i slobodnog umjetnika. Ne samo sto je bio maestro i genije vec jedan od pravih i rijetkih boema, covjek druzenja, kafana i neiscrpnog repertoara sala i zdravog humora. Poznata je bila po kolonijama njegova casica za koju se moralo glasati, njegov lik koji je podsjecao na portret Dostojevskog mnogim umjetnicima ce dugo ostati u sjecanju.
Nadam se da necete zamjeriti na ovom "pomenu" jer se radi o covjeku koji to zaista zasluzuje, pozdrav.
 
Pošto me i samu veoma zanimaju likovne umetnosti i često posećujem galerije,volela bih da sa vama podelim putovanje kroz fantastične likovne predele ova dva naša savremena slikara srednje generacije.Takođe,izložbe Željka Đurovića i Sergeja Aparina su najbolje koje sam u našoj zemlji videla u posledjih nekoliko godina.Posetite njihove sajtove i uživajte: www.zeljkodjurovic.com i www.aparin.com.

Auuuh! Fasciniran sam slikama Sergeja Aparina! Fenomenalan je!!!
(Ne mogu da verujem da nisam do sada čuo za njega!? Mi iz provincije kao da smo sa Marsa. Pristupačnije nam informacije iz Evrope nego iz Beograda.)
Vidim da (naš i samo naš!!!) Sergej Aparin ima jednu zajedničku crtu koju sam viđao na radovima naša dva izuzetna majstora: Tikala i Tucovića... Vrhunski trio!

Hvala Eternity!
 
pozdrav svima.molim informisane u oblast umetnosti za odgovor.ponudjena mi je na prodaju prelepa slika Rajka Petkovica Bosanca,radjena u nekakvoj tehnici koja se zove piktografija,davne 1994te godine,sa motivom africke zene u profilu,prelepa.volela bih da je imam ne zidu u svom dnevnom boravku.prodaje se po ceni od 200 eura.moje pitanje je kekva je to tehnika i vredi li slika 50X80 otprilike dimenzija toliko.hvala inapred.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top