ETF - Beograd vs Novi Sad

Superbird

Iskusan
Poruka
5.755
Hocu na ETF, ali ne znam gde...
Ukratko, pricaju da je lakse studirati u Novom Sadu, ali da je beogradska diploma vrednija (sto mi je bitno jer se nadam da cu otici u inostranstvo u jednom trenutku zivota). Svako misljenje je dobrodoslo!
 
E ovako...

Prvo pitanje je sta tebe konkretno zanima iz oblasti elektrotehnike? Znam da je tesko sad odgovoriti, ali bar okvirno...

Dakle, mi na ETFu imamo sledece smerove: telekomunikacije, elektroniku, energetiku, racunarsku tehniku i automatiku (iliti signale i sisteme). Ono sto ti mogu reci u detalje jeste sta ces raditi na automatici, za ostale smerove mogu takodje da ti dam neke korisne informacije.

Jedna stvar je zasigurna - na ETFu ces puno nauciti i to svega. Koji god smer iliti oblast da izaberes znaces dosta i o ostalim oblastima ali naravno mnogo sazetije i manje u odnosu na studente sa maticnih smerova. Sto je logicno.

Mislim da ETF daje sjajnu podlogu za dalje usavrsavanje - hocu reci da ako jednog dana konkurises u inostranstvu, a zavrsio si npr. telekomunikacije i oni te postave na neko mesto vezano za analognu elektroniku tvoje znanje ce biti takvo da ces opstu predstavu o AE sigurno imati i uspeces da se sasvim ok snadjes, a nece ti biti tesko da znanje nadogradis jer snalazenje na ETFu se neminovno uci:).

Sto se tice FTNa u Novom Sadu koliko znam oni imaju jedan smer koji obuhvata telekomunikacije, energetiku i elektroniku, a drugi racunarstvo i automatiku. Samim tim mislim da ostaju uskraceni za mnoge detalje koji te i cine strucnjakom. Kazu jos da im praksa nije sjajna, ali ni ETF ne moze time bas da se pohvali. Doduse, u zadnje vreme se i popravljamo i od trece godine imas finih dodira sa strukom.

Ovako, ti slobodno pisi sta te zanima, jer ja mogu da sutra o svemu, pa cu ja konkretno odgovoriti. Vezano za gradivo, prijemni, ispite, profesore... Sta god treba. Znaci, samo pitaj! :)

Da, jos nesto, nostrifikacija diplome ETFa nije potrebna u svetu, znaci ono sto polozis ovde vazi i tamo.

Pozdrav! ;)
 
Kakvo je stanje sa praksom iz elektronike? Cujem da su vam se laboratorije malo popravile! ;)
Ne, ozbiljno sad! Zanima me oblast elektronike. Znaci, kakvi su mogucnosti, sta se sve moze i koliko se moze nauciti, koliko se po tezini razlikuje od ostalih smjerova?

Pored navedenih piatnja zanima me nesto oko upisa. Koliki je potreban minimalan broj bodova za prolaz, a koliko za ulazak u budzet?

Nadam se da nije previse pitanja za pocetak!;):p

PozZz za Waccu i za mozda buduceg kolgegu Superbird-a!:)
 
Da, laboratorije su nam se malo popravile. ;) I ono, sad se vise ulaze, pa imamo ceo novi kompleks sa laboratorijama i fino opremljenim fensi ucionicama i naravno nas omiljeni RC (racunski centar):) Elektronika je, po meni, najbolji i najtezi smer. Malo ih je, dosta, dosta, dooosta se radi. Apsolutno su potkovani i za analognu i za digitalnu elektriniku, uce u sitna crevca sve. Pored toga, neki predmeti koji su maticni na ostlim smerovima, pa bi bilo normalno da su na tom smeru najjaci, nisu vec su kod elektronicara. Sad sam ovo zbudzila, ne znam koliko si me skontao. Naprimer, na automatici jedan od znacajnijih predmeta jeste Digitalna Obrada Signala (DOS) i bilo bi logicno da mi sa tog smera imamo njjaci DOS, da ga najvise ucimo i najdetaljnije, ali jok! Elektronicari nas siju... :) Profesori sa elektronike su najzezutniji i uopste ne stede svoje. Mora da se radi i da se sve zna. :) Uci se analiza i sinteza elektronskih kola, kao i hardver i softver integrisanih kola. Uci se svasta. Sve struke nam se preklapaju, to je draz ETFa. ;) Ali, da znate da je veoma moguce sa jednom namerom upisati ovaj fax, a nakon prve godine kada se kockice u glavi sloze, odaberete potpuno drugi smer. Ma, videcete... ;) I da, trece vam trebati dobar prosek da biste upali na smer elektronika.

Sto se tice min broja za prolaz, ja stvarno pojma nemam jer sam ETF upisala pre 3 godine, pa sam zaboravila... Ono sto znam jeste da je prosle godine trebalo 66.12 poena za budzet i to je zasigurno tacno. Ja verujem da to sada nije nikakav problem jer, koliko sam upucena, polazete samo jedan predmet.

Za inzenjere je najbitnije da znas! A ako ces negde nauciti to je ETF! Zato, doJlazite 'vamo... :)

Pozdrav sa buduce kolege, pa vi se ponovo javite... Tu sam!
 
Hvala, Wacca, na ovom slavnom odgovoru, ja sam vise nego zadovoljan njime!:)

Ja sam relativno siguran da cu se opredjeliti za elektroniku, mada mogu se mozda opredjeliti za automatiku, odnosno signale i sisteme.
Posto sam po struci energeticar, mislim da imam dovoljno znanje iz te oblast, tako da nemam potrebe da upisem energetiku, a i svakako me vise elektrnika privlaci.

Sta se prijemnog tice, tu sam relativno samouvjeren. Bio sam nedavno na faxu i kupio sam Tosicevu zbirku. Samo da ga pohvalim, knjiga je extra, mnogo pomaze! ;)
Posto fiziku nisam imao vec dvije godine, ne vjerujem da cu da polazem fiziku, jer stavrno sam dosta toga i zaboravio, a nikako zadatke nisam vjezbao, tako da...mozda sam ovako polazem i nju, jer nikad se ne zna...mozda bolje fiziku uradim, posto je ona, kako ja znam, dosta laksa od fizike! Matematika mi vise lezi, zadatke radim redovno, a i pripremam se polako za prijemni.

Mislim da ce prijemni biti laksi nego sto milsli, a zato brale, kad krene prva godina sa OET-om i dvem matematikama, imacu da grijem stolicu kao nikad dosad...najprije cu da kuvam, pa da przim!:D:p xexe

Moj profa, koji je takodje zavrsio ETF u Bg-u, kaze da nije toliko baun oko ucenja. Treba se samo redovno uciti, i sve ce biti ok! Jos ako mozes da lijepo organizujes dan sve se moze stici. I grad, i izlazak, i utakmice, beogradjanke;), itd.

Bice mi drago da upoznam buduce kolege, narocito koleginicu Wacca, bilo bi mi zadiviljstvo!;)

E, sta se tice Bolonije, cujem da je tu bilo malo komplikacija oko sporovodjenja i sl. Kakvo je sad stanje? Jel` se polako pokazuije da je bolji ovaj novi sistem, ili je ovaj nas balkanski nacin obrazovanja ipak najidealniji?:p:D

P.S. Koji ti je nick na oficijelnom foumu ETF-a?

Cusssss, see ya! :p
 
Squall Lionheart:
Hvala, Wacca, na ovom slavnom odgovoru, ja sam vise nego zadovoljan njime!:)

Nema na cemu, zadovoljstvo je pomoci. ;)

Squall Lionheart:
Ja sam relativno siguran da cu se opredjeliti za elektroniku, mada mogu se mozda opredjeliti za automatiku, odnosno signale i sisteme.
Posto sam po struci energeticar, mislim da imam dovoljno znanje iz te oblast, tako da nemam potrebe da upisem energetiku, a i svakako me vise elektrnika privlaci.

Vidi, kada sam ja upisala fax... Programiranje mi je bilo sve! Znaci, sedela sam satima za kompom, kuckala, nervirala se, pravila raznorazne programcice, igrice i ostale dzidzabidze, ali onda...SIGNALI! Kad sam skontala sta se tu radi, programiranje i racunari padose u vodu. A i ja sam nercik, kad program ne proradi... GRRRR! :evil: Znaci, sacekaj jer nista ne gubis.

Squall Lionheart:
Sta se prijemnog tice, tu sam relativno samouvjeren. Bio sam nedavno na faxu i kupio sam Tosicevu zbirku. Samo da ga pohvalim, knjiga je extra, mnogo pomaze! ;)
Posto fiziku nisam imao vec dvije godine, ne vjerujem da cu da polazem fiziku, jer stavrno sam dosta toga i zaboravio, a nikako zadatke nisam vjezbao, tako da...mozda sam ovako polazem i nju, jer nikad se ne zna...mozda bolje fiziku uradim, posto je ona, kako ja znam, dosta laksa od fizike! Matematika mi vise lezi, zadatke radim redovno, a i pripremam se polako za prijemni.

To me podseti na mene... Ja spremala matu kao luda i bila ubedjena da cu imati max, a fiziku cu kao da odradim koliko mogu i prolaz je tu. Medjutim, matu uopste ne uradim dobro - navucem par negativnih poena, a fiziku odvalim i imala sam tacnih 19, 20i nisam radila. I znam dosta ljudi koji su tako prosli tako da, samo ti spremaj matu, ali pokusaj i fiziku ako stignes. Tosiceva zbirka je extra, sve proradi i nema brige!

Squall Lionheart:
Mislim da ce prijemni biti laksi nego sto milsli, a zato brale, kad krene prva godina sa OET-om i dvem matematikama, imacu da grijem stolicu kao nikad dosad...najprije cu da kuvam, pa da przim!:D:p xexe

Jao, nemoj da se plasis! Znaci, samo redovno i sve ces stici! Ja sam u junu imala 12 od 14 polozenih, a iskreno nisam neki kapacitet. Samo sa razumevanjem i redovno i stizes i utakmice i izlaske i Beogradjanke ;) :p Iz iskustva, znam da vama energeticarima OET ne predstavlja veliki problem, ali programiranje vam dusu vadi...

Squall Lionheart:
Bice mi drago da upoznam buduce kolege, narocito koleginicu Wacca, bilo bi mi zadiviljstvo!;)
:oops: Fala... :oops:

Squall Lionheart:
E, sta se tice Bolonije, cujem da je tu bilo malo komplikacija oko sporovodjenja i sl. Kakvo je sad stanje? Jel` se polako pokazuije da je bolji ovaj novi sistem, ili je ovaj nas balkanski nacin obrazovanja ipak najidealniji?:p:D

Ja nisam na bolonji, jer je tek ova 06 generacija krenula po tom sistemu, ali smo mi bili priprema za taj nacin rada. Znaci i ja i ti cemo imati iste predmete, istog trajanja, ali ce vama biti nesto skraceno gradivo i imacete obavezne kolokvijume. Sto je fantasticno. Mada, ja iskreno sumnjam da ce puno ljudi cisti tekucu godinu jer ipak je to ETF i nisu oni uveli neke znacajnije promene... No, kada ti upises moguce je da ce se dosta poboljsati jer vi vec necete biti zamorcici.


P.S. Koji ti je nick na oficijelnom foumu ETF-a?

Wacca je uvek Wacca, ali na nasem forumu sad ne postujem cesto, od incidenta kada su sve poruke obrisane mrzi me da vracam rejting, a i smorilo me pomalo...

Pozzzz!
 
Ne znam kako je u BG-u, pa ne mogu da uporedjujem.
Mogu samo da kazem kako je u NS-u. Problem kod njih je uglavnom na matematici. Suvise vremena i truda trose na spremanju tih ispita.
Kao inzenjeri su odlicni (bar oni koje ja znam), deo njih se zaposlio odmah po diplomiranju, a deo je u SAD na master i dr studijama.
Pa ako je tako, valjda ni FTN nije tako los. :)
P.S. Imaju cetiri smera, koliko ja znam.
 
Zaista sam mislila da ne odgovorim na ovaj post, u sustini smatram da je potpuno beznacajan i totalno smesan, ali ne zelim da se provuces i kako sam "direktni izaslanik pakla" cek' da opravdam taj naziv.

ralien:
Superbird,

Predlazem ti da procitas temu "Fakultet, Da ili Ne", pa ako si spreman za sve sto tamo pise ti se onda upisi.
Veliki grad - vise zezanja - manje ucenja, Manji grad - manje zezanja - vise ucenja.
Ha, Sta ce ti diploma za inostranstvo, ako hoces da ides idi odmah.Diploma ti nece mnogo pomoci.

Veoma interesantna konstatacija. Dubokoumna i ostroumna, zaista. :shock: Imam puno prijatelja iz manjih gradova i oni se mnogo vise trude i mnogo vise uce nego mi iz BGa jer su mahom svi po domovima i trude se da zadrze ta mesta, da sto pre zavrse fakultete... Jure prosek, grizu, ma ljudi znaju sta im je cilj i hitaju ka njemu. Cak i oni koji su dosavsi u BG podlegli carima velegrada, kada su se jedva provukli u drugu godinu ili mozda obnovili prvu, veoma brzo su se dozvali pameti i sada su to drugaciji ljudi.
Ovo za diplomu i inostranstvo... Ne bih da podlezem provokacijama, totalno smesno.

ralien:
Najvaznije je da ne slusas sugar coatted price, kako je sve lepo, da ces sve postici...To su sve lazi i njihov cilj je da te uvuku u rupu i tek onda shvatis gde si.A zasto zele da te uniste to ni oni ne znaju.

Ali ti znas! :roll:
Opet se nasmejah, ma slatko, najsladje! Ja zaista nemam zelju nikoga da unistavam, niti je ETF neka crna rupa iz koje nema izlaska, ono usisa ti energiju, bla, bla...
Evo opet se smejem...

ralien:
Squall Lionheart,

E taj tvoj profa je izgleda bas pravi PR pakla.
A Wacca je direktni izaslanik.Kako briljantno balansira i obilazi oko sustine problema kao macak oko vrele kase.Zaista za svaku pohvalu.
HA, ha laboratorije su ludilo, sve puca od modernizma, a ispred se studenti tresu i citaju praktikume k'o ludi kako ih ludaci ne bi izbacili.Ali to ti niko nece reci.

Da, da na vratima moga stana pise:"Vi koji ulazite odreknite se svake nade!" Ovde stanuje ETFovac, direktni izaslanik pakla. :twisted: :twisted: :twisted:
Ja nigde nisam napisala da su laboratorije ludilo. Napisala sam da se sada popravljaju stvari, da se vise ulaze, da imamo novi paviljon, da imamo vise mogucnosti, da se obilaze firme i da sada imamo priliku da dosta toga vidimo, ma shvati stvari se popravljaju. Nisu bruka dobre, ali je bolje.

E, da da odgovorim to za praktikume.

Lab. iz OETa: Praktikumi su svescice (10ak listova) u kojima postoji uputstvo za izradu vezbi i mesto za popunjavanje rezultata. Prethodno se kuci izvrse proracuni i dodjes na cas gde ispovezujes semu, pustis u rad i pises sta si dobio. Bez proracuna te nece pustiti da radis vezbe i to je sasvim ok, jer da je suprotno to bi znacilo da mene sad mogu da ubace u neku kontrolnu sobu i sad cu ja tu da ispritiskam dugmice na osnovu slike sa TVa. Studenti se tresu jer su ih starije kolege naplasile i to je onaj poznati sindrom.

Lab. vezbe iz elektronike: Imas pitalice koje sluze za proveru znanja - ne secam se koji bese br. tacnih treba da imas da bi stekao uslov da radis vezbu. Klasicna provera znanja, preduslov da te puste i da imaju poverenja da neces nesto ZBOG NEZNANJA sprziti. Greske se desavaju i to se, naravno, tolerise. I da, spisak svih pitalica je dat - samo treba nauciti.

Isto je i za lab. iz telekomunikacija.

PSA i Elektricna merenja - isti fazon, sve pitalice imas i samo naucis.

Vise se i ne secam sta je jos bilo od laboratorije, ali sve je to na istu foru.

ralien:
Zapazi da je napisala " i naravno nas omiljeni RC (racunski centar) ".Da li si se zapitao zasto im je omiljen.Tu beze svi zbog pritiska koji imaju na predavanjima, na ispitima, na kolokvijumima...I tamo se opustaju i zaboravljaju, bar na nekih pola sata, sve probleme koji ih tiste.Mnogi su zauvek ostali u RC-u i nikada nisu zavrsili fakultet i jos uvek su u RC-u.To je jedna rupa koja guta sve i cilj RC-a je da te unisti.

Verovao ili ne, studenti sa ETFa su isti kao i svi ostali, imaju zivot, imaju privatnost, izlaze, bave se sportom, sve sasvim normalno. Za to im, slozices se, nije potreban RC! Mnogi nemaju kompove po domovima, mnogi nemaju potreban softver i simulacije, mnogi nemaju prostora i mira kuci da bi se grupno odradili projekti... E, za to sluzi RC! A ako ostanes jos neko vreme i prosvrljas po netu - pa to radis i od kuce.

ralien:
Naravno da ces tesko poverovati u sve ovo ali to i jeste svrha njihovog "programiranja".
Primoravaju te da gledas njihovim ocima tj. sirom zatvorenih ociju.Ja ti nudim drugu stranu realnosti.
Savet: pogledaj film "Matriks". :idea:

Narvno, to je pravo resenje, to je prava stvar. :roll:

I znas, za ETF treba kefalo. Ne samo za nauku vec i za dobru organizaciju.
Nisam rekla da je ETF med i mleko, nijedan fax nije to, ali da se moze - moze se!
Tesko je, ali zavrsava se. A stizes i ostalo... STIZES! I tacka.
 
Ja tvoje odgovore shvatam kao od nekog koji je imao lose iskustvo, pa nema druga posla nego da druge ubjedjuje da je ETF pravac u ludilo! Nemam nista protiv tebe, ali, de brate, bar postuj ovu temu i ljude koji zele ozbiljno da diskutuju.
Kao i tebi, i meni filozofija predstavlja najvecu bezmislenost sto postoji na ovom svijetu, ali ipak postujem odluku ljudi koji shvataju tu oblast ozbiljnom i svojom profesoijom..
I to da je ETF ludost, prema tvojoj teoriji, onda ja smatram da sam dovoljno lud da ga upisem i da ga zavrsim! Fax nije za svakog, a ti Boga mi ne spadas u to ekipu.
Svu ovu diskusiju si mogao na malo drugaciji nacin da iskazes, i ne bi ti rijec rekao na tvoje misljenje, ali ovako, rodjeni, ali ispao si pravi jadnik!
 
Ma ako vi stvarno zelite to da upisete i da zavrsite - samo napred! Na svakom faxu ima da se uci, i na svakom faxu ima svega i svacega... kad bismo svi kod prve zamerke na fakultet odustali danas bismo se svi bavili poljoprivredom! Sta vas briga sta govori ne jedan nego sto ralien-a! Takvi kao on ionako nikada nista nisu uspeli u zivotu!
 
Squall Lionheart:
Ja tvoje odgovore shvatam kao od nekog koji je imao lose iskustvo, pa nema druga posla nego da druge ubjedjuje da je ETF pravac u ludilo! Nemam nista protiv tebe, ali, de brate, bar postuj ovu temu i ljude koji zele ozbiljno da diskutuju.
Kao i tebi, i meni filozofija predstavlja najvecu bezmislenost sto postoji na ovom svijetu, ali ipak postujem odluku ljudi koji shvataju tu oblast ozbiljnom i svojom profesoijom..
I to da je ETF ludost, prema tvojoj teoriji, onda ja smatram da sam dovoljno lud da ga upisem i da ga zavrsim! Fax nije za svakog, a ti Boga mi ne spadas u to ekipu.
Svu ovu diskusiju si mogao na malo drugaciji nacin da iskazes, i ne bi ti rijec rekao na tvoje misljenje, ali ovako, rodjeni, ali ispao si pravi jadnik!



Vidis,ja npr studiram ETF,ali volim tj. OBOZAVAM filozofiju,tj birala sam izmedju ta dva fakulteta i odlucila se za ETF na kraju.Sa ovim drugim nema hljeba :-?
pozz
 
Nije tolika losa sfera ta filozofija, ali je za mene previse jednostavna i dosadna, i to sto ti kazes, "Nemas ljeba od nje".
Od ETF-a mozes da imas velike koristi, veliko znanje mozes da steknes, a velike su ti mogucnosti da se bilo gdje zaposlis, pa cak da odes u inostranstvo.

ETF je vrh svih fakulteta, zato jest za mnogi ludost i "kapija u pakao", ali sve ima svoju cijenu.

PozZz

P.S. U zadnje vrijeme, s koje god starne pogledam, samo dame na ETF-u...wow, zadivljen sam! ;)
 
Izvinjavam se sto vracam ovu temu u zivot nakon dugog vremena, ali cini mi se pogodnom da postavim pitanje u vezi FTN-a. Zelio bih upisati na pomenuti fakultet, smjer Softverski inzenjering i informacioni sistemi, sad me zanima ovo, racunajuci prosjeke dobijam 32 boda od ukupno 40,ako sam dobro informisan oko racunanja i prijemni koji nosi 60 bodova. Sad koliko je minimalno bodova za upis na zeljeni smjer? Ne mogu nigdje naci listu upisanih kandidata na prethodne studije da vidim najnizi iznos bodova na samofinansiranju. Hvala, jos jednom izvinjavam se zbog "ozivljavanja".
 

Back
Top